1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќна апнеа

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 31 март 2010.

 1. onegirl

  onegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  :worried:hock: a mene toa strasno me nervira....zaedno sme godina ipol, ne ostanuvam na spienej kja nego, ali pocna da ni se desava da zaspieme so navien saat normalno, ama mene i ne mi treba biudenje posto kratko mi trae sonot ;( ne deka nesto mnogu hrci....ama kako sum naviknata da spijam sama i vo tisina.....ke poludam :!: inace vrskata ni e super-godina ipol ton si nemame krenato eden na drug, tolerancija i razbiranje duri i previse...ama ova....neznam sto ke pravam ;(
  imate nekoj sovet......

  [mod-kirilica:862onuk6][/mod-kirilica:862onuk6]


  Апнеја при спиење е сериозен спиење пореметување или состојба што предизвикува прекината со дишењето ќе престане и ќе почне постојано во текот на ноќта поради опструкција на дишните патишта. Поради ова многу здравствени проблеми може да доведе. Тековното истражување покажува дека се со прекумерна тежина или дебели е главната причина зошто луѓето страдаат од ноќна апнеја но не секогаш.
  Луѓето кои имаат ноќна апнеја, исто така, имаат поголеми шанси да страдаат од висок крвен притисок, мозочен удар, срцеви болести и дијабетес на името, на само неколку. Ако имате основните срцеви заболувања, апнеја при спиење може да доведе до ненадејна смрт од низок крвен кислород. Многу дијабетичари се свесни дека тие имаат ноќна апнеа. Всушност мнозинството на дијабетичари, кои не биле дијагностицирани со тоа не се свесни дека го имаат.
  На прекината спиење меѓу кои страдаат од ноќна апнеја предизвикува пореметени хормони и метаболизмот и може да придонесе за дебелина и дијабетес, кои само соединенија важно ако првиот е со прекумерна тежина.
  Кај бремени жени, оние кои што 'рчи се со поголема веројатност да имаат ноќна апнеја од оние кои не. Покрај тоа, привремено апнеја при спиење може да биде проблем кај бремени жени и често оди недијагностицирани.
  Попречување на спиење, исто така можат да предизвикаат мозочна прашања. Одземање на мозокот на непрекинат сон може да го направи плаки кои предизвикуваат покаже Алцхајмеровата се порано и можеби повеќе и повеќе. Висок процент од деменција пациенти имаат дијагностицирана, и многу веројатно недијагностицирани, ноќна апнеа.
  Освен тоа, може да имаш компликации кога ќе се земе одредени лекови или проблеми со дишењето по операцијата. Освен тоа, може да го наруши сонот на некој друг спие во соба со тебе па и тие може да страдаат од премногу спиење.
  Може да имаш ноќна апнеја ако гласно и 'рчи се уморни после спиење целосна ноќ.
  Постојат три типа на апнеја при спиење - најчестиот тип е опструктивна ноќна апнеја - ова е најчестиот тип кога мускулите се релаксираат во грлото. Централната ноќна апнеја е вториот тип кога вашиот мозок не испрати соодветна сигнали до мускулите кои го контролираат дишењето. Третиот вид е комплексна ноќна апнеја и е комбинација од двете други видови, но се поретки.
  Треба да се направи сé што можат да се ослободат од ноќна апнеја, ако тие биле дијагностицирани со неа. Апнеја при спиење можат да бидат опасни по живот, како и.
  Некои од знаците и симптомите се дневната поспаност, гласно рчење, во период каде што можете да престане да дише во вашиот сон, будење со скратен здив, сушење на устата или грлото на будење, главоболка во утрото, несоница или тешкотии во спиењето.
  Ако мислите дека имате ноќна апнеја или вашиот брачен другар или партнер велат сте ја прекинале дишење во текот на ноќта или имате грчењето проблеми, посетете го вашиот лекар што е можно поскоро, ако веќе не сте. Во меѓувреме да се информирате и не многу истражувања за да знаат што прашања да побара и да ги научат сите вас за да ноќна апнеа.
   
 2. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Купи си тампони за уши :lol:
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Да знаеш дечко ми колку хрчи :D Особено кога е пијан, што да ви кажувам, и јас хрчам понекогаш и го имам фатено како ме држи за нос за да престанам :D
  Мене па не ми смета хрчењето, дури кога сум дома ми фали да ми хрчи до мене, така заспивам, се е навика на почетокот ми беше чудно ама сега ми е нормално, не ни приметувам.
  А кога кажував во друштво колку хрчи никој не ми верувше додека не отидовме на викенд па кога заспа прозорци се тресеа :D
  Инаку има некои штипчиња за нос, се ставаат на рскавицата меѓу двете ноздри, незнам дали ги има кај нас.
   
 4. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  deckomi hrci samo koga e umoren ama znam deka toa me nervira i strasno mi smeta :o
   
 5. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Хрчењето настанува најчесто кога се спие на грб, па нека проба да спие на страна :D
   
 6. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  :lol: :lol: Кој маж не хрчи :lol: Се зафркавам. Дечко ми не хрчи баш, ама диши погласно, ама најверојатно не хрчи оти претежно спие на страна, скоро никогаш на грб. А и јас ќе ти велев да бараш од тие штипките, ги има и кај нас ама во некоја ептен снабдена аптека. А и јас ако сум настината дишам гласно, со отворена уста штом спијам.
  И не ми смета воопшто.
   
 7. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Тетка ми си користи од тие штипките,иначе кога спие може куќата од корен да ја истргне со хрчење :lol: Јас хрчам :oops: ама само на зима кога синусите ми се воспалени.И да,помага спиењето на страна ;)
   
 8. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Хрчењето е знак дека ептен убаво се спиеее :lol: цврсто :lol: татко ми кога загрчи, по пет саати да го будиш нема да те слушне :lol:
   
 9. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  Случајов со тате мој е кога спие и хрчи се слуша дури и во другата соба :lol: :lol: :lol: (кога лежи на грб(имам забележано)) некогаш нервира ама некогаш е многу смешно :lol:
   
 10. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Decki efikasni li se tie stipcinja i kade da gi kupam? Mnogu me nervira krcenjeto i neznam sto ke se pravi. Go budam da prestane, da se svrti na druga strana ama greota e, ne e kriv toj |-) |-) |-)
   
 11. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.355
  Допаѓања:
  5.299
  дечко ми хрчи и воопшто не ми смета :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 12. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  46
  Добро хрчи и што сега,ееее па ке се навикнеш,а ти смета сигурно затоа што не си ни заспала добро,пошто викаш дека си го навивате алармот да ве разбуди и од стрес дека ке се успиеш, не заспиваш длабоко. А тебе не ти се случило никогаш тоа? Па луѓе сме,боже мили,па ќе се навикнете еден на друг... ПОЗЗ
   
 13. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Не го правам никогаш, не го поднесувам, сонот ми е многу лесен, еден мал шум и се будам. Лани на гости, морав да спијам во соба со моите и мислам дека татко ми ме полуде!!! :devil:
  И викам на мајка ми - добро како го поднесуваш, јас ќе го убијам!!!! Не може да заспијам и не може, не е до навика, нема шанси така никогаш да заспијам!

  Понекогаш се случило да захрчи на минутка и само нежно го поместувам или се вртам на страна, се врти и тој паралелно со мене и престанува! Инаку сум рекла - ако недај боже маЖот ми е таков, спиење во иста соба амин! Си има лек и за тоа, дали штипка, или хипноза :D сеедно, на тоа нема да се навикнам, никогаш!
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.867
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Па треба прво причината да се најде зошто 'рчи... инаку, има спрејови, има штипки за нос, има начини да се справи човек и со тој проблем.
  Инаку, мене ми пречеше порано, кај други, и тоа многу. Имам лесен сон, да шушне нешто ме буди, а камоли некој да 'рчи до мене... ама сега не ми пречи. Чудна работа....
   
 15. black-i

  black-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  14
  леле дај пишете нешто што го намалува крчењето..и кога спијам на страна крчам :( :|
   
 16. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Дечко ми не хрчи , ама дише така погласно . Секогаш кога лежиме знам кога заспал веќе :D Татко ми е посебен случај , ама ретко го глеам и обожавам кога го слушам како хрчи , знам дека е тука и се смирувам .Ама не можам да заспијам од него :D
   
 17. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  Дечко ми хрчи....

  Леле многу ме нервира :envy: не можзм да спијам со него.Сега сме уште дечко и девојка и имаме спиено многу малку заедно,но потоа што ќе правам ццц
  Рчи и со затворена уста,рчи и кога спие на страна...
  Нема ли некој лек за тоа,немам живци не можам да го слушам :@
   
 18. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  Дечко ми хрчи....

  Ме нервира |(
  Доби нови пижами, поклон, тесни околу вратот , како некој да си играше со моето трпение . Не реагирав два дена , третиот му ги соблеков ги ставив најгоре во плакарот и му реков - овие само за црни денови . Е никад више мајке ми не се поднесува ! :envy:
   
 19. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Дечко ми хрчи....

  Дечко ми не, ама мајка ми не хрчи, туку СЕЧЕ ДРВА! :devil: И најмногу мразам кога ќе ми се насади в соба кај мене да спие. Боже мој ужасии, наеднаш ќе го откорне од памет ме вади :devil:
   
 20. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Дечко ми хрчи....

  :lol: :lol: :lol: Многу ме изнасмеја темата и ме потсети на една случка од пред 2 години! На одмор бевме појдени со уште еден пар... луѓе верувате ли дека дојде до сериозни кавги и навреди затоа што машкото хрчаше многу! Не знаев што да правам,да се смејам или да ги смирувам! Па не е крив тој што хрчи, жалниот не е ни свесен дека толку е гласен! :lol: Секоја вечер се слушаше викотница од нивната соба :tmi: ! Значи едно хрчење може да претсавува сериозен проблем во една врска!
  За среќа јас немам таков проблем, дечко ми не хрчи а не хрчам ни јас (барем така велат) А и да хрчи мислам дека не би ми сметало до толку! Ќе се привикнам на ,,музиката,,!