1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Несоница (инсомнија)

Дискусија во 'Психологија' започната од LadyStyle, 8 јули 2010.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Во мое искуство, мелатонин ми помага после неколку дена користење. Ко ќе осетам дека сум поспана и без него - преќинвам. Додуша и на тој тертип функционира. Го потсеќа мозокот во кое време да лачи мелатонин, зато се пијат и во приближно исто време.
     
    На NoirSerpentine и krofnicka27 им се допаѓа ова.
  2. Tea95

    Tea95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Последниве неколку дена кога ќе заспијам се будам после еден час, после тоа не заспивам веднаш. Вчера исто си легнав и се разбудив после еден час и лежев до кај осум и станав. Денес затоа што ми се спиеше легнав накај 2 и се разбудив пак после еден час целата поспана и не заспав повторно. И сега се чувствувам полна со енергија.
     
  3. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Машки
    Валеријана и маточина препарати без мелатонин на природна база се добри треба да се експериментира зависи од причината.
     
  4. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    623
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја мајка која после првиот ноќен оброк на бебето има проблеми да заспие повторно?
    Бебе од месец дена, во 23h, најдоцна 00:00h. заспива, јас заспивам со него до неговиот прв оброк, до околу 2 часот...

    После тоа никако да призаспијам.. бебето и да спие до сабајле јас нема шанси да заспијам.. дали има лек, нешто да пијам на природна база? :(
     
  5. Dorotka

    Dorotka Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Posovetuvaj se so doktor ako dois. Ima poveke lekovi na prirodna baza, magnesiumot e dobar i b vitamini.Znam kako e da si so malku son, nisto poloso od nesonica, i mene me drmase nekolku meseci pa kolku tolku se vrativ vo normala.
     
    На Flier му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Crna Mamba

    Crna Mamba Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Lek za nesonica? Se javuva periodicno osobeno vo pms mn e uzasno, ne pomaga ni melatonin ni caj ni magnezium
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.961
    Допаѓања:
    8.693
    Пол:
    Женски
    @Crna Mamba освен да се премориш, па да те фати сон. Мелатонин имаше едни ленти порано со вкус на чоколадо и тие беа поефективни од таблетите. Ама не знам дали се во продажба.
     
  8. Crna Mamba

    Crna Mamba Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Da no rabotam ko kelner, sepak imam fizicka aktivnost vo tekot na denot, obicno pred pms ne me faka son bez razlika kolku i da sum umorna
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.961
    Допаѓања:
    8.693
    Пол:
    Женски
    @Crna Mamba пробај чај Б3 и Б6 - релакс чајна мешавина. Масирај се околу зглобови, врат. Не е којзнае што ама релаксира. Битно е да не си нон-стоп така, ако е само пред пмс и не е баш страшно.
     
    На Crna Mamba му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lovemajame

    lovemajame Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Kaj mene nesonicata e od anksioznota
    Se plasam da zaspijam navecer,a ako zaspijam se budam i mozokot mi raboti 300 na saat
    uzasno e
    otvorete go na instagram fearless sleep mnogu ubavo objasnuva
    kazuva deka nesonicata e samo strav i so toa sto posle toa se opsednuas deka nemozes da spies vleguvas vo zacaran krug
     
    На Crna Mamba му/ѝ се допаѓа ова.