1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмазда

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 16 март 2010.

  1. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Кога ке ми текне порано колку се замарав да враќам за се нешто, мака ме фаќа што сум губела време и живци. Многу клише е да кажеш дека игнорирањето е најдобрата одмазда, ама со тек на годините ја сфатив суштината на овие зборови. Кога ке му завртиш грб на некој и веќе нема да добие ни грам внимание од тебе, ем душата ти е мирна а нив тоа најмногу ги боли. Последниве години само дигам раце од оние што ми прават лошо и вртам грб засекогаш.
     
    На Keiner и galapce им се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Најдобро ти самата да вратиш, што е сигурно, сигурно е :D
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ники.

    Ники. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    1.266
    Пол:
    Женски
    Тип сум што се замара и враќа ..ама со зборови напаѓам..
    па може да се каже дека до негде сум одмаздољубива..(али малку малку..хахах) 8)8)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Angie24

    Angie24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Јас сум толку безопасна ,што самата помисла во моментот на бес да му се одмаздам некому ме задоволува па камоли да спроведам во дело.Можам да вратам со зборови,да навредам некогаш,ама ако ме знаат добро знаат и дека се е моментален бес.Познавам луѓе кои кога ке им згрешиш нешто од прва не реагираат,ти си мислиш не си ги повредил,не ги допира ништо,ем те нервира тоа ем кога најмалце очекуваш ке удрат добро со одмазда.Убо рекле,куче што лае не каса.
     
    На Cinderfakinrella, teteks и Rama им се допаѓа ова.
  5. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Па ако ме изнервира некој,само во тој момент мислам да се одмаздам,што да вратам,ама после ми поминува ,,желбата'' и се откажувам од ,,планот''.Едноставно не можам да се замарам со сѐ.:rofl: Мислам дека не сум многу одмаздољубива.:^)
     
    На veren и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  6. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    А што кога кај ти се исмејувале 4 години бидејќи си бил мирен, добар повлечен и сл. после тоа пак те зборат?
    Што кога не те забораваат? Што кога ти викаат џабе мислиш дека си добра кога си дно?
    Кога ти викаат дека се ти е залудно?
     
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.246
    Допаѓања:
    124.520
    Исклучи ги од живот
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Игнорирањето е најголема одмазда!!!
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Да но зашто тогаш и покрај ингнорот ми викаат и навредуваат?
     
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Тргни се подалеку од нив
     
  11. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Немав како бидејќи заедно учевме, на сред час ќе се издереа со навреди по мене, се радуваа што бев осамена и ме етикетираа дека е до мене и дека нешто ми фали, ме тепаа, ме понижуваа и навредуваа и бев со врзани раце без никој да ми помогне и разбере.
    Кога одевме на пракса моравме заедно, ми се смееја што одев позади нив и ме избегнуваа, нејќеа да одам по екскурзии, ми се смееја кога гледаа дека сум излезена со други, ми се смееја што и да облечев, јадев или направев, и после се пак ме исмејуваат кажувајки дека сум лузер што нема ништо да направи во животот, и дека нема да бидам успешна како нив.
     
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Па тоа е твој проблем што не си го решила на време, знам и во друга тема пишуваше и тогаш ти кажав блокирај ѓи тие што ти пишуваат на сите социјални мрежи (не ја сфаќам поентата да имам некој на ФБ што ме навредува и омаловажува)
    За нивен инат учи и стани успешна личност и докажи им дека можеш многу повеќе од нив тоа ќе ѓи боли. Карма ис а бич еден ден верувам дека некој од тие ќе дојде и ќе има потреба од тебе. Тогаш ќе бидат твојте 5 минути
     
    На lasthope му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Ги немав, туку ми пишуваа во инбокс и ме тагираа по статуси, ако немаш некого на фб има опција пак да му пишеш и они тоа го правеа, и покрај што ги отерав упм.
    Јас немав како да го решам проблемот бидејќи не знаев како и бев сама тогаш.
     
  14. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Старите викаат молчењето е злато. Но не е секогаш, еве пример од твојот случај.
    Јас кога бев основно во класот имавме едно девојче што беше тивко, мирно и повлечено и цел клас се изживуваше врз неа се до моментот кога бевме 6то одд, еден ден сите машки околу нејзе беа собрани и ја задеваа и на девојчето му пукна филмот буквално толку години да молчи, кога почна да вика и да се дере на цел глас (искрено незнам од каде го извади толку силен глас) се дереше и плачеше почна да мава по клупите, ние стоевме сите како запрепастени бидејќи толку години од нејзе збор не се слушаше. Од тој ден кога она крена глас и реши да се заштити самата себе никој ништо не и викаше.
    И така и за тебе се додека им дозволуваш ќе ти го прават тоа, додека не решеиш да станеш и да се одбраниш. !!!
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Osamena devojka

    Osamena devojka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2018
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    3.411
    Пол:
    Женски
    Uzivam vo odmazdata
     
    На Feminka22 и Peaceful Warior им се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    И јас бев тивко и мирно девојче во основно. Сите ме одбегнуваа, освен кога им требаше нешто. Еден ден, решив да го променам класот. Беше први септември, отидов со татко ми на училиште и право кај директорот . Од таму добив амин за префрлување во седмо еден, а мојте дотогашни соученици довикуваа дека сум ја згрешила училницата , дека треба да одам доле, само им се насмевнав и им кажав дека од сега се 19 ученици во класот.
     
  17. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    И јас бев мета на психичко малтертирање во основно. Си бев повлечена, сама, избегнувана. Додека ги гледав сите како се дружат, одат по кафиња, јас си бев сама и седев дома.
    Понав во гимназија, запознав нови другари и другарки (фала богу сеуште сум со нив) и почнав да си стекнувам самодоверба.
    Околу 3 или 4 година не се сеќавам точно, сите оние кои ме малтертираа, зборувам за машки сега, сите си ги пробаа шансите кај мене и сите добија "корпа''. Воедно по очите им се познаваше љубомората која ја имаа кај мене кога ме гледаа во друштво и среќна со нови пријатели. Се си се лекции во животот. Порано дозволував да ме газат, веќе не.
     
    На CrazyGirl15 и Osamena devojka им се допаѓа ова.
  18. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Сами си се редат коцките јас немам потреба нешто да направам бидејќи верувам во карма. Сега сум свесна за ситуациите порано мислев дека имам среќа ама сега знам за што се работи.
     
    На Keiner му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Порано и листа имав направено за одмазди. Цела тетратка. Ја запалив пред неколку месеци :)

    Одмаздата е лоша, ве сопнал камен, продолжете. Дробење на истиот не е решение.
     
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Мило за драго. Така најспокојно се чувствувам и најдобро функционирам.