1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Несоница (инсомнија)

Дискусија во 'Психологија' започната од LadyStyle, 8 јули 2010.

  1. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Е тоа незнам,моиве не се од тука купени :|
    Пиј ги само неколку дена дур не си го промениш биоритамот.
     
    Последна измена: 13 февруари 2019
  2. zbuneta66

    zbuneta66 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Последен период имам несоница. Глупаво чувство. Ем ми се спие ,а кога затворам очи одма ми се сече сонот. Сега сум разбудена од 3 часот и после веќе во 7 ќе ме фати дремка а веќе треба да станам за на работа. И после денот си тера ок, до кај ручек време и после тоа како 5 ниви да сум копала.Без разлика дали сум имала лош ден или не, несоницата ме фаќа. Валда кога нешто те мачи некој период и дента да си заборавил на тоа,потсвеста е тука да те потсети :) Се надевам е период само.
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. _love_

    _love_ Нов член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Што би можело да значи подолго време будење во приближно исто време, околу 5 часот наутро? Плус ова утро нешто чудно се случи.. се разбудив овој пат од силна остра болка на десниот ребрен лак што кога се разбудив ја немаше.
     
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Од вчера од 8 сум станата и око немам склопено, а испив се на сѐ 4 кафиња вчера од кои последното во 8-9.
    Не ми се ни спие..
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Јас веќе година дена спијам така наречено спиење на рати, легнувам спијам 2-3 часа, се будам и будна сум 1 час, па пак заспивам и така цела вечер додека не треба да станам официјално.

    Како волку ви делуваат кафињата на некој алал да ви е. Јас и 10 да испијам пак можам да заспијам кога сакам. :rofl:
     
    На Nightwish11 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Па пијам кафе и кога треба и кога не треба.
    Онака од ќејф си го пијам и ете ти..
    Ќе си направам сега едно, не дека ќе заспијам ама превентивно
    Повели :coffee:
     
    На Nightwish11 и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  7. Swatt

    Swatt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Машки
    Зошто не пробате со тивка музика за медитација? Многу помага. Бар кај мене.
     
  8. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Купив чај од good nature тој што е за добра ноќ и искрено полесно и побрзо заспивам.
     
    На ray-man му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ray-man

    ray-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Машки
    Ќе треба и јас да земам од тој чајот :worried:
     
  10. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Јас го имам потполно истиот проблем веќе 2ипол години. Кога и да дремнам(а многу ретко и малку спијам) јас сум во сонот на работа и си ја работам смената потполно исто. И се будам. Почнав да пијам Санвал, апчиња за хипнотизирање и брзо заспивање, т.е тешка дрога се. Еве сега не ги пиев бидејки утрово кога ќе станам ми се повраќа од нив и се осеќам многу лошо. Се мачам да заспијам а сабајле сум 1ва смена. Мене малку ми помогнаа видеата на YT (EFT TAPPING FOR SLEEP). Ова е препорачано на мој пријател од човек кој мислам дека е психијатар и е специјализиран и посебно се занимава со Несоница/Инсомниа.

    Повели видеото.
     
  11. Glimmer

    Glimmer Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Здраво дечки. Веќе цела недела не спијам ко што треба, премногу сум вознемирена и не можам да си го смирам мозокот. Сè и сешто имам пробано, од чаеви и лекови на природна база до бензодиазепини како диазепам и пак џабе.. Некој совeт? Ко зомби се осеќам, се мрднав веќе.:drunk:
     
  12. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.625
    Пол:
    Женски
    Зошто не пробаш со медитација да си го смириш мозокот?
    Како предлог, зашто кажа дека си пробала и со бензодиазепини.
    Можеш да се консултираш и со доктор, психијатар, психолог.
     
  13. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.405
    Пол:
    Женски
    И јас имам често несоници.
    Донекаде ми помогна лунерба плус, но најдобар лек против несоница мислам дека е физичка активност, замор.
    После неспиење и замор во денот телата се истоштени и на крај мора да заспиеш. :)
     
    На Glimmer му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Taka ushte poveke me faka nervoza I nesonica |(
     
  15. Feniks5

    Feniks5 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Две години се мачам со несоница, се будам најчесто после два саати спиење, некогаш и помалце, и не можам повеќе да заспијам, проблемот ми се јави ненадејно, не можам да го поврзам со ништо друго во животов за да извлечам причинско последична врска,.воопшто од животот сум задоволна и се осеќам среќно, но овој проблем многу ме фрустрира што ми создава нервози, анксиозност и депресија, дали некој друг го имал проблемов, дали има некој на форумов што го решил?
     
  16. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Некој чаре да ми каже за несоница? Цврсто спијам, ама додека ми се приспие, многу време треба. А и кога ќе заспијам, после рано станувам. Сакам нешто на билна или витаминска база.
     
    На krofnicka27 и Sahlene им се допаѓа ова.
  17. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Јас не знам што да ти κажам затоа што јас не спијам... неκоја дρуга фоρумџиκа ќе ти излезе во пρесρет.
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nora mora

    nora mora Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Од зегин земи Мелатонин со Б6. (мелатонин е хормон кој го имаме природно во нас, одговорен за биолошки часовник но не е секогаш во доволни количини, доколку го внесиш тогаш тој го скратува времето потребно за заспивање, и плус една шојља чај еден час пред спијајње од Маточина или Валеријана микс.
    Позз
     
    На krofnicka27 и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  19. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Можеби смешно ќе ти звучи, ама си пробала ли со white noise? Побарај на youtube, ќе ти излезат многу видеа. Мене многу ми помага да ги слушам пред спиење, на слушалки.
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Кај мене не е типична несоница со денови, месеци.. Ми се јавува пред да добијам или кога сум со мензис како сега. Буквално ме исцрпи и тоа само за два дена. Вчера сабајле станав со затнат нос по 3 часа спиење и не легнав пак, сабајле после два часа сон, имав кошмар се разбудив со тахикардија и страв ми беше пак да заспијам, па затоа подсредив по дома и дремев на форумот.
    Ама затоа ме малакса, јас сум навикната на повеке сон, иако легнувам подоцна после си спијам до покасно.
    Ваквите денови без сон сум целата наопаку, сега ми се спие ама таман да заспијам одма срипувам, ај трета среќа вечер може како бебе ќе спијам.