1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Несигурноста на женските со спротивниот пол

Дискусија во 'Психологија' започната од Горан.Р, 6 септември 2017.

  1. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Инаку само да напоменам дека несигурност постои и кај машките, не само кај жените и тоа е нормално при почетокот на некоја работа, макар било тоа и обично запознавање. Машкото на пример најчесто пак има страв од дотичната да не го (извинете на речников ама морам) дупи во здрав мозок, зошто жените ако сакаат можат да дупат некого во здрав мозок. Така да несигурност има кај секого, само тоа сакам да напоменам.

    ИзвиЊавам се за речникот мој.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    За мене сигурен дечко е некој што го познавам . И да не го познавам сакам прво да го запознаам ( не мислам на едно видување и толку се знаеме веќе) да видам што човек е :D какви размислувања има, сфаќања во животов, дали си одговараме карактерно. После тоа ако ми се свиѓа му давам шанса и јас превземам нешто.
    Не чекам се на него. Ама мразам на пример некој што многу ме напнува и да ми се свиѓа ако е многу напорен и ме замара толку е со него..
     
    На DraganFem и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  3. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    temata glasi zasto zenite se nesigurni so sprotivniot pol jas dadov moe mislenje zasto nie sme nesigurni toa e neiskrenosta lazenjeto kaj sprotivniot pol.Samata tema e generaliziranje pa zatoa i moeto mislenje e takvo sto znaci moeto mislenje odgovara na temata.
     
  4. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Во ред е што даде твое мислење, ништо немам против, но ако некој генерализирал тоа не значи дека треба и ти да генерализираш. Затоа и пишав секој со своите искуства. А тоа што поединци генерализираат, остави и батали ги нив.
     
  5. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Не дека сум женско, но праксата покажала дека машките биле тие кои што биле многу неискрени, и како да сме сигурни во нив? На разводи работам, и никој несакам да ми каже. Разведен со дете, се претставува како ерген, среднист се претставува како интелектуалец, ( не ги потценувам среднистите не се помалку луѓе ако немаат завршено факултет,) но од тој аспект ние женските сме каде каде поискрени од нив.
     
  6. rustiko

    rustiko Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    125
    Јас мислам дека се ова е од некое лошо искуство...и секако за тоа се виновни машките бидејќи денес е многу тешко и скоро невозможно да запознаеш некој кој ке те цени ќе те гледа со топлина во очите, а не само како секс играчка.
     
    На hermosa, Βικτωρία, Плавуша123 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Токму и тоа не прави нас девојките несигурни кон нив. Како да продолжам понатаму, кога сум емотивно осакатена, и кога некој ми го загорчил животот? Кога некој ќе ви ја разниша самодовербата, тешко е да продолжите понатаму. Не е убаво да се игра со туѓи чувства и да се злоупотребува Хемијата да девојката кон момчето. Не се свесни дека Кривично се одговара за тоа, (Лажно претставување), но ретко која ќе поведе постапка, против некој таков, затоа што пак девојката ќе биде етикетирата и виновна за се.
     
    На Плавуша123 и rustiko им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Ако некоја смета дека некој сака да ја легни, воопшто не е несигурна, баш е полна со самодоверба знаејќи дека ти имаш некаква цел со неа. Со тоа што те одбива, како што вели @Briar Rose , таа исто поседува и почит кон себе.
    Несигурност кон спротивниот пол, кај некои девојки го има ова чувство - да; ама несигурност кон сопствениот пол и конкретно кон самата личност на таа девојка - тоа е индивидуално, ама према дадените примери - не, не, не.
     
    На Плавуша123, Gosh, Joi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Според ова во воведов, не се работи за несигурност туку за себепочитување.

    Сериозно? Што има лошо во тоа? Па, не секоја девојка или жена сака да е секс објект и да служи единствено за задоволување на нечии нагони, знаеш? Жената не е предмет, играчка, да се искористи и да се батали.
    Патем, повеќето жени знаат да препознаат какви намери имаат мажите кои им пристапуваат и самите знаат што треба да им дозволат а што не, спрема своите лични желби и потреби. Не се работи за несигурност. Има силни жени кои знаат што сакаат ама, кутри мажи, не можат да ги сфатат. :D

    За делов со мајката, држи вода.
     
    На Lolo5, hermosa, Плавуша123 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    кај мене машкото почна девојќи да носи дома, а женсково уште не знам брат и повеќе ја проверува на инстаграм на фејсбук и мислам се плаши да фати дечко
     
  11. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    I mashkiot pol e nesiguren kon zenite, i zenite se nesigurni za mazite (sosema prirodno, kako plusot i minusot). Povreduvanje i izneveruvanje ima i od dvete strani. Konkretno ima lugje i od dvata pola sto se mnogu nesigurni prvenstveno vo sebe, nemaat samopocit ili pak nemaat identitet, pa retko i drugite (i od svoj pol i od sprotiven) mozat da gi pocituvaat pa gledaat ako mozat da iskoristat nekogo.
    Neispravno i nepravedno od moralno glediste, no moralot ne se nudi deneska, nekoi lugje navistina ne se vrednuvaat. Se gledaat kako objekti, nemaat ljubov kon sebe, zosto nekoj drug bi imal? Se pojavuva edno sprotivno odnesuvanje na navedenoto, se glumi epten visoka samodoverba i taka se zalazuva i individuata i licnosta na koja i se servira vakvoto odnesuvanje.
    Nesigurnost ima kaj zenite, da. No mozes li da gi obvinis?
    Nesigurnost ima i kaj mazite? Sekako, pa zarem ne znaese deka mazite doagjaat od Mars, a zenite od Venera?
     
    На Lolo5 и Briar Rose им се допаѓа ова.
  12. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Пак ке кажам, се додека некој / а напатен ./ а не гони Кривично, ќе се случуваат истите сценарија, искористување, неверства, и сл. Нека го гони Кривично, па нема да помисли друга девојка, да погледне а камо ли да ја повреди.
     
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Абе ајде..што се филмате(facepalm)
    Кривично да ме гони некој ако речам дека сум мажена а не сум? Или ако речам дека сум вработена, а не сум..
    Или ако кажам дека сум доктор на науки а немам ни средно? Сериозно? Да не аплицирам за работа во НАСА па со фалсификат документи сум влегла на работа и сега откако дознале дека сум никој и ништо ме тужат за лажно претставување|(

    Кој знае колку е повредено егото...
     
    На Lolo5, Miss.A., crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Не се однесува за вработување, ниту за квалификации, но "Лажното претставување" е Кривично дело, само незнам по кој точно член беше во Законикот. Со тоа што се претставува како ерген а е разведен со дете, сака да прибави некаква корист, доведувајќи ја другата страна (оштетената во заблуда). И не, обратно, ако си мажена а се претставуваш како девојка и при тоа му наштетиш на некој ерген со самото тоа што си го довела во заблуда дека си девојка а ти всушност си мажена. Епа повели, фалсификувај документи, за повеќе квалификации (Дека си Магистер, Доктор на науки и сл) , и при тоа аплицирај со истите по институцииве за работа, ќе видиш што ќе ти се случи. Тука се веќе неколку Кривични дела, но не се овде тема на дискусија.
     
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    А замисли да најдеш политичар за дечко:drunk:
    Има да лаже лаже и лажееее...
    И на крај пак ти крива:makeup:
     
    На Lolo5, Someonespecial и Daern им се допаѓа ова.
  16. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Јас од затвор нема да излезам за децава шо ги немам шо пишувам на чет и форум онда. :D
     
    На Lolo5, stetoskop, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од одење до толкави крајности. Само кажувам Законот што вели и Судската пракса. Ништо вон тоа.
     
    На Daern му/ѝ се допаѓа ова.