1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не сака да правиме свадба

Дискусија во 'Брак' започната од Danielaa, 19 мај 2010.

 1. Danielaa

  Danielaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  еве 2 месеци сум дојдена кај маз ми бегалка во германија,првин сакасе свадба сеа неике за некои прицини со не мозам да ги спомнам,но свекрвами реце демек свекорми рекол ако тој неике свадба нека ги собира своите алиста и нека оди кај сака,знам ненормално е но тие сите негови зелби му ги исполнувале и сега кога се бесе резервирано тој да неике не мозе,маз ми не го знае овој муабет ве молам помогнете ако му казам не знам сто ке се слуци , ве молам помогнете како да реагирам????????многу ми е тешко
   
 2. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  pa ti ke mu kazes deka i pokraj se sakas da se vidis kako nevesta vo belo sakas da napravis svadba neli sekoj spored svojte moznosti. no megutoa zatoasto ne gi naveduvas koj mu se principite sto nesaka da pravi togas igraj taka sto ke go ubedis. mokta na zenata e da moze da ubeduva i da vlijae na milion nacini za da dobie nesto. eve priredi mu nekoe iznenaduvanje i posle odokolu pravete moabet za toa. a i kazi mu kako ke reagiraat tvojte dokolku nesakas svadba sto mislis ti ?? pa ke ti kaze mislenje i ti kazi mu go mislenjeto od negovite ali pak ne direkno tuku so jas mislam...
  so sreka ;)
   
 3. Danielaa

  Danielaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  абе ние двајцата разговаравме неике тој сеа нејкам ни јас , проб е тоа сто мајкаму сака да му направи некоја магија сто знам јас за да направиме свадба ми каза на мене , а јас нејкам да му напраат такво несто кога неике неике сеа си има некои прицини и тој и јас, но не мозам да и рецам на свекрвами да не напраи страв ми е , таа вика ако неике ке го избркаме од дома , сто да направам јас?????? дали да му казам сто планираат тие , ако му казам како 1 неговите ке ме замразат , како 2 ке ми реце зс не сум му казала на време сто знам јасс,нејкам да му направаат такво несто зал ми е страв ми е , помогнете со да праам ????
   
 4. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  lele uzas iskreno magii au kolku se plasam od takvi raboti a znam deka ima nekoj luge koj pravat. uf znaes kazi mu togas obavezno, a i iskreno od druga strana ako navistina i dvajcata sakate megutoa ste se dogovorile toa da bide ponataka togas nemasto da vi se mesaat starite pa ni tvojte ni negovite. ke sednes so negovite i ke im kazes deka ke prajte no ponataka pa i makar da se skaras za da go podrzis nego pred se vie treba dvajcata da ziveete a ne drug da vi se mesa toj e vas izbor i vremeto koga ke se odlucite e vase. a ne nivni keif pa i na kraj ne se praj dobra za site da te vrtat a kazi mu na mas ti za magiite moze e podobro taka ako neznae deka majka mu praj takvi raboti.
  ej zamisli da se sto taa saka utre da go postiga na takov nacin :( mislam pred se ova e moe mislenje ;)
   
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.707
  Допаѓања:
  150.442
  Абе може е грубо да прашам,ама во кој век луѓево застанале?!
  Магии?!
  Бркање од дома?!
  :o
  Ќе речеш во Германија живеат,свет виделе,па мајко му во толку саканата ЕУ...и ќе речеш маж за женење...а тоа...татко му ќе го бркал од дома ако не правел свадба...аааа јоооооој....
   
  На tessie, GuitarHero, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  Danielaa извини вака што пашувам, но маж ти вработен ли е? Дали е потполно зависен од неговите родители или можете и без нив да преживеете? Треба да поразговараш со него, да го прашаш зошто несака да правите свадба, а според мене правилно е и да му кажеш што планираат неговите родители. Кажи му дека си се исплашила да не ти се налутат и затоа не си му кажала до сега, бакни го, извини му се и се ќе биде во ред. Ти ќе живееш со него-не со неговите родители, ќе се омажиш со него-не со неговите родители, ќе имаш деца со него-не со неговите родители. Ова е навистина сериозна работа и не смееш од него да криеш вакво нешто :!: Стави се на негово место... Како би ти било на тебе, твоите родители да планираат нешто зад твој грб и да му го кажуваат тоа на маж ти а ти да не знаеш ништо. Што се полуделе толку тие луѓе? брееееееее свадба-голема работа. А што мислеше со тоа-бегалка во Германија? Твоите родители вклуцени ли се во свадбата или??? Знаат ли тие во каква ситуација се наоѓаш? Поразговарај со нив, па они нека разговараат со родителите на маж ти. Зошто запнале луѓево толку за свадба? Само да ги нервираат младите ц ц ц ц |( Се надевам дека се ќе се среди. Ти праќам бакнежи и позитивна енергија. Известувај не што биднало ОК? Поздрав
   
 7. Danielaa

  Danielaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  да ви казам вака,јас со маз ми бев во врска една год , се сакавме и се сакаме мн неговите ме нејкеа мене не сум била за син им, му правеа други девојки но тој не виде ниедна од нив и им реце ако не ја зеам неа нема да се озенам,и тие видоа дека немаат друг избор и му рекоа дека нема да му се месаат,тој зивее во германија а јас во мак.и ние се договоривме и ми реЧе да си дојдам со авион замислите каква бегалка лол,моите знае тие ме испратија ама тие не знаеа дека неговите не ме сакаа,и кога дојдов тука кога ме видоа каква сум поЧна да ме засакаат,мозете да замислите еве 2 месеци сум тука мајкаму гледате какви тајни споделува со мене,и маз ми мозе да си зивее и бес нив не е зависен од нив си работи , има доволна плата за се , ама јас нејкам да си го разделам од нив , подобро е сами да си зивемее знам немасе да имаме вакви проблеми , ама не мозам да издрзам знаејки дека заради мене не сме заедно целото семејство немам такво срце како и да е имате право знам дека одамна требасе да му казам , ама ако им оди да им казе знам ке се нервира и јас да сум во негово место ке се нервирам да знам дека ми работат зад грб и тоа за сто за магии ! после зивемее заедно оцтај дека нема да ми веруваат + цело време ке ми зборуваат ке ме малтертираат кога нема да биде тој тука или па ако им рецам да не направаат никакви магии моз мене ке ми рецат нема да направат нисто , ама скрисум ке му ставаат несто на јаденје или сто знам јас,или па јас усте 1 недела треба со свекрвами да се вратам дома во мак , за да направам некои документи за да дојдам тука за стално тој не мозе да дојде со мене посто не му даваат одмор на работа ,а сестраму на маз ми ке остане тука таа моз ке му стаи несто ке го олади и од мене :( :( јас ако се разделам од него ке умрам, јас мислев да не им рецам нисто,цвекрвами вика дека несто во јадење ке му ставаат па да го зеам тоа јадење сто знам сто ке е и да им рецам дека ке му го давам горе посто ние седиме еден спрат погоре да ги лазам , ама тие моз ке ми рецат доле заедно когаке бидеме да му го дам или па ке сакаат сами да заврсат работа пOмогнеTе :sweat:
   
 8. Danielaa

  Danielaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  на моите не мозам да им казам нисто си имам една мајка таа ке се раазболи таткоми поЧина пред 6 години , кога спомнав погоре моите ме испратија , мислев мајками и вујковците , да не мислите дека лазам несто :worried: , Чекам одговори од вас знам дека некои од вас ке ми помогнат оЧекувам :(
   
 9. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  Леле Даниелааа во голема каша си. И мене не ме сакааа ич :lol: :lol: Ама ние си направивме бебе и се земавме :clap:
  сега неможаат ни збор да ми кажат (НЕ СМЕАТ)
  Сега твојот проблем... Јас мислам дека свекравата те плаши само за да не сте заедно. Дај боже да грешам и да не е така :( Мораш да разговараш со него миличка МОРАШ :!: Тој те сака штом рекол дека ако не се ожени со тебе нема ни со друга, те земал во Германија затоа што те сака. Велиш дека не сакаш да го разделиш од нив, ама мајка му сака да те раздели од него. Бори се и не дозволувај да ја уништат вашата љубов. Ако ти не си таму цела недела, се е можно, мораш да му кажеш немаш друг излез... Животот е вечна борба за опстанок и само најјаките успеваат да победат, сакала ти или не, ова е борба помеѓу неговата мајка и тебе. Тој секако ќе разбере зошто си криела од него. Зошто толку запнале за свадба? Што им значи тоа? На мене ми изгледа повеќе како уцена (Ке ги заплашиме и можеби ке се разделат) :envy:
  Ти посакувам бескрајна среќа мила Даниелче, од срце се надевам дека се ќе тргне на добро. Разговарај си со него, не треба да има тајни меѓу вас, посебно не толку сериозни :!: Што зарем цел живот мајка му ќе ви се прави вештерка? Кога нешто нема да и се допадне оп маѓија за да ја поправи работата. Животот ќе ти се претвори во пекол. Кажи му се дури не е доцна, не дозволувај на свекрвата да победи. Ако јас и дозволев да ме победи, немаше сега да сум толку среќна и немаше да ја имам оваа прекрасна ќерќичка што ја имам. ЖЕНАТА САКА ДА ВЕ ИСПЛАШИ ЗА ДА ВЕ РАЗДЕЛИ. Затоа вели дека ќе го истера од дома. Уште еднаш ќе речам -Дај боже да не е така ама така изгледа. А зошто несаката свадба? Не мора да ми одговориш, само прашувам затоа што ти напомена дека се било организирано. Што се случи? зошто се предомисливте? По порака овде на форумов ти го пратам моето фејсбук име па ако имаш фејсбук може да го продолжиме таму разговорот на Чет. Уште еднаш ке повторам-од се срце ви посакувам мноооооооооооооооооогу среќа и сакам се да се среди, навистина ми е жал за тебе, душичка, можам да замислам колку ти е тешко, сама опкружена со сите тие луѓе што сакаат да играте како они што ви свират...
   
 10. GuitarHero

  GuitarHero Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  5
  Прво многу се револтирам кога гледам вакви постови. :!:
  Без навреда,меѓутоа неможам да сватам како може во 21ви век луѓето да имаат вакви сфаќања.
  Прочитав во една друга тема дека бил многу љубоморен и дека не те оставал да имаш ФБ,Мај Спејс,Hi 5 и сл. профили,односно во превод ти забранувал слобода.Како можеш волку лесно да дозволиш некој да те гази,омаловажува и да ти продава вакви приказни... Многу - многу и неможев да разберам од постов,не ми е некако читко напишан.
  А за разговорот,на тоа требало да ти текне порано,многу порано.Си требала да размислиш пред да отидеш во Германија,да знаеш на што си.
  Извини што вака директно ќе ти кажам,меѓутоа сама си ја ископала дупката,вади се од кашава што побрзо,на форумов никој неможе да те спаси,за жал :!: .
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. safka

  safka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  не ги читав сите постови, освен на Даниела,
  се надевам дека и другите девојки ти дале добри совети,
  но мојот совет би бил да поработиш малце на твојата самодоверба и самопочитување.

  Не губи време потрудејќи се да им се допаднеш на неговите, и да ја направиш најголемата грешка, да го занемариш, да му работиш зад грб и да го ставиш у второ место.

  Што толку се плашиш од неговите.
  Во ред, тие се негови родители, треба да ги почитуваш, но ќе бидеш повеќе почитувана ако имаш свој став, самодоверба и самопочитување.

  Дај прибери се,
  остави ги неговите со нивните животи и размислувања,
  биди блиска со него, сакај го, пред да ја изгубиш неговата доверба.

  Можеби бев малце груба, но повеќе ти зборувам од искуство. Не е толку важно тие да те сакаат, важно е да те почитуваат.
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Danielaa

  Danielaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  fala vi mnogu , veruvajte mi sea placam , zosto sum tolku glupava se mozam da napravam za da ne go izgubam nego vecerva koga ke dojde od rabota ke mu kazam mora da mu kazam posto deneska majka i kerka nesto razgovaraa sestramu nikade ne izleguvase bez mene a deneska izleze sama , koj znaj sto ke ni napravat mora da mu kazam pred vreme posle ke bide kasno fala vi mnogu mnogu mnogu ke vi kazam so ke se sluci
   
 13. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  74
  Ахх Даниела, верувам дека си во многу лоша ситуација :( Навистина незнам како би било најпаметно да постапиш. Еве ќе споделам со тебе една случка на моја блиска другарка... Имаше и она проблеми со мајката на дечко и, не ја сакаше неа за снаа за жива глава. Се занимаваше жената со глупости, магии и што знам уште не. Другарка ми реши да му каже на дечко и но тој не и поверува, уште ја направи и луда, како можела такви филмови да прави, таа му била мајка, како можела да му прави магии на него да биде или не со некоја девојка и раскинаа. Е сега незнам дали мажот ти е запознаен со тоа што мајка му го прави и како би реагирал доколку му ја кажеш вистината, т.е. дали би ти поверувал. А спорд она што ти го напиша јас мислам дека мајка му не почнала да те сака, туку напротив, се обидува на друг начин да ве раздели. Пробала на еден начин, му кажала дека не те сака тебе за снаа но мажот ти повторно те одбрал тебе и сега таа се обидува на друг начин да ве раздели, да се зближи демек со тебе и тогаш е уште полесно да ви направи кавга, ќе ти збори тебе дека те поддржува да се земете, дека ќе го избркаат од дома ако не се слуши тоа, ти да мислиш ја имаш нивната поддршка... А да те прашам, не ли ти е малку чудно што тој наеднаш се променил? Што до вчера сакал да се земете а денеска не? Не си размислувала од што е ова последица? Според она што ти го кажа, дека мајка му сакала да му направи магија да се земете (спремна е на таков чекор значи) зашто тогаш не си помислила дека токму таа има направено нешто за вие да не се земете? Најдобро ти него го познаваш, знаеш како би реагирал доколку му го кажеш тоа и ако мислиш дека би те сфатил и би ти поверувал под итно кажи му и гледај да се тргнете од таму што поскоро. А доколку не, тогаш незнам, не се замерувај со жената, немој да и дадеш до знаење дека се сомневаш во нешто, кажи и дека ќе се земете, ќе биде се во ред, ви треба малку време да се адаптирате еден на друг... а ти ПОД ИТНО некаде на бајачка, некоја жена што знае да гледа и да растура магии. Немој никако да оставиш и да не преземеш ништо. Во изминативе 2 години се изнагледав толку многу работи, што на мене, што на блиски мои им се случиле и верувај многу добро те разбирам. Некој не верува дека вакви работи постојат и ден денес, како што не верував и јас до пред некое време но... реалноста е поинаква. Не зависно каде живеат луѓето, дали Германија, Македонија... секаде ќе се најде по некој што ќе се осуди на таков начин да пресудува што е добро а што не, да пробува да промени нешто...СТРАШНО! Значи внимавај многу, избегавај максимално да јадеш и пиеш работи што мајка му ги приготвила, претресувај ја постелнината пред да легнете да спиете, прскај редовно со света вода по алиштата, креветот... Знам дека е речиси невозможно да не ја јадеш храната што таа ја готви или да не се напиеш кафе од неа особено кога живеете под исти покрив но... избегнувај максимално. Би било уште подобро кога би можела да му го објасниш сето ова на мажот ти и тој би внимавал исто, но, пробај бар ти и под итно некаде на гатачка. Кога дошло тоа мора да се поминува :( Се надевам во најбрз можен рок ќе ни пишеш дека работите тргнале на подобро. Ти посакувам среќа, позз :f:
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  lilit tie zastanale so pametot vo toa vreme koga i otisle tamu,garan pred 30 tina godini,,,,,,,,,,,,,,a baska toa garant po poteklo bile od nekoe planinsko selo,,,,,,,,,,,,,zimi se
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  ме немаше неколку дена. Даниела што бидна?
   
 16. Danielaa

  Danielaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  се е ок , му казав и тој ми промети дека нема да им казе сто сум му казала јас , му донецоа секер јас нив ги лазам демек му ставам во кафе од тој секер , но јас му ставам друг секер , но најдоброто сто ми се слуци знаете сто е , ке прравиме свадба само затоа сто му казав за оваа работа, да не бевте вие немасе нисто да постигнам фала ви за советите :D :D :D ве ловкам мн :* ке ви дојдам наскоро со друг проблем ви гарантирам , таков е мојот зивот затоа :$ mwaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   
 17. Danielaa

  Danielaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0

  fala ti dusoo :D ti najveke me ubedi :) ke se citkame mwaaaaa
   
 18. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  74

  Честитам мила, се најубаво понатаму во животот, многу среќа, љубов, разбирање и секако дечиња :clap: :clap: :clap:
   
 19. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  71
  cestitki i od mene pa ajde prvo pa masko. :* :* a so sekerot zablazi gi svekor ti ,zolva ti-moze poblagi ke ti bidat od kaj znaes sve si biduva neli klin so klin se izbiva-ja da sum kafeto tulumba ke i go napravam i ke i kazam izvini mi se odturi.i casa voda ke i donesam :lol: ;) i pokazi malku zabi ]:) mojata pak nosese sve nekoi sveti vodi i vo jadenja stavase,no primetiv i toa svetenite vodi zavrsija u wc,a sisinjata i gi punev na cesma
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. safka

  safka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  hahaha,
  kako me nasme :D
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.