1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обожавам да сум сама

Дискусија во 'Психологија' започната од hristinnnna, 27 ноември 2013.

  1. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Многу сакам да сум сама,и кога испагам со друштво обично се одалечувам од сите и седам понастрана сакам да сум сама(можеби и за да привлечам малку внимание,можеби и ако дојде „он“ да седне до мене ^^) инаку и дома обожавам кога сум сама и да ми е тешко ке си се исплачам и ке ми олесни и никој нема да вика по мене за било што..
     
  2. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Да сакаш да поминеш време сама воопшто не е ништо страшно. Страшно е да си постојано сам.
    А на секој му треба одмор од луѓето.
    И јас обожавам да сум сама, да шетам со часови сама со слушалките во уши, да гледам филм сама, да цртам додека никој не ми виси над глава и не ме гледа, да јадам сама...
     
  3. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    И јас исто така сакам кога сум сама.
    Од причина што кога брат ми е дома постојано расфрла низ собата и никогаш не е средно. А непријатно ми е кога ќе дојде некој. Постојано средувам бришам, метам, чистам и пак е хаос.
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Понекогаш и не, а понекогаш и да. А бидејќи немам ни брат ни сестра често сум сама дома и секогаш ми е чисто :D
     
  5. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Порано да имаше моменти ама ретко кога уживав во самотија, а сега воопшто несакам и кога останувам сама најчесто се занимавам со нешто за побргу да ми помине времето , чистам средувам и така.. :)
     
  6. Rock.Lady

    Rock.Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Далеку од тоа дека немам другарки или дека не сакам да поминувам време со нив. Но, важам за поприлично интровертна личност и ги обожавам моментите кога сум сама. Сакам да си изгледам некое филмче, да си слушам музика што ми се допаѓа, да прочитам добра книга, да си испијам чај или кафе во тишина, да си се средувам со часови... постојат милион работи кои би можела да ги правам со мојата маленкост - јас. Едноставно на тој начин си ги полнам батериите.

    [​IMG]

    Чичко Буковски си кажа сè. :lol:
     
    На rainbowec, Miss-Angie92, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Во последно време некако многу сакам да сум си сама и кога сум сама си размислувам и се растажувам ме тера на плачка и си плачамм, инаку по природа сум многу емотивна личност се ме погодува..Имам 16години нормално ли е тоа или..
     
  8. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Мене не ми пречи да сум сама, за разлика од некои други што познавам, не можат да поднесат да се сами.
    Има моменти кога човек сака да е сам зависно нели од неговата ситуација. Во последно време морам да кажам дека ми годи да сум сама.
     
  9. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Убаво ми е кога сум сама, едноставно се одмарам психички.
     
    На galapce и tessie им се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ubavo e covek koga ima bar cas dva vo denot da se osami.Da se distancira od se i od sekogo.
    Da si gi potsredi mislite.
    Sakam koga cat pat sum sama nautro,ili pak posle rabota.
    Rabotata non stop so luge,efektivna komunikacija so niv 8 casa si bara osamuvanje.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    И јас обожавам да сум сама.
    Не сум осамена, имам со кого да зборувам ако треба, ама многу повеќе уживам во сите активност што ги правам сама.
    [​IMG]


    Исто така: http://www.gurl.com/2014/07/29/15-t...nd-if-youre-an-introvert-dating-an-extrovert/

    Толку многу се пронајдов во текстов...
     
    Последна измена: 6 јануари 2015
    На Victorian, tessie, Waka-waka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Самотијата е природна потреба, како и потребата од друштво. Мора да се научиме да уживаме во едното, за да може подобро да функционираме во другото.
     
    На Tumblr.123 и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  13. Tumblr.123

    Tumblr.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Јас сум малку чудна. Кога сум на школо, на гости, било каде, едвај чекам останам сама, да си размислиувам и да правам што сакам слободно. И добро се има крај, ќе останам сама, ќе си легнам, ќе си размислувам некое време и почнува да ми здосадува па почнувам да правам нешто друго сама, да се огледувам, да јадам, да гледам ТВ, да читнам нешто... Не бре, досадата не мини. Значи сама со себе можам да остнаам се на се 3-4 часа од кои еден час е веќе досада. И повторно ќе излезам некаде, ќе се стетнам со некого, ќе правам муабет некое време нормално и потоа пак досадата и сакам да си се вратам дома и да останам цел живот. Ама животот не се мини сам.:wasntme:

    А ако треба да бирам, поубаво ми е кога сум сама, послободно ми е, поудобно и помалку досадно. Кога сум со некој друг постојано се грижам дали тој другиот му е удобно со мене, да не сум му досадна, па што мисли за мене и така...:sweat:

    Проблемот е во :

    -досадата
    -срамежливоста
    -променливотот расположение
    -недоволната самодоверба
     
    Последна измена: 10 јануари 2015
    На Ana Chio, blady и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Еден период од животот уживав да сум сама, да се испружам на раат и да си слушам музика , да одлутам некаде со мислите без некој да ме попречува во размислувањата 8) и сега ми фали тоа , но се поретко го применувам, никогаш не сум сама :( тешко на тој човек што седи сам во 4 зида , добро е кога ти е полна куќата со саканите , но сепак и да се осамиш е потребно , посебно во моменти на нервоза и фрустрираност , зошто да се истресеш на семејството кога можеш да се опуштиш со гласна музика и да искулираш :D:D
     
  15. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Да се придружам во клубот на „заљубеници во осаменоста“ :lol:
    Всушност, јас и кога сум сама, не сум сама.. има уште една личност во мене која постојано ми зборува и ми соли памет, но обожавам кога сум „сама“ со таа личност.. (да не ме разберите погрешно, не сум луда.. само сум Близнаци во хороскоп.. нормално е да имам уште една личност во мене :!:) Се шалам...
    Не знам но мислам дека не постои друга личност која ми е поголема поддршка и ми нуди поголемо разбирање од самата јас, знам дека звучи чудно.. Инаку, по природа сум дружељубива личност и многу лесно склопувам приајтелства, имам друштво и пријатели кои ги сакам и не би ги менувала за ништо на светот.. но ете приоритет и давам на осаменоста, некако тогаш сум по смирена..
    Сонувам еден ден да живеам сама, комплетно сама значи да си изнајмам стан и конечно да можам да уживам со самата себеси.. И не гледам на тоа како нешто чудно и невообичаено, а не мислам дека и другите би требало да гледаат така.. Баш напротив, сметам дека тоа што човек се чувствува комотно кога е сам со себеси значи дека тој има самодоверба и е цврсто изградена личност која не се плаши од ништо. :)
     
  16. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    И според мене нема ништо страшно и лошо ако сака човек да биде некој час сам во текот на денот. Баш е добро за средување мислите. Јас во последно сакам да сум сама, ама за жал немам можност освен пред легнување. Тогаш едноставно уживам што конечно можам да си размислам добро за тоа што ме мачи, без да ми зборува некој. Тогаш се изолирам од сите и во реалност и по социјалните мрежи.
    Добро е да се одвои време за себе.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  17. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е сосема нормално да сакаш да бидеш сам со себе.
    Ја на пример обожавам да сум во друштво постојано опркужена со луѓе, али ми доаѓаат и моменти кај што осеќам потреба да се тргнам на страна, да бидам дома сама.
    Најубаво ми е да слушам музика, ме одмара, психички ме опушта, а нормално зависно од тоа што слушам знае и да ме "дигне"! :)
     
  18. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Да сакам да сум сама затоа што ме опушта, и најчесто слушам музика.
     
    На mackica1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Јас тоа не го гледам како маана,а не треба ни ти. Иста сум и јас.Си го обожавам времето што си го давам сама на себе,сама со себе..рај за душа:D
     
    На skorpija123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    viva la мизантропија :D