1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ForeverYoung, 3 декември 2009.

  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Се случува , првин глеј го времево какви ужасни промени прави и сето тоа влијае на организмот
     
  2. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години кога бев на систематски преглед докторката ме праша дали имам редовен циклус а јас и реков дека немам оти секогаш е различно.На пр. некогаш ми иди на 40 дена некогаш на 30,31 35 дена, а таа ме рече ако ми иди секој месец дека е редовна. Со оглед на тоа дека таа не е гинеколог сега незнам дали имам нередовна менструација. Ве молам пишете ми дали имам редовна менструација или не?
     
  3. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Како да ја стабилизирам оваа мојата, еднаш ми дојде после 3 месеци немам :^) Последен пат имав околу 13 фебруари и после тоа не сум добила....а вака ми се случи и летото ми дојде на 5 јуни па после на 25 август. И постојано менува датуми ту 1ви па 26 па 13 најизменично :( Не ми се оди на гениколог, досега немам одено а и не сакам толку млада да одам.
     
  4. ViktorijaMari

    ViktorijaMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    159
    И мене така ми доаѓа обично на 3 месеци, некогаш знае и подолго да не дојде...секогаш различно. Бев на гинеколог и ми дијагностицира полицистични јајници.
     
  5. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132
    Пишав и во другата тема , ама еве и овде за да ми помогнете девојки
    Менструација немам добиено од февруари месец точно 47 дена,а тоа се одрази на мене со акни , кои почнаа да ми излегуваат и по телото а досега немав проблеми, нервоза , исто чувствувам постојано некоја мачнина,тежина а станав и многу раздразлива и во однесувањето. :worried:
     
  6. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Оди си на гинеколог, досега требало да одиш веќе. Можно е да имаш некое хормонско пореметување, моја пријателка го има истиот проблем и гинекологот и препиша анти-беби пилули кои и го регулираат циклусот, и нема мака. Сепак оди си на гинеколог, тој ќе ти каже најубаво.
     
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    За сличен проблем идам на гинеколог од 15 год , така да не си мала, и подобро со време да си средиш за понатака во животот да немаш проблеми
     
  8. Eli-.-s

    Eli-.-s Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Se raboti za kasnenje na menstruacija. Veke 5 dena, sum nemala nikakov odnos so masko ali eve skoro cel mesec kako nemam sega e 25 a trebase na 19 da dobijam, edinstveno nesto sto sum imala so masko e samo dopiri so race i toa mislam deka nemase nikakvi dopiri so sperma za da ostanam bremena, ne mislam tuku sum sigurna, veke 2 meseci sum na dieta dali e mozno da e od toa deka mi kasni ili pak neznam pomognete mi zosto spobudalev.....

    [mod-kirilica:34bxiw5y][/mod-kirilica:34bxiw5y]
     
  9. Mecheto1

    Mecheto1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    52
    luge ve molam odgovorete :)

    Па не се секирај толку.А и зашто темава е у бременост,не знам.
    Најубаво оди на лекар и ќе си ги скратиш маките.вака само можеме да погодуваме што ти е.
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ти најдобро си знаеш каков контакт си имала, а можно е ако нагло си ја намалила телесната тежина да имаш пореметување со циклусот.Моја другарка имаше ист таков проблем.
     
    На ivana339 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Miss.Love

    Miss.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Девојки ве молам помогнетее.. Со дечко ми имаме односи без заштита. менструацијата требаше да ми дојде на 16 а сеуште ја нема. Купив тест за бременост и покажа негативен. незнам што да правам. А претходниот месец ми дојде двапати бидејки се напив АПЧЕ ДЕН ПОТОА. Кој би можел да е проблемот што не ми доага? :)
     
  12. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16
    Јас го имав истиот проблем додека не го родив моето дете. Особено ми каснеше на вакви промњни на времето од ладно-топло и обратно, така да не се секирај од тоа ти е штом не си бремена. Исто така може да биде и од стресна ситуација ако си имала. Ке добиеш...Поздрав...
     
  13. Miss.Love

    Miss.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Ти Благодарам многу.. Навистина бев под голем стрес дека можеби сум бремена. :)
     
  14. noname89

    noname89 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site ke ve molam za odgovor..........imam neredovna menstruacija postojano mi kasne.....na ginekolog odam mnogu pati...denes bev i mi prepisa Qlaire (Klaira) tabletkite za ureduvanje na ciklusot dali nekoj gi piel dosega ve molam za odgovor tie se i kontracepciski neznam dali da gi pijam???????
     
  15. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    После промената на терапијата за покачениот пролактин мене почна малку од малку да ми се средува циклусот. Ми доаѓаше на 5-6 месеци, а сега ме изненади буквално :clap: на 33 дена (за мене тоа е супер после 5-6 години не среден циклус).
    Барем јас мислам дека е тоа што почнал да ми се средува пролактинот, па почна и циклусот. Мене гинекологот ми препиша Примолут Нор, ама од нив се дебелеам :fubar: а си имам доста вишок, па не ги почнав сега. Ајде може и ќе ми се среди циклусот после толку време, којзнае.
     
  16. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    ана банана и јас имам користено примолут нор,но само еднаш,и мислам дека не треба често да се примаат заради своите негативни ефекти
    се надевам дека се е кај тебе средено,и мило ми е што сега нема потреба да ги примаш повторно :)
     
  17. siki03

    siki03 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    jas imam slucaj so neredovna menstruacija poveke godini mislev deka odkako ke rodam ke se sredi no i posle dve poroduvanja ne se sredi menstrualniot ciklus.nekogas ama mn retko dobivam redovno a nekogash mi docni po 2 meseci a koga ke dobijam toa e obilno i trae samo 2-3 dena a mi se ima sluceno da tae i do 2-3 nedeli .dali moze da dobijam necie mislenje od sto moze da bide taka i dali postoi nekakvo somnenie za nekoj problem ? BLAGODARAM
     
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Досега дали еднаш ми се има десено цел месец да не ми дојде (тогаш немав дечко и не се замарав толку, го припишав на стресот, тој период имав доста оценки за поправање), али многу мразам коа летно време почнува да ми касни по 3-5 дена, некогаш и по цела недела. И откако сум во брак ги имам нервозите, нормално, сакам јас и мм да сториме нешто повеќе пред да дојде ред за бебе. Барем две години да имаме отплатени рати од кредитот за станот па после и да се случи да не му ја мислиме толку.
     
  19. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Јас никогаш немам редовна менструација.
    Ми смета бидејќи неможам да пресметам плодни и неплодни денови. Ниту пак одмор да планирам.
    А и паника ме фаќа, кога ја нема да дојде. И дечко ми го полудувам, хаха.
    Начин како да се стабилизира нема, нели??? :)
     
  20. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Гинекологот ми ги препиша Примолут Нор но мајка ми вели дека биле штетни.Што да правам,да ги пијам или не?Помагаат?