1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Несоница (инсомнија)

Дискусија во 'Психологија' започната од LadyStyle, 8 јули 2010.

  1. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Имав несоница цел свој живот и не се сеќавам да можев да заспијам пред 3 часот по полноќ без разлика колку часови сум спиела или кога треба да станам... се додека не почнав да одам на вежбање... одтогаш не можам ни да размислувам откако ќе легнам на перница, бидејќи веднаш ми се склопени очите и заспивам како бајче :angel:
     
  2. LaLy

    LaLy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    Patam od nesonica i mozham da kazham deka e neshto n\juzhasno sho mozhe da ve snajde.POrano od 4 saatot navecher ponekogash i 5 nemozham da zaspijam.Se sum probala osven bajachki pa kje vidam mozhebi kje probam :)

    xoxo
    Laly
     
  3. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505

    А во колку часот стануваш од спиење?
     
  4. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    343
    Несоница(инсомниа)

    Порано,несоница кога ме фаќаше,броев овци.Денес,менувам канали. ;)
    помош-Телесна активност
    Се препорачува телесната активност како секојдневното вежбање во теретана или некоја друга форма на физичка активност, бидејќи уморното тело полесно ќе заспие, дури и кога умот е преоптеретен.
    Прехрана
    Обилните оброци, особено масните порции храна се голем непријател на мирниот сон, исто како и гладувањето. Многу луѓе кои практикуваат одредена диета, не јадат после 18 часот, што не е препорачливо, доколку страдате од несоница. Најдоцна 2 часа пред да заминете "под јорган планина" лапнете некој лесен оброк и избегнувајте ги смртните непријатели на добриот сон како кофеинот, алкохолот и цигарите, но и силно зачинетата (лута или солена) храна и чоколадото. За кофеинот, конкретно, се препорачува да не се конзумира и до 8 часа пред спиење.
    Распоред на дневни активности
    Кај секое пореметување на сонот клучно е да се воспостави ред во дневните активности, а тоа значи секојдневно да се легнува и станува во исто време (подобро порано, отколку подоцна). Ноќните птици нека примат на знаење дека легнувањето во кревет во 3 часот наутро е одличен темел за добра несоница, посебно доколку неколку пати пред тоа заспале и се разбудиле покрај телевизорот. Научниците ги прифаќаат разликите во биоритмот, но во одредени граници: прифатливо е да се заспие меѓу 22 и 01 после полноќ.
     
  5. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Значи имам инсомнија веќе не знам колку време, не можам да заспијам до 5 часот наутро. Џабе и да лежам во темница само се мачам и никако око не можам да склопам. А кога веќе ќе заспијам, спијам до 2-3 попладне, го губам цел ден. Џабе и саат да навијам, само го исклучувам и се вртам на другата страна. :( Стварно сакам да се научам да легнувам во пристојно време, ама не можам. Не знам што да правам. Не знам што е причината за ова...
     
  6. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Издржи цела ноќ, утрето целиот ден, и ќе видиш како во 10 се легнува.
    Само тоа е лек.
    Проверено :!:
     
  7. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Баш ќе пробам. Стварно се нервирам вака, да заспивам кога се разденува, а да се будам кога се стемнува... Не оди..
     
  8. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Ауу мене инсомнија е фаќа периодично...еве сега ми е таков период до 5 6 сабајле нема шанси да заспијам... :!: и станувам 5 6 навечер и денот поминал...многу се нервирам :@
    џабе е бројче имам пробано и така по цел ноќ и ден не спиење...тој ден да ќе заспијам у 10 и ќе станам рано...ама следниот пак исто...па до 5 6 7 сабајле...период глупав!! :|
     
  9. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Мене ова ми помага да заспијам побрзо кога се мачам и превртувам по цели саати откако сум легнала.
    За инсомнијата ништо, периодот кога ке си помине, ке биде во ред. Сега ми е мене на неспиење :geek:
    <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/asg8XMzOvCE?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/asg8XMzOvCE?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
     
  10. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Несоницата кај мене се јавува на периоди! Понекогаш подолг временски период нема да можам да спијам, ќе дремам на компјутер до раните утрински часови, ќе шетам по дома, се ќе ми се прави само нема да ми се спие! Некој ќе каже демек те фаќа несоница оти те мачи нешто, или многу му ја мислиш... абе нема врска, понекогаш едноставно таков ми е периодот, сон не ме фаќа! Најчесто пијам топло млеко, наводно опуштало и било добро за мирен сон... но јас не сум забележала некој посебен ефект! :^)
    За среќа одамна ме нема фатено таков период, си заспивам веднаш што ќе легнам во постела!
     
  11. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Често имам несоница и многу се нервирам. Дури по 3-4 часа лежење не можам да заспијам, се коколам како луда... еве утре сум на училиште а дремка не ме фаќа!
     
  12. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Уффф и јас имам проблем со несоница :worried:
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Последните два месеца заборавив што значи несоница. Порано знаев да легна и да се превртувам и по 2-3часа, и жива ненаспана бев, но сега е далеку подобро. Од кога почнав да одам на јога овој проблем целосно исчезна. Заспивам во истиот момент кога ќе легнам, а доколку осетам проблем веднаш знам како да се снајдам :) Секогаш се будам свежа и полна со енергија
     
  14. nena-26

    nena-26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    12
    Те молам кажи ми каде одиш на јога или пак препорачај ми некое место во Скопје,сакам и јас да почнам, се надевам ке престанат и моите проблеми. позз
     
  15. RedRose97

    RedRose97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    158
    Јас почнав со нова рутина за вежбање и навистна ми помага за сонот. Ги искористив јога вежбите вежбите за грбот и кардио вежбите од овој сајт со едноставни вежби за растегнување пред и потоа. Ги правам кога ќе станам (за викенди и кога сум од поручек) или кога ќе си дојдам (кога сум одсабајле. Сега спијам подобро. :)
     
  16. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Несоницата е мој голем непријател еве и кога го пишувам и ова сега воопшто не ми се спие.Јaс мислам дека несоницата е последица на преокупираноста со некои работи што не мачат подолго време.Последниов период немам легнато пред 5h наутро,а и легнувам од што морам не од што ми се спие и кога ке си легнам го пуштам телевизорот и гледам нешто безвезе некои спотови колку да ме фати дремка и покасно ке ми дојде дремката од што немам што да правам и така заспивам
     
  17. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    за несоницата знам дека не треба да се гледа телевизија со тоа мозокот се замара повторно да мисле,и неможе да заспие,иако не се гледа и само нешто да се слуша,понекогаш и резултат на некое нарушување е несоницата за која треба да се консултира лекар.исто касно навечер исхрана го забрзува метаболизмот и не дозволува да спие,и плус на сето ова секиранции безвесе се најголеми виновници за несоница.
     
  18. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Ете вчера имав несоница,бев цела вечер ваква :|
    Кога сум депресивна и кога мислам на нешто неможам да заспијам,нема шанси!!
    Се вртев ко будалче во кревет,те на една страна,те на друга и плачев
    очите толку зелени никогаш не ми биле ( инаку имам хазел очи ) од плачење.
    Дури во 6 саат задремав и ми дојде на сон светец...тоа е убаво нешто.
    Ми даде сила.. :muscle:
    но ете некој пусти страв сеа знам дека и вечерва нема шанси да склопам око..
     
  19. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Се пријавувам овде....
    Ми се чини дека во цел живот еднаш салам се немам наспано....Лежам, се превртувам, зјапам во таванот, пак се превртувам, пуштам телевизорот, земам книга.... абе не не ништо не помага. Вака од кога знам за себе. Инаку сакав да одам на јога ама не знам за такво место во Прилеп. И не верувам дека има.
    Ако знае некој некое, нека пиши... :)
     
  20. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Синоќа имав несоница, и плачев цела вечер незнам ни самата зошто. Денес сум болна, цел ден плачам ни самата незнам зошто очите ми се потечени.
    Цела ноќ се превртував, се будев на секои 5 минути ако задремам.
    И тоа често ми се случува во последно време незнам зошто :@
    Некој лек....? ;(
    Можеби е поради нервоза и депресија, во последно време сум некако многу депресивна и нервозна.
    Еднаш дури си мислев дијазапам да пијам......