1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќно забавување после стапување во брак

Дискусија во 'Брак' започната од mcokolada, 15 јули 2016.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Додека да почни да оди на училиште заборави на излегување. Ако на маж ти му е сеедно. ич не се надевај. После е полесно, ќе можи сам да си легни да спие, некој само ќе треба да го потсети да си оди да спие и толку. Инаку нема шанси, нема кој со детето да спие ако е помало, ќе стани и ќе плачи, нема шанси. Тоа е.
     
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Дозвола?? И ако ми рече не (не можам да замислам ова) јас ќе седам дома?Ахм... Ако е од тие што чекаат да ги прашам за дозвола или се лути што ќе излезам со другарките, не би се ни омажила за него.
    Да, бракот ми е побитен од другарките и излегувањата, но кога сакам да излезам сопругот го информирам, а не барам дозвола. Ниту се налутил, уште помалку дошол со мене. Дури во неколку ситуации кога сум му рекла да дојде и седне на кратко, самиот одбил, немало што да прави со нас.
    Еве утре вечер ќе одам со пријателки на вечера. Информиран е дека ќе го чува малиот, ќе оставам вечера за син ми и шише млеко, и татица тие 2-3 саати ќе се снајде.
     
    На Victorian, kjukli, evangelina.ina и 11 други им се допаѓа ова.
  3. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Абе нема да останиш сама. Верувај, околината ќе те осуди многу повеќе ако си останата сама и ќе те гледа со потсмев, како дека си неспособна маж да си најдиш и да се ``скрасиш``, да бидиш домаќинка и остало. А инаку се друго ти е во ред напишано.
     
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Како бе дозвола ќе бараш?
    Не сте ми јасни искрено, па овие на мајка ми генерација не бараат дозволи и не се ко со црево врзани, што е со младиве, аман.
     
    На Victorian, Bozica1980, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Излегуваме кога има примамлива понуда, заглавуваме до кога ни се седи. Другиот ден ние си знаеме како стануваме во 7 зошто бебе сака да си игра, ама тоа е наш проблем, тие што го чувале си спијат следното утро. Откако се породив повеќе луѓето ме штедат од покани за излегување од колку што ние не прифаќаме. Спие од 9, има кој да го гледа, не дека е неопходно, ама има. Предрасудата во однос на излегување, забавување, облека и однесување ми е небулоза. Раѓањето на детето не смее да ти го смени идентитетот во ниеден поглед. Откако се породив сум била и сама на журка, мм го чувал дома зашто не му се допаѓаше музиката за да излезе со мене. И претходно така сме правеле и сега. Ако има одличен концерт сигурно нема два пати да помислам дали ќе појдам зашто имам дете.
     
    На BoaVista, Gosh, Victorian и 8 други им се допаѓа ова.
  6. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Абе си останва менталитетот на мажите дека треба жените поштени домаќинки да бидат и тоа е. А ако се противиш - ќе те шутни сосе дете надвор. Па сега сакаш срам сакаш дома ќе си седиш, повеќе ова од тебе не зависи
     
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Како бе од мене не зависи? Кај ви се очите со кого се мажите, па и отпосле да ви се отворат?!
    Сами сте си криви, и за тоа што ви се мажите робовладетели, и за тоа што може да ве шутне и за се останато.
    Во светот во кој јас живеам и други исто така, вакви ситуации не сум видела, ама ниту една единствена.
     
    На BoaVista, Gosh, SV1911 и 10 други им се допаѓа ова.
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ај што нема да ми дозволи, уште сосе дете ќе ме шутне (чиво ли е детето се прашувам чим не му е гајле за него) 8-|
    Останав без зборови. Очигледно и јас во друг свет живеам.
     
    На SV1911, Victorian, kjukli и 8 други им се допаѓа ова.
  9. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Јас не сум мажена, ама ти кажвам дека во мојот град е така. Се мажиш - ќе си седиш дома. Толку. А во каков свет ти живејш не знам таму. Секој си знај за себе. Јас до шо другарка ми се мажи, си седи дома или излегва со маж и. Барем за вечерни излегвања. Нема тука приговор е сега јас ќе преправам. Затоа и не се мажат некои девојки, не сакаат нивниот живот да се ограничи само на некои расплачени деца и домашни обавези.
     
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Тогаш е време вие жените од твојот град да преземете нешто и да ги смените работите. Или не се мажете се мажи од вашиот град. Не сте стока побогу, не сте сопственост, па да ви каже некој “кај ви е местото“.
    Остај ти другарка ти што се заебала, глеј ти да не се заебеш и некој робовладетел да ти биде цел живот, оти пази, “ќе те избрка сосе дете“ или “ќе го слушаш“.

    Да ми се фати, извини на францускиов.
     
    На SV1911, Victorian, Waka-waka и 9 други им се допаѓа ова.
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.224
    Молим те кажи каде тоа во кој град?
    Се што дозволувате , тоа ќе ви прават. Мене ми е жал за тие жени.

    Јас сметам дека се што е со усул и не е претерано е во ред. Зошто ако има кој да ми ги гледа малите да не се излуфтирам ако имам потреба од тоа?

    Една пијачка надвор во град нема на никој да му дојде лошо. Излегувам и јас и мм. Можеби не претерано често, ама кога и почуствуваме потреба никој не може да не сопре. Нит ми дава објасненија , ни јас на него.
     
    На BoaVista, Victorian, kjukli и 7 други им се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    А еве ја вака немажена, во дискотека со години не сум стапнала, тоа не ми е по ќеиф забава, на журки сум се изнаодела на диџеи и тука и надвор од земјава и ми е веќ виѓено и не одам повеќе, турбо фолк нит сум слушала нит слушам, па не одам по концерти такви, евентуално концерт што мене ми се допаѓа се случува еднаш до два пати годишно.
    И сега искачам на “пијачки“ и по свирки, а алкохол веќе повеќе години не пијам, но заглавувам и до 5 сабајле ако ми е убаво на душава.

    Само крајно неизживеан човек може на 25+ години да се понаша како да има 15 (тогаш пиевме за да не знаеме како се викаме, вауууу забава, кучиња од ланец пуштени).
    Такво однесување сеедно кај кого, машко или женско, во брак или без брак, на 25+ е крајно сељачко.
    Али, дека треба некого да прашате за излез, дека има специјална гардероба за мајки, е тоа исто ми е доста забегано размисување....
     
    На SV1911, kjukli, kalinaka и 3 други им се допаѓа ова.
  13. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Златни мои девојчиња, бидејќи очигледно сте сите три над мене што пишавте - од скопје - не е исто да живееш во скопје или во друг град. Во помал град секој со секој се знае, ако со некој сте биле, шансите тој да дознае се да не претерам ете 95 %! А во скопје - коооога тој ќе знае дека сте излегле со некој друг?? Никогаш. Затоа си сватиле маживе кај вас дека и синџири да ви стават - вие во име на ``одам до веро џамбо`` можите во тој пола сат и те како да се изна.....со кој сакате, а тој цел живот ќе мисли дека стварно сте излегле само за пар штикли да купите. Епа затоа не ви бранат, нема шанси ни да ве начекаат со некој, ниту да разберат. А во мојов град - мажите се поголеми алапачи од жените, така да.....тоа е. И според вас ние не треба да се мажиме хххх
     
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.224
    Не сум од Скопје, навистина ме интересира кој е тој град.
    И јас не сум од голем град.
    А зошто го поврзуваш излегувањето со изневерување не ми е јасно.
    Тоа е некоја твоја психологија, а не на градот во кој што живееш.
    Човек кој изневрува наоѓа секаков начин, не мора да излегува.
     
    На SV1911, kjukli, Waka-waka и 4 други им се допаѓа ова.
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Па по ова напишаново баш во Скопје би требало да ни забрануваат, бидејќи немаат контрола, а во помалите градови се би дознале па и жената нема да се реши на такво нешто зошто нели ќе ја разберат. Малце повеќе од контрадикторен е муабетов.

    А дека секое излегување сам е изневерување е ... без коментар. Па ако е така и за во продавница барате дозвола? Бидејќи ние до Веро кога викаме дека одиме, всушност со швалерот во мотел поред патот сме. :x
     
    На SV1911, kjukli, Kitten и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Evripigi

    Evripigi Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.143
    Пол:
    Женски
    Како не си мажена?
    Сега не си ама си била, нели разведена си?
     
    На fallenangel и Petar80 им се допаѓа ова.
  17. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Коа ке прочитам некои мислења добивам впечаток дека некои жени дома со ланци и катанци ги држат. Тоа на тие што им одговараат улогите на жртви...
    Нормално дека коа си у сериозна врска или брак најчесто излегуваш со партнерот на вечерни излегувања ама ако сакаш или имаш потреба сам да излезеш и некој да проба да ти забрани, не знам у кој век живеете тогаш
     
    На fallenangel, SV1911, evangelina.ina и 12 други им се допаѓа ова.
  18. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Бев мажена, се разведив, ама ви ја кажвам реалната слика во мојот град што ја гледам. Градот е Битола, и како што се имаат намножено ``жените со кои се изневерува`` да не ги наречам поинаку, за мажените жени е се полошо и полошо. Баш ќе дојди и до продавница дозвола да се бара. А во Скопје си сте баш на релакс за изневервање, гледам мали девојчиња што немаат повеќе од 14 години си имаат дечковци и тоа не по еден туку двајца, баш сте си супер. И ова го знам од мои да речам ``сватој`` од Скопје, не зборвам за старите, туку од младите ``сватови``. А како ќе се разбериме ако сме од помал град молим ти се?? Демек ќе ти прости? Велам дека сигурно ќе знае дека си го изневерила, дека не можиш да скриеш. Погрешно во тој дел ме свативте. И не се врегајте, сите три во втората секунда ми вративте на коментар, си имате вие животи бе? Мене случајно ми падна малку слободно време.....свашта. И да, кога ќе се мажиш, во крајна линија, се одлучуваш за поинаков живот.
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    tatko mi ne mi branel da izlagam,maz ke mi zabrani
    Aha,sekako
     
    На BoaVista, PUPICA, Gosh и 12 други им се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.047
    Ако искачам во дискотека значи дека имам секс со друг?
    Абе ајде, не знам дали си свесна што се изнакажа и колку нема врска едново со другово.

    Во скоро време планирам со партнерот конечно да живеам заедно, во права смисла на зборот, и да, свесна сум дека ќе имам повеќе домашни обврски него сега (иако и сега 100% сама за себе се правам, од готвење до перење), и тој ќе мора да научи да коси трева, и да има нови обврски, ама никако не гледам зошто би му одземала слобода, да јаде ако му се јаде, да пие ако му се пие, да излезе ако му се излага.
    Ако ти е дома се подмирено, кај сакаш иди.

    Така функционирам и сега, во домот на моите родители. Никогаш ништо не ми бранеле, само се знаело дека секој има обврска и кога таа ќе ја исполни, може што сака да прави.
    Абре чоек, па зар мислиш дека ние се криеме кај одиме? Ако сакам да го изневерам додека сум на работа има со тројца да се изработам. Макар живеела во село со 15 жители, ако се сака, се се може.

    Мажете се, ама со нормален човек, овие што ми ги опиша се ретардоси, скроз на скроз. А и вие не сте поарни што прифаќате таков живот.
     
    Последна измена: 20 јули 2016
    На Gosh, kjukli, evangelina.ina и 5 други им се допаѓа ова.