1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Новoсти за идните пензионери - намалување на работното време

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 20 септември 2019.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Одлична новина за идните пензионери – жените со навршени 60 и мажите со 62 години старост ќе работат по 6 часа, а ја задржуваат целата плата

  Во министерството за труд и социјална политика во тек е изготвување на Законот за работни односи чие донесување е планирано за годинава. Имено, според информиациите предвидено е да се овозможи намалување на работното време за повозрасните работници без притоа да имаат намалување на платата.

  Се предвидува жените работнички со навршени 60 години старост да работат 6 часа, а ја задржуваат целата плата до пензија, а мажите работници со навршени 62 години старост исто така ќе работат 6 часа и до пензионирањето ја задржуваат целата плата. Дополнително според нашите информации ќе биде воведена можност државата да субвенционира ангажман на млади кадри кои ќе ги заменуваат во преостанатите 2 часа.

  Превземено од 24info.mk

  Одличен потег, мерка добра и за возрасните и за младите, посебно во време кога се бориме со невработеноста.

  Само се плашам дека младите би биле волонтери тие два часа.

  Ако државата им дава полна плата на идните пензионери, тогаш младите кои ќе работат на два часа би биле на терет на Државата.
   
  На lovestoneddd, Alishan30, JuLleE и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  10.759
  Пол:
  Женски
  Ако поентата е да се заменат вработените пред пензија со помлади лица, супер идеја. Во западниве земји, законски мора да има практиканти во фирмата, пример на 15 вработени 1 практикант, кој зема симболична сума, но сепак е платен за тие 15-20 саата во неделата што ги работи/се обучува.
  Може ова е еден чекор во тој правец. Јас сум многу ЗА вработување на млад и неискусен кадар, и тоа за помала плата. Старите секако еден ден ќе си одат, битно е да имаш спремен кадар за во иднина.
   
  На galapce, Angie1432, dunika и 5 други им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Мене меркава многу ми се допадна, ама некако се сомневам во непотизам (кој оди во пензија -негово дете да се вработи), или децата кои ќе доаѓаат на два часа нема да ги плаќаат...

  Иначе, ако се тера како што треба, баш е ОК.
   
  На theowndemon, WildMk, JuLleE и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.708
  Пол:
  Женски
  Во државава само пензионерите се задоволни, а и како не би кога ги третираат како бели мечки.

  Пази сеа, немаат пари да им качат плата на просветарите, а ниту медицинскиот персонал не ми изгледа дека задоволен од платите, битно пензионерите да се среќни.

  Овој бенефит ке го ужива само администрацијата под државна капа, а они секако не се преморени од работа, барем најголем дел не.
  Ако се толку загрижени за младите, нека ја укинат опцијата да се пролонгира одењето во пензија. Јас лично знам еден куп луѓе, жени со 63-64 години и мажи со 65-66 години кои абер немаат од одење во пензија. Држат работно место на млад човек, земаат плата а не се доволно ефикасни, посебно откако ги воведоа компјутерите речиси секаде.
   
  На dunika, zuto, senza.parole и 11 други им се допаѓа ова.
 5. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  8.439
  Допаѓања:
  81.887
  Пол:
  Женски
  Млади нема да сакаат да се вработуваат за 2 часа.
  Бенефит само за идните пензионери во државни служби.
   
  На dunika, zuto, senza.parole и 7 други им се допаѓа ова.
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Пензионерите и онака доаѓаат на работа реда ради, па и продолжуваат до последна минута.
  Да работат на некој пулт, на некоја промаја, ќе ги прашам дали до 67 години ќе доаѓаат на работа.

  Млади може и ќе сакаат да се вработат на 2 часа ако тоа им гарантира дека кога пензионерот ќе отиде во пензија тие ќе го завземат местото.
   
  На dunika, theowndemon, Alishan30 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. mareane

  mareane Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  8.198
  Допаѓања:
  259.534
  Пол:
  Женски
  Со ова само ќе се мотивираат сите да продолжуваат со работа до максимум кој го дозволува законот,а младите да си чекаат и чекаат .За 2 саати колку ќе им платат,симболично, а со тоа не се живее...
  Ова да ама да мора на одредена возраст да си замине во пензија ,на 62 за жени и 64 за мажи ,тоа е максимум според мене.
   
  На Dadusicka, dunika, Alishan30 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  2.030
  Пол:
  Женски
  Е после бегале младите. Епа ќе бегаат ќе некој 66годишниот да се излежава на биро а ти со дипломи, одличен просек, магистратури, сертификати и сто други работи ќе го чекаш да се пензионира, во меѓувреме ќе работиш за минимална плата било што да врзиш крај со крај или ќе му ги доработиш тие 2 часа за смешни 50-100евра месечно полна надеж дека после него нема на столчето да си седне ќерка/син/внук/а...
  Циркуз стана оваа држава.
   
  Последна измена: 20 септември 2019
  На mKdevojce, темјанушка, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
 9. mareane

  mareane Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  8.198
  Допаѓања:
  259.534
  Пол:
  Женски
 10. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.535
  Пол:
  Женски
  За по 2 саати дневно на кој му се исплати да оди? :^) |(
  Колку пари би дале за тие 2 саати дневно? :drunk: Превоз да си платиш и дали нешто ситно ќе остане или не, кој да знае (facepalm) Работава би била да си го изгубиш времето за без пари. И не губиш само 2 саати дневно, туку кога ќе го пресметаш времето за одење и враќање од работа, многу повеќе изгубено време за џабе.
  Секој оди на работа за да заработи, а не да се шета и да си го губи времето |(

  Треба да се намали старосната граница за пензионирање, а не тие на кои им е лесна работата да си продолжуваат да одат на работа до гроб.
  Треба млади да се вработуваат, ама не на 2 саати (ќе се заебаваме со младите), туку на полно работно време. И тоа да биде вработувањето според квалитет, а не непотизам, партиски врски и мито давање.
   
  На темјанушка, senza.parole, Antolinaa и 3 други им се допаѓа ова.
 11. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.648
  Допаѓања:
  6.152
  Не верувам дека некој од приватниот сектор ќе ја почитува оваа одлука. Ќе запишуваат дека работат 6 часа а всушност ќе работат 8, а можеби и 9. А ако реагираат ќе им коментира дека вратата е отворена и дека ако не им одговара слободно можат да си одат. Како што е со минималната плата така и со оваа мерка.
   
  На galapce и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 12. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.678
  Допаѓања:
  19.052
  Пол:
  Женски
  Ова е дезинформација!
  Така рече Царовска
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 13. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
 14. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  1.648
  Ова е спин на владата баш тогаш кога објави борба против лажните вести. Очаен обид.
   
 15. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.075
  Допаѓања:
  6.634
  Пол:
  Женски
  Тај шо го донесел вај закон дрогиран да не е бил? Кој ке работе за 2 часа дневно ако еден саат е 70 80 шо он за 200 денара ли ке работе дневница смешки
   
 16. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  Да ви кажам информација само. Ако влеземе во европска унија пензиите рапидно ќе се смалат за 70%.
  Тоа не го кажуваат.. со вакви инфоа само си ќаруваат бодови, ништо повеќе.. а пројде тоа време кога луѓето работат за пензија , размислете логично.. дали би доживеале да уживате во минималната пензија работејќи во ова државичево скапано ? Мислам дека не.
   
 17. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  Ова Целе од Малме ти го кажа?
   
  На candy.cane, galapce, Alisa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  Не, Изабела од Бугарски врв.
   
 19. Skylar

  Skylar Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2019
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  466
  Пол:
  Женски
  А да ја намалат старосната граница за пензионирање не ќе биде лошо.Луѓето не можат пензија да дочекат.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.898
  Допаѓања:
  32.463
  Пол:
  Женски
  Најдобар потег ќе биде ако ја намалат старосната граница. Луѓето ќе умрат чекајќи пензија.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.