1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нечие (лошо) мислење за вашата личност

Дискусија во 'Психологија' започната од ma4o4female, 16 јуни 2010.

  1. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    а баш ме брига шо зборат другите ваква сум била,таква сум била...јас си знам каква сум :emo:
    не ги слушај другите поради љубомора може секакви маабети да излезат за тебе,на денешен ден никој не ти мисли добро ниту пак тие што ти се прават нај другарки.Just be your self ;)
     
  2. CherryBerry

    CherryBerry Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    132
    Мене ми значи мислењето од сите луѓе безразлика колку ми се блиски или не и секогаш гледам сите да имаат добро мислење за мене,иако дефинитивно тоа е невозможно.Инаку сум затворена личност и поради тоа некој што не ме знае подолго време не може да каже каква сум.Тешко стекнувам доверба во некој,ама кога ќе ја стекам,за таа личност повеќе се грижам отколку за себе си.И така секогаш ме поверуваат бидејќи тие луѓе многу често знаат тоа да го искористат.Тие што не ме знаат ќе кажат дека сум препотентна,недопирлива,дигната,тие што мислат дека ме знаат ќе кажат дека сум добра,наивна што и не е баш точно.Подготвена сум се што имам да дадам за тие што ми значат,освен гордоста-е тоа на никој не му дозволувам да ми го одземе.И така бидејќи се сите веќе научени да добиваат се од мене,кога ќе им кажам дека ми е доста од тоа,веднаш зборуваат дека сум злобна,тврдоглава,дека само за себе си гледам.Една другарка што долго ја гледав како сестра,кога виде дека не може да си игра со мене и дека и јас имам и лоша страна и дека некогаш сакам и моите желби да си ги исполнам,а не по нејзин памет секогаш да одам,почна да збори дека сум одвратна личност,дека сум ја искористувала јас :o тешко на тој што не ме знаел каква сум.На крај си призна дека никогаш не ме сметала за другарка и дури дека толку малку сум и значела и ме мразела што сака да умрам!!!А девојчето повеќе го сакав и од сопствената сестра ;( Сега се трудам помалку да мислам за другите а од сево ова само поука да си извлечам.Не ми е криво што сум изгубила другарка,зошто очигледно ми била најголем непријател,само ми е криво дека поради саможивни луѓе си ја изгубив самодовербата и тешко ми оди да си ја вратам.
     
  3. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    mn pati se imam razocarano od moi najbliski lugje... vo pocetokot site se praat fini, dobri ali ponataka si go pokazuvaat vistinskoto lice :devil: radi vo pocetokot se opushtame mn i kazuvame raboti vo doverba ama na kraj nie ispagjame tie glupite i tie sho se zaebani(izvinete na izraz)
    od takvi lugje mi e preku glava, koi se samo od korist i ste im interesni dodeka ne go dobijat toa sho go sakaat, a posle oni se tie koi se trgaat od vas i ve ostavaat povredeni na nekoj nacin! :devil: :devil:
     
  4. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    anickata, ај да те замолам мислењата да ги пишуваш во нормална големина, македонски фонт и црна боја. Вака боде очи и не се чита.
     
  5. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    хахаха ок нема проблем :D се извинувам ама темата ме изнервира :lol: позз
     
  6. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    8.123
    Пол:
    Женски
    Не се прокупирам со нечии мислења за мене,доколку не се од потесниот круг на луѓе со кои секојдневно комуницирам.А и со нив не се оpтеретувам некако,важно е сепак да имамe едно оптимално ниво на комуникација и коректни односи.Друго ама баш ич не ме интересира.Општо е прифатено дека не е возможно сите да те сакаaт,без оглед колку се трудиш во тоа.Секогаш може да се најде некој на кој нема да му се допаѓаш,и тоа што e најжалосно разочарувачки :) ,понекогаш од некоја сосема десетта и само нему позната причина на која скоро никогаш неможеш да влијаеш.Меѓутоа,треба да се признае дека секој и во секоја прилика нормално е да се труди да остави позитивен впечаток пред другите.Битно е да не се претерува во тие намери.
     
  7. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Јас до лани се потресував на секое лошо мислење за мене. Апсолутно така, се потресував.
    Но сфатив дека не ме интересираат мислења од луѓе со кои одвај сум на здраво, па го надминав тоа и не ме интересираат што мислат, било да е лошо било да е добро. Јас и луѓето околу мене си знаеме каква сум. Тоа ми е доволно.
    Иако сеуште знам да прифатам критики од сите, и да увидам дали се во право, и доколку е така, се обидувам да се поправам. Но, не до степен да бидам нечија марионетка. Подобро да бидам мразен поради тоа што сум отколку да бидам сакан поради тоа што не сум.-К.
     
  8. Monce89

    Monce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    vakvo nesto mi se desava i mene...ali jas voopsto ne se zamaram!
    stalno od ljubomora slusam losi muabeti vaka bilo taka builo doznavam stvari sto voopsto ne gi ni znam ni jas samata, a veke drugite gi znaat za mene...i se nekoj takvi mizerni raboti!
    moj sovet uzivaj i ne se zamaraj tie sto te saakaat i cenat znaat kakva si..a za ostanatite ic da ne ti e bitno sto mislat! :) :) :)
     
  9. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Сум слушнала и те како лоши муабети, но за моја бивша другарка која што ми ги кажуваше пак бивша другарка, а сега таа која ги кажуваше тие лоши мубаети и е другарка на мојата бивша другарка.
    Не знам само кај и е достоинството нејзе, не сум слушнала да зборува лоши муабети за мене, ама ако слушнам нема да се спуштам на нејзино ниво и да се расправам со неа. Ќе речам само на крај ќе се види кој кој е.
     
  10. smartass

    smartass Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7

    Ако ги слушаш другите што ти кажуваат ке ти дојде да се самозапалиш!! И мене ми викаа дека сум се правела совршена,многу паметна и што уште не ама мене па ,,МНОГУ,, ми е гајле :D . Не е мој проблем тоа што не знаат да направат два реда интелигентен муабет!! Тоа е само од љубомора ништо друго..
     
  11. Umma

    Umma Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    11
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Какви сме ткави, ако некој нема попаметна работа нека зборува . Ценам мислење само од одредени личности, кои ми се навистина блиски и трошам време да размислам дали истото според мене е правилно или не, со можност да променам нешто.
    Инаку воопшто не се замарам, секој со својата болест што викаат кај нас :)
     
  12. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Ако ги слушам мислењата на сите луѓе околу мене каде ќе ми биде крајот?! Веќе некое време си живеам баш како што сакам јас и ама ИЧ не ме интересираат туѓите мислења. Кога отидов на факултет а и каде и да се појавам за прв пат луѓето веднаш помислуваат дека сум најуфилманата особа. Што после 5 минути поминати до мене и самите ќе го поречат. Не знам дали тоа е баш до овој Балкански менталитет или општо е така во светот ама повеќе и не можам да се замарам. Кој сака нека ме мрази кој сака да се дружи нека повели!!! А тоа колку луѓе имаат лошо мислење за мене повеќе и не можам да бројам. Тие што ги сакам и ми се блиски знам дека чувствуваат само љубов и почит кон мене, а оние другите ај...
     
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.413
    Пол:
    Женски
    Ако обврнувам внимание на секое мислење кај ми е крајот? Ми се случи пред месец дена една другарка да претера, во моментот ме здоболе, ама кога размислив збореше љубомората.
     
  14. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Се сложувам со марама. Кај ќе стигнам ако на сите им објаснувам што згрешиле ако згрешиле со мислењето . Не се докажувам на никој што не ми е важен во животот . Крај краева ако е грешно мислење , кога тогаш ќе искочи вистината на виделина , нели ? Мада само за лошите се збори , така да не се секирам ич .
     
  15. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Незнам, мене ми е специјалност да оставам најпрвин лош впечаток, па после да ми кажам: оу, па ја не мислев дека си била ваква.
     
  16. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Едно среден прст и тоа голем за таквите личности!
    АМа ич не ме интересира туѓото мислење, кое како и секогаш е 99 % љубомора, завист, озборување, немање попаметна работа од тоа да се*е наоколу! Јас сум таква личност што буквално не се замара со другите луѓе и со тоа што ќе рекле! Порано многу се замарав, секој кога ќе речеше лоши работи за мене, се затворав, и се чувствував многу лошо, како последната омразена личност на светот! Ама си ја научив лекцијата, па сега сум многу јака, и не дозволувам ништо да ме иритира, а посебно такви шугави муабети! Едно големо игнор и фак ју! :smoke:
     
  17. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    До пред да ме запознае некој, знам со сигурност дека брбла за мене. Не дека ме оговара (сепак не ме познава), но сепак доста луѓе со кои сум се запознала, ми го кажуваат тоа едно исто, дека до пред да седнат со мене и да разговараат мислеле дека сум поинаква. Дека мене не ми се преговарало, дека сум била крената, дека вака, дека онака... ама нема врска. (истото и за дечко ми се случува). И морам да кажам дека и тој ме мислел таква до пред да ме фати. :D
    Тој ,,занесен,, , јас уште ,,позанесена,, според народот. :D ама на крај не испадна така. Ни јас таква, ни тој таков...
    Па нормално, кога шетам во град ќе си бидам озбилна и со крената глава, а не да се смеам од 6ка до 6ка :lol:
    И кога ќе седнеме со некој прв пат да разговараме, сите истото ни ги викаат, ,,не ве мислевме за вакви,, :D
    Така да, воопшто не ме интересира кој што мисли за мене, јас сум си таа, тие што треба да ме познаваат, ме познаваат, и тоа е тоа.
    Никогаш не правам некои си ,,фори,, за да му се допаднам на соговорникот или да ги импресионирам тие до мене.
    Ма нека мислат и нека зборуваат, важно е да не те забораваат? :!:
     
  18. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Истиот случај е и со мене бројче.Сите мислат дека сум дигната,наперчена,со мене муабет не се правело...Се` додека да ме запознаат...Истото го мислел и дечко ми...Лично сестрата на дечко ми ми кажа дека нејзините другарки и рекле како сум била многу напрчена и дигната,а таа лично му посочила дека воопшто не сум таква,дека сум многу комуникативна и весела личност,ниту малку не сум дигната...Ми имаат кажано многу луѓе дека така само на фаца провоцирам,ама стварно не знам зошто :D
    Еве и наша анннни ми има кажано дека сум таква,муце напрчено... Не знам стварно...Тие што ме познаваат знаат дека не сум ниту малку горделива и дигната.Сепак ме боли по малку таквото мислење :)
     
  19. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Ех, има мислење и МИСЛЕЊЕ. Доколку слушнам дека за мене се правени муабети, кои не се вистинити од луѓе кои немаат ништо друго попаметно во животот од тоа да вадат малограѓански трачеви или да оговараат, тогаш не се замарам. Мавнувам со раката и се насмевнувам. Оскар Вајлд рекол The only thing worse than being talked about is not being talked about. :) Ме збори некој? Да? Ако де. Значи вредам изгледа за да бидам тема на нечии разговори.

    Сепак човек сум, и правам грешки, некогаш сум навистина брзоплета и луѓето ми го имаат речено тоа - дека понекогаш, прво дејствувам а потоа размислувам. Веројатно емоциите кај мене се посилни од мене и затоа се случува да изреагирам на неправилен начин и несакајќи сум погрешно разбрана. И секогаш сакам да го чујам мислењето од луѓе кои ме познаваат, кои ми се блиски и кои ми значат. Па и страничен, објективен поглед од непознат човек е добредојден, доколку не е наменет само за да ме повреди или пак понижи. Зошто да не?
    Конструктивна критика прифаќам, затоа што таа може да ме направи подобар човек, а јас ќе можам да ги елиминирам негативните работи кај мене колку што е тоа можно повеќе. На вакви критики не мавнувам со раката, туку напротив, знаат баш да ме натераат да се замислам зошто постапувам понекогаш онака како што постапувам па и ако треба да се чукнам во главчето и да си речам - чекај бе, навистина, а што ако се во право? И познавајќи се, после ваква критика следи длабока саморефлексија. Како она детено од цртаниот, кое се дума ли дума се додека топчето асално не го удри по глава и не дојде до некаков заклучок :)

    А да импресионирам некого? Па да се претварам? Неее, тоа не е за мене. Или земаш цело паковање, или чао. Не сум намќор, ниту пак невоспитана. А стој на раце или пак возење точак на едно тркало нема да правам само за да натерам некој да ме засака :) You get what you see. Кратко и јасно.
     
  20. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.444
    Допаѓања:
    22.745
    Пол:
    Женски
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Еве јас за мене да си кажам, повеќето од луѓето кои прв пат ме гледаат прв впечаток а и понатамошен изгледа |( е дека јас сум многу арогантна и бирам со кого правам муабет, а всушност многу сум срамежлива :$ и ми е малце тешко да се опуштам првиот пат кога запознавам некого, ама ете тоа е... :|