1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмазда

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 16 март 2010.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мислам дека најдобра одмазда е да не дозволите да ве повредат постапките на луѓето кои ви згрешиле. Кренете глава и не покажувајте слабост.
    Не сум одмаздољубива по природа, ако некој ми згреши знам да дадам и втора шанса, во спротивно ставам точка и тоа е тоа. Не си го губам времето, нервите и спокојот да сервирам одмазда. Ни ладна, ни топла.
     
    На Someonespecial, galapce, Joi и 5 други им се допаѓа ова.
  2. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Za da imam zelba na nekoj da se odmazdam treba da mi zgrese premnogu,vo toj slucaj go brisam od mojot zivot i za nego veke nisto ne me interesira.Ne se odmazduvam no veruvam deka edna den se sto mi napravil ke mu se vrati duplo,ne za djabe rekle se se vraka se se plaka.
     
  3. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Не сум одмаздољубива.Не е убава особина.Има кој да суди.Секако се се враќа,се се плаќа.
     
  4. blondie100

    blondie100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    458
    Пол:
    Женски
    Хахахах браво, ако сакаш во лп мене да ми смислиш еден план :P ;)
     
  5. Сега Те Спржив

    Сега Те Спржив Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Никогаш не сум земал да подготвувам планови и тактики како да им вратам на тие што ми згрешиле. Ама, за срека, досега секогаш им се има вратено. КАРМА! ]:)
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.196
    Допаѓања:
    2.522
    Пошто нели одмаздата е најубаво да се сервира ладна,после толку време јас ја сервирав и тоа многу успешно реализирано:devil: Ми кажа:ќе те памтам цел живот после ова,а што е најинтересно не ни беше свесен дека се работи за одмазда:D
     
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Крајот е подобрата варијанта што ја избирам во случаите кога нема можност за простување, наместо ковањето планови и себемалтретирање. Спокојот ми е омилено расположение што не сакам да си го нарушам со туѓите (не) промислени постапки.
    Секој го добива тоа што го заслужува и без мојот заговор.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Вo живoтoв имa сaмo еднa личнoст штo ми знaчелa тoлку штo нaпрaвилa дa сaкaм дa се oдмaздaм и дa врaтaм се милo и дрaгo.
    Бев тoлку беснa штo имaв тристa нaчини дa си нaплaтaм и мнoгу мoжнoсти дa ги oствaрaм тие сценaријa. Амa тoa е сaмo мoјaтa избувливa стрaнa, некoгaш си имaм и тaкви мoменти.
    Кoгa рaзмислив смиренo сфaтив декa не вреди. Oдмaздaтa сaмo пoкaжувa декa некoј ти знaчи. Декa те пoвредил. А јaс не сaкaм дa пoкaжувaм слaбoст. Се штo имaв си кaжaв и сегa тaa личнoст веќе не е вo мoјoт живoт.:sun:
    Уште ме бoли, уште нa мoменти ми дoaѓa дa oтерaм се вo (wtf) aмa секoгaш се трудaм дa пoстaпaм зрелo и дoстoинственo.
    Не ми е гaјле ни зa кaрмa, ни дaли пoстoи, битнo меме душaтa не ми се труе сo oмрaзa. Личнo мислaм декa е пoдoбрo некoј целoснo дa гo избришеш, oткoлку дa се oдмaздиш и пaк дa биде вo твoјoт живoт.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.538
    Пол:
    Женски
    Ееее колку сум сакала да се одмаздам на времето..
    ..како созреваш ти станува јасно дека зборовите мразам и омраза се премногу силни..
    И не вредат да ги користиш во речникот бидејќи само ти ја трујат душата :)

    Не се одмаздувам..
    Се се врти се се враќа
     
    На okcenzi, galapce, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Верувам во карма, верувам и во божјата сила. Ми наштетувале до миле воље, ама најселско ми е да се одмаздувам. Ако таа/тој греши, зошто јас да грешам? Нека и/му е на чест, а со тек на време ќе си го добие, но не од мене! :)
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Све се враќа во животот,нема ние што да враќаме,горе има еден Господ кој за све суди и враќа,некому добро некому лошо.
     
    На ♡BuBaLe♡, КикиМаус и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  12. winter flower

    winter flower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    12.212
    Пол:
    Женски
    После непроспиени ноќи,душевна болка и непресушни солзи заради нечија себичност,нечовечност,неодговорност...кармата и Господ нека си го завршат своето,а јас моето бавно и полека секогаш кога ќе ми се пружи прилика. преголема душа и срце имам за некој да ми ги гази и плука по нив!
     
  13. Згодно Момче

    Згодно Момче Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    4.979
    Одмаздата е знак на слабост, се се враќа како бумеранг со тек на време подоцна.
     
    На Cinderfakinrella, ♡BuBaLe♡, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ве читам со она
    Се се враќа.
    Се враќа ама не на тој што треба. Е тука страдат невини души.
    Нека не се враќа.
    Обично огорчени луѓе прват намерни лошотилци,нека им се врати со убаво,само така ке станат свесни каде погрешиле и дека не чини она што го сториле.

    Ретки се луѓето што умеат да продолжат понатаму како ништо да не било.
    Во прашање е ваљда зрелост,без разлика на годините.
     
    На Someonespecial, calliope, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
  15. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Тотално се согласувам со постот над мене.
    Доаѓа кармата како бумеранг ама кај погрешни луѓе...малку доцни кармата.

    Прадедовци правеле лоши работи и после лошто се враќа на правнуци до 10-то колено...ни криви, ни дожни.

    Баш тие што треба да патат, не патат (facepalm)
    На лошите луѓе ко само убави работи да им се случуваат...колку повеќе прават лошо, толку поубаво им е во животот.

    Не е фер животот.
    Додека не си ја земеш правдата во свои раце, џабе е се.
    Надевајте се дека се се враќа, ама кај 98% од случаите после 10000 години ќе им се врати кога нема ни да постојат на земјава тие кривите.

    Човечки е да се погреши и човечки е да се прости.
    И јас се водам според мотото: Батали ги и биди поголем човек од нив, се ќе им се врати...ама не знам колку вреди да се размислува така...може некогаш треба да се превземе во свои раце.
     
    На Glasna, galapce и okcenzi им се допаѓа ова.
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас не заборавам ништо. Само некој нека се закачи со мене, тешко нему.
    И не се замарам ладна-топла одмазда, важно е да се реализира правдата.
     
  17. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Одмаздата е како отров во сад. Повеќе штета му прави на садот во кој се чува, отколку на оној врз кој се истура.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Ја сум личност на која ако и згрешиш ќе плаќаш дур не кажам јас крај.Можда не е убаво ама ќе научат дека мене не смеат да ме повредат.Многу луѓе во моја околина ми згрешиле и си добиле тоа што заслужуваат, а некои допрва ќе добијат.Или ќе ги повредиш или ќе те повредат, или ќе ги надвладееш или ќе те надвладеат.
    Пошто живееме во такво гадно време со ужасни луѓе...Ако не им вратам јас, тука е Господ кој се гледа, он ќе им врати.
     
    На lasthope и Ники. им се допаѓа ова.
  19. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.942
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Не сум тип што се одмаздува, а и немам некоја причина за одмаздување бидејки никој сеуште не ми згрешил, а и да ми згреши има Господ тој ќе ги казни.
     
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Воопшто не сум одмаздољубива личност... такви чувства и мисли како планирање одмазда, па дури и посакување лошото да се врати некому - се трудам воопшто да не постојат во мојот речник.
    Кога некој навистина ќе ме навреди или разочара, ќе одговорам вербално бранејќи си го своето на достојно ниво (и тоа, ако смеам да напоменам - порано уште потрпелива бев и вербално, оставав и повеќе отколку што треба впечаток на личност што ептен тешко можеш да ја налутиш). Потоа едноставно се оддалечувам од тој токсичен однос и не дозволувам да се трујам со негативни чувства кон такви личности, не ни посакувам ни лично нешто да им се врати, уште помалку па јас да планирам да им наштетам.
     
    Последна измена: 7 јануари 2017
    На Cinderfakinrella, Florenсе и Згодно Момче им се допаѓа ова.