Форумџика на годината 2020

Не ме сака назад....

Дискусија во 'Разделби' започната од Renee, 1 февруари 2011.

 1. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158
  Кога ќе порасне, таа тебе ќе те побара. Сега се моли да е во добро семејство и добро да се грижат за неа. А кога ќе дојде денот кога ќе ја видиш, ќе бидеш пред најголемиот тест во животот - дали ќе ти опрости таа тебе за тој чин. Многу е сурово знам, во тогаш и во таа ситуација така морало да биде, а дали е исправно ???? кој може да знае.
  Имај сила и верба во себе.
   
 2. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.346
  Допаѓања:
  18.375
  Пол:
  Женски
  Ама таа немала избор морала за жал, не била полнолетна, нема што да и се прости, тука е фрката ;(
   
 3. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.032
  Допаѓања:
  11.434
  Пол:
  Женски
  Постојат милион фактори,не е така лесно да се најде детенце дадено на посвојување.Прво,самата институција гарантира дискреција,и откако ќе се потпише документот дека се откажуваш од детето, веќе се губи траг,кој ја посвоил.Второ,не верувам дека сегашните родители воопшто спомнале пред малечката дека е таа посвоена, замислете само колку е таа збунета со светот околу неа што допрва го спознава,а камоли некој да и каже дека е посвоена,нити ќе го разбере зборот нити може да сфати кој ги носи децата на свет(поради годините).Трето,не се ни знае каде е,може да е било каде,можеби и надвор од земјава.И многу е битно и кога ќе порасне, на каков начин и пристап ќе и се каже, за да звучи најблаго,воопшто не е лесно сознанието дека некој те оставил,а посебно во тинејџерските години да го дознаеш тоа,кога бунтовноста кај децата е најголема,не знам.Секогаш ќе живееш со прашањето кај е и што е,ама како утеха нека ти биде дека некој и пружил удобен и топол дом и мноооооогууу љубов,зашто луѓето што посвојуваат деца,тоа го прават од преголема желба да ги имаат,па чекаат дури и по 5 години за да посвојат.Ти посакувам се најубаво и да успееш да ја најдеш.Имаш доволно време да размислиш што ќе и кажеш и како ќе и објасниш,за да те сфати и да ти прости :*:
   
 4. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.262
  Има тема посвојување, и биолошки родители.

  Според мене е сурово да го дадеш детето на посвојување, а потоа да го бараш.
  Тоа е непочит спрема луѓето што го посвоиле, и себичност бидејќи еднаш сте го напуштиле детето а потоа сакате да му ги поматите повторно мислите појавувајќи се.

  Сепак сум за абортус
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.032
  Допаѓања:
  11.434
  Пол:
  Женски
  Знам дека има,само ова беше во контекст на пртетходните мислења :hai: :*
   
 6. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  846
  Renee, велиш дека си против абортус, затоа што е суров? Според мене посурово е да го родиш тоа невино дете и после да го дадиш во сиропиталиште. Да, можеби ќе има среќа да биде посвоено, но кој знае?
  А што се однесува до типот, можам да кажам дека е идиот. Ама остани со него, зошто, како што кажа Трендафилка, си се заслужувате/ Имам јас еден ваков братучед, кој се прави месија, демек ќе ја спасувал девојка му од лошите патишта по кои газела пред да биде со него...Боже, боже :x А од друга страна, тој какви се не глупости правеше кога беше на нејзини години...Башка, многу ја малтретира, постојано е љубоморен, не ја пушта да излезе од дома без него, а пак да не зборувам колку големо шовинистичко го*но е :puke: Влезен е во некој таков филм, балканското живее во него, пренесено од неговиот татко. А знаеш што е најинтересно? Тоа што тој не ја сака девојка му. Значи, сум правела муабет со него, ми го кажал ова. Не можам да се расправам со него повеќе. Толку просто размислува...Со неа бил заради тоа што имала добра душа, ама имала лошо друштво, па да ја управел тој на прав пат :^)
  И најтрагично од се, има и посериозни планови со неа, се со цел да ја “спаси“. Епа Рене, мене твојот случај ми изгледа, ако не ист, барем многу сличен на овој. И ај сега биди сигурна дека тој те сака тебе?
   
 7. Analiverpool

  Analiverpool Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Se srami od tvoeto minato? pa sekoj ima greski vo zivotot, jas odev so bivsiot odev 5 god pa ete go zaboraviv a ti 3 m3seci. definitivno otkacigo toj ne vredi iskoristuvac manipulant neznam kako da go narecam. Pozz
  [mod-kirilica:3ih0lh6i][/mod-kirilica:3ih0lh6i]
   
 8. IndependentGirl

  IndependentGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  26
  "Каде плукал,таму не лижел" ?!?!?!?!?!?!?! :^)
  Е што бара тогаш пак со тебе тајно...Мојот дечко ми ја има кажано истата изрека , но недај боже да се случи нешто лошо за да дојдеме до дефинитивен крај,е тогаш стварно нема да лиже тамо каде што плукнал...така да според мене тоа е дечко кој нема свое собствено јас...ако тој сака да ти помогне тогаш верувај ми ќе пристапи пријателски кон тебе објаснувајќи ти дека неможе да има ништо повеќе меѓу вас но дека ќе биде тука за тебе додека да го најдеш правиот пат...
  А тоа со тебе сум да ти помогнам но ајде у меѓувреме тајно ќе си бидеме пријатели со бенифициии...е мало сутра...дечкото си го користи тоа што го дознал за да те искористува...свести се и бегај од него...некој ако те сака спремен е да ти прости се и да ти даде шанса...овде тоа не го гледам...сори :worried:
   
 9. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  74
  Прочитав скоро се и би сакала прво да го кажам ова: Во однос на дечкото, извини што сум дирекна, но штом тој не те разбрал и не ти понудил никаква подршка значи дека не те ни сакал. Ти си била толку млада, си била дете и тоа што ти се случило не е твоја вина, туку на твоите родители и тие се единствените виновници на кои може човек да им суди за твојата ситуација. На тинејџер од 14 години му треба домашно воспитување, а штом ти си залутала по погрешен пат, си нашла дечко со кој си имала секусални односи а патем бил и од друга вера твоите требале да реагираат и да те донесат во ред пред да станело прекасно. Затоа, тој дечко не е за тебе. Тој не можел да ја разбере твојата болка и да сфати дека ти си била дете со многу погрешно воспитување, и дека сега си зрела девојка што се кае за своите постапки. Затоа откачи го. Ке си најдеш некој што ке те сака и ке ти помогне да се чувствуваш подобро во однос на себе. А керкичата... ;( Мора да ти е многу тешко, но ако сакаш да ја запознаеш сметам дека имаш право. Ти била насилно одземена зошто си била многу млада, така да ако собереш храброст и ако сакаш да ја запознаеш оди си во болница каде што си ја родила побарај некакви информации оди во социјално па можеби би можела да дознаеш нешто за нејзе. Како и да е ти посакувам среќа, и откачи го тој не те заслужува!
   
 10. manutdwomen

  manutdwomen Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  9
  Renee многу болно минато мора да признаам,се надевам дека твоето дете еден ден ке те побара и ке ти прости за тоа што си го дала на посвојување...можеби ради родителите си немала друг избор а и ради околината што ке каже утре...за жал денес тоа се гледа се повеке и повеке што ке кажат другите.
  Ама ти за нив не живееш туку за себе нели?
  Браво за храброста што го изнесе твоето минато овде пред личности кои не ги познаваш.
  Е сега,во врска со дечкото кој го сакаш...да те сакал немало да му биде битно твоето минато(јас имам другар кој ме сака ко повеке од другарка ама еве не сме заедно ради моето минато бидејки имам исто така страдано и немам доверба во машки и ми рече:Не ми е битно твоето минато,јас гледам за сегашноста и иднината дали ке бидеме заедно или не,ако не сме сакам да ти останам пријател и не сакам да те загубам за ништо на светот)е така се однесува дечко кое навистина те сака(и навистина од кога го одбив за врска тој е пак покрај мене)а тој се однесува вака со тебе?бега,се кара со тебе и те одбегнува и се уште мислиш дека те сака?да те сака само за секс,а од кај си сигурна дека нема друга во неговиот живот?а тебе те користи на ваков глупав начин?Оф леле младино,не сакам да те осудувам бидејки сите сме грешници ан овој свет ама не разбирам зошто го трошиш времето за некој "фраер"?Зошто упорно си го уништуваш животот кога тој може да ти понуди толку работи отколку да се мачиш и страдаш за некоја личност за кој 5 пари не дава за тебе?и ти се јавува кога има сексуални желби?
  Јас имав болна врска ама верувај го сакав 2 години а тој си играше со мене како што ке посака,а јас наивна(и дете од 5 години можеше да ме излаже а не пак момче од 24 години) еднаш ми прекипа од него и го откачив ама ми беше тешко на почеток од една старна зошто изгубив 2 години ради него а од друга страна го запознав пријателот кој го напоменав погоре и верувај иако сум моментално сама сепак е вака поубаво и имам пријател покрај мене кој е овде секогаш кога ке ми притреба...Остави го да не си маваш главата еден ден од зид.
   
 11. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.481
  Го имам постирано и во интересни текстови ама еве сега пак!!Како бе луѓе сте ЗА абортус??  Hi, Mommy. I’m your baby. You don’t know me yet, I’m only a fewweeks old. You’re going to find out about me soon, though, I promise.Let me tell you some things about me. My name is John, and I’ve gotbeautiful brown eyes and black hair. Well, I don’t have it yet, but Iwill when I’m born. I’m going to be your only child, and you’ll call meyour one and only. I’m going to grow up without a daddy mostly, but wehave each other. We’ll help each other, and love each other. I want tobe a doctor when I grow up.

  You found out about me today, Mommy! You were so excited, you couldn’twait to tell everyone. All you could do all day was smile, and life wasperfect. You have a beautiful smile, Mommy. It will be the first face Iwill see in my life, and it will be the best thing I see in my life. Iknow it already.

  Today was the day you told Daddy. You were so excited to tell him aboutme! …He wasn’t happy, Mommy. He kind of got angry. I don’t think thatyou noticed, but he did. He started to talk about something calledwedlock, and money, and bills, and stuff I don’t think I understandyet. You were still happy, though, so it was okay. Then he didsomething scary, Mommy. He hit you. I could feel you fall backward, andyour hands flying up to protect me. I was okay… but I was very sadfor you. You were crying then, Mommy. That’s a sound I don’t like. Itdoesn’t make me feel good. It made me cry, too. He said sorry after,and he hugged you again. You forgave him, Mommy, but I’m not sure if Ido. It wasn’t right. You say he loves you… why would he hurt you? Idon’t like it, Mommy.

  Finally, you can see me! Your stomach is a little bit bigger, andyou’re so proud of me! You went out with your mommy to buy new clothes,and you were so so so happy. You sing to me, too. You have the mostbeautiful voice in the whole wide world. When you sing is when I’mhappiest. And you talk to me, and I feel safe. So safe. You just waitand see, Mommy. When I am born I will be perfect just for you. I willmake you proud, and I will love you with all of my heart.

  I can move my hands and feet now, Mommy. I do it because you put yourhands on your belly to feel me, and I giggle. You giggle, too. I loveyou, Mommy.

  Daddy came to see you today, Mommy. I got really scared. He was actingfunny and he wasn’t talking right. He said he didn’t want you. I don’tknow why, but that’s what he said. And he hit you again. I got angry,Mommy. When I grow up I promise I won’t let you get hurt! I promise toprotect you. Daddy is bad. I don’t care if you think that he is a goodperson, I think he’s bad. But he hit you, and he said he didn’t wantus. He doesn’t like me. Why doesn’t he like me, Mommy?

  You didn’t talk to me tonight, Mommy. Is everything okay?

  It’s been three days since you saw Daddy. You haven’t talked to me ortouched me or anything since that. Don’t you still love me, Mommy? Istill love you. I think you feel sad. The only time I feel you is whenyou sleep. You sleep funny, kind of curled up on your side. And you hugme with your arms, and I feel safe and warm again. Why don’t you dothat when you’re awake, any more?

  I’m 21 weeks old today, Mommy. Aren’t you proud of me? We’re goingsomewhere today, and it’s somewhere new. I’m excited. It looks like ahospital, too. I want to be a doctor when I grow up, Mommy. Did I tellyou that? I hope you’re as excited as I am. I can’t wait.

  …Mommy, I’m getting scared. Your heart is still beating, but I don’tknow what you are thinking. The doctor is talking to you. I thinksomething’s going to happen soon. I’m really, really, really scared,Mommy. Please tell me you love me. Then I will feel safe again. I loveyou!

  Mommy, what are they doing to me!? It hurts! Please make them stop! Itfeels bad! Please, Mommy, please please help me! Make them stop!

  Don’t worry Mommy, I’m safe. I’m in heaven with the angels now. Theytold me what you did, and they said it’s called an abortion.

  Why, Mommy? Why did you do it? Don’t you love me any more? Why did youget rid of me? I’m really, really, really sorry if I did somethingwrong, Mommy. I love you, Mommy! I love you with all of my heart. Whydon’t you love me? What did I do to deserve what they did to me? I wantto live, Mommy! Please! It really, really hurts to see you not careabout me, and not talk to me. Didn’t I love you enough? Please sayyou’ll keep me, Mommy! I want to live smile and watch the clouds andsee your face and grow up and be a doctor. I don’t want to be here, Iwant you to love me again! I’m really really really sorry if I didsomething wrong. I love you!  I love you, Mommy.

  Every abortion is just…

  One more heart that was stopped.  Two more eyes that will never see.  Two more hands that will never touch.  Two more legs that will never run.  One more mouth that will never speak.
   
 12. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  527
  Прво си ја утнала темата, а второ и јас се прашувам како можеш да бидеш ПРОТИВ абортусот? :?:
  Да те силува некој би го родила?
  Да биде со аномалии и тогаш би го родила?
  Пф..