1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Несоница (инсомнија)

Дискусија во 'Психологија' започната од LadyStyle, 8 јули 2010.

  1. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Речиси секоја ноќ ми е така. Треба да сум многу исцрпена за да заспијам веднаш. Инаку секоја вечер се превртувам по пола саат некогаш и цел саат и не можам да заспијам. Ми помага кога ќе ја ставам раката врз очи тогаш побрзо заспивам.
     
  2. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    оффф џабе се испофалив на темава пред некој месец :( пак се активира! сега ни Валеријан, ни книга.... ни станување секој ден у 07.00, ни долго пешачење на кеј.....ништо не помага :worried:
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Е сега е многу топло и не се спие. Ти треба море или езеро убаво да се испливаш па да спиеш како бебе. 1 шоља млеко пред легнување знае да го опушти нервниот систем и не решавај равенки со 3 непознати кога ќе си легнеш туку едноставно опушти се.
     
    На Estelle му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    нема врска топлото кај мене, никогаш не ми сметало....а тоа дека решавам равенки-решавам! :) ама не можам против тоа, не можам да го заќутам мојов мозок - алапача :worried: се погласен станува кога ќе си легнам....изгледа медитација е чарето
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не си психички изморена што се вика народски, имаш непотрошена енергија. Медитација е ок за опуштање
     
    На Estelle му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ivycka

    Ivycka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    32
    Моментално сум во ПМС и само тогаш имам несоница, ама буквално воопшто неспиење и не се осеќам изморено во текот на денот... валеријан не ми помага, но некогаш ете ако имам испит морам да спијам па мавнувам по едно дијазепамче и заспивам :)
     
  7. Queen-Nefertiti

    Queen-Nefertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    46
    Никако не можам да заспијам :@ Ми пречи жештината премногу и во лето никогаш сон не ме фаќа :whew:
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Моментално страдам од несоница.
    Ништо не помага, обично во лето пред спиење седам на тераса ама веќе и тоа е џабе. Книга уште помалку ми помага.
    Изморена сум, ама незнам што ми се случува. Како што спомна една феминка пред мене, решавам равенки со три непознати кога ќе си легнам, па изгледа тоа е проблемот. :D
     
  9. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Не ми е жешко, климата работи цела ноќ, дури и малку ладничко е во собава, баш е пријатно за спиење.
    Ама ете јас неможам да заспијам до ова време, и да легна во 12 ќе се превртувам до 3-4 додека од досада не заспијам.

    Почнува да ми пречи ова легнување во 5-6 и да станам окулу 1-2 на пладне, сакам да функционирам ко нормален човек, да легнувљм во нормално време, и во нормално време да се будам а не вака да ги чувам домашните додека спијат.
     
  10. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    Јас се напив вчера персен форте во комбинација со чај од валериан, многу ми пријаше и одма заспав :) ти препорачувам и тебе, ама мислам дека ќе треба и рано да стануваш и да легнуваш у 23.00 за да ти се врати биоритамот во нормала...имаш конверзија на сон
    Советов важи и за Најубава ;)
     
  11. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    еве ја инсомнијата :D
    ме стигна,ме прогонува и изгледа и е убаво со мене па не ме напушта :D
    шала на страна,има едно добри 2недели како си страдам од несоница,ишш ма :D
     
  12. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Чекај, а што е тоа? :^)
    Песната од Јелена Карлеуша, или на Faithless? :wasntme:
    Шала на страна, па ме фаќа често, ко што глеате. :)
     
  13. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    ооо добро е :D не потерала, ја вака седам и се чудам кај ми се жените си викам :o само јас ли патам од инсомнија :D
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    И кај мене е исто само едно месец дена ме држи,во 8 саат сабајле си легнувам ,сите ги испраќам наработа,средувам низ куќа и ако ми се спие легнувам..
     
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Топло млеко пред спиење и ќе броиш од 1 до 100 полека и потоа од 100 наназад одма ќе заспиеш :)
     
  16. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    И мене многу ме фаќаше несоницата порано.Сменив перница и сега цело време сон ме фаќа :D
     
  17. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Уфф ме прогонува, итоа како, често нервозата е крива за све.. се додека не сменам кревет,перница или место на кое спијам нема да заспијам..
     
  18. WhiteButterFly5

    WhiteButterFly5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    69
    Несоница имам, особено летово. Неможам понекогаш и до 7 сабајле да заспијам.
    Лек за тоа ми е музиката (поонекогаш) или пак на тераса да ме фати ладен воздух. :D
     
  19. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Море цел живот ме мачи. Во последните 48 часа, спиено имам само 10. Овој ден сум само со 2 часа спиење и тоа не цврсто, туку како дремка. И кога е жешко и кога е ладно се мачам.
    И плус на периоди кога сум многу напната станувам параноична, мислам дека од секоја страна нешто ќе ми излезе, на секое шушкање се потресувам.
    Како мала со мама ќе легнев и одма ми поминуваше се. Ама кај е сега чарето? Ех, колку сакам да си легнам како човек да се наспијам.
     
  20. yellowflower

    yellowflower Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Сакав да прашам за некој совет:Вака последниве два месеца буквално секоја ноќ неможам да заспијам,ми требаат два и понекогаш дури три-четири часа да заспијам :( Поспивам еден ипол час и повторно се будам и пак се малтретирам да заспијам,незнам зошто... :worried:
    Секој совет би ми бил добродојден :D