1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам да бидам вистинската јас

Дискусија во 'Психологија' започната од Crnookata, 1 мај 2019.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Никако да разберам како тоа СИТЕ ТЕ искористуваат, што си поседувала, што си дала...
    Мислам дека претеруваш или само сакаш некој да те жали и теши.
    Имам една таква колешка, напорна за муабети оти стално она е изиграна, омаловажувана...а нема врска, но она така во својата глава се претставува.
    Негативец е тежок...па ме потсеќаш на нејзе.
     
    На Brinetka, crimson, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  2. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Има една група на луѓе кое заснова односи на услуги. Нив им патат пријателствата, па потоа патат и самите тие. Заради очекувањата, и задложенијата кои им ги припишале на останатите. Никој на никој начин не е обврзан да биде околу тебе, да е со тебе, да се дружи со тебе, да ти врати за услугата затоа што тоа најчесто она што ги разочарува луѓето. Кога правите услуги не очекувајте вратка.

    Второ, гледам им припишуваш одговорност на луѓето за сопствени постапки и неуспеси. Никој освен ти самата не е виновен што си попуштила на факултет затоа што тоа повеќепати го потенцира.

    Потребата вришити. Какво е истакнување на личноста ? Ако мислиш дека некој треба да те велича и треба да си забележана, за жал ти си дел од толпата како повеќето.

    Никој не ти рекол не биди, самата се преправаш пред луѓето дека си нешто што не си.

    Или едноставно одбираш погрешни луѓе за дружење и од нив имаш погрешни очекувања дека ќе те прифатат.
     
    На Alisa22, diskreten32, Brinetka и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    @Crnookata
    Извини, но мене ни вака виртуелно не ми изгледаш како комуникативна, ниту шегаџика, за разлика од другиве позатворени и интровертни девојчиња кои се изјасниле со слични проблеми. Не ме сфаќај погрешно - тоа не значи ништо трагично, не мора да си баш таква за да те ценат и не треба да се претставуваш како нешто што не си.

    Ти ги разгледав мислењата и ми текна за која членка станува збор, дека доста долго време на форумов се жалиш за истите проблеми и немир, зборејќи дури и за гатачки, цркви и не знам што како решение. Се надевам дека конечно си се обратила на вистинско место, си добила стручна помош и ситуацијата ти се подобрила?

    Не знам што точно си доживеала, секако не заслужуваш некој навистина да те искористува и повредува, и би било добро да почнеш од почеток.
    Но советите дека ништо не треба да смениш се стерилни. Колку и да е некој емпатичен и полн со разбирање, никој не сака муабети за злобата и газењето и искористувањето од луѓето до недоглед, да не се лажеме.
    Прво ете можеш да почнеш некое хоби, нешто да те исполнува и додека си сама, да ти ги трга негативните мисли - а потоа и да најдеш нови луѓе со кои ќе споделиш.

    Факт е дека треба да поработиш на себе, самодовербата, ставот кон животот и енергијата која ја шириш - најпрвин за себеси, а потоа за другите. :)
     
    Последна измена: 2 мај 2019
    На christinnn, kikkki, Doozy и 16 други им се допаѓа ова.
  4. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372

    Јас мислам дека проблемот е во тебе штом се обидуваш со сите да бидеш пријател. Таму ти лежи проблемот.

    Подобро е да си одбереш 2 - 3 блиски пријатели , нека ги малку на број ама барем ќе ги имаш , не ти требаат сите за пријатели.

    И немој да бидеш толку наивна, каде си ја изгубила самодовербата , самата треба да се цениш, да се сакаш и прифатиш каква што си уникатна.


    Работи на себе и твојата самодоверба - тоа ти е најискрен совет од мене.
     
    На Dadusicka, Dashing:), candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.108
    Пол:
    Женски





    Мене оваа жена многу ми има помагнато. Има и слични теми на овие можете да побарате кај нејзе на канал. Па може ќе ви помогне и на вас.
     
    На Crnookata, LanaSGirl, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.691
    Допаѓања:
    116.543
    Пол:
    Женски
    @Crnookata Третирај ги луѓето според нивните заслуги ]:),но немој да бидеш пресурова дури и ако тие се кон тебе.
    Биди искрена,јака...
    Биди фина дама.
    Не труди се да бидеш совршена.Не постои совршен човек.
    Немој да се измениш за да им се допаднеш на другите,измени само некоја навика која тебе не ти се допаѓа.
    Остани доследна на себе.


    И јас сум прилично затворена.Многумина ме повредија и ме повредуваат,па со години градам ѕидови.
    И добрите луѓе тешко ја добиваат мојата доверба.
    Кријам одредени мои карактеристики поради страв од отфрлање.
    Ама,сфаќам дека тоа е погрешно. (facepalm)
    Не сум перфектна.Не се ни другите.Не постои човек без маани.
    Ми станува полесно.
    Во ФМЌ го спомнувам мацолот во бела униформа. :wasntme::lol:
    Веќе долго време го познавам.Поминувајќи време со него,сфатив дека искреноста е многу важна.
    Тој ми вели да не се плашам,да не се срамам.
    Си имаме добар муабет.Стекнав доверба во него.Се опуштив.Споделувам нешта со него.
    Тој го цени тоа.Ме теши и ме храбри.
    Пред него сум вистинската јас и за првпат тоа воопшто не ми пречи.
    Па,си велам ОК,вредам.Само треба да се борам со крената глава. :)
     
    На hermosa, candy.cane, Peperutce1115 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    @Crnookata запрашај се за кого го живееш животот за себе или за другите? Зошто толку да сакаш да бидеш пријателка со сите? Нема потреба. Сега ти е таква ситуацијата да немаш никој покрај себе и тоа е добро да можеш да се запознаеш каква си ти, дали си навистина комуникативна и фина како што се опишуваш или сакаш да бидеш таква ама од х причини не успеваш. Едно да научиш и запомниш сегашната ситуација не е твоја финална дестинација, треба да научиш дека во животот се се менува и околината и причините па и ние. На тоа се се менува и околина се менува не мислам сега да одиш да се преселиш на друго место, туку во истата таа околина се менуваат случките, луѓето и нивното однесување. И на крај како и многу други што те посоветувале ќе ти пишам поработи на самодовербата, најди хоби, прави нешто во кое си добра и нешто што те релаксира. Не се замарај со другите луѓе особено оние небитните кои сметаш дека те искористиле, остави ги да прават како тие мислат дека треба и не дозволувај нивното однесување да го расипе твоето расположение. Тоа тие што прават за себе си прават како и ти што правиш за себе си правиш. Се е твој личен избор. Можеш да избереш да не приметуваш небитни луѓе и да си тераш по твојот пат или обратно да се замараш со небитни луѓе и да тапкаш во место како што си пишала дека си попуштила со учење и факултет. За тоа само ти си одговорна бидејќи се е лично твој избор што ќе правиш во твојот живот и пред се за кого ќе го живееш дали за себе или за другите.
     
    На Herrera, candy.cane, Crnookata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Сум поминала низ ваков период и ми беше навистина тешко.. се чувствував безживотно. Само да ти кажам дека се е до нас самите. Се сами си правиме. Ама и покрај тоа највише е битно нашето детство од тоа произлегуваме како луѓе, само некои навики многу потешко се бришат. Јас сум имала многу тмурно детство и од тоа некои рани сеуште ме болат. Сум била и превише затворена. И се и сешто сум претрпела од страна на "другарчињата" ама помина фала му на Бога.
    Се е до нашиот ум, став, како ќе се покажеш на прв поглед пред луѓето и тоа им останува нив како меморија. Кога се покажуваш пред нив немој да бидеш слаба, срамежлива итн туку ќе си ги покажеш забите како нормален човек и 'јавно' ќе си кажиш се шо мислиш. Заборави на тоа која си била пред 5мин, 1час или еден ден. Се е до моментот пред нови луѓе покажи се, подобро ќе ти биде. А старите кои ве знаат како поинакви ќе се чудат. Верувај.

    Јас и ден денес се борам со минатото и секогаш ќе биде тука зад мене, не е лесно. Знам да се затворам и да не зборувам со никого ама гледам да трае најкратко што може. И успевам во тоа. Само да додадам најбитна е првата слика. И да, секогаш ќе има луѓе кои не те сакаат и ќе зборуваат лошо на тие кои те бендисале. Е сега некои ќе останат со тебе некои ќе се тргнат. Уживај си во животот твој је. Не се врзувај за никого зашо денес е тука, утре не е. Ако не знаеш да чекориш сам, нема да знаеш ни со друг.
     
    На eliesaab, Animali, SnowWhite8 и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.108
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам направено таа грешка. Кој порано сфати кој подоцна. Ме уништи тоа што гледав да бидам фина со сите а нема фидбек.На крај можат и здравјето да ти го земат истите тие луѓе за кој сакаш ти да се жртвуваш, а на крај кога нема да си добар и проблем кога ќе ти се појави нема никој да е покрај тебе и ќе се чудиш што те снашло. Затоа памет во глава за друг пат. Кога викаше другарка ми сите гледаат во денешно време корист не и верував мислев дека постојат искрени луѓе.Ама кога сфатив дека една друга блиска моја другарка не ме познавала воопшто а од мали се дружевме тогаш сфатив се. Колку и да мислиш дека ги знаеш луѓето сфаќаш дека никогаш неможе целосно да познаваш некој. Тоа е така бидејќи секој си гледа каков си е он самиот. Затоа што ми рече дека јас сум била затворена и ништо не сум и кажувала, а јас сум спротивното од тоа што она го мислела за мене. Ете тогаш сфатив се. Сега да се кааам ама немам корист од тоа. Веќе се случило. Сега ќе знам за понатаму.
     
    На Biny, eliesaab, Herrera и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. samovilkamala

    samovilkamala Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Jas bev takva I seuste sum takva ama pojaka. Sega imam hrabrost, sega se boram, sega znam sto sakam I baram. Ti mozebi si mlada ti treba pogolemo iskustvo. Se si doaga so vremeto I iskustvoto. Ostani dobra ne se menuvaj bidi toa sto si. Ako nekoj te saka ke te saka takva kakva sto si. Ne se trudi da bides kako drugite TI si TI I takva si najdobra, samiot zivot ponatamu ke te ojaca I ohrabri za predizvici. Bidi srekna I polna so ljubov.
     
    На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
  11. YourOnlyOne

    YourOnlyOne Нов член

    Се зачлени на:
    22 септември 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво, ако сака некој да ми пише во лп или тука да ме советува, имам проблем, кога се заљубувам се губам себеси потполно, не сум истата, како да паѓам во депресија, не знам што ми се случува, во сосем друг свет сум мислам wtf не сакам така да се осеќам, може треба да посетувам психолог додека сум во врска? некој совет ако може?
     
  12. Brokeneyes

    Brokeneyes Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Човек не може да биде свој најчесто кога се наоѓа во опкружување во кое се разликуваат неговите идеи размислувања. Секоја држава има сој менталитет, дури град, па и населба, село... откриј пронајди каде си најприлагодива и таму живеј зада бидеш слободна, зада не се мачиш и имаш проблеми поради неистомисленици.
     
    На Elenpelen и Crnookata им се допаѓа ова.