1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќно забавување после стапување во брак

Дискусија во 'Брак' започната од mcokolada, 15 јули 2016.

  1. Bojan4eP

    Bojan4eP Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Se vo svoe vreme ako mislite deka rabotite funkcioniraat kako sto se kaj vasite roditeli se lazete, se zavisi od vasiot soprug i lugeto sto se okolu nego. Kako i da se prilagoduvas se e sosema razlicno. Jas kako devojce ne e za falenje ama edna casa nemav izmieno ili pak jadenje da napravam toa bese filozofija za mene ama sega se smeni se e na mene od kuka, soprug, dete i site oatanati obvrski. Navecer odvaj cekam da zaspie za da mozam edno kafe ne poveke da se napijam vo mir i tisina.
     
    На stefanija70, dunika, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  2. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Овде не зборуваме за кој колку може да излезе со оглед на домашните обврски, работа, дете. Туку под која примитивност и потчинетост живеат некои жени.
    Не само што го дозволуваат тоа, па и го правдат .
    И да сами си се потчинуваме.

    Измешавте баби и жаби. На сите ни е јасно како изгледа ноќен живот со бебе.
    Ако е кенкаво и не спие- никако.
    Ама да барам дозвола од мм за излез, а он главен низ кафаните- мало морген.
    Во брак сме двајцата, детето е наше, не само на мајката.
     
    На BoaVista, Dzevelekova, meckicka и 17 други им се допаѓа ова.
  3. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    А зошто се иритираш? Девојката нека си каже мислење, си кажува де, еве како планираат да биде откако ќе стапат во брак, оти пак и важно е сега да си знаат нема некој на некого да му брани, или да му кажува каде со кого смее или во колку саат да си дојде. Па баш вакви работи и треба да се знаат пред потпис. Не ги читаш колку е слаток кога е љубоморен, па после куку не ме пушта на кафе со другарка откако се омаживме. Тоа дали ќе се тетерават дома и ќе офкаат цел ден нареден ден не е муабетот, или дали ќе имаат плачливи деца ако ги имаат или дали ќе работат нареден ден. И мажени се изјаснивме. Некои со деца, некои без деца, сите имаме животни обврски ама за се ќе се најде решение отколку да се користи како изговор, изговор да не се зема погрешно ако може да си побарам културно на време.
     
    На SuperGirl24, Glasna, crimson и 8 други им се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Така е оти така си дозволила да биде.
     
    На SV1911, crimson, Petar80 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.775
    Допаѓања:
    259.783
    Иритирај се колку сакаш, мајка ми е на викенд сама. И пошто не сме во брак, не значи дека сме од планина и дека немаме семејства.
    И мислам дека некои работи предвреме се решаваат, како станбено прашање, на пример.
    Јас на пример и сега готвам, перам, пеглам, чистам и се останато што има потреба да се направи во домот. Мислам дека секој возрасен без оглед на брачен статус треба да знае да се грижи за сам себе.
     
    Последна измена: 29 јули 2016
    На SV1911, joy1, Sesil и 3 други им се допаѓа ова.
  6. mcokolada

    mcokolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    447
    deteto go zaspivam i izlegvam maz mi go cuva...naredniot den se si prodolzuva po staro..obvrskite se tuka, ako izlezam vecerta ne mora drugiot den generalka da pram doma...ke cistam podrugiot. zato sto sum umorna naredniot den koga ke legne denski deteto da prespie si legvam i jas dva sati. Posle spienjeto mozam da prodolzam staro tempo so obvrskite. Obvrskite ne begaat pak mene me cekaat, samo ne mislam deka ako sum vo brak treba da sum rob na kukata i semejstvoto
     
    На meckicka, Nine25, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Ние ретко излегуваме затоа што нема кој да ни ги чува децата. А и двајцата не сме љубители на ноќни излегувања. Откако ќе стапиш во брак треба да излегуваш, а не да се затвориш дома во 4 ѕида. Секој има право да живее како што сака, ама една работа не ми се допаѓа. Родителите да скитаат секој ден, а децата да им ги чуваат баби и дедовци. Јас разбирам дека секој сака да излегува, ама треба децата да бидат приоритет.
     
    На MissDior, meckicka, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Bojan4eP

    Bojan4eP Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Jas go kazav toa zatoa sto majka mi ne raboti doma e i nemalo potreba da zavrsuvam nikakvi domasni obvrski a ne me ni terala sekogas i od uciliste i posle od rabota koga sum se vrakala i rucek i se ostanato bilo zavrseno. Ama kazuvam deka se se smeni otkako se omaziv i rodiv dete sega poveke gledas deteto ubavo i zdravo da go hranis i pokraj nego i nie dvajca, da sredis i da iscistis za nego da mu bide cisto i ubavo.
     
  9. Bojan4eP

    Bojan4eP Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    A sto sum si dozvolila???
     
  10. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas i mm izleguvame 1-2 vo tekot na edna nedela. Malata ce zaspie 9-10 casot, se spremame i izleguvame na po edno pivce ili sladoled. Doagja svekrva mi da ja pocuva dva-tri saata dodeka se vratime i mm ja vraca posle doma. Isto e i koga sme kaj moite ( vo drug grad ziveat). Duri majka mi saka taa da ja zaspie da si se mazat dvete sami.
    Se dodeka e so usul i ne e preterano,sekoj treba da izleguva pa makar i na cas- dva.
     
    На mcokolada му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LilNann

    LilNann Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Се омажив на 18 години, ден денес знаеме со мм да откачиме до 4-5 саат сабајле по кафиќи и дискотеки, најчесто излегуваме заедно, но некогаш и само со друштво. Децата ми се веќе големи, 7ипол синот, керќа ми е малку проблематична по татко и, но рано легнува а свекрва ми и мајка ми се менуваат кога доаѓа ред за чување, затоа што родителите и на двајцата ни се млади па и тиа често одат по ресторани, али се е ствар на договор, слога и разбирање и да, јас сум дефинитвно за тоа дека трева да се излегува а не да се стане роб на домот и семејството. Поздрав девојки!
     
    На Milenalena, CameliaMiller, Sunnny и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Catnight

    Catnight Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    723
    Не гледам некоја ужасна причина после стапување во брак да не се излегува. Секако подоцна кога ќе дојдат на ред децата тогаш посмирено, и веќе ако се излева на некоја вечера со фамилијата и прикладно облечени, а и не мора да е излегување во ресторант, излегувањето во парк со фамилијата е многу поинтересно. ;)
     
    На joy1 и КикиМаус им се допаѓа ова.
  13. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.119
    Допаѓања:
    17.683
    Јас не сум мажена и не можам да кажам од лично искуство, но сепак можам и сакам да искоментирам на темава.
    Како што спомена и @Catnight не мислам дека со бракот завршуваат излеувањата.
    Како пример ќе ја земам сестра ми, мажена со 6 месечно бебе.
    Она и мажи секој ден се излезени. Значи се спремаат за излегување, го носат малиот кај мајка ми и излегуваат. Журки, кафани, кафичи, све и свачега, сигурна сум дека излегуваат многу повеќе од голем дел слободни луѓе
     
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.775
    Допаѓања:
    259.783
    Ниту мене никој никогаш не ме терал, напротив. Имав еден период, кога имав 20 години, и морав да живеам сама, ама баш сама. По Скајп научив како се пушта машина за перење, а богами и кромид како се пржи.
    За тие 6 месеци научив се што не сум ни помислила дека постои во еден дом како обврска.
    Среќа, сега па нема нешто што не знам и можам сама да го направам.
    Дм, исто така, знае и да си зготви и да си испере и испегла, па не очекувам дека ќе го посинам.

    Кога сме кај чистење пак, на пример, од моја 10та година мајка ми ми нема прашина избришано во соба, и тоа ми е чудно и несфатливо за било кој што има 12+ години, да не знае да си однесе алишта во корпа за перење, да нареди садови во машина (или измие) и да не знае да си избрише прашина.
     
    На joy1 и evangelina.ina им се допаѓа ова.
  15. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Треба да има подкатегорија темава.
    Ноќно излегување по стапување во брак и рагање дете.
    Е тука веке нема ноќно излегување или се сведува на минимум.
    Џабе те " пуштиле" мажот и свекрвата,немаш сонџорно од малото.:D
     
    На Dzevelekova, Sesil, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  16. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Δ
    Не, не треба подкатегорија. Арна си е темата. Ако треба нова како ноќно забавување додека имате бебиња, тоа е сосем друг муабет, а не верувам дека некој со мало дете, со бебе, би имал и време и волја за тоа ноќно забавување. Сепак тоа е мала временска фаза. Додека не сигнале деца, и одпосле кога се поголеми, земени во сликата не прави голем јаз, муабетот си е ок да се задржи на оние ограничувања на пред и после брак од оговарачки општествени причини.
     
    На theowndemon и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  17. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Имелда,шала ова она?
    Јок?
    Добро.:)
    Мислам апла е.
     
  18. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Не бе зошто шала. Јас едно си го сфаќам, можеби некој друг друго. Јас темава ја сфаќам како типично македонска работа, сега мажена е оваа не смее да мрдне од дома без мж. Доаѓање дечиња и приоритет на време за нив е сосем трета работа. Да жена биде врзана со ланец од мЖ и општество е една работа, и за тоа мислам е темва, или грешам, а не да е врзана и да ужива во и со обрска за грижа за најмилото мало е сосем трета работа.
     
    На theowndemon и joy1 им се допаѓа ова.