1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Новиот премиер на Р.М. - Зоран Заев

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 2 октомври 2017.

?

Какво мислење имате за Зоран Заев како премиер на РМ?

 1. Позитивно

  111 глас(а)
  31,7%
 2. Негативно

  239 глас(а)
  68,3%
 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.620
  Допаѓања:
  321.401
  Зоран Заев роден е 1974 година во Струмица, по професија е бизнисмен и политичар.Заев основно и средно образование завршил во родниот крај. Дипломирал на економскиот факултет во Скопје во 1997 година, а потоа се запишал на магистерски студии на истиот факултет, на студиската програма по монетарна економија. Оженет е со Зорица Заева со која има две деца.

  Во своето CV има забележано:
  -Тргопродукт 1997-2003 (а во 2001 бил именуван за директор во фирмата)
  -1998-2003-член на УО на Штедилница Пеон
  -2001-2003 - член на УО на Еленица
  -2000-2003 - член на УО на ,,Комуналец,,
  -градоначалник на Струмица (2005-2016)
  -пратеник во Собрание (2003-2005)

  На чело на СДСМ е именуван во 2013 година.

  Темава е за неговиот изглед, начин на комуникација, умешност и снаоѓање во јавните настапи, блискоста со народот, стајлингот во разни работни посети... Какво е вашето мислење?
  upload_2017-10-2_13-32-11.jpeg upload_2017-10-2_13-32-59.jpeg
   

  Прикачени фајлови:

  На parksey, cresa-jagoda, ♡BuBaLe♡ и 3 други им се допаѓа ова.
 2. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.797
  Ако кажам негативно мислење имам за Заев дали ке биде избрашано моето мислење?
  После све што направи со државата,ни ја распродаде,штетни договори и кој нормален ке се изјасни дека е позитивно мислењето.
   
  На 1234567890111234, Madonna, EraBon и 18 други им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.620
  Допаѓања:
  321.401
  Ветерушке...темата ја промаши.
  Оваа тема е од забавен карактер, овде за политички зафати не станува збор:)

   
  На parksey, cresa-jagoda, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  3.681
  Пол:
  Машки
  На прв поглед делува припросто, како оние Шопите од малешевија, но можно е тоа да е погрешен впечаток.

  Во секој случај апдејт во споредба со наказната грешка на природата, мутавиот клептоман со харизма на канта со сирење, наречен од еден сендвич-новинар Пастиру наш :party:
  Крајно непријатно беше неговото присуство во јавниот живот и медиумите, таа одвратност кога го гледаш, сличен филинг како коа за малку ќе нагази човек кучешко гомце, тешко е да се објасни таа ситуација.
   
  На Madonna, stevemila, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
 5. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  Браво за темава @referentka
  Конечно малку забава и у субфорумот Политика и баш права тема за тоа. А и ќе одмориш од наложените активности.

  Со самото тоа што изјави дека е црпнат од Бога од муртинските ниви, (не знам точна локација ваљда некаде близу до бишкарникот на Мирчо), тој е нашиот Ное, спасител. Не само локален туку и глобален. Еве најтазе, во Новјорк, на средбата од 0,34 стотинки коа му улета на Трамп у лице му објасни како треба пола статут на ОН да претрпи измени, (пошто бољи Статут=бољи свет) и го поддржа Амерот во истото и плус му остана време да каже „птичка“ на фотографот Димитров.

  wp-image-964204335-680x365_c.jpg

  На истата дешавка во Новјорк, во говорот коа го подбра Севернокореецон Ким Џонг Ун за ракетните тестирања, оттогаш Џонг ни нуклеарка ни хидрогенка истестира. Јадниот страв му е балонче од хуба буба да пукне. Среќа па што не влезе у муабет околу јачината на бомбите пошто само едно мега има за спомнување, а он како што си е таков поткован со знаење има учено освен за мегатони и за мегавати, мегабајти, мегапиксели, Мега месарници...

  Покрај Ное има „бидено“ све што сака. Од атеиста, муслиман, амиш, православен, будист, протестант, демонстрант, ѓаол, самурај, до Али Риза или султан Сулејман

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  (продолжува)
   
  На Madonna, stevemila, Dream-Girl и 14 други им се допаѓа ова.
 6. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  У слободно време сака мотори и четрицикли, ваљда така поише го фаќа Ајро, сака да трењира Ајробик у Ајромакс патики у Ајродром.
  zaev-leta-4.jpg

  Од накит сака скапи часовници, ретко алки, ама еднаш има дури носено и две одеднаш. Од Глобал викаат имал 8 миљони причини баш тогаш да носи две алки.
  [​IMG]

  Омилена песна, а воедно и животно мото му е онаа од Рибина Чорба:
  кад добијем батине нисам кукао
  био сам тучен и ја сам тукао

  media_xll_9693493.jpg
  zaev-lovec.jpg

  (продолжува)
   
  На Sara123, stevemila, Dream-Girl и 19 други им се допаѓа ова.
 7. Aquamarine93

  Aquamarine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2016
  Пораки:
  815
  Допаѓања:
  3.750
  Пол:
  Женски
  Хахаха, ова е врвот. Последнава слика баш се вклопува. :rofl:
  Корто Малтезе, зошто сите политичари ни се со посебни потреби?
  Или до гласачкото тело е проблемот? :?:
   
  На allez му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Машки
  FB_IMG_1506965053229.jpg Кога слепец те води неизбежна ти е провалија!
  Воедно @referentka си заборавила да кажеш покрај току позитивни работи , дека чичо Заев е и под просек со интелегенвија бидејќи не знае што е метар квадратен кубен и т.н а и слабо стои со математика
   
  На Madonna, stevemila, Lianna Anna и 9 други им се допаѓа ова.
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.918
  Шо имаш против Малешевијата, а? :!:

  Он топик, сликата ми е омилена (омилено комична, де). Си замислувам како жената вика "Ај милиот на тета" и го љуби у образ три пати по српски
  FB_IMG_1507017964410.jpg

  Цепа дијалект човекот, не му легнува литературниот целосно, па од таму тоа "ајро" што го толку исмевате. Јас чекам еден наставник од тука да го слушнам како зборува литературен, стандарден македонски јазик.
   
  Последна измена: 3 октомври 2017
  На Lolo5, Dream-Girl, Sar-Ste и 7 други им се допаѓа ова.
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.633
  Допаѓања:
  73.191
  Пол:
  Женски
  @corto.maltese легендоооо :rofl:

  Накратко само ќе кажам, Зоки ми личи како лик од некоја комедија. Какво само сценарио може да се направи. :rofl:
   
  На slobodka, stevemila, Lianna Anna и 7 други им се допаѓа ова.
 11. EarthFire

  EarthFire Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  879
  Заев.......му честитам за смелоста изминативе години, богами многу пати се прашував дали ќе издржи, дали ќе има снага.
  Прави малце утки во кадровска политика, одредени кадри - на место, одредени не.
  На живци ми иде што нонстоп го има Господ во уста, ваљда бидејќи со тоа ме потсеќа на вмро, и имам малце трауми од вмро.
  Ми се свиѓа надворешната политика како ја тера.
  Дијалектот не ми смета.
  Коректно се облекува, споредено со џемперџињата на Грујо.

  Во глобала, среќна сум што не е вмро на власт, и од таа гледна точка давам 5ка.
  Да не го истрпев вмровското лудило, можда не би била толку среќна и би дала 3ка.
  Јебига, после вмро имаме смалени критериуми.
   
  На littleflower, Sar-Ste, galapce и 11 други им се допаѓа ова.
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.620
  Допаѓања:
  321.401
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]

  Меѓу народ.
  Меѓу политичари
  Меѓу свои
   
  На Nightwish11, Sar-Ste, JuLleE и 9 други им се допаѓа ова.
 13. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.157
  Допаѓања:
  30.587
  Пол:
  Женски
  Вака кога го слушам ми звучи многу просто...:puke: Ама кога ќе тресне нешто знае да изнасмее опасно. :D Мислам дека одлично би му прилегала некоја улога во комична телевизиска серија.
  sof-posleden-den-058_1575x1050.jpg
   
  На A.27, stevemila, Dream-Girl и 7 други им се допаѓа ова.
 14. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Машки
  Ova moram da go spodelam so vas za Zokiot
  Прличев бил од Велес :D:rofl::rofl::rofl::rofl::D:D8);(:|;(:(:(:Dhttps://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1994810690787231&id=1597980283803609
   
  На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Jason123

  Jason123 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  3.168
  Мене човекот ми е препозитивен и ми влијае оптимистично да верувам дека стварно има надеж нешто да се смени и да тргне на подобро.
  Потекнува од богата фамилија, со многу семејни бизниси, значи ситуирани и обезбедени финансиски, и не верувам дека некој друг на негово место би се нафатил да проаѓа низ се што беше до сега, и општо се што допрва следи.
  Не му е до пари, ни моќ, ни функција, ни фотеља, зашто се тоа си има цел живот.
  Него му е гајле, на таа пара, може каде сака да иде да живее, али се гледа дека е вистински патриот и стварно има за цел да направи нешто за оваа наша земја.
  Во говорите имаше 1-2 кикса, од голем ентузијазам, жар и искреност, меѓутоа сигурно го имаат подучено и поправено.
  Тоа што е од Муртино апсолутно нималку не ми смета, на тие што им смета зборува многу повеќе за нив него за него.
  Со Грујо е навредливо да се прават споредби.
  Се на се, можеби и омилен политичар до сега на нашава политичка сцена, соce Стево Пендаровски. :)
   
  На Nightwish11, mar023, littleflower и 16 други им се допаѓа ова.
 16. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.203
  Допаѓања:
  72.268
  Вие шо се смеете за Ајродром, ај натерајте го Грујчета да рече Аеродром (аеводвом би рекол, нели?)

  Заев е неверојатно храбар човек, не верувам дека некој друг би се осмелил да ги објави бомбите...Заради тоа има моја огромна почит... Ми се допаѓа што е народен човек, а и целиот концепт околу избориве ми се допаѓа, гледаат што повеќе да се меѓу луѓе, а не да тупат со реклами...Ми се чини фрижидер да отворам, ќе ми излезе Секогаш работа Секогаш Македонија

  Да не бидам офф топик, Заев не ми е омилен политичар, ама има потенцијал да стане, сепак еден е Бранко :wasntme:
   
  На Nightwish11, Feminka22, littleflower и 20 други им се допаѓа ова.
 17. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.111
  Допаѓања:
  107.080
  Пол:
  Женски
  Кој е умниот човек/тим од човеци што му ги пишува(ат) великолепните говори на Зоко?
  Поздравете ги. А на Зоко кажете му да си купи поасални. Попаметни од него.

   
  На stevemila, Lianna Anna, Sar-Ste и 3 други им се допаѓа ова.
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.620
  Допаѓања:
  321.401
  Па што ако е од Муртино..тоа пречи?
  Какви се тие муабети и поделби за луѓето од град и село.Што треба тие од село да прават?...да не излегуваат од дома?!..Да не им се даде никаква шанса во животот?...Да не се искористи нивниот потенцијал?

  Потеклото му е од таму.Мајка му, ТАТКО му...
  Е сеа на некои што не им се знае потеклото, ние неможеме ништо;)

  Досега никаде каде што е сликан со фамилијата не сум приметила страшно обезбедување околу него.
  Често гледаме слики од него и жена му сликани со друштво и со фамилија (значи не е само партијата една и најбитна)

  Најбитно од СЕ ми е што кога збори не ги склопува прстите.

  upload_2017-10-4_11-57-44.jpeg [​IMG]
   
  На Lolo5, Sar-Ste, V.odolija и 6 други им се допаѓа ова.
 19. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.388
  Пол:
  Женски
  Заев е човечиште.
  После сите овие тортури од страна на дпмне, само тој имаше храброст да им се спротистави и да стави точка на диктатурите.
  Превзема големи ризици.

  Вети дека ќе му го најде крајот на никола и навистина му го најде.... Замислете ејјј никола... Големиот цар никола го сруши.
  Сега дпмне ќе имаат катастрофална загуба на изборите, па никола конечно заминува во затвор.

  Сите мислевме дека никогаш нема да се спасиме од психопатскиот ум на грујо, ама ете имало спас.

  Заев е богат бизнисмен и воопшто не му е дојдено до парите на проклетата држава, туку гледа дали може на прав пат да ја извади земјава, за разлика од голтарот никола што гледаше џебот да го наполни и цел му беше сите да ги направи марионети без мозок.

  Секоја чест на храброста и одговорноста што ја превзеде.
  Земјава е до гуша заглавена во гомна од криминлите и долговите на грујо што ги правел, па му посакувам среќа на Заев да се снајде.
   
  На Lolo5, Sar-Ste, galapce и 10 други им се допаѓа ова.
 20. EarthFire

  EarthFire Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  879
  Тие шо се потсмеваат за муртинското потекло, забораваат дека и тие самите доаѓаат од село. По моја слободна проценка, најголем дел од вмровските гласачи доаѓаат од селска средина, а мислам дека имаше и такви истражувања. И токму на нив им пречеше сдсмовскиот елитизам. А сега, Муртино не чини. Малце се контрадикторни.
  Сите ние имаме татко или баба од село. Така да, ако е поентата да го навредат, се вреѓаат сами себе.
  И кога ќе ги прочитам нивните коментари за „црпнатиот од Муртино“, и после кога ќе го погледнам претставникот на вмровските контрапротестанти........хмммммм................... 2qs85l41-150x200.jpg
   
  На Lolo5, Sar-Ste, prominent и 9 други им се допаѓа ова.