1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нова Владина мерка за вработување на млади до 29 години

Дискусија во 'Политика и настани' започната од butterfly4, 5 март 2014.

  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски

    Условите ги има во огласот, а можеш да се информираш и во Агенција за вработување
     
  2. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21
    Фала :)
     
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Дали знаете како е редот ако претходен вработен дал отказ?
    Дали во тој случај работодавецот има право да вработи млади под 29 години?
     
  4. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Логично е да нема врска работодавецот со отказ од страна на работникот.Но мислам доколку тој напуштил работници последните 6 месеци, нема право да вработи лица до 29 години.Сепак во секоја Агенција постојат вработени правници чија работа се токму прашањата од овој тип.Мислам ако се распрашаш секако некој мора да те информира.Ако се таинствени и не сакаат да одговорат , прашај си адвокат.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. nela_92.4

    nela_92.4 Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Оваа мерка за вработување на млади до 29 год ме заглави до гуша! Пред година ипол влегов у фирма преку оваа мерка ама после 1год. и 7 месеци јас си давам отказ бидејки немав платени придонеси цели 7 месеци. Директорката ме натера да пишам изјава дека го прекинувам работниот однос поради лични и приватни причини притоа ми бара пари да и дадам за да си ги покрие придонесите и не исплатените плати.. не го прифаќајте ако ви го понудат ко опција.. јас ќе спроведам правна постапка..