1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќно забавување после стапување во брак

Дискусија во 'Брак' започната од mcokolada, 15 јули 2016.

 1. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  448
  mislam deka nema vakva tema...ako ima vkorpa. Sakav da ve prasam dali posle stapuvanjeto vo brak i doajganjeto na deca seuste izleguvate navecer? izleguvanja po diskoteki , svirki, i sl. Dali toa go pravite so prijatelki ili so soprugot? Moeto prasanje bese za izleguvanje sami so drugarki. Poveketo se zatvaraat doma i se predavaat na bracnite obvrski i ja pravat kompletnata organizacija na svojot zivot prema zelbite na drugite clenovi vo semejstvoto.
  Jas licno smetam deka treba zabava i na 30 i na 40 i na 50 godini. Toa e edno osvezuvanje od sekojdnevieto. Moment da se opustis da se iznasmees so prijateli, da se napies nekoja caska pojke...
  I dali dokolku toa go praktikuvate imate problemi so partnerot?? Od tipot ZOSTO, KADE, SO KOGO, DO KOLKU?
  Ako go praktikuvate kolku e toa cesto?
   
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Незнам, мене ми е невкусно кога ќе видам мажени жени кои имаат и деца, опнати во минич и секој викенд со другарките шпартаат таму ваму.
  Не е до заостанатоста, туку кога влегуваш во брак, приоритетите се менуваат. Не е повеќе приоритет да висиш по кафиња по цел ден, и да џускаш по клубови ноќе, а дома може детето ти вришти.
  Излегувања, шетања по села со друштво, шетања ноќе и скитање дење, сето тоа го изживеав кога беше време за тоа.
  Сега немам ни желба, а ни време за такви екскурзии.
  Имаме свои пријатели каде ќе отидеме понекогаш со мм, или они ќе дојдат кај нас, понекогаш излегуваме на кафе, ама не се сеќавам откако сум во брак да сум отишла ноќе со другарки некаде и да ме нема до ниедно време.
  Ок е понекогаш, да се разбереме, ама секој викенд госпоџа пицната по клубови не ми се допаѓа, одма стварам во главата слика за таквите, чак што више имам една таква на ФБ, со дете и маж, сликана по минич со другачки, и на софра седната со мажи. Можеби она е светица, јас незнам, ама сликата која сама за себе ја дава, кажува поинаку. Не е важно што ќе речат другите, ама другите ти го кројат угледот, не си го кроиш сам. Така што, секој со своето и секој со своите последици.
  Животот не завршува по бракот, туку добива нови приоритети и нова смисла. Ако јас по добивањето дете смислата не ја најдам во него, во посветување на негово здраво израснување, за што сум го правела воопшто...
   
  На Leo girl, Belgin1, Pinky97 и 37 други им се допаѓа ова.
 3. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  Jas izleguvam,daleku od toa deka e sekoj vikend i ne gledam nisto cudno tuka.
  Najcesto izleguvam so drugarki zatoa sto mm ne e doma so meseci,koga e doma ispagame zaedno ili posebno,nemame problem so toa.
  Preteruvanje so alkohol ne opravduvam.Toa ne dolikuva ni na devojka a ne pak na mazena zena.Vlecenje po ulici i glupiranje nikako.
  Koga ispagam na mesto kako restoran ili na kafe cesto go nosam i sin mi.
  I ne mislam deka taa sto od doma ne mrda deka poveke vrede i podobra sopruga i majka e od mene.
   
  Последна измена: 15 јули 2016
  На Pinky97, MacenceEna, Juicy и 27 други им се допаѓа ова.
 4. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  448
  ja otvoriv temava zatoa sto ocekuvav razlicni razmisluvanja okolu istata. Jas licno izleguvam navecer. Posledniot pat se vrativ vo 4 sabajle. Pred toa nemav izlezeno 2 ili 3 meseci navecer so drugarki. Nikoja ne nosese minic niti pak bese pijana. Bevme na ziva svirka kade sto odat nasi generacii. Se vidovme so stari drustva se posmeavme si popeavme poigravme i si zaminavme. Nemase flert smekanja i sl. Cisto samo druzba. Drgiot den si stanav vo 7 zatoa sto me razbudi sinko. I cel den si bev posvetena majka i sopruga. Ama se osekav zivo.
   
  На hristina.anenane, anina, kjukli и 12 други им се допаѓа ова.
 5. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.856
  Допаѓања:
  133.160
  Пол:
  Женски
  На кафе одиме често сам по сам, секој со свое друштво. А навечер по свирки и журки, само ако има некој повод моминска, ергенска, частење за нешто па се оди без партнери. Ако веке не е тука мм а се организирала цела екипа, излегувам. Се е океј у граница на пристојност.
  Пред некое време седиме у еден ресторан, имаше жива свирка, до нас ,,отмени дами,, излезени сами без мажи. Коа си голтнаа некоа чашка плус, коа се отворија ко средношколци, а они со деца приближно наша возраст, епа не изгледа вкусно. Една дури и микрофонот го побара. :lol:
   
  На hristina.anenane, kikin, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
 6. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.619
  Допаѓања:
  251.100
  Пол:
  Женски
  Од кога се омажив имаше период со мм дома на разденување се прибиравме. Имаше периоди на болести и неизлегувања со месеци...па мало дете итн.
  Сум оставала бебе со баба за да одам у кафана, свирка, театар. Не ме прави тоа лоша мајка. Тогаш многу поретко сега сакам и почесто. Скоро и да не пијам ништо, ама знам да направам да ми е убаво.
  Млада сум за да одам само на вечери со мм.
   
  На BoaVista, hristina.anenane, JuLleE и 17 други им се допаѓа ова.
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Не сум против такви журки, ама се да е со мерка.

  Некако не личи жена деца оставила на гледање и со чаша во рака..па по дискотеки...па со микрофон во рака...ми делува како да била за ланец врзана дома.
  Не ми пречи ама јас не би ..

  Можеби и годините си го прават своето па некако поубави ми се дружбите по дома, разни седенки, вечери, излагање со уште еден пар на музика ...
  Плус, секој си има различен стил на живот па некому моето е досадно (познавам и такви).

  Јас лично немам потреба да излезам сама и да се журкам.
   
  На SummerGirl, 1209, kikin и 20 други им се допаѓа ова.
 8. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  448
  i jas isto retko izleguvam bi sakala da e malku pocesto no obvrskite ne mi dozvoluvaat. Semesjtvoto mi e na prvo mesto no sakam poveke vreme za sebe, go imam vo mnogu mali kolicini. i ne mislam deka e pominato vremeto za izleguvanje. Koga bev slobodna izleguvav 5 pati nedelno...sega izleuvam 1 na 3 meseci. I ne gledam nisto loso vo toa
   
  На JuLleE, evangelina.ina, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.137
  Допаѓања:
  147.304
  Пол:
  Женски
  Бракот не е институција во која треба да се осеќаш како во кафез да те затвориле. Зашто да не излезе мм со другари? Да идат да гледаат фудбал и да пијат пиво? Јас зашто да не излезам со другарки на журка? Со мм сме си погодени за тоа и веруваме еден во друг максимално. Ова е пример само, ама мислам дека треба да се има почит и разбирање меѓу партнерите, а не да се лепиме еден за друг цело време. Ова значи е мое и на мм мислење. Секој си знае најдобро за себе. :)
   
  На kjukli, CameliaMiller, mcokolada и 6 други им се допаѓа ова.
 10. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.619
  Допаѓања:
  251.100
  Пол:
  Женски
  Рефи, почесто да одиме за да не сме ко од ланец пуштени ;)
   
  На oblace1, girl-miri, evangelina.ina и 3 други им се допаѓа ова.
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Бошке...начин на живот е тоа.
  Сум излегла , не дека немам пробано, ама не ми е забавно, не ми е интересно, не ми е занимливо.
  Јас бев сама - разведена па не излегував !!
  Не сум таков журкаџиски тип.
  Никој не ми брани и сега да излезам, ама немам таква потреба
   
  На SummerGirl, CameliaMiller, VladeMila и 7 други им се допаѓа ова.
 12. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.619
  Допаѓања:
  251.100
  Пол:
  Женски
  Се шалев Рефи. Нема лутиш.

  Убаво пиша некој погоре, секој за својот брак и за себе кажува. Мајка ми на почетокот ми викаше кај ќе одиш сама...сега знае дека така функционираме. Нит маж ми се лути ниту пак јас ако он шета. А понекогаш луфтирање мозок ми е ко терапија на кревет на психијатар.
   
  На JuLleE, CameliaMiller, evangelina.ina и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.579
  Допаѓања:
  45.077
  Пол:
  Машки
  Излегуваме и јас сам и женче само она е по странскава музика повеќе јас бре по балканскава и кафаничкиве, не сме имале недоразбирања и проблеми до сега. Последен пат беше на концерт на Дејвид Гета ми се чини онака до покасно до кај 4 сабајле. А јас од пред некоја вечер ама се прибрав кај 1 сат може и порано. Порано кога стоев по врати знаев и до ранпо сабајле да заглавам но една година веќе не некако ми е и напорно
   
  На JuLleE, oblace1, Tajnaotrovna и 8 други им се допаѓа ова.
 14. Maca_<3

  Maca_<3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2016
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  467
  Пол:
  Женски
  Имам комшивка една, 2 деца има и не промашува да не излезе за викенд, ќе се пицне, ќе се дотера миничи,шминка како тинејџерка...За такви излегувања по дискотеки на мажени жени мене не ми смета ама некако ми е глупо кога ќе се ставам во нивна кожа, децата плачат дома ќе ја полудат свекрвата а таа се прибира сабајлето у 4.. :)
   
  На kikin, cresa-jagoda, Petar80 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.872
  Допаѓања:
  102.821
  Пол:
  Женски
  Ние со мм заедно секој викенд излегуваме по кафулиња и клубови додека свекор ми и свекрва ми ја чуваат ќерка ми. А инаку секако дека сакам да се дружам , но понекогаш сабајле излегувам на кафе со некоја другарка и тоа е тоа
   
  На buba4e89, ♡Lady♡, LadyC и 3 други им се допаѓа ова.
 16. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  А зошто воопшто потенцирате минич па минич??? За што ви е репер минич??Кој како мисли нека се облака ако некој носи минич не значи дека е непристојна или ако е закопчана до грло светица,многу е битно како носиш се ,надополнето со карактерот и однесувањето...
   
  На Victorian, calliope, JuLleE и 19 други им се допаѓа ова.
 17. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.359
  Допаѓања:
  317.323
  Пол:
  Женски
  cudno moite ete ne placat
  prespivaat cela nok

  imate bezveza predrasudi
   
  На BoaVista, Victorian, kjukli и 12 други им се допаѓа ова.
 18. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.870
  Допаѓања:
  217.913
  Пол:
  Женски
  Типична малограѓанска темава..
  Што да се дискутира еве не знам, само кога ќе појдам од коментариве језа ме фаќа.
   
  На Victorian, calliope, JuLleE и 23 други им се допаѓа ова.
 19. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  Garant namerno izeguva i gi ostava decata za da.ja poludi svekrvata:D
   
  На Victorian, Bozica1980, Tajnaotrovna и 6 други им се допаѓа ова.
 20. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Izleguvam sama samcata bez drustvo, obicno preku den, ponekogas i navecer.
  Ke si sednam na rucek so vince i ponekogas zavrsuvam vo drustvo, bilo zensko bilo masko.
  Ne sum namkor, ako me prasaat da me pridruzat, nema problem.
  Znam da pravam neoficialni i ne bliski moabeti.
  Koga ke ja zaterame, cel svet ke go prevrtime :lol:.
  Neoficialno, filmce, muzika, kniga, kaj sme prosetale, vremeto, sportovi,hrana, super.
  Sekogas naucuvam nesto novo.
  Toa nesto minici, pianenje, peenje, nema.
  Kniga vo raka, si citam i uzivam vo atmosferata, ako nekoj dojde ubavo, ke si popravime moabet, ako ne ubavo e i taka.
  Za razlika od mene mm nemozes da go sednes tuku taka sam ili pak da dozvoli nekoj da go pridruzuva na rucek.
  Izleguva on samo so poznati, sekoja Sreda bez preskoknuvanje.
  Tolku redoven ni vo skolo ne bil:rofl:
   
  На CameliaMiller, eloves, do-re-mi и 8 други им се допаѓа ова.