1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нечие (лошо) мислење за вашата личност

Дискусија во 'Психологија' започната од ma4o4female, 16 јуни 2010.

  1. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Треба да бидеме тоа што сме... Како сме си го замислиле светот така... Ми се случува често да слушам секакви муабети од страна, свакам, имам комплекси и луѓето си зборат. Слушај ги само најблиските. Љубомората е насекаде околу нас..
     
  2. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Мислам дека ич нема потреба да се замараш затоа што скоро секој со нашава мала македонија се нашол во таква ситуација ако не во иста во слична ... еден совет биди тоа што си и се ке си дојде на место ... јас си стварав комплекси заради некои луѓе ако вреди така да се наречат и едноставно пробував да не бидам јас и се стварав полоша и почнав да го потврдувам тоа со го збрувале за мене .... и сето тоа за да им докажам дека јас не сум таква ... ама сега се сменив и сум таа со сум и ич не ми е гајле кој со зборуват за мене ... многу сум мала за совети да делам .. ама се надевам дека ке ти послужт во животот позз :)
     
  3. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Кога бев средно училиште имав најдобра другарка со која што се делевме, пишувавме дневници и си ги читавме меѓу себе, немаше никаква тајна меѓу нас. Ама дојде време фативме дечковци кои што беа први братучеди. Јас со мојот одев 4 месеци и раскинавме, а тие си продолжија ( денеска се земени, им посакувам се најубаво). Муабетот ми е дека се скаравме и не збориме и ден денес. Зошто? Не знам од каде слушнала муабет дека јас сум и љубоморела на врската, дека таа не е добра за него, јас сум била 100 пати поубава, па ако сум сакала само со еден потег тој ќе бил мој. Дури за тоа сум раскинала со мојот дечко, а сето тоа немаше врска да е вистина.Никако не можев да ај разбубедам дека не е во право.Јас решив да се ргнам настрана, за доброто на нивната врска, друг излез не гледав, само и само да докажам дека сум во право. Подоцна слушнав дека се каела за постапката, ама немаше храброст да ми се извини а тоа го плативме со нашето пријателство. Во твојава ситуација мислам дека истово би помогнало, само се надевам дека братучетка ти ќе сфати дека греши, сепак сте роднини и се ќе биде ок.
     
  4. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Denes doznav deka mojata najdobra drugarka Jadela govna za mene ... znaci mi idese da placam i si rekov podobro da ne go znaev toa ama sega rekov fala mu na gospod so mi dade sanca da ja zapoznam kakva e ... i seto toa zaradi ljubomora sekogas bev podobra od nea ... ama sekogas bev tuka so sekoj nejzin problem jas go resavav .... a taa kako kucka begase ako jas imav problem ... za razlika od nea jas imam hrabrost da se sprotistavam ...mozese barem da bide fer i da mi kaze se vo lice a ne vaka mi se :puke:
     
  5. fatbeautiful

    fatbeautiful Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    58
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Хаха ма не се замарам со нечии мислења,некои мислат дека знаат се за мене а уствари ми го знаат само името. 8)
     
  6. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    еднаш случајно се најдов на маса со едни девојки и по муабет онака едната ми вели: Абе Зоза па не си била толку вообразена препотентна и дрска како што слушавме :^) извини а од кого слушнавте? И оп од на братучед ми вереницата...па ало бре девојки вие знаете дека јас со нејниот маж не се имам заради негово јадење гомна?-Не! Знаете дека она лаже суше?-Не! Епа сеа се уверивте чим укапиравте после сат време дека сум спротивност од тое што ви збориле,и само уште нешто како бре си дозволивте за некој што не го знаете да имате мислење а два збора не сте преговориле со таа особа?-Епа знаеш она дојде кај мене во салон (козметичарка е девојчето) и одма така така за скоро сите...Епа златна нормална особа не иде некаде кај нема поврзеност да збори за фамилијата :!:
    Дали ме повреди?-Искрено НЕ,знам колку вредам знам колку сум над неа,знам колку имам лице да излезам од град и знам дека не бегам од луге (поради должност за пари) знам дека никогаш не сум се трудела да се докажам едноставно сум тоа што сум...а кога ке слушнам муабет за мене само игноре е сеа ако веке неможе на игноре (како денешнава ситуација) прва средба и ке направам хаос :devil: никогаш не дозволувам некоја проста жена/девојка која нема свој живот да се пере со мене и да јаде гомна за мене а незнае од кај да почне за неа :!:
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Па сум била многу пати до сега во такви ситуации, можеби некогаш ми било мака што така мислеле за мене, ама веќе не.
    Знам која сум и колку вредам, ниту една невистина не би можела да ме погоди.
    Личностите што ме опкружуваат исто така ме знаат и нема шанси да поверуваат во такви рекла-казала глупости :) .
     
  8. JenniferLove

    JenniferLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    71
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    сум била во таква ситуација, а мислам ретко некој и да не бил. кој што сака нека збори за мене не ме интересира. еден е животот да го трошам на нервози - за безпотребни зборови кажани од некои лицемерни љубоморни луѓе. се што правам, правам да не ги повредам луѓето околу мене, ама секогаш мора да се најде некој "паметен" да испомеша што како било. мене чиста ми е совеста па што сакаат нека зборуваат, кога тога вистината ќе излезе на виделина-кој лажел а кој не.
     
  9. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Еееее најдобра другарка, а воедно и братучетка.. ми го тури (со извинење) :@ испадна дека сите глупости што ги правевме заедно уствари сум ги направила сама... па уште и на цел глас лошо за мене. Ме болеше премногу, со години... но подобро сама отколку со лажни пријатели
     
  10. PetiteCherry

    PetiteCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    35
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Ова (не е цело) ми го прати другар на фб после 2 години заедно во клас и после многу дружење и заеднички моменти, а не зборевме 3 месеци. И уште не ми се верува.. Ми вика мојот однос во последните година дена, а ние се знаеме толку време што се вика.. Ако толку му сметал мојот однос уште на почетокот, не ни морал со мене да се дружи.. Сега мислам дека сите го мислат ова за мене. Зборев и со други за ова, мислат дека е претерано од негова страна и дека негде на друго место лежи неговиот проблем.
    Стварно не сакам добри пријатели вакво мислење да имаат за мене, ова ептен си го ставив на срце, затоа што е од пријател што стварно ми значел.
    После муабетов во друштво почнавме да си правиме 2-3 реда муабет, ама никогаш нема да биде исто. Седевме со саати на фб/скајп/телефон и се смеевме, или се жалевме..
    Некое чаре? Не сакам да оставам ваков впечаток на други луѓе, зш сега ќе идам на факс, па добро би ми дошол некој совет :)
     
  11. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.669
    Пол:
    Женски
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    многу пати сум била во ваква ситуација.. а и кој не бил..
    секогаш за секој другар/ка сум била тука сум помагала на секого до каде што можам, сум дала совет.. и на крај кога мене ми било најтешко од сите нив што најмногу сум очекувала сум добила НИШТО,ни трошка од добрината не се цени секој гледа да те искористи максимално а потоа да те фрли како партал..
     
  12. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    На сите сум им дала шанса да ме запознаат таква каква што сум ,без протекција :lol:

    За жал ,добар дел од нив низ годините ме сметале за вонземјанин ,па ширеле типични балкански невистини низ градов ,каква сум била и каква не сум била .

    Нека им е со здравје ,што вели Владо Јаневски - луѓе се ,нек си позборат !

    Ми се има случено некој да ми пријде со зборовите "Еј ,па ти воопшто не си арогантна/несериозна/бубалица/растурикуќа/силеџија" ет цетера ....Јас само ќе си се насмеам и ништо повеќе...

    Не велам дека не сум се навредувала или дека не сум се нервирала ,го правев тоа ,имаше период кога им докажував на тие фаци дека не сум таква каква што ме сметаат ,но среќа ,за кратко време сфатив дека е непотребно да се тревожам за гомнениците од некои лица со сто лица .

    Така заклучив на кого можам да се потпрам ,кој ме сака и среќна и нервозна ,кој ме цени поради моите квалитети и кој може да ги поднесе моите каприци и маани .
     
  13. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.834
    Пол:
    Женски
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Мора да си горда на себе, ако не е вистина тоа што викаат нема што да те боли и да се плашиш. Ако некој зборува лошо за тебе не се сеќирај ќе му се врати дупло ;)
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.730
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Секогаш ќе има такви, на кои не им се допаѓам или имаат лошо мислење за мене. Тоа е нормално и не очекувам на сите да сум им симпатична и да ме сакаат. Различни луѓе-различни мислења.
    Секој човек треба да биде свесен за тоа колку вреди, да биде свесен за своите квалитети и да не дозволива нечие лошо мислење да му влијае.
     
  15. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Кога си имаме чиста совест и јасна слика за себеси, воопшто не не‘ чешка туѓиот наконтен пердув.
     
  16. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Нормално дека не може на сите да и се допаѓам јас како личност и моето мислење, Ниту пак очекувам такво нешто. Како што има луѓе кои не ми се допаѓаат мене исто така има и такви на кои не им се допаѓам јас.
     
  17. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Имам слушано многу негативни мислења за мене. Како сум била себична, манипулатор, дека сум сакала да биде се по мое... Многу работи. И тоа уште кога бев малечка, на мои 10 години, од моите "другарки" пред зграда. А што знаеле тие на 10 години?! Тогаш најмногу боли, малечка, не сваќаш дека се тоа го прават за да те повредат и да те боли. И да ти набијат комплекси.
    И тоа сеуште трае. Тука- таму слушам пак по некој ист муабет.
    Но сега знам, верувам во себе, горда сум на себе, и не ме засега ничиј муабет. Порано многу се грижев, зошто така да мислат?! Но сега знам како е, и таквите ги тргам на страна.
     
  18. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Многу пати, но не сум дозволила тоа да влијае врз мене и да го смени моето размислување.
    Тоа според мене е нормална појава да коментираш за нечиј карактер бидејќи секој има различен вкус, но кога веќе преминува во трачарење и преувеличување на работите тогаш мислам дека секое влакненце на главата ми се исправа. :@
     
  19. oliolivera

    oliolivera Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    26
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    нема шанси некој да немал вакво искуство ехееееее никогаш нема да исчезне онаа група на луѓе кои се занимаваат со туѓите животи :D денот не им минува нормално доколку не си кажат ред два за некого,колку пати ми се има случено од некој што најмалку очекуваш да изненади со некоја глупост,и да порано многу се нервирав и сакав да ја истерам работата до крај и да им ја покажам која е правата вистина но после и си викам самата на себе остај ги не си ги губи нервите девојко не вреди :D нек си хранат душичката они со вадење муабети за други а јас капчето на страна и ке си терам моја работа,мој живот и мирна глава ;) :lol:
     
  20. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Нечие лошо мислење за вашата личност

    Да, ми се случило тоа, и тоа со некого за кој не ми е баш сеедно, ама решив да си останам настрана, кој знае, можеби по некое време ќе одлучи да ме запознае подобро, а и можеби не. Сепак, не се замарам толку, мислам, уверена сум дека греши, и штом е единствената личност што така мисли, уатевер. :|