1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обилна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Linn1, 17 мај 2011.

 1. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  Имам многу проблеми со менструацијата. :worried:
  Ми тече премногу и предолго. Минатиот месец имав 12 дена. Сега ми е 3ти ден, а целата сум лом, значи се исцедив !
  Незнаев што да правам па облеков 2 пара гаќи и широки панталони, ама кога станав од столчето видов дека цело сум го направила со крв,панталоните ми беа лом и целата бев потопена. И вчера си ги направив фармерките :!: :puke: :puke:

  Ако ви се случува ова, што превземате?
  Кажете ми било каква помош, нешто да се напијам да правам нештооо.. Неможам повеќе.
  +кичмата ме боли(од менструацијата) неможам никаде да мрдам како капак на се :@
   
 2. infinity

  infinity Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  30
  треба да се консултираш со гинеколог постојат капки ergotil се пијат после 4-тиот ден од крваренјето и плу можеш ц витамин да си земиш ги стеснува крвните садови,а ако имаш болки и ако пиеш таблети на пример баралгин дополнително се зголемувува крваренјето и пробај нешто на база на бруфен ,а во мегувреме има влошки се продаваат на парче за луге кои имаат проблем со неконтролирано уриниранје во аптеките побарај ке ти свршат работа да не ги правиш лом столиците :D знам по мене :@ позз се надевам дека ти помогнав ;)
   
 3. MalaSlatkica

  MalaSlatkica Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Едвај чекам да ми помине менструацијата!
   
 4. kataleja

  kataleja Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Mesecov menstrualniot ciklus mi kasneshe eden den, od togash pominaa dve nedel i seushte mi trae(so mali prekini). Dosega nikogash ne sum imala poremetuvanja vo menstrualniot ciklus sekogash mi doagal tocno na 28 dena i mi trael 6 dena. Bidejki imam slushnato deka negogash vo ranata bremenost se slucuvaat takvi raboti, napraviv test i beshe negativn. Bev na ginekolog pred 3 meseci i se mi beshe vo red. Dali nekoj moze da mi objasni sto mi se slucuva i dali treba da bidam zagrizena?

  [mod-kirilica:3k3nys97][/mod-kirilica:3k3nys97]
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  2 nedelen menstrualen ciklus


  Треба да бидеш загрижена и да одиш на гинеколог. Ќе ти направи ехо на јајници и ќе ти каже што е работата. Еднаш на сестра ми и беше така поради пукната циста - ама си беше на лекар
   
 6. kataleja

  kataleja Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  2 nedelen menstrualen ciklus

  fala mnogu na sovetot ke zakazam denovive...
   
 7. ANGEL1

  ANGEL1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Протиив обилни крварења пијте чај од коњски опаш (така се вика тревката), а за средување на циклусот, значи за да биде редовен и како што треба треба да се пие чај од кантарион! Испробано, значи не лупам глупости , лично имав такво искуство, да не се труете со апчиња кога не е неопходно! ;)
   
  На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.403
  Допаѓања:
  5.852
  загрижена сум за сестра ми

  има преобилна менструација од 7 дена...значи за пола саат(како што кажува) ја полни влошката а ги зима секогаш најдолгите..најдебелите...

  ..Некој совет...од што би можело да е така...ретко се случува да пребледе (од губење многу крв,како да омалаксува,да снемува сила)
   
 9. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  1.014
  Допаѓања:
  3.362
  За ова мора прво да оди на гинеколог и да испита крв. Од преобилна менстуација може да и ослаби крвта, што е сериозен проблем.
  Гинекологот ќе и препише терапија.
  Ако секоја менструација и е вака не знам зошто сеуште не посетила гинеколог :?:
   
 10. anngelique

  anngelique Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  2.495
  Допаѓања:
  5.948
  Пол:
  Женски
  Јас ги имам пиено капките ерготил и не би ги препорачала видејќи уште повеќе го зголемуваат крварењето. Од коа знам за себе имам обилни крварења, 100 пати сум била на гинеколог и никогаш не ми кажале ништо конкретно. Алтернативно сум пробала и констатирала дека ананас помага за намалување на крварењето, по можност свеж или оној што е на кругови од конзерва. :)
   
  На EmeraldBLUE му/ѝ се допаѓа ова.
 11. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  1.014
  Допаѓања:
  3.362
  Toa не значи дека и кај сестраи е истиот проблем како кај тебе и дека терапијата што тебе ти е препишана и нејзе не би и одговарала ;) .
  Затоа се испитува крв, а верувам дека и гинекологот би го барал тоа од нејзе :) .
   
 12. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  Немојте со таблети и јас пиев,помагаат да ама може да се јават некои контра реакции како влакнетост,дебелеење ако се хормонски таблетите,затоа препорачувам да пиете природен чај од ајдучка трева и мајчина душица малку горчи ама помага против крварење :)
   
 13. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  1.014
  Допаѓања:
  3.362
  ^ Не знам какви си пиела, ама јас тие што ги пиев ја намалуваа влакнетоста :^) баш за тоа беа.
  Нормално дека е подобро со чаеви, дури имам слушано дека е добро да се пие витамин Ц или лимон и лубеница. Колку е ефикасно не знам.
  Витаминот Ц би требало да помогне зошто има таква намена :?:
   
 14. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.820
  Допаѓања:
  132.026
  Јас имав многу обилни менструации откако се породив со второто дете, поради задебелување на матката како резултат од двете бремености.

  И јас полнев влошка од најголемиите за околу 45 минути. Крвта ми ослабна ненормално - железото ми беше 1.4, сите доктори ме прашуваа дали се онесвестувам, што било нормално за толку ниско железо.

  Почнав да пијам ерготил, имаше мало дејство, ама мнооогу ми беа гадни, неподносливи, па престанав да ги пијам.

  Потоа пробав со Јасмин таблети кои беа и поефикасни, но 3-4 месеци имав стрсашни главоболки и чувствував огромен умор. Па уште и да памтам секој ден во исто вбреме да пијам, тоа ми беше дополнително оптоварување.

  На крај решив да ставам спирала Мирена - ова беше првото нешто што ми го предложи гинекологот, но не можев да ја прифатам помислата да имам туѓо тело во мене. На крај сепак се решив, спиралата ја имам веќе една година и одлично се чувствувам. Речиси и не добивам, крвта ми зајакна, многу добро се чувствувам. Ова беше вистинскиот избор, ама не е за секој, се препорачува на жени што родиле.
   
 15. toca

  toca Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Прв ден ми е а премногу имам. Мењавам улошка на еден саат. Дали е можно да ми е некое пореметување бидејќи вчера имав однос, а исто така и минатиов месец за првпат имав неколку пати односи. Инаку си имам нормална менструација а првиот ден многу малце од секогаш сум имала.
   
 16. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Се случуваат промени во организмот, ништо страшно. Не се секирај, се е во ред. :)
   
 17. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  936
  Последната менструација ми дојде на 17.12, ама луѓе ептен ми тече значи :sweat:
  Имам потрошено 3-4 големи пакетчиња Еври Деј, а можеби и повеќе од најдебелите, ама небива, не сака да престане :(
  Што да се напијам?
  Не сакам да одам на гинеколог, знам дека ќе ми даде некои апчиња ..
   
 18. Gioia

  Gioia Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  630
  Допаѓања:
  601
  Пол:
  Женски
  Јас мака мачам со ова цел живот...хормониве ми се хаос. Имам пиено од сите можни апчиња,чаеви и не сум забележела долготраен резултат! Само периодот кога сум пиела се средувало и пак исто...
  Затоа решив малце да ја сменам храната,започнав многу поздраво да се хранам(знам дека фразава е клише),да внесувам повеќе свежи продукти,овошје,зеленчук,се што содржи повеќе витамин ц бидејќи тој го намалува крварењето! Исто лекарите ми препорачаа кога крварам многу да си земам и суплемент витамин ц во форма на таблетка,ама само во тие критични денови како надополнување! Исто почнав да бидам физички активна онака убаво да се истресувам речиси секој ден,да пливам и осетив за брзо време промена,мн.ми се намали интензитетот на крварењето,претпоставувам дека на хормоните им прија кога ќе се испукаш онака убаво! Секако што порелаксиран живот и обид да се справите со стресот...се си влијае! јас вака решив да се лечам со храна,не ми паѓа на памет повторно да се клукам со хормони,само не дај Боже во некој екстремна и безизлезна ситуација!
   
 19. Cicero

  Cicero Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  18
  Девојки, имам обилна менструација веќе 14 дена. Денес бев на доктор и ми препиша ерготил капки и циклопрогинова, да ги пијам истовремено. Истово ми се случи и пред 2 години, но тогаш пиев само циклопрогинова. Дали уште некоја од вас има слично искуство или ги пиела овие лекови? Ве молам за мислење, многу сум загрижена. :(
   
 20. eleonoramardzieva

  eleonoramardzieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2013
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Машки
  Здраво феминки , имам едно прашање и ве молам за одговор. Со менструација сум веке 4ти ден. Завчера се истуширав се облеков и си седнав и некако ми дојдоа гасови. Си прднав и само осетив како некој балон да ми испука со вода. Се осетив некако мокра и коа отидов во вц има што да видам влошката која ја носев на себе 10 мин беше полна со крв,гаките цели измокрени од крв па дури и бодито ми беше мокро. Вчера исто така ми се деси , одам во продавница и осетив како ми потече многу крв. Всушност тоа не било само крв туку и парчиња згрутчена крв или што беше незнам но личеше на парчиња црн дроп. Бидејки не бев дома (во струмица во продавница бев) побарав да одам во вц таму и видов на влошката полно крв и парчиња како црн дроп. Ги фатив со тоалетна хартија и ги фрлив па бидејки бев цела мокра од крв си ставив тоалетна хартија плус над влошката . За пола саат бевме дома и отидов во вц кога исто така и тоалетната хартија ми беше цела крв едвај ја извадив и ја фрлив. Денеска немам така забележано да ми потече. Дали некој му се има случено ова ? Како го „излековте„? Што да направам ?