Нешто не е во ред

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од fashion.owl, 6 октомври 2013.

 1. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Дали некогаш ви се случило да чувствувате дека нешто не е во ред и да ги направите сите потребни анализи и да ви речат: „ништо не ве е“, но и понатаму да чувствувате дека нешто не е во ред?

  И по неколку години навистина да се случи да имате некој медицински проблем и/или да биде прекасно да го решите?

  Сакам да прашам, дали треба да им веруваме на нашите инстинкти ? или на докторските анализи и претпоставки ?

  Поздрав. :)

  Ако сметате дека темава е несоодвета - слободно канта.
   
 2. Lucy7

  Lucy7 Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Imam 14 godini i pred edna godina koga bev na lekar mi kazaa deka matkata mi e pomestena i imav mnogu bolki. Sega letovo dobiv mnogu bolki i povtorno bev i mi najdoa pesok vo bubrezite. Vo posledno vreme povtorno imam mnogu bolki skoro sekoj den. I cesto mi se slucuva da ne mozham da disham kako da se gusham vo prostorijata kade sto sum. Koga ova mi se slucuva srceto cudno mi cuka kratko a brzo.. I kazav na majka mi no ne mi obrna vnimanie duri mi vikase deka sum glumela. Pred nekoe vreme i kosata mnogu mi pagjase pa piev nekoi apcinja i sega sum dobro. Mnogu mi e strav cesto me fakjaat bolki vo stomakot.. Kazete mi sto moze da mi bide.. Vi blagodaram odnapred :)
   
 3. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  79
  Прво вака, дијагнозата: "Песок во бубрези" се користи за да се откачи пациентот кога докторот нема поим што му се случува. Претпоставувам дијагнозата е дијагностицирана преку ЕХО? Не постои доктор што може да дијагностицира песок во бубрези преку ЕХО, рентген, КТ, МР и т.н.

  Невозможно е да се воспостави дијагноза само врз твоите тврдења, треба да се направат комплетни и детални испитувања. Јаки, хронични болки не се нешто што треба да се занемари.
  Значи според овие твоите болки може да се направи листа на еден куп здравствени пореметувања.
  Може да се проблеми со гастро-интестиналниот систем, недостаток на витамини, депресија, проблеми со ендокриниот систем.

  Ке ти дадам еден совет, купи си мултивитамински апчиња(внимавај да ги содржат сите Б витамини, вклучувајки и нијацин, фолна и пантонска киселина, витамин Ц, Е, К), опаѓање на косата, аритмија, недостаток на воздух, па дури и абдоменалните болки може да се јават од хиповитаминоза ама јас и не верувам дека се од тоа.

  Повторувам без детални испитувања, може само полошо да си направиш, нека ти земат крв(од вена, комплетна анализа и нека ти ги проверат количината на гастрин во крвта), мокрача, ехо, па дури може и КТ и горна ендоскопија.
   
 4. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  79
  Дефинитивно треба да и веруваме на нашите инстинкти, јас 2 пати си го спасив животот благодарејки на моите инстинкти.
  Првиот пат успеав да си дијагностицирам внатрешно крварење иако докторите не ми веруваа. Но набргу увидеа дека сум во право е дури тогаш резил ги направив и си отидов за Скопје кај специјалисти.
  Вториот пат беше случај на хиповитаминоза, и тоа си го дијагностицирав сам, отако доктор ми укажа дека мојот замор, вртоглавица и тоа што неможев да земам воздух како што треба ми е од компјутерот.

  Добар дел од докторската фела се неспособни имбицили, кои многу повеке би им одговарало да се рудари или земјоделци наместо доктори.
   
  На piksooki, simoncelicius, FotoLina3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.429
  Допаѓања:
  2.166
  Пол:
  Женски
  Ако не веруваш на еден доктор, ако и покрај се ја чувствуваш болката или каков и да е симптом побарај мислење од уште еден, два доктори, овие нашиве почнаа ептен да грешат. Е сега незнам што мака имаш, ако си паничарче како мене, или хипохондрик да си бараш болести, мораш да сфатиш дека ништо не ти е, да се убедиш самата. За да ти биде мирна душичката побарај и друго мислење :)
   
 6. Anabela09

  Anabela09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  16
  Не сакам да одам на доктор баш поради тоа. Порано вежбав интензивно и покрај тоа што брзо се заморував. Бев на ЕКГ и онака формално беше ми кажаа дека немам ништо а и крвната анализа беше супер. Помина половина година и се повеќе ме стегаат градите иако не вежбам. Не сум депресивен човек ама голем период од животот поради одредени околности патев од депресија. Депресијата е главен фактор за потикнување на сите неорамнотежени функции на органите а во тој период претрпев големи хормонални пореметувања. Оваа година се преселив во Скопје, тоа што брзо се заморувам ми пречи уште во моето функционирање. Во последно време чувствувам одредени промени на себе. Косата почна се повеќе да ми опаѓа, чуствувам како полека го губам сетилото за мирис, имам низок крвен притисок а имам проблеми и со очниот притисок, чуствувам изнемоштеност вртоглавици а понекогаш силни главоболки. Понекогаш ми клукаат очите а после скоро секое јадење чуствувам мало лошење. И тоа веќе два месеци и секој ден се повеќе. Без причина западнав во некоја психичка криза а и стресовите ми се зголемија за 70%.... ДАЛИ ИМА ПОТРЕБА ДА ОДАМ НА ДОКТОР?
  ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ!!!!!
   
 7. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  79

  Добро се зафркаваш ли? Секако дека треба да одиш на доктор. Прво ЕКГ немора секогаш да укаже на нешто, веднаш на кардиолог(ако можеш да си дозволиш во Филип втори, Систина или РеМедика) уште подобро нека ти направат стрес тест, исто така функција на тироидна жлезда(депресијата, изнемоштеноста, опагањето на косата е и симптом на намалена функција на тироидната жлезда) , хормони и т.н.
  Премногу си симптоматична за да може да се погодува за што се работи без соодветни тестови. И претходно ти спомнав за кардиолог, можеби и да се работи за нешто друго така да најдобро би било покрај кардиологот да консултираш и други специјалисти.