1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ForeverYoung, 3 декември 2009.

  1. doktor-andrej

    doktor-andrej Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Од прилика на педесет години.
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. doktorcefilip

    doktorcefilip Нов член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Да и јас мислам така но имам сестра на која менструациата и заврши на 43години така немојте да се плашите и ако на 45 48 до 50 години е исто
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    На секој различно прекинува менструацијата. На мајка ми и прекина на 48 години, и после 2 години на 50 повторно и се врати само на 2 месеци и од тогаш нема повеке. Менопауза е страшна работа, како ПМС да имаш цел живот, час се смее час е нерасположена. :x
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. honney

    honney Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    можеби ти е нередовна ако си под стресен период.. од нервоза. Според мене нема потреба од апчиња..
    пред 2-3 години не ми дојде цели 3 месеца и отидов на гинеколог и ми кажа дека е од стрес, нервоза, а и затоа што имав 2 операции едно по друго и ми даде хормонски апчиња и ги пиев 10 дена и откако го испив последното ми дојде ама поболна менструација не сум имала ми траеше 7 дена и од тие 4 имав температура
     
  5. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Машалааа.
    Ти 15 години, сестра ти 43+
     
  6. dentelinka

    dentelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    луѓе можеби прашанјето не е за тука но сепак да прашам.
    вака јас имам 14 години и уште немам добиено менструација можеби и на вас не ви е дојдено ајде кажете ми
    сакам да знам кога вас ви е дојдено и така иначе сум 8 одделение
    и на колку години се оди на гинеколог ? :)
     
  7. 1-Lady-in-red

    1-Lady-in-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    44
    Ќе дојдее бре што му се нервираш :) каде се видено девојка без менструација мене во 6то ми дојде,а мајка ми ми има кажувано дека после 8мо и дошло,па што еве ме има мене :D така да немај гајле ќе дојде кога и да е :) а зошто ќе ти е гинеколог?девојче си |(
     
  8. Tashaa

    Tashaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    38
    не знаев кај да го пишам прашањево зашто не најдов таква тема ( а може и сум ја промашила) а нејкев да отварам нова па затоа тука решив да пишам..дали може некој што знае да ми објасни што претставуваат полицистични јајници дали е ок да ги имаш или не и некои такви работи.јас бев на гинеколог неделава и ми рекоа дека имам полицистични јајници и нешто почна да ми објаснува докторката бидејќи не знаев али ништо не ја разбрав мн брзо збореше па викам ај да си ве прашам вас жени :)
     
  9. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Jas imam policisticni i poradi niv nemam redovna menstruacija :envy: ako kaj tebe go nema toj problem znaci ne ti pravat nikakov :)
     
  10. 1-Lady-in-red

    1-Lady-in-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    44
    Тоа е многу честа појава кај женските,може да доведе до нередовна менструација или до зголемување на тежината како и појавата на акни,но добро е тоа што има лек против полицистични јајници.Колку порано се решиш да ги елиминираш многу подобро за тебе,добро е што си почнала веќе со терапија докторот ќе знае како да го реши проблемот,но преземи и ти нешто во врска со ова,јас имам слушнато дека Ајдучката трева е против тие женски болести па можеш да пробаш на гладно пиј од тој чај и редовно консултирај се со доктор за да полесно го елиминираш проблемов,најглавно не се нервирај,не паничи повеќе верувај во позитивни резултати :)
     
  11. Anabela09

    Anabela09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    16
    Здраво :) Пред една година менструацијата ми стана нередовна... односно се случуваше да ми закасни и до две недели...или да ми порани за една недела. Ми се направија акни по целото лице и забележав дека и косата ми е поретка (кои ги излечив). Периодот до летото доживеав голем стрес ама незнам дали тоа има врска со сета оваа ситуација. Од кога ја добив првата менструација па се до пред два месеци немав болна менструација воопшто. Минатиот пат имав огромни болки и неможев да станам, менструацијата ми беше обилна. Ме загрижува фатктот што менструацијата веке подолг период ми е нередовна а во последно време и болна и отоците на стомакот кои ги немав изминатите години. Се случи да ми биди 6 дена, потоа паузираше еден ден па повторно прокрварив. Кога немам менструација имам чести болки во крстот...тие болки се влошени во текот на менструацијата. Сакам да знам дали и вие имате слични проблеми и од кои причини може тоа да се случува...? :?:
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Значи еве и јас да пишам овде , имам едно прашање. Прв пат од кога се породив мензис ми почна на 3-ти февруари. Пред да останам бремена имав обилни меснтруации , проследени со болка и ми треаеја по 7 дена. Еве сега е 11 март и уште немам добиено. Изгледа пак ке биде по старата песна како претходно пред бременоста :^) Но нешто др ме буни. Кога ми заврши по 2 недели имав пак мало крварење но како мешавина со слуз ( нешто како бело прање) и крв. Порано тоа не ми се десило. И тоа ми траеше 4-5 дена. Но мноогу малку крв имаше. И толку. Можно ли е во февруари 2 пати да имав мензис? :?: :|
    Пред 2 дена ме болеше долниот дел на стомакот како за добивање ама ништо.
    Инаку имавме односи со мм , но секако со кондом. :)
    Ме интересира дали вакво нешто ви се има случено дали е некое пореметување? :worried:
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Можно е да си имала два пати менструација во февруари. Сите жени после породувањето мора да поминат период во кој циклусот треба да им се стабилизира. Јас на пример, добив после еден месец од породувањето, и ми беше нередовна, со доцнење и различен интензитет на крварење, со многу или без ич болки, секој циклус ми варираше. Дури сега како да осеќам дека почнува да се средува. Само што сега мене ми трае 5 дена (а ми траеше 7), и помалку крварам. Се надевам дека вака и ќе остане, не сакам да ми се вратат обилните менструации од пред бременоста.
    Значи, треба време. И не е лошо да те види гинеколог, чисто да ти каже каква е ситуацијата со јајниците и матката :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Последен пат имав нешто како добиено пред 4 месеци. Не ми проби, само ми се тегавеше некои 10ина дена. Сега добив и преобилно е, со згрушени парчиња, цело време го чувствувам течењето... Ми било скоро исто и друг пат и траело долго. Околу 6-7 влошки на ден менувам... Ви се случило некогаш и вам така?
     
  15. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.723
    Овде можеби има некој проблем со нередовно идење али мене втор пат и ми иде месецов.
    Имав на 1ви март и сега пак !!
    Незнам што е работава, да се обратам кај лекар ми е страв да не ми даде некои апчиња па да се здебелам :D
     
  16. tetratka

    tetratka Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    датум за ментруација

    далие можно поради сексуалните односи датумот на ментруација сам да се пролангира ?
     
  17. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    датум за ментруација

    да
     
  18. tetratka

    tetratka Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    датум за ментруација

    сум имала заштитен секс ,и предходниот месец наместо да ми дојде на 28миот ден ми дојде на 29 ,а сега денеска мие 29 ден и уште ми нема дојдено,а имав секс со кондом :(((((((( не знам што ми се случува со организмот ве молам за помош???
     
  19. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    датум за ментруација

    Не е мензисот швајцарски саат па да е до секунда точен. Не е ништо страшно да ти закасни некој ден, мене цел живот тоа ми се случува. Различни фактори влијаат на тоа, може да ти касни и ако си била под многу стрес.

    Чим е заштитен односот, немај гајле, плус паника се крева кога нема да ти дојде подолго време, ти за еден ден дигна узбуна. Смири се. :)
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    датум за ментруација

    Нормален опсег е од 21 до 35 дена, еден ден не прави ама баш никаква разлика. Тоа што ти "доцни" еден ден може да е последица на х фактори кои немаат врска со сексуалната активност. Опушти се, истрчај два три круга околу куќа, неколку склекови и ете го, ќе почне да тече :D
     
    На tetratka му/ѝ се допаѓа ова.