1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Никoтин во крвта

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Selenaab, 13 март 2016.

 1. Selenaab

  Selenaab Нов член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Кога се проверува крв од прстот покажува ли дека имаш никoтин во крвта? Јас не сум редовен пушач во месец ќе земам само 2 пати и тоа по еден дим..Утре ќе одам да ми земат крв ќе покаже ли нешто во паника сум..
   
  Последна измена: 13 март 2016
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.144
  Допаѓања:
  123.056
  U pesnata Kao nikotin od Natasa Bekvalac ima stih vo koj vika: kao nikotin ti josh techesh moim venama... Taka sto cim tece vo venite, ja ima i vo krvta...

  Ps. Za nikutin ne znam...
   
  На ALISA0000 и kim.k им се допаѓа ова.
 3. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Не би требало. :)
  btw Никотин*
   
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.832
  Допаѓања:
  132.801
  Пол:
  Женски
  не ти праат ваљда некој никотински тест па да покаже
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Машки
  Samo x-ray ili ctm pokazuva najubavo dali si pusac ili ne :D
   
 6. xoxo5

  xoxo5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2016
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Женски
  Нее, не се покажува од прст
   
 7. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.991
  Допаѓања:
  4.800
  Пол:
  Женски
  Зошто би ти ја проверувале крвта баш за никотин ... ми нема логика, инаку (малку се сеќавам ама ај) не си активен пушач и ако антибиотик се исфрла за 24часа. два дим кои и не ги вдишуваш како пушач гарант не би требало на никаков тест да покажат промена во крвта.
   
 8. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.759
  Допаѓања:
  46.286
  Се прaви пoсебен тест зa никoтин вo крвтa, oд oвoј oбичниoт зa сoстoјбaтa нa крвтa не мoже дa се види.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ku4ence

  ku4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  883
  Допаѓања:
  1.751
  Пол:
  Женски
  12-13 годишно моме шо прв пат пробала цигари, па сега на систематцки преглед ќе оде, па да не се појават резулататие со никотин у крвта, дома ќотек ќе јаде. 8-|

  Иначе бидам офф топик, секако дека не! :smoke:
   
  На Dejan0_Skorpija1, celineparis, Askopje и 6 други им се допаѓа ова.
 10. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.499
  Пол:
  Женски
  heheeee и јас се плашев кога одев на систематски , бидејки бев пушач , и сепак не покажа такво нешто на резултатите , инаку би ме искарале тогашш... :lol:
   
 11. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.851
  Допаѓања:
  217.645
  Пол:
  Женски
  Дете, јас да ти кажам штом не пушиш и не си пушач те молам не се залажувај да пропушиш, тешко е "пропушувањето, а уште потешко откажувањето. Ова ти е најдобар совет од пушач со долг стаж. Не ти треба тоа ѓубре, не.
  Инаку, преку најнормално земање крв ниту најактивниот пушач нема да има анализа никаква за никотинот да така не се грижи воопшто за тоа.
   
  На ***nekoja*** му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Машки
  Nego nekoj da ne gi probal tie mushtikli Iqos dali ima efekt se namaluva li pusenjeto dali se isplati da namalime so cigarive
   
 13. BLandon

  BLandon Нов член

  Се зачлени на:
  12 април 2022
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Колку време треба да помине откако ке испушиме 1 цигара да не покаже на крвна слика?

  И дали воопшто покажува дека сум пишач на крвна слика?

  Нов сум се извинувам ако го утнав бордот :)
   
 14. Star_dust

  Star_dust Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2019
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  9.083
  Пол:
  Женски
  Не покажува.

  Колку години си?
   
 15. 6th sense

  6th sense Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2020
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
  Може ќе го тестираат специјално за никотин :smoke:
   
 16. 6th sense

  6th sense Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2020
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
  Гугле вели: Според експертите, детектирањето на никотинот и котининот во крвта зависи од видот на тестот. Во крвта никотин може да се детектира до три дена по пушењето, а котинин до 10 дена.

  Никотинот и котининот се детектираат во урината до три недели кај редовните пушачи, но до четири дена кај нередовните пушачи. Котининот е присутен во урината и од седум до десет дена по пушењето.