1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Низок притисок

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 8 јули 2010.

  1. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Жени... пулсот ми е 55, притисокот 100/70. Многу често ми се случува да имам вртоглавици, скоро да паднам ако не седнам. Мислите дека е од нискиот пулс/ притисок?
     
  2. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Девојки имам страшни вртоглавици, омалаксаност и повраќање 3-4 пати на ден. Се заради нискиот притисок. Ве читам гледам пишите за вртоглавици, без енергија, ама дали имате и повраќање???
    И чаре ? Толку ми е лошо овие два дена, не се издржува. А знаете дека и од промената на времето е, многу влијае на притисокот.
     
  3. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Од самата вртоглавица доаѓа до повраќање па и главоболка. Кога бев бремена имав притисок 66/44 повраќав, немав сила, пред несвесница...
    Пиев леден чај, многу вода, кока кола и кревав нозе на кревет. Друго чаре нема. Може и сирење ама јас тоа слабо јадам. Знаев некогаш да ставам и малце сол во водата.
    Времево за жал доутепува.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Така ми беше цел ден, исто ко тебе.
    Ептен гадно, мислев ќе се онесвестам у еден момент.
    Ме убива времево:@
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    @Petra777 фалаа мила. Ќе пробам со леден чај, уште то го немам пробано и тоа со нозете хихихи
    Еве станувам сабајле и не знам кај се наоѓам, одма нагони за повраќање и омалаксаност. И јас сум бремена ама од притисокот и мене ми е.. Тоа повраќање во бременоста си помина кај мене 3ти месец, и подруго е одма нагон ти оди и знајш дека е од храната.
    Ај ќе се издржи. Ќе пишам пак како ќе бидам

    @lovestoneddd Велат ќе се поправи времето. Ајде да види и можи и ќе ни качи притисок. Не сум иначе способна за ништо. Освен за лежење и повраќање, а иначе сум 200 на саат. Ајде ќе смени. Пиши и ти како ќе ги осетиш промените од времето.

    Убав ден девојки. :* :* :inlove:
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Пак се навратив на темава..

    Како сте бе девојкиии??? Еве веќе 2 дена е топло, претопло и јас не знам каде се наоѓам. Повторно вртоглавици, а денес и повраќање имав.
    Шо да се прави бе??? Кажете чаре? Шо правите вие??
    Јас помалку облека носам (расоблечена), повеќе гледам на ладно да сум или под сенка, пијам вода ама одам и ја исфрлам одам во вц, јадам солено повеќе, витамини пијам и плус од шумечи изотоник што ги има сите витамини. Е што повеќе?? Еве пак ми паѓаат очите и ми се спие, притисокот пак ми е низок ептен....
     
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.812
    Пол:
    Женски
    Физички и така и така, малаксана сум ама се трпи, многу ми се повраќа, а жешкото дополнително ме шлогира со тахикардии и панични напади. Летото не го можам ич, топло и низок притисок ме прави најмногу анксиозна :sweat:
     
  8. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Не сум била само јас со овој проблем. Вчера притисоков ми беше 70/30 и пулс 51 |( Главоболки и вртоглавици имав цел ден, а еве и сабајлево го почнав исто.
    Секој ден пијам ајран, вода колку можам повеќе и некогаш и кока кола (гледам да одбегнувам газирани пијалоци, ама немам друг избор). Од вчера почнав и магнезиум директ да земам, да видам дали ќе помогне околу заморот.

    Панични напади и страв 24/7, анксиозноста ми е пуштена на најјако :rofl:
     
    На Vegegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Мене пред 4 месеци толку ми се слоши на работа што итно заминав на лекар. Сменив и матичен зашто ден пред тоа бев на консултативен преглед ми рече ништо не ти е а сабајлето ми се слоши. Новата матична ме прегледа притисок 80/60 рече ти во ваква состојба треба да мируваш. Ми препорача електролити. За низок притисок исклучиво важно е во летен период посебно да се одржува хидратација. 2-3 дена електролити и пауза од 3 недели или па по потреба сами ќе си осетиме кога имаме потреба. И да,во право била.
     
  10. Marche12

    Marche12 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Машки
    Dali e nizok pritisok 110 so 70 nekogash mozhe i 100 mi ima padnato ama ne sum primetil ?? maksimum mi e 120 so 80 stalno ...
    Mi vikaat deka lugjeto so vakov pritisok i pomal imale dolgovecen zivot ..
    Cesto mi se slucuva da mi se svrti na sek i posle kako nishto da ne bilo shto mislite ??
     
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    мене ми е 80 со 60 и оди до 100 со 80 тебе во рамки на нормала ти е
     
  12. Tasija21

    Tasija21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сум активен спортист, и стално имам низок притисок обично имам 125/60 а сега 110 со 50, дали може да ми кажете нешто со што можам да го регулирам, бидејќи имам многу главоболки и понекогаш нагон за повраќање, фала однапред.
     
  13. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Па баш спортот помага кај низок притисок, мене ми доаѓа и 75 со 45:)..и буквално кома..најмногу кока кола ми помага, и одмор во тишина..имало и некакви капки ама тоа кај доктор да си прашаш, инаку некоја посебна терапиа не постои.
     
  14. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Ljuge tri dena veke po red poveke pati mi se vrti dodeka ne sednam ne zastanuva mi se stemnuva pred oci mi se magli se cuvstvuvam omalakseno dali e mozno pritisokot da mi e nizok glavata me boli kaj ocite nz dali da pojdam na maticen dosega ne mi se desilo vakvo nesto
     
  15. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.579
    Ти зуат ушите?
     
  16. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Da
     
  17. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.579
    Иди на лекар. Ама тоа е, одмор само треба. Добар сон и да не се гладува. Барем да се спречи да не се дешава често.
     
    На bruno.com му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не можеш да измериш притисок во моментот?
    Може притисок ти паѓа, може шеќерот ти паѓа. Ако ти се случува зачестено јас би ти рекла да провериш крвна слика. Ако имаш низок притисок, течности пиј повеќе
     
  19. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Обично имам низок притисок т.е 110/70 ми е нормален. Пред една недела почнав да мерам често (3-4 пати на ден). Наутро ми е 95:65, преку ден 110:70 а понекогаш навечер ми е 120:70-80 и тогаш се осеќам вознемирено. Дали е нормално да варира вака? Дали вознемиреноста ми е од покачувањето или од самата помисла дека е висок од нормален што ми е? Ве молам за помош :(
     
  20. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    120 со 80 е нормален притисок. Луѓе им се крева до 140 и не осеќаат. Нормалата не варира кај различни луѓе. Кај сите е иста, значи кај сите луѓе 120 со 80 е нормален притисок и кај тебе е нормален тој, не може кај тебе да е понизок нормален. На сабајле ти е најнизок затоа што на сабајле сме жедни, уринираш од сабајле, 8 часа си спиела не си се напила вода па притисокот паѓа во границите на нормалата. Зошто толку се опседнуваш и мериш толку пати во денот?