1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обожавам да сум сама

Дискусија во 'Психологија' започната од hristinnnna, 27 ноември 2013.

 1. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  171
  За почеток да кажам дека сум пресна 14година пубертливка во најинтересните, и воедно најнајчудните години.И еве како и сите со овај период и јас да кажам си имам нешто ако можам да го наречам маана.
  Тоа е многу често сакам да останувам сама.Можеби тоа е поради тоа што ретко можам тоа да си го овозможам бидејки живеам во стан со баба и дедо заедно, па сме 6 луѓе,кога тато и мама не се дома, тука се бато баба и дедо, или обратно.А често другарките мои останувале сами, често ме викале кај нив на гости ајде сама сум дојди, или филм ќе гледаме ќе се собереме или дојди на спиење кај мене, а јас никогаш не сум го искусила тоа и ми било ептен криво. и многу им завидувам и им љубоморам бидејки нема кој редовно да им дроби и досадува над глава, а тоа и лично им го имам кажано и на моите.Можда ќе кажете, некој цело време патат бидејки се осамени, ати се жалиш бидејки живееш со луѓе кои те сакаат, тоа и мама и тато ми го кажаа, ама ете едноставно крвта ми врие, се нервирам лесно(иако тоа го сокривам) а и моиве на моменти се препредосадни и не можам да ги сварам.исто така обожавам под ќебе да седам во темница, ја обожавам ноќта, обожавам да размислувам сама со себе, го обожавам времето кое го поминувам сама, иако тоа ретко се случува. |-)
  И не сакам да помислите дека не сум некоја дружелјубива, напротив имам пријателки и све тоа, ама ете едноставно бубачките ме мафнале :lol:
  Што мислите вие за ова? Дали е нормално и дали ви се случувало и на вас?
   
  На Taa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Обожавам да сум сама.

  Во тие години крвта ти врие, односно хормоните работат и се ова е нормално. Сите сме поминале најразлични периоди во пубертетот, ова не е ништо. И возрасните понекогаш имаат потреба да останат сами, а камо ли тинејџерите, бидејќи тоа е период кога најчесто мислиш дека никој не те разбира. Воопшто немој да се секираш, ќе помине, уживај во тинејџерските години и пробај да размислуваш на тоа што имаш ти а некои немаат, а не обратно. :)
   
 3. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Обожавам да сум сама.

  Осаменоста ми е најомиленото нешто мене.. сама се враќам дома, како што кажав еднаш, разговарам со улични кучиња.
  Во школо ретко да разговарам со другарките. Почесто сум повлечена, изолирана од нивната љубопитност.
  Во класот има едно девојче кое би можело да ме разбере за разлика од другите. Не се шегува на моја сметка и внимава да не ме повреди. Се дружам со неа, но дека не живее блиску, неможеме да си одиме заедно до дома. Па секогаш се препуштам на тишината додека се спуштам до дома. Не љубоморам на другите кои си одат дома во.стада цели. Тоа е нивни избор. Јас сакам да сум сама и да не бидам со некој кршач на спокој.
   
  На alexa_dimoska му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.354
  Допаѓања:
  8.477
  Обожавам да сум сама.

  Секако дека е нормално нешто,посебно во тинејџерскиот период.
  И јас бев ваква.Живеам во стан,четиричлено семејство,мајка ми невработена,што значи константно е дома.И мене ми сметаше тоа.Сакав некаква изолираност,осаменост..Едноставно обожавав да бидам сама.
  Понекогаш и друштвото го одбивав за идење на кафе,ако знаев дека ќе бидам сама..Едвај го чекав тоа :) :)
  Еве на мои 22 години,уште сум таква.Мајка ми сеуште е невработена,а брат ми(по 2,3 дена е дома во 4,5 месеци) и татко ми(2 дена во неделата) и сега имам повеќе прилики за тоа.Ама едноставно ми поминаа таа фаза на осаменост,и сега некако шубе ми е кога сум сама дома.Ми недостасува друштво.
  Ова е само период,дека сте повеќечлено семејство во стан.По некое време пак,ќе ти прече осаменоста :lol:
   
 5. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  4.392
  Пол:
  Женски
  Обожавам да сум сама.

  И јас обожавам да бидам сама..Убаво ми е,но ретко кога останувам сама..
  Обожавам да си одам дома кога е темно и да сум сама :mm: или пак да одам в парк ама никој да нема..да бидам само јас со моите мисли..кога имам можност да си одам сама од школо пример, и бидејќи е темно веќе на шестиот час..му велам на наставникот по физичко да ме пушти ако не вежбам и гледам да си најдам некој пат од каде што нема многу луѓе(најубаво да нема никој на тој пат :D )..убаво ми е :D
   
 6. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  Обожавам да сум сама.

  сама сакам да останам само кога сум расположена за пеење хахах :lol: :lol:
  инаку не сакам сама да бидам .
   
  На blady му/ѝ се допаѓа ова.
 7. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Обожавам да сум сама.

  Нормално е тоа. На секого му е понекогаш потребно да биде сам. А и твоите години придонесуваат. :)
   
 8. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.594
  Допаѓања:
  155.796
  Пол:
  Женски
  Обожавам да сум сама.

  Порано сакав луѓе, го сакав нивното внимание, неќев да сум сама ама сега се навикнав без нив и обожавам да сум сама. Секогаш ми треба време за себе и неќам да бидам попречувана и кога сакам да сум сама и некој упорно ми се пика сум многу .. непријатна.
   
  На bubica13 и Anne15 им се допаѓа ова.
 9. fifi16

  fifi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  најубаво се чуствувам кога сум сама, често знаев да се затворам во соба порано и да си пуштам музика и да уживам, и сега го правам тоа ама поретко, немам толку време... тоа ми е нешто најубаво, едноставно кога сум сама заборавам на се и на сите проблеми...
   
 10. clock.pot

  clock.pot Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  335
  Многу сакам да сум сама. Всушност, во дружба од самата себе. Јас ќе побарам совет, а оваа другава ќе ми даде. И обратно. Заедно си мислиме планови за нашата иднина. Се сеќаваме на нашето, не толку долго минато. Си се запознаваме една со друга се подобро. Една за друга знаеме повеќе отколку самите за себе. Многу ни е убаво. Си уживаме.
  не, немам психички проблеми ;)
   
  На Tumblr.123 и blady им се допаѓа ова.
 11. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  На секој од нас понекогаш ни годи да бидеме сами, меѓутоа сметам дека не е во ред млади девојчиња кои место да се дружат и да си играат со другарки и соученици, бираат да бидат сами и во тишина. Мислам, колку големи проблеми може да има 12-годишна (карикирам) за да ѝ е потребно да останува постојано сама со своите мисли? Не сакам некој да ме разбере погрешно, меѓутоа јас сум комуникативна и не разбирам. Сум имала и сеуште имам моменти кога сум нервозна и не ми се прави муабет со никого, или пак да ми годи од време на време да се разбудам сама и да се расонам со кафе на лаптоп без никој да ми смета во расонувањето, но тоа е ретко. А без причина да уживам во самотијата со своите мисли, на 20 години..... :shake:
   
 12. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Јас сум имала моменти т.е денови во кои сум сакала да бидам на крај на универзумот...
  На пример, нарушување на нервниог систем на мајка ми која еден месец неможеше да биде со нас. Или баба ми кога доби рак на дојка, колку и беше тешко.. на сите им беше... со нашиве болници едвај се излекува. Уште нема коса од терапиите...
  Лесно е тоа за моја возраст?
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Мислам дека бев доволно јасна со последната реченица од мојот пост. Јас сум имала смртни случаи во поширокото семејство, не едвај излечени. Друго ми беше муабетот, мислам дека дружбата во најраните години е многу важна за правилно да се оформи личноста и да се социјализира.
   
 14. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  4.778
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Женски
  Понекогаш сите ние имаме потреба да бидеме сами и нема ништо чудно во тоа. Има денови кога сум толку многу :Down: , што едноставно сама се повлекувам во собата и радо би чачкала нешто, некоја занимација си наогам, само да бидам сама. Понекогаш едноставно не ми е до никаков разговор, за да не дојде до вака ми рече, така ме погледна, и да има мир, се повлекувам се додека не ми помине кризата.
   
 15. Supernice

  Supernice Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  71
  Христина тоа е до типови на луѓе. Јас сум секој ден турбо, со многу луѓе околу мене. Ми се нема случено да не излезам од дома, макар и еден ден. Меѓутоа навечер гасам телефонот и добри 4-6 часа ги поминувам сам со себе.

  Нормално е субјективна категорија, уживај во тоа што те прави да се осеќаш убаво.
   
 16. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Баш си го сакам времето кога сум сама. Имам време да си се релаксирам, да завршам нешто што сум одложувала некое време, да си гледам филм, музика да цртам ова она... :) Тоа е скапоцено време.. нема ништо лошо во тоа да сакаш да бидеш сама.
   
  На Tumblr.123, glosipgirl, LittlePinky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.552
  Допаѓања:
  59.812
  И понатаму во животот ќе имаш потреба да бидеш сама со себе. Тоа е во ред, бидејќи секој треба да има простор за себе, да размисли, да се одмори од се што му се случува.
  И мене ме нервирале моите кога бев на твоја возраст.. цело време некој дома, неможеш да се опуштиш и ете, одма некој те вика. Затоа, ако имаш можност, најди си некое место надвор од дома, каде што ќе се чувствуваш пријатно и ќе може да поминуваш време сама со себе.
  Во ред е што „неможеш да ги свариш“, сето тоа ќе помине и ако сега поддржуваш добри односи со твоето семејство, истите ќе се зајакнат многу, многу повеќе кога ќе излезеш од пубертетот, барем така беше кај мене! Уживај во годините низ кои што поминуваш сега, подоцна ќе се сеќаваш на нив со насмевка. :)
   
 18. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Воопшто не сакам да сум сама :?: Незнам зошто толу ви е убаво да сте сами?
  Сигурно не зборувате со ѕидовите :!:
  Таква личност сум секогаш опкружена со луѓе, и несакам никогаш сама да останам
   
 19. jloves

  jloves Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  Обожавам да сум сама! Не за да си ги средам мислите, не за да се одморам или нешто слично едноставно обожавам да си поминувам време сама. Не сметам дека има нешто лошо во тоа
   
 20. curlygirl

  curlygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Порано сакав постојано да сум сама и некако така се навикнав.Понекогаш ми е интересно, но во последно време многу ме плаши помислата да сум сама ..