Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нерешлив проблем

Дискусија во 'Брак' започната од polzela, 13 октомври 2011.

 1. polzela

  polzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  3
  Имам еден проблем.Во брак сум 3год.,но мојот проблем не е со маж ми туку со моите што влијае на бракот.Пред две години им позајмивме пари на моите 500е.и уште ни ги немаат вратено.Проблемот е што маж ми почна да се лути и не сака да ги види.Не викам дека не е во право моите се криви,но не можам да поднесам да биде скаран со нив.Треба за 2месеца да се породам со второто и место да уживам во бременоста јас секој ден се нервирам.Не сакам кога ми збори лошо за моите зошто јас не зборам за неговите и не знам како да направам да го смирам малку.На оваа тема сум многу чувствителна зошто моите се разведени со татко ми немам никаков контакт и со мајка ми сум многу приврзана.Ве молам ако има некој да ми даде совет што да правам.Со првата бременост исто вака имав нервози ама со свекор ми мене ме колнеше не бркаше и уште имаме проблеми и јас ништо не му викам лошо за неговите.Едноставно не сакам да бидеме во конфликт ни со неговите ни со моите ве молам за совет
   
 2. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  54
  мила мораш да се смириш...да не обрнуваш внимание на никакви лоши влијанија баш сега и да гледаш да си уживаш во растењето на стомачето зашто од него нема ништо подрагоцено. :) Маж ти не смее да ти зборува лошо за твоите бидејќи без разлика на се тие тебе ти се родители и ти нив ги сакаш,исто како тебе твоето дете кога ќе дојде на свет.Биди смирена и разговарај со него.Кажи му дека многу ти смета што тој зборува лошо за нив.кажи му да биде прибран и да не ти ствара нервози два месеца пред породување.
   
 3. polzela

  polzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  3
  Фала на советот инаку маж ми е предобар не знае да каже не може и затоа е сега оваа ситуација ама ако се изнервира е инает магаре ништо не може да го смени
   
 4. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  54
  истерај си ја бременоста со лесно...уживај малце и дозволи си време на себе,пешачи,релаксирај се и пробај колку и да е тешко лошите мисли да не доаѓаат до тебе и се ќе биде во ред.ќе видиш ;)
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.298
  Кажи му дека ќе ги побараш да ги вратат парите. Ако неможат цела сума тогаш ќе се договорите месечно по колку да се враќа од долгот. Нагласи и потсети го дека си бремена и не ти требаат дополнителни нервози.
  Секој проблем е решлив ако се седне и се направи договор.
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 6. polzela

  polzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  3
  Па сега божем до крај на месецот нешто ќе ни вратат ама не се за верување не знам што да кажам да почекаме па да видиме јас и на моите им кжав дека е лут па ќе видиме
   
 7. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.329
  Ползела, културно замоли го маж ти да не ти врши толку притисок и малку да олабави барем додека да се породиш.Во меѓувреме разговарај со мајка ти, кажи и ја ситуацијата и замоли ја да го реши проблемот, убаво рекоа погоре и дел по дел ако треба.
  Сепак, ако сте добро финансиски и не ви се толку итни тие 500е, не мора толку џева да се крева, не се туѓинци, родители ти се.Ако се битни и потребни, тоа е веќе друго.
   
 8. polzela

  polzela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  3
  тоа е работата што се потребни има многу работи сега да не ве замарам и вас многу ви фала ќе пробам да седнам со маж ми мада јас сум да седнеме двајцата со моите и да правиме муабет да се реши проблемов
   
 9. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.021
  Па добро родителите можеби не биле во можност да ги вратат веднаш.Да не судеме вака зошто можеби економската состојба не им е баш сјајна.А и да им била ке мора да ги вратат кога тогаш со оглед на твојата бременост.

  Само polzela смирено и со ладна глава.Не се нервирај,уживај сега,не смее оваа нервоза да наштети на бебето па подоцна да се каеш.Разговарајте со твојот маж а на крај со родителите.Ако ви се толку потребни парите дајте им рок до крајот на месецот.Зошто можеби и навистина немаат да вратат моментално.Се надевам грешам за болдираното.

  ПС:Не замараш,овде сме да делиме совети ;)
   
 10. samanthago

  samanthago Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  8
  Moe licno mislenje e deka ne treba da im se lutis na roditelite, pa makar i da si mu pozajmila 500 ili 1000e. Tie ti se roditeli, te izgledale, pari i pari ti imaat davano, e sega nekoj pat doaga situacija koga i ti treba da im pomognes. Maz ti voopsto ne treba da se luti, ne go opravduvam nego, nitu pak tvojot svekor. Ne e vo red maz ti da se luti bidejki si mu pomognala na tvoite roditeli i spored mene ako nemaat pari tvoite ne treba da im gi baras nazad. Treba da mu objasnis na maz ti deka tie ti se roditeli i deka toj treba da gi pocituva i za niv ne treba da dozvoluvas los zbor da kazi nikoj. Gledaj skoncentrijaraj se na tvojata bremenost, i resi si go problemot so svekor ti, i ne dozvoluvaj nikoj los zbor da ti prereci.A parite se potrosliv materijal nisto poveke!
   
  На srcekrsacka и Inana им се допаѓа ова.
 11. unhappyy

  unhappyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  146
  Пред неколку денана сестра ми и провалив во фејсбукот и останав ваква :o од тие разговорите што ги има правено со некое другарки,а и повозрасни личности машки.Знам фејбукот е нејзина приватност но сега таа е во тие години што мисли све што лета се јаде.. Да не должам..има зборувано со дете,не баш дете типов има 23 години,а сестра ми има 14 заедно се во една група,незнаев за ова се додека не отворив кај неа,го немаше цел разговор
  Дечкото : ako sakas mislam
  Сестра ми: па и да не сакам на состанокот ке се видиме нема шо тука :))
  Дечкото: mislam znajs drugo so :P :$
  Сестра ми: ке видиме за то
  Дечкото:am kazi :P
  Сестра ми:па ...
  Дечкото:m? :D
  Дечкото:<4 srcusko
  Сестра ми:hey
  Дечкото: sea samo si?:D
  Сестра ми:ne gleet dolina na volcite
  Дечкото: leee epa aj nedela ke te viam ko togas
  Дечкото: a odprilika ko kogo si isisana ko mawono?
  Сестра ми:ne podolgo
  Дечкото:aham kako i dae ubavko si
  Сестра ми: :)
  Дечкото:worried:akas posle sostanokot da ojme negde?
  Сестра ми: pa nz .. nema da sum sama aka da mislam ne ..
  Дечкото: am malce do pokraj ezero
  Сестра ми: : )
  Дечкото: :P
  Сестра ми: :)

  Фалат делови од муабетите што сестра ми ги има избришано..И зборував варди што праеш,он е поголем од тебе не сака само мување и дрпање...а она се вцрви во фацата и ми вика не сум со него немам ништо...океј и викам ке идам и јас на состаноците што ке идете од групата..страв ми е многу за неа..има прголема слобода земено бидејки мајка ми и татко ми мене ме контролираат,а неа ич не ја гледаат ни што прае ни со кого е ни каде е..некој совет како да го решам ова додека не бидне предоцна за неа..сепак таа има 14 години а тој 23..преголема е разликата..

  Фала однапред
   
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.298
  Прво сигнализирај на мајка ти, сепак таа е родител и после да не падне некаква кривица на тебе (недај боже). Не и кажувај дирекно туку онака одстрана наспомни и па сигурно ќе се запраша што се случува.
  Ти како поголема сестра ако можеш седни ја и убаво разговарај со неа. Не се карај, гледај некако да ја придобиеш нејзината доверба. Не ја уценувај, со тоа правиш контра ефект туку само посочи и што се може да и се случи па таа како сака нека реши.
  Пубертетот на таа возраст е озбилна работа а од др. страна и родителите треба малку повеќе да разговараат со неа.
   
  На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Кажи им веднаш на родителите,додека не е прекасно.Сега можеби ќе ти се лути,но еден ден ќе ти се заблагодарува.Сепак ти не си толку искусна како да ја подучиш,а искрено и не верувам дека тебе како сестра би те послушала.Од родителите ако не нешто друго барем би имала некоја доза на почит и страв.
  Таа е дете и не е сеуште стабилна личност, мисли дека се што лета се јаде,а тој како многу повозрасен од неа може на се да ја наведе и убеди.Верувам дека во него гледа како во бог,а тоа е многу лошо.
   
  На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Анхепи,к во секој случај треба да се контролираш и да не и викаш. Седни ја на муабет на само, иако веќе си ја седнала. Каши и смирено и посочи и конкретна ситуација, дај и некој пример од вашата околина- така мислам дека подобро ќе сфати.
  Навистина е мала за таа разлика на години....Плус, зошто да се вплеткува во некои врски (или не знам како да ги наречам) со кои само може да си навлече разочарување и губење време....
  Седни ја и прашај ја дали сака да се шират такви муабети за неа, кои настануваат за девојчињата кои уште од мали се гледаат со постари момци.
  Ако ова не резултира со позитива, тогаш кажи и на мајка ти, па ако треба нека си добие и некоја рестриктивна мерка (која јас мислам дека не би дејствувала, доколку сестра ти не размислува принципиелно).
  Поздрав
   
  На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  1.742
  Никако седнување... кажи им на твоите. Ако ти направиш нешто, пак ќе се повтори ситуацијата или потајно ќе оди со него.
   
  На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. unhappyy

  unhappyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  146
  Правев пак со неа муабет ама џабе нема ефекти,све беше со смирен тон но таа некако ја одбегнуваа таа тема и на дечко ми му кажав и он збореше со неа и кажа све како што,но пак таа негира иако разговорите на фејсбук го кажуваат спротивното..И реков ако ти досаѓа типов кажи тука сме и јас и дечко ми,ке средиме..ми вика не и досаѓал,се зачленав и јас таму сега ке видиме како ке бидне ке правам муабет со дечково..се надевам дека тој ке сфате нешто сепак не е мал,а ако не иде и тоа ке кажам дома нема друга опција

  Фала на советите :*
   
 17. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.171
  анхепи муабетот од дечково ама баш ич не ми се свиѓа ... Плус тоа и ти знаеш свесна си машките на таа возраст што бараат...
  Нема да ти филозофирам ами ке ти кажам да не ја оставаш сестра ти никаде сама да иде .... Нит таму кај шо е договорена .. Плус тоа мислам (можда и ке ме осудат другине But I don't care It's about your sister ... ) проверувај и го почесто фејсбукот и гледај до кај ке иде типот... Кога ке ја премине границата Седни ти и стапи во контакт со него . Ти заедно со дечко ти или другар некој (Битно машко да има со тебе ! :!: )

  Седни го фраерот и кажи му два три муабети ;)

  А за со сестра ти упорно разговарај и не оставај туку така дека ете не слуша .. Си слуша таа ама нејќе да призНае дека имате право ;) Значи упорна биди со муабети дури и примери давај .. Измислувај whatever ... Ок ? ;)
   
  На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. innamylove

  innamylove Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  225
  ах ах ке го обере бостанот цецати :o
   
  На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.368
  Допаѓања:
  87.410
  Кога прв пат ја видов сестра ми со дечко ... умрев.
  Кога ја видов со цигара... умрев по втор пат.
  Секогаш кога нешто и се случува мислам мене повеќе ме боли.
  на шала секогаш кажувам ( а беше вистина) дека потешко го родив внук ми, него ќерка ми
  Сакам да кажам - те разбирам.

  Малечка е. Сега она си мисли “е да бе она на мене ќе ми кажува“. Замисли колку само се чуствува важна што тој фраерот од 23 год. е заинтересиран за нејзе и што баш она му е убавка. Ако немаш авторитет, кажи им на твоите што се случува. А ти и твоето друштво притиснето го “фраерот“ да знае со кого си има работа. Твоја должност е да ја заштитиш.

  Верувам дека еден ден вие двете ќе се смеете за ова :angel:
   
  На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.368
  Допаѓања:
  87.410
  да, ама ако нема цеца како унхепи :!:
   
  На Hipica и unhappyy им се допаѓа ова.