1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Новиот премиер на Р.М. - Зоран Заев

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 2 октомври 2017.

?

Какво мислење имате за Зоран Заев како премиер на РМ?

  1. Позитивно

    111 глас(а)
    31,6%
  2. Негативно

    240 глас(а)
    68,4%
  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Тоа не значи дека сум ни дел од партија, ни дел од шарените како организација.
     
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ова како некој да оди на секој натпревар на Вардар, да бодри, да урла, и да каже, ама не сум јас у клубот и у навивачката група.
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    не можеш да бидеш само симпатизер на партија? Мора да си член?
    Ако мора, тогаш сите сме членови на партијата која ја поддржуваме.
    А за шарените.. поддржував промени на системот... не ги поддржувам сите глупости кои произлегоа од тоа.. Како фрлањето боја и кршењето на канцеларијата на претседателот.. Во што учествуваше Савевски.. на пример :)
     
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    А каде тоа јас ти спомнав членство? Доволно е што си ги поддржала и си зела учество во нивното преземање власт. Не мора да бидеш член на сдс за да направиш таква глупост, можеш да бидеш само симпатизер на партија.
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    а што се подразбира СДСМ-овка?
    Кога ги поддржувам другите левичарски партии (и сум поддржувала, и сум гласала за други), тогаш сум што?

    Разделете политички став, од партиски став.. се' полесно ќе ви биде.
     
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Маргиналка :D Но, поради коалициските практики, честопати членството на малите партии најдобро профитира.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Епа еве.. ќе го сменам системот и се' ќе биди супер.
    Сеј мирна ти сега.... под надзор ми е владата.


    политички став, не е исто со партиски став
     
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Нема да се смирам дури се комуњари на власт.
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Поголеми 'комуњари'... со УДБА, со све, од Груевизмот, ни имало, ни ќе има некогаш :D
     
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Oф леле, па најголеми... толку знаеш и ти... ај терај.
     
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ти не знаеш.... Не знам како да ти 'докажам'... мораш сама да научиш, како функционира 'комуњарски' систем, па да споредиш со сите влади во Мк, од осамостојувањето, до денес.. па ќе видиш која била 'нај-комуњарска'. :D

    Читај историја малку :smoke: Понова.. не за Алексо ;)
     
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ти и воопшто ако знаеш што значи комуњар, ако не, да ти разјаснам. Претеруваш како и обично. Најди си друг за цитирање низ темите. Оваа е за лажливиот твој предавнички лидер и селски кмет, прекини да зборуваш за ВМРО, вмровци, Александар Македонски итн.

    Па уште овој храбар бил, па споделување видеа од негови обраќања (facepalm) За кого овие панегирици, дали имате памет?
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Комуњар е 'остаток' од комунистичкиот систем. Значи, власт од еден човек, олигархија, мафија практично. Значи целосна контрола врз народот, значи УДБА, односно ДБК, да постои за 'решавање' на политички неистомисленици, значи прислушување, следење, местенки, убиства, целосна контрола врз институциите, контрола на пазарот на стоки и услуги, поседување на целата економија... тиранија и диктаторство... Е тоа значи.
    Вистината за функционалниот комунизам, се гледа преку постоечките 'комунистички' држави, а не преку некоја книга што ја напишале Маркс и Енгелс.. Нема благе везе нивната идеја, со системски комунизам кој постоеше/постои.

    Сите знаеме кое време беше со вакви параметри.... :)
     
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да научиш што изразот комуњар означува, немој да се убедуваш себе во твои лични интерпретации и од твојата глава изведени дефиниции, туку прашај ги оние кои обично го употребуваат. Комуњари ги нарекуваме сите оние левичарски нус-појави и мутации (во нашето општество произлезени од минатиот систем). Не дека во ВМРО нема такви инфилтрирани и адаптирани елементи, ама и сама добро знаеш каде е стационирана матицата и која партија е наследничка и продолжение на СКМ.
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не е битно кој е 'наследник', туку кој се однесува така.
     
  16. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Вака Зајко си го продава газето,копук невиден е овој,поголем психо нит имало,ниту ке има,ни во време на Вмро ни во никое време ваков лудак немало.Незнам кој е овој да дели правда,и да глуми СУД?????

    https://kurir.mk/makedonija/vesti/z...-april-za-da-se-glasa-za-dogovorot-so-grcija/

    Одличен момент е да си простиме и да се помириме. Испраќам порака на помирување и простување за 27 април и настаните што се случија. Да седнеме и да го направиме тоа, јас сум подготвен. Знам дека тоа има цена и подготвен сум да ја платам, политичка е цената, истакна Заев пред пратениците.

    За потсетување, премиерот на прес-конференција одржана во Собранието, а по повод годишнината од случувањата во законодавниот дом, имаше сосема спротивен став.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    сдс. Само што од кога пропадна Белград, метании чинат на Брисел. Се поинаку е во твојата глава.
     
  18. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Еееее а да гласавме на референдум немаше да има амнестија. Пак самите сте си криви граџани на нортхмакедониџа. :inlove:

    Какво човече. Од говорница понуди амнестија хахахахахахахах. Па до пред 3 дена збореше и он и рада нема амнестии.

    Оние човечињата на горде имаа повеќе достоинство. Независно судство, реформи у судство, план 3-6-9-18?
    Каква циркус држава
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не знам кој 'е едно' со комунисти, кој се надева на Путин и Русија ;)
     
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Кој се надева на Путин и на Русија? Бачев можда, релевантен фактор. Патем, Единствена Русија е партија десно од центар. Ама битно нешто да напишеш, некого да цитираш...