1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Несоница (инсомнија)

Дискусија во 'Психологија' започната од LadyStyle, 8 јули 2010.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Мене ова ми личи на аритмија. Маж ми и внук му имаат аритмија ноќе и вака се будат, им снемува воздух. Оди на лекар, може ќе ти стават холтер за да видат дали е аритмија и кога обично се јавува.

    @blessed.an и јас сум иста. Никогаш не сум имала проблем со несоница, ама еве сега од децава ми се створи навика да се будам ноќе и да не можам да спијам со саати. Спијам од 3-5 саати неврзани. Обично заспивам навечер нормално, за саат-два се будам и не можам до 4-5 да презаспијам. Пред да станувам сабајле пак дремнувам уште саат- два и толку. Вака функционирам последниве неколку години иако децата веќе не ми се будат ноќе.
     
  2. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    kamo sreca mene deca da me budat... a ne problemi. pred da mi se sluci strasna promena vo zivotot bev izgorena za krevet i spiev po 10 casa kpga ke imav moznost. sega ne se prepoznavam. . se budam vo 7 najkasno. . ne mi se veruva do kaj srignav so pametov
     
  3. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Имате ли искуство со овое таблети.Последниот период имав нервози многу што ми донесоа несоница и рано будење наутро и сето тоа со голем страв од нешто што ни сама неможам да си го објаснам.Матичниот ми ги даде да си ги пијам навечер пред спиење и наутро кога ке станам, заедно со магнезиум.На природна база биле.
     

    Прикачени фајлови:

  4. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Веќе нколку месеци се борам со несоница.
    Некогаш се случува да неможам да заспијам а ми се спие многуу,се случува да заспијам и после еден сат да се разбудам и да дремам ке заспијам и пак така и се до сабалје б6 едно време ок беше ама еве пак и пак се појавува ,посабалје кога ке станам се осекам толку многу уморно и нервозно бидејки не сум спиена.

    Ве молам предложете некој лек за несоница
     
  5. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.268
    Малте не цел живот патам од несоница, но овој пат е веќе критично. Отткако ја започнав новата работа пред 2 месеци, секоја вечер не спијам или сум во некаков полу-сон гледајќи настани од работата. Навечер наместо да спијам, јас ја преживувам смената. Колку и да се трудам да ги отргнам тие мисли, не можам, посилно е од мене, сами се создаваат. А затворам очи, ја гледам и слушам работата. Цели конверзации, буквално разговарам со колеги и муштерии. Се мачам да создадам други слики и сценарија за да заспијам, но не можам. Дури и да успеам на момент, повторно ми се враќаат.

    Кажете некој совет, некое решение. Не можам да издржам секоја вечер веќе 2 месеци. На почетокот мислев дека ми се случува тоа поради промена и стрес од нова работа, но поминаа веќе 2 месеци! По се изгледа нема да помине.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    Веќе некое време не спијам добро, не ми е толку тешко да заспијам ама се будам после 3-4 саати. Чувствувам зголема анксиозност и внатрешен немир, а во моментов немам некои сериозни проблеми. Му се случило ли на некој ова? Совет?
     
  7. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.268
    Еден коментар над тебе имам пишано уште во јули. Искрено, многу малку се има сменето, се' уште се мачам со несоница. Најпрво, запрашај се што те прави несреќна и под стрес? Пробај тоа да го смениш, а доколку не можеш, пробај да го прифатиш фактот дека не е толку страшно и не вреди да си го трошиш времето на толку грижи и потресувања.
    Второ, пробај да се релаксираш пред спиење. Јас во последните 2-3 месеци си создадов една рутина што гледам речиси секоја вечер да ја правам. Правам чај комбинација маточина/камилица, палам етерично масло во ламба, си пуштам чил музика, се покривам со плишано ќебенце и читам книга. Барем еден саат навечер пред спиење. Не мислам на ништо, се препуштам на сетилата и амбиентот. Понекогаш е тешко, ама се поднаучив да се опуштам.
    Трето, иако велат дека не треба да заспиваме со пуштена технологија, мене најмногу ми помага да гледам серија. Односно, на тој начин се успивам. Серијата ме тера да не мислам што се случило во текот на денот и што може да се случи во наредниот. Ми ги отрга мислите и ме успива со приказната која ја гледам.
    Четврто, по совет од матичната, секоја вечер пијам магнезиум и Б6. Не знам дали е пласибо ефект или дали навистина помага, но како да опушта физички. Пробај.
    Со среќа.
     
    На Prijatelot, ForeverYoung и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  8. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Блазеси ви со макиве, ви ги исчитав сите коментари јас веќе подолго време се мачам со овој проблем, што е најлошо со цимерка сум во дом и гледам на секој можен начин да не ја вознемирам во текот на ноќта, девојчето е супер но јас не можам да спијам бидејќи постојано во глава ми се враќаат спомени од минатото,имам тука пишувано на темата за мојот живот во средното училиште и таа тортура ми нанесе последици до тој степен да ми е страв да спијам, да не можам да заспијам, сношти буквално срцето си го осеќав, инаку се преселив од македонија но траумите се со мене.
    Дали има решение за ова но да е трајно?
    Бидејќи гледам дека сите или сте под моментален стрес или ви е од работа или од не толку огромни проблеми.
    Инаку што е најлошо сега сум на распуст и имам слободно време и наместо да уживам се замарам.Имам тука многу пријателки и пријатели имам и ептен блиски другарки цимерките ми се срциња невидени грев е да се пожалам ама психава ме уби.Некој со вакво слично ама да не е сврзано со неспиење заради работа, моментални грижи и сл?
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.701
    Допаѓања:
    42.909
    Пол:
    Женски
    Има некој буден?Со часови се мачам око да склопам
     
  10. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Послушај ме, симни ја sleep well (или relax and sleep), нешто така беше, апликацијата на Глен Харолд. Подолгата верзија е со плаќање, јас кога имав несоница, ја платив мислам 4.99$ и слушај што зборува и прави сè како што кажува. Он те води , дава инструкции за дишење и за 20-30 мин си заспана :) ама кога го слушаш него, го правиш само тоа, не мислиш на ништо друго. Скоро година дена имав проблем со инсомниа, без причина. Освен апликацијата, си купував и по некој аметист и си го ставав под перница или го држев во шака додека да заспијам :) не знам каменот колку реално помага, ама јас се убедив себе дека помага и така и си ја насочив психата :)
     
    На Animali, Feminka22 и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  11. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    А има ли женски наместо машки глас?
     
  12. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Не :) можеби има некоја друга апликација чиј автор е жена
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.701
    Допаѓања:
    42.909
    Пол:
    Женски
    Ама мене психата ми се блокира.Вчера бев мртва уморна ама не можев да заспијам.И телефон оставив и се ми беше изгасено, се вртев и се чувствував како топла пот да ми се лее од телото.Не знам како сум заспала.
     
  14. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Знам де :) ти си уморна, ама мозокот има друг план :) и кога работи мозокот, тишината не помага, напротив, уште пофокусирана си на мислите. А овие аудио медитации ем не се гласни и иритирачки за да те држат будна, ем мозокот ги следи нив, и не те бомбардираат мисли.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво женски..
    И јас патам од несоница веќе подолго време незнам кога последен пат сум си легнала пред 3 саат.. Сега почнав да одам на работа и имам 2 дена во неделата прва смена и да станам во 4ипол. Никако неможам да легнам барем накај 12 да поспијам барем 4 саати. Сепак мислам дека тоа е од нервозата и стресот што ги имав месециве поради мојот поранешен дечко со кој сега брзо раскинавме зошто психички ме изеде и вака не го мислам толку ама кога треба да легнам за прва смена одма помислувам на него и уште повеќе се нервирам само на тоа мислам и спијам само по 1 саат некогаш и не спијам така одам на работа. Не спијам цела вечер така одам на работа другиот ден ми се спие преку ден вечерта никало. Исто така и месецов во спиење почнав да ги стискам забите многу силно и се будам навечер многу пати од што ме болат. Сакав дури и Хелекс да се напијам слушнав терале на спиење ама несакам да се трујам со апчиња. Помош некаква? Што да правам?
     
    На Lianna Anna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Пред спиење напиј се валериана (на природна база се) имаш и таков чај.
     
  17. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Ова и апчиња има?
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Да... Мене ми делуваат (ме успиваат:$ )
     
  19. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Без рецепт идат? Која цена се и кај ги има?
     
  20. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Поради еден кошмар страдав од инсомнија 1 година. Не спиев воопшто, а ако по некое чудо заспиев, тоа ќе беа 2 часа вкупно во 3 дена. Воопшто не можев да се опуштам, ни со музика ни со филм. Претераното размислување и мислите ми го јадеа мозокот. А немав храброст да разговарам. Потоа некаде прочитав некаде едно мислење и сфатив дека тоа е тоа, ако нешто треба да се случи, ниту мојот страв ниту моето overthinking нема да спречи ништо и тогаш сфатив дека сум изморена, па полека се вратив во колосек. И си створив ритуал да внесувам повеќе витамини, да шетам и да не размислувам толку, навечер некој топол пијалок за опуштање.
    Сега спијам нормално, но од време на време знам на 2-3 дена да си го пореметам биоритамот ако ја променам рутината :)