1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нов тренд - забрането носење деца на свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од jacqueline.s, 27 мај 2017.

  1. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Значи сепак има разлика од ситуација до ситуација. Сестра ми, братучед ми, блиски другарки секако ќе поканам со деца. Ама на пример колешката од работа ќе ја поканам само со сопругот. Децата ниту и ги знам ниту гледам потреба да дојдат со нив.
    Бев на свадба кај колешка од факултет, не покани само колешки што се дружевме без нашите дечковци/ мажи. Никоја од нас не се налути затоа што едно што невестата беше навистина ограничена со гости, друго што нашите дечковци/ мажи ниту се знаеа ниту се дружеа меѓу себе. Ние жени, баш убаво си поминавме и се видовме после многу време.
    Така да, штом на поканата е наведено кој да дојде, веројатно младоженците имаат причина за тоа.
     
    На Lolipop23, kukla21, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Море главни беа на свадба, до вовче правење, со ДЏ музика нарачување:rofl: Не ги знаев пред свадбата, ама сега нема шанси да ги заборавам :lol:
     
    На mal.ecka и Sesil им се допаѓа ова.
  3. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.022
    Пол:
    Женски
    Тоа канење без деца сигурно не важи за најблиските, чии деца ги рачунате ко свои, тие и онака ги планирате фамилијарно туку за подалечни, па пример канете колешка со партнерот и си планирате две порции, ами ако ви донесе уште 3 деца, ај порции ќе приготват од ресторанот сигурно имаат некоја количина плус/минус за изненандни ситуации ама треба место за седење, на маса за 8 души не може 16 да се сместат.

    Од искуство со досегашни свадби, дете до 3 години носење на така бучно место е трауматизирање на детето, ништо не им е на домаќините, тоа дете ни седи ни порција јаде, ама ретко кое дете трпи гужва и галама.
     
    На mal.ecka, Quincy, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    А што правиме кога децата на најблиските се всушност тие кои што прават хаос, хиперактивно ја уништуваат забавата, замараат гости и го влечкаат фустанот на невестата?
     
    На zuto, cresa-jagoda и LiliBoz им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Ако на најблизок не можам директно да му кажам тогаш на кој друг.
     
    На kukla21, Mantub, Avery и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Има некои и ќе се налутат зашо си го кажал тоа...
     
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    И што?
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Баш оти ти се блиски си ги знаеш какви се, им ги знаеш децата и го знаеш вистинскиот пристап.
    Ако нема вистински пристап и се уверени во сопствената безгрешност и се чуствуваат погрешно сфатени, дека децата им се несоодветно етикетирани или ќе трпиш(што ми нема логика) или ќе си останеш на тоа кој е поважен, јас или тие, па ќе соопштиш што имаш да соопштиш и покрај лутењето.
     
    На CameliaMiller и LiliBoz им се допаѓа ова.
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.022
    Пол:
    Женски
    ќе речам на родителот фино да го прибере, зар младоженците треба да трчаат по децата на гостите
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Уште пред свадба ќе кажам. Не чекам до таму да дојде работата :tmi::D
     
    На CameliaMiller, mal.ecka, Mantub и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Нa пoследнaтa свaдбa штo бев еднo мaлo дете истрчa дo глaвнaтa тoртa нa мaсa и целa рaкa јa стaви вo тoртaтa. Невестaтa сaмo се нaсмеa, пресече тoртa и му дaде нa дететo. А уште не беше "oфицијaлнo" пресеченa.
    Кoгa ќе престaнaт млaдите дa се зaнесувaaт декa свaдбaтa нивнa е нa нивo нa крунисувaње и се требa дa oди пo прoтoкoл, туку дa јa сфaтaт кaкo еднa зaбaвa зa блиските, мoже и немa дa сметaaт децa вo тoлкaвa мерa.
     
    На gjoker4e, mal.ecka, milaaa20 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    А дали е нормално на дете од 2 години, па и повеќе да му нарачаш порција?
    Тоа дете ќе изеде 3 меса, ордевер, мешани салати и десерт?
    А дали некој се запрашал дали младите имаат пари или немаат да платат, па мајкеми 1 порција е минимум 17 евра.
    Јас не носам дете по свадби,а кога носам(тоа е само кај најблиските) не земам порција, втора работа не смее да мрдне од столица, ако и е досадно јас искачам со неа, ја анимирам и се враќам. Ако и се здосади пак, искача татко и со неа и.т.н...
    Можеби младите си спремиле некој убав прв танц, која сум јас и моето дете за да им го уништиме?
    Секоја невеста, уште од дете мечтае за денот на нејзината свадба, која сум јас да и го упропастувам, оти ме мрзи да го приберам детето?
    Зошто да внимаваат дали ќе удрат некое дете, дали ќе се сопнат кога свадбата е 1 ден во животот, зошто да не се опуштат.
    Мили ни се децата, душата ја даваме за нив, но светот не се врти околу нашите деца.
    За да се обезбеди просторија занимална сигурно кошта, можеби младите немаат средства да издвојат...
    Се е до осетот на луѓето....
     
    На grungy, Trxmx, BoaVista и 24 други им се допаѓа ова.
  13. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски

    По реален коментар, амин!
     
    На kim.k, Amelia, happygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Може после свадбата цела ноќ плачела, ама не сакала драми да прави во тој момент, за да си доуништи ден, па била воздржана. Не знаеме што и се мотало низ глава , се може.
     
    На kukla21 и Amelia им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Ако и фали некоја жичка во глава за да плачи цела ноќ, нека си посети психијатар. Детето не и е криво.
     
    На Orthophill, cresa-jagoda и nextredstyle им се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Ако на некој му се уништил моментот за кој сонувал долго време, можеби дури и од дете, се трудел, спремал, организирал и трошел за истиот... не е крај света да си поплаче малку, посебно во такви моменти на силни емоции, а најмалку индикација дека е за на психијатар.
    Поентата беше не знаеме дали ноншалантно и како ништо да не е го доживеале моментот или голтнала кнедла за да не прави драми. А богами некој може и драма да направи, не се знае.
     
    На CameliaMiller, kukla21, Amelia и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Прво напиша -можеби цела ноќ плачела. За да плачеш цела ноќ за торта, според мене ете, нешто ти фали. Во најмала рака недозреано детиште си.
    Жената ја познавам и знам дека не глуми, не голта кнедли за вакви глупости и сигурна сум дека не плачела цела ноќ. Се смеевме отпосле на случката. Затоа реков, преголеми очекувања од една забава и правила и прописи за гости кои сами си ги плаќаат порциите.
     
    На mal.ecka, nextredstyle, An-na и 2 други им се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Реков може оти не ја знам, ете, ти ја знаеш, па викаш не изглумила. Ама не може да ја елиминираме веројатноста дека на многу не би им било сеедно.

    Не знам. И во ресторан, за ручек, сама си плаќам порција па не лудуваат децава низ него иако не сум видела куќен ред и записник со правила за однесување.
     
    На kukla21, mal.ecka и Ena05 им се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Каде реков лудување? Дете видело торта, истрчало да ја дофати.

    Изгледа не се сите како твоите, да знаат во секоја ситуација како да изреагираат правилно, без лудувања на улица, во маркет или ресторан. Така?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Исто ме нервираат, и оние ко не канат деца на свадба, и родители со невоспитани деца кои не се замараат. Реков, од нивна страна преглупо е да не ми го поканат детето, сите спаѓаме во семејство. Од моја страна преглупо е детето да го пуштам да уништи нешто. Па дури и тортата. Може не е крај на светот, ама ако го пуштам детето да плесне рака во тортата уште не исечена, па и исечена, си заслужувам да сум избркана. Ама па не каниме деца пошо треба да доплатиме, па не правете свадба ако немате пари. На некои трошоци се крати, но не можеш луѓе да кратиш. Мислам може и луѓе, ама не семејствата, ај пола дојдете пола не. И сега па некои ќе речат, да бе ќе скратам трошоци за твоето дете да дојде. Не мораш но нема ни јас да дојдам. А ако тоа не ти е важно тогаш не сме веројатно толку блиски. Од блиски тоа не го очекувам.
     
    На nextredstyle, Kaetana и zuto им се допаѓа ова.