1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Не)исполнети ветувања...

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 26 јуни 2010.

  1. flawless.

    flawless. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    1.139
    Пол:
    Женски
    Никогаш не испаѓа според планот, посебно на толку долг временски период. Луѓето растат, се менуваат. Не е ништо чудно и дечко да фатат другарките, и да се омажат. Од друга страна, можеби немала толку пари па тоа и било изговор. И не е воопшто невкусно.
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Може немала толку пари и за одмор и за апсолвентска, ама на што повеќе дала акцент на дадено ветување дека сите ќе одат на апсолвентска или туку така договорен одмор со дечко и?
    Другаркиве планирале сите заедно, ете таа руши планови можеле и тие како неа пишман аџики да испаднат и уште некоја да извиси и да не одат на крај ни една, ама другите останаа на своите ветувања и си поминаа преубаво. Иако ради неа беа распар и едната требаше и спиеше во соба со колешка од факултет со која се познаваат онака. Мислам кога планираш со години наназад нешто и други се вклучени во планот остани фер до крај. Инаку слободно може да изиграш и како таа што направи, ама и не да очеуваш да те гледаат со исти очи и почитуваат на ист начин како пред да даваш лажно ветување.
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Đanaa18

    Đanaa18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2020
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Со лажни ветувања само ниско паѓа у моите очи без разлика дали е дечко, другар, другарка... за мене нема толеранција ако тоа не е нешто банално и безвезе, ама сепак кој дава лажни ветувања нема да ја има од моја страна довербата што сум ја имала, и самиот збор си кажува ЛАЖНО.
     
    На Еlinas23 и Idedemja им се допаѓа ова.
  4. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Примерот соодветен за како рамислува некој на 22:). Како созреваш сфаќаш дека сите работи нрма де одат по план и престануваш да се лутиш за без везе работи. Или продолжуваш, ама ухх..те чекаат изненадувања во таков случај
     
    На tinka-mace, mssuniquee, DojaCat и 5 други им се допаѓа ова.
  5. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Некој доколку сака во ЛП да ми пише? За совет со слична ситуација:)
     
  6. flawless.

    flawless. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    1.139
    Пол:
    Женски
    Абе секој си оди за себе. Ако немам пари, нема да одам. И нема што да ми се лутат. Премногу е себично да и оставиш да бира помеѓу другарка и дечко.
    Да сме договорени две другарки за некаде, па да ме извиси можеби и ќе ми падне криво, ама повеќе се, нека биде среќно девојчето. Тоа со "лажни ветувања", "не ја гледаат со исти очи" ми е смешно :D
     
    На tinka-mace и raww им се допаѓа ова.
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Кога бев помал мајка ми ќе ми ветеше нешто само колку да ме откачи и после немаше да го исполни ветувањето и јас се трескав од земја. Ама како што пораснав, општо не ни имам големи очекувања од луѓето, така и кога некој ќе вети нешто, не се држам здраво за готово кон истото.
     
    На edna_malecka, Idedemja, mssuniquee и 5 други им се допаѓа ова.
  8. burthdaykake

    burthdaykake Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.328
    Пол:
    Женски
    Конкретно твојата ситуација и да ми се случи, не би било крај на светот. Некогаш плановите се менуваат и не можеш да си дозволиш две или повеќе работи одеднаш, па одбираш приоритет.
    Така да, не се базирам на нив.
    Е сега, лажни ветувања од партнер за заедничка иднина и други поважни животни прашања е проблем доколку се прекршат. Би резултирало со недоверба во партнерот, а што кога нема доверба...
     
    На tinka-mace, Idedemja и f.girl им се допаѓа ова.
  9. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Смешно, не смешно, она беше таа која изгуби многу добри другарки или чекај и беа само добри додека траеа студиите и нормално после кога ти стануваат конкуренција, а ти имаш дечко па кој ги врти нели. Лажи ги цело време ќе идам со вас на апсолвентска па шутни ги за одмор со него. Како и да е последиците по неа беа тие, таа беше свесна за тоа, ама ти велам толку ги почитувала како другарки.
     
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.233
    Пол:
    Женски
    Ти си баба Рада со нов профил или новата баба Рада? :^) Новата ќе си бидејќи старата не се изразуваше исто.

    На ваква тема никогаш не би ни размислувала, не ми треба мене никој ништо да ми ветува. Едноставно не би чекала да ми ветува некој нешто. Или прави или ич не збори. Ветување ми е како топло ветре.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Хм, има разлика од обична лага до лажно ветување.
    Конкретно за лажно ветување би се изнервирала и би ја избришала личноста од животов.
    Сепак зависи од личноста и ситуацијата можеби би возвратила па би ја избришала од животот.Чисто да види како ми било.;)
     
    На Idedemja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    За тоа мислев, враќање да види како е тоа што го прави, ама па од друга страна за некоја лажга/лажго да си трошам време ми е поголема загуба отколку дилитни и ај чао.
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не ветувам ако не сум сигурна дека можам да исполнам.
    И воопшто не почитувам луѓе што ветуваат се' и сешто, а не исполнуваат.
     
    На Dashing:) и Idedemja им се допаѓа ова.
  14. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Кога давам ветување, давам и се' од себе за да го исполнам.
    За жал, постојат околности кога човек е немоќен. Но тоа треба да биде исклучок, а не правило. Се познава кога човек намерно пробува да се извлече од она што го ветил...
     
    На Tanjamm, poi, poenta и 2 други им се допаѓа ова.
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    8.726
    Пол:
    Женски
    Јас своите ветувања кои сум си ги дала сама на себе да си ги исполнам, ми е скроз доволно.