1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обилна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Linn1, 17 мај 2011.

  1. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.936
    Допаѓања:
    30.770
    Пол:
    Женски
    Еве тука најдов нешто поврзано со твојот проблем. Се надевам дека ќе ти помогне.
    http://doktori.mk/element/view/4e25d04511bb5/10-pricini-za-obilno-menstrualno-krvarenje
     
  2. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    да го прочитав тоа но дали има некоја вакава случка. Јас секако да ми заврши менструацијата ке одам на лекар
     
  3. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.936
    Допаѓања:
    30.770
    Пол:
    Женски
    Мене никогаш не ми се случило ова, се одвива се во нормала. Сигурно имаш некое пораметување на организмот, обавезно да посетиш лекар.
     
  4. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Феминки едно прашање ве молам за одговор ако знае некој. Вака ми доцнеше неколку дена ,вчера добив но ми тече обилно толку досега не ми течело. Исто така ми излеват како парчиња џигер/згрутчена крв. Што би можело да е тоа и жто да правам?
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Тие пaрчињa се oд лупењетo нa ендoметриумoт. Бидејќи ти дoцнелa некoлку денa, вooбичaенo е дa е пoдебел и дa крвaриш пooбилнo. Следи гo циклусoт, aкo не се смирувa или нaмaлувa крвaрењетo, кoнсултирaј гинекoлoг.
     
  6. Nihan

    Nihan Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    İstoto mi se slucuvase i mene obilna mestruacija a prethodno mi bese kako sto treba menst.i koga otidov na ginekologija mi rekoa imam miom na matka. Zatoa so vreme na lekar odete
     
  7. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Незнам дали е нормално ова немав мензис од Март месец и се инатев реков доста апчиња.И еве ми.дојде од Илинденот уште имам првите денови беше розово,и до прееска одам у Вц ПОПЛАВАА мешано црвено-розово..Зарем е нормално толку дена да имам .. Дали има везе шо немав ајле време,или па дека сум пополна ( 85 ) кг ..Поздрав
     
    На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. EdnaDevojka21

    EdnaDevojka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    894
    Пол:
    Женски
    Според мене не е нормално без разлика на тоа колку килограми си тоа со килограмите си нема врска мој совет ти е да си појдеш на гиниколог :)
     
  9. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Несакам да одам оти ми даваат ПРИМАЛУТ се поправив скоро 8-9 кг од нив и се надув ( мечка ) или дабростон само џабе пари ..ништо освен тоа.Ај кешки да мине лесно нека се збие на пари ..ама незнае ни таа што друго само вика намали намали килажа.. Офоф.. :(
     
  10. EdnaDevojka21

    EdnaDevojka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    894
    Пол:
    Женски
    Примолут нор нели е за да добиеш менструација? Јас така знам,ги имам пиено за да добијам.Јас иако сум слаба 54 кг сум пред 1-2 години имав мнг обилна менструација,некогаш ми траеше дури по 10 дена можеби и повеќе беше и имам одено на гиниколог и ми даваа едни капки и некои антибиотици и за 2-3 дена ми поминуваше а сега не ми е обилна дури и по месец или 2 не добивам.Најдобро иди провери си не е добро да губиш толку крв од тебе
     
  11. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Јас пак имам скроз обратен проблем. Последниве 3 месеци имам многу малку менструација. Буквално првиот ден ми е ко порано што ми беше 5ти ден. Влошките можам да кажам дека се дури и чисти само една слаба линија врз нив иако сум ја носела веќе неколку часа. Порано паметам влошките се случуваше утоп да ми се! Значи се друго ми е нормално. Ниту ми касни, ниту имам некој болки. Кога ќе појдам во вц значи мокрам црвено, кога ќе се избришам црвена е хартијата, ама како тоа да не можи да истечи па влошките ми се бели :/
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    Da ne si anemicna?
    Se hranis li dovolno?
    Hormoni imas li ispitano?
     
  13. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Последниве неколку месеци вежбав и внимавав на исхрана. Не јадев воопшто леб, благо, сокови... Како резултат на тоа изгубив неколку кила. Па можеби тоа е причината.
     
  14. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Имав мн обилен и долг циклус овој месец ова не ми се случило до сега.
    Бев на гин матка чиста,лев јајник супер на десен водена циста 29 мм.
    Ми даде од 16-ти да пијам примулт нор,метафен и витамин Ц од 500 10 дена по 2 во ден.
    Ако знае да ми појасни некоја која е поврзаноста измеѓу примулт и метафен??
    Иначе од ко сум породена со првово циклусот ми е шашав 45+ дена и мн оскуден.
    Месецов користев 2 од 24 часовните влошки на тианде се мислам дали може обемното крварење од нив да ми е.
    Прво почна како кафеав исцедок 3-4 дена па течење локви како свежа крв дури и партали како џигер:x сори за описов.
    И пак скоро една недела кафеаво.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    метафен е за болки.Слично како аналгин,кафетин..

    примолут е хормонски лек
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски


    Ооо ми го преместиле мислењево а не добив известување:^)
    Џој знам за што се и едните и другите не ми е прв пат да ги пијам.
    Сум пиела повеќе пати примулт ама болки сум немала.
    Незз реков да не има некоја поврзаност да мора да се пијат заедно.
    Плус ми пиша од двете по 2 во денот и плус витамин ц исто двапати
     
  17. sandra.s.t.

    sandra.s.t. Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Sakam da ve prasam kakvi ispituvanja pravevte koga imavte obilna menstruacija?mi se sluci pred edna godina i sega pak mi se sluci pred eden mesec.pap test i eho mi se dobri.pijam eutiroks od 25mg vekje 4 godini ama se toa e dobro go kontroliram redovno...
     
  18. I shto sega

    I shto sega Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2022
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Devojki, da ve prasam nesto, imam 15 godini, menstruaciite mi bile na 4, 6 meseci (seuste neredovni, poradi jajnicite) a sabajle imav preobilna menstruacija, ( nikogas sum nemala takva) na sekoj cas morav da menjam.... i mn parcinja izleguvaat, prv den e. Normalno li e? Vi se ima i na vas sluceno? Pisete mi pp ili tuka, pozdravcee