1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Несоница (инсомнија)

Дискусија во 'Психологија' започната од LadyStyle, 8 јули 2010.

  1. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Татко ми има инсомнија и несоница ама ги пие тие чаеви за несоница и помагаат некогаш
     
  2. Nounejm

    Nounejm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    спиена сум само 5 саата, а 2 дена сум будна.
    апчиња не ми помагаат за спиење, а веќе почнав да се осеќам ко изнемоштено, но никако да заспијам.
    дали имате некој совет? нешто чаре?
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Многу често имам несоница, но си чеκам таκа до 4 саат сабајле гледајκи во плафон и ме фаќа дρемκа и заспивам.
     
  4. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Нема вечер кога сум немала несоница во последно време. Сите по дома неможат да спијат од мене, како вампир сум била ноќеска.Додека бев на гости во друг град секоја вечер убаво си заспивав, а тука ми е смрт. Чудно ми е тоа што кога ќе станам од кревет се чувствувам свежа и наспана, а воопшто не сум спиела како што треба. :D
     
  5. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Конечно ми мина инсомнијата. Порано едвај спиев, а очите ми паѓаа. Овие денови сум си супер, уште во 11 навечер си легнувам. :lol:
     
  6. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Неможам веке еден месец неможам да спијам навечер :@ многу се нервирам дека неможам да заспијам а од што се нервирам уште повеке не ми доага сонот. Еве два дена по ред како сум ко зомби телото го чуствувам раздразливо и сум многу нервозна и расеана. Многу грдо чуство незнам што да правам, првпат вака да се чуствувам како секој дел од кожата како да ме боли. Неможам веке пукнав :@
    Пробав со чај од камилица не бива, туширање пред спиење ни тоа спиена сум од вчера само 3 час и пак не можам очи да затворам
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    И јас неможам да спијам навечер и после другиот ден едвај станувам, ке гледам во моб додека не ме запечат очите па така заспивам.
     
  8. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    Јас исто така неможам да заспијам до 3-4 и после во 6-7 станувам :/ само 3-4 саати спијам ноо знам дека тоа е од преоптоварен мозок ... те мачат секакви мисли а озгора па и паника и нервоза те фака оти неможеш да заспиеш и уште толку неможеш да заспиеш :whew:
    јас ке почнам со медитирање и некој вежби што ке ги најдам на интернет и се надевам дека ке помогнат !! треба само да го испразнувате мозокот пред легнување и ке спиете како бебе ... не дозволувајте несоницата односно мислите да ве спречуваат во животот бидејки ако не спиеш доволно,на работа или нашколо нема да можеш да функционираш и полошо ке биде :)
     
  9. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Баш кога ја отворив темата, ми се пушти од јутјуб што имам листа на песни Инсомнија песната од Карлеуша :D имам несоница понекогаш, ме држи некое време и само поминува , ќе се мачам , ќе се превртувам во кревет и тоа е нема помош за ова , односно може со јога или медитација ама не сум пробала искрено .
     
  10. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Јас сум периодична со несоницата, но сега кога треба да седам и учам јас едвај гледам хахах... Лек против инсомнија најдете си некоја обврска која морате да ја завршите и ќе видите како ќе ви се спие.
    Или бројте овци. :lol: Инаку, Mr. Bean зема да брои овци пред спиење и вади една слика и почнува да ги брои, но гледа дека се многу и вади дигитрон и множи 10 реда по 10 овци = 100 овци. Ја остава сликата и сеуште не спие, така да овој лек не помага ако го користите на неговиот начин. :D
     
  11. kristell

    kristell Нов член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki izvinite sto pisuvam latinica no od tel sum i nemozam nikako na kirilica da pisuvam
    Pa da preminam na glavnoto imam eden mal problem no mnogu mi smeta e sega vaka..
    Porano koga legnuvav da spijam bev osetliva slusas sve a sega nisto i mnogu spijam do 12 satot i koga stanuvam pak ne sum naspana kako sto treba ,koga racunam 12 sata spijam toa e mnogu i od dovolno a pak ne mi e dovolno :o i koga stanuvam umorna sum kako ic da ne sum sppiela devojki mi treba pomos vase mislenje pomos..i dali na nekogo nekogas mu se desavalo ova ?!
     
  12. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски

    си ја згрешила темата :D ако немаш други автентични симптоми, можеби за низок притисок се работи, да си го мериш :) па понатака ќе видиш што како.
     
  13. anamarija65

    anamarija65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Многу ме мачи несоницата! Од летоска па се навамо, 1 ден спијам како што треба а наредниот ден до попладне без да сум спиела седам.. вчера во школо бев прва смена и така отидов без спиење и кога дојдов дома легнав и едвај заспав.. нити можам да заспијам нити осеќам ненаспиеност.... кога не спијам вака воопшто не чувствувам изморено сосема сум енергична како 3 кафиња едно по друго да имам испиено инаку не пијам кафе воошто.. имам многу проблеми со несоницата имам подочњаци како до колена хахахах и планирам да почнам да пијам апчиња за спиење, ваш совет?
     
  14. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Nepatam od nesonica no ke spodelam nesto sto slusnav od koleska.
    Se zacudiv koga mi kaza koleska deka go odnela mm vo bolnica, ednostavno narodno kazano da mu go isklucat mozokot.
    Nejziniot soprug e na mnogu visoka pozicija vo edna prestizna firma. Bile premnogu zafateni so sostanoci i donesuvanje na vazni odluki taka da nebil vo sostojba da se odmori. Po nekolku noki nespani sleduva preumor za koj taa go odnela na klinika i odma/pod hitno bil uspan. Ostana vo bolnica okolu 10 dena.
    Toa ne mu bilo prv pat, se slucuvalo cesto. Ednostavno mozokot nemoze prirodno da prestane da gi vrti razgovorite i nastanite i e potrebno na vestacki nacin da se izvede zaspivanje bidejki vo sprotivno liceto ke se zdobie so teski psihicki poremetuvanja.
    Kako taa objasni toa e bolest koja se zdobiva so tek na vreme poradi narusuvanje na potrebata za son, bolesta se tretira za psihonarusuvanje i gi pogaga isto taka i vitalnite organi (srce, mozok, bubrezi).
    Znaci spienje mora da ima. Toa e cajkl koj mu treba na organizmot da se odmori.
    Ako imate problemi pokusajte da gi resite na priroden nacin no ne so medikamenti. Ako ednas se naucite na niv ke vi trebaat sekogas.
    Znaci najvazno e mozokot kolku bil aktiven tolku vreme da se odmara. Da , mnogu od vas se studenti i imaat rokovi ili na rabota, ama mora da se pocituva zakonot na prirodata ako sakate da ostanete zdravi.
    Zaspivanjeto nasila kako slucajov koj go objasniv e nepriroden i steten za zdravje.
    Kolku poveke budni ostanuvate tolku poveke ja butkate granicata na nespanost i taka mozete da terate i doterate do prinudno zaspivanje koe trae i so denovi i e apsolutno mnogu stetno zosto moze da ja izbrise vasata pernanentna i primarna memorija.
     
    На referentka и theowndemon им се допаѓа ова.
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    После 72 часа неспиење имав чувство како да ме некој следи и слушав чудни звуци. Патам од несоница веќе неколку месеци, си легнувам во 4-5 наутро и слијам 3-4 часа по сила. Немам никаков проблем што би можело да доведе до тоа, не сум се разочарал, не ми треба ништо посебно,се е во ред, но ете нешто ме мачи незнам ни јас што е, неможам да го објаснам.Кога спијам сонувам само лоши сонови, кога неспијам црни мисли ми шетаат нон стоп низ главата (ако набројувам сатанист ќе ме направите) Да напоменам дека не гледам ни хорор ни ништо слично и не ми е страв од тоа, едноставно од каде доаѓаат не знам. :x :(
    Хоби ми е цртање и често знам да се занесам и да ги пренесам моите лоши мисли и сонови на хартија иако во тој момент може не мислам на тоа, како раката сама да ми оди. Разговарав со психолог но не помага. Спортувам, цртам, си имам девојка, исполнет сум, не сум осамен но незнам од каде ова. Јас несакам вака ама незнам што повеќе да правам.. :(
     
    На toogood и biGirl им се допаѓа ова.
  16. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.543
    Допаѓања:
    6.309
    Најмногу што немам спиено е 36 саати мислам дека. Воопшто немам ред на спиење, многу ми е нарушен биоритамот, се случува да легнам и во 10-11 сабајле и да спијам до 5-6 поручек. Еднаш кога не бев спиена околу триесетина часа, буквално имав чувство ко да не се наоѓам во реалниот свет, ко сон ми беше. Се возев во автобус, и еден црно-бел знак ми се прелеваше од црвено во зелено, баш го прашував другар ми зашто е зелен знакот, и ме праша што ми е проблемот. :D Исто имав звучни халуцинации, чувство дека има некој позади мене, ко да ме следи некој.. Кафињата ми придонесуваа само да добијам уште поголема тахикардија и нервоза, отколку што ме освестуваа. Во исклучителни ситуации можам да функционирам колку-толку нормално со неспиење од 30+ часови, доколку пред тоа сум спиела едно 12 часа, и ако бидам во движење. Ако ме ставиш во кревет да легнам, пиши пропало. :D
    А некогаш колку и да сум уморна од нервоза, грижи или возбуда не ми се спие воопшто, и тоа ме нервира. Едноставно не може никој нормално да функционира без спиење, ама кога еднаш ќе си го нарушиш биоритмот, ептен е тешко после да го воведеш во ред.
     
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.138
    Допаѓања:
    76.526
    Пол:
    Женски
    Несоницата е проблем од кој секој страда во некој период од животот. Причина за нејзина појава е стрес или депресија, здравствени проблеми, немир, лоши навики, внесување на преголемо количество кофеин итн. А денес како што знаеме, живееме во време каде се ова горенаведено ни е скоро секојдневие, од тука и несоницата е се почеста појава кај луѓето.
    Е сега, јас обично сум спанко ама секако дека сум имала ноќи кога не сум можела да заспијам и секогаш причина за тоа бил мојот неуморен мозок кој наместо да ми дозволи да заспијам, тој вртел и анализирал нешта кои ми се случиле во денот или во неделата, некогаш и многу одамна. Друг случај на несоница ми бил од голема доза на кофеин, но тогаш кофеинот бил внесен свесно, со намера за да останам будна.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  18. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Jas od insomnija patam 2 godini ne apcinja na prirodna baza ne caevi ne teski apcinja so teski hemikalii vo niv ne fizicka aktivnost ne tusiranje prwd spienje ne muzika za spienje nisto nisto ne mi pomaga posledniov period osobeno od pocetok na noemvri me mavaat teski nesonici do den denes ako spijam vo vecerta 4 do 6 saati e uspeh
     
  19. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    И јас го имав истиот проблем ама фала богу се отарасив,пиев чај од липа многу ми помогна.
     
    На Згодно Момче му/ѝ се допаѓа ова.
  20. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    17.710
    Несоницата најчесто е резултат на емоционален стрес.
    Повремено ја имам.
    Во тој случај пред спиење пијам чај од ѓумбир со мед и медитирам. Тоа навистина опушта и дава чувство на благосостојба која секако помага за полесно да се заспие.