1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмори и боледувања за време на корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Deni87, 6 април 2020.

  1. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Може некој во лп да ми пише ми треба совет и мислење во врска со оваа тема. Фала.
     
  2. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.029
    Пол:
    Женски
    Да прашам нешто, не сум доволно информирана, мислам дека темава е најсоодветна.
    Само што ми соопшти газдата дека годинава немаме право на одмор бидејќи сме го 'искористиле' за време на карантинот.
    Некој поинформиран од мене да ми каже точно???
     
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Законски стариот одмор нели можеа да ни го земат газдите заклучно до мај за да не остануваат денови. А нов годишен одмор од 20-22 дена ти следува секако од 01.07 законски. Освен ако си на Определено на договори имаат некои други математтики со деновите не им ги разбирам
    Едит: да не ме разбереш погрешно. Пишав 01.07 бидејќи до 30.06 се користи стар одмор. Инаку со почнување на годината од 01 јануар синго добиваш ток одмор. Он за време ма карантинот ви исплаќал 100%плата?
     
  4. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.029
    Пол:
    Женски
    Не ни исплаќаше 100% плата, туку скратено. Ама не беше во загуба голема што не работевме затоа што е ординација и фондот му исплаќаше секако пари за матичните пациенти, што се на мое име, ама тоа е друга тема.
     
    На tina2018 и Milkiway им се допаѓа ова.
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Абе ако не "Ќари" македонче кој... важно си имаш ти одмор законски нека не те прави будала како може така а што да правиш приватно ако ти треба по некој ден? И за карантините фирмите работеа кој од дома кој со дозволи за работа
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    По истекот на 3 месеци се враќа работникот на работа?
    И од ново почнуваат да течат 6 месеци до стекнување на право на годишен одмор, и фактички со неплататено се губат привилегии како одмор, к-15, стаж..?
     
  7. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.029
    Пол:
    Женски
    Разбирам.
    Ама како што слушнав од страна и од други професии, државно и приватно, им рекле немаат право на одмор.
    (facepalm)
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    32.132
    Пол:
    Женски
    Точно е. Сестра ми работи во приватна фирма. Кажуваше пред некој ден дека оваа година одмор нема. Еден период фирмата беше затворена и вработените седеа дома. Ете ти го одморот.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Јас колку што разбирам се е во мирување. Не губиш ништо, си продолжуваш каде што застануваш, само стаж немаш за периодот на неплатен одмор. Може грешам, ама вака јас си го сфаќам овој закон.
     
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    За државно они стариот им го земаа нов сите си имаат...глеј немаат право да ти укинат 20 и кусур дена ако е така тоа ти е платен одмор за кој ти следува 100% плата. Законски такво нешто не постои а тоа што газдите рекле нема одмор..може мислеле да не планирате одмори пошто му требаат луѓе да разработи пак отпочеток. Еве и нив ги разбирам Мислел како да даде плата, како никого да не избрка и сега му треба вработениот турбо за да ја надомести штетата...Но тоа не значи дека понатака нема да имаш одмор. Се зависи од бранша на фирма, газда и колку изгубил и колку работа ќе има за време летна сезона... бар тоа е мое мислење.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Приватна фирма на крај сама ќе си одлучи дали може или не може одмор. Тоа не значи дека важи за сите или дека Некој им дозволил тоа да го прават. Можат комотно да си ги пријават тие газди само фала богу во оваа беспарица никој нема да ризикува да пријави по цена да изгуби работно место...Ама далеку од тоа дека ова важи за сите фирми Платениот Одмор си е загарантиран.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    А дали по истекот на 3 месеци има обврска работодавачот да го врати назад работникот?
    Доколку имаат претходно потпишано договор кој е валиден...

    Нашето право и правен систем е такво да кој како му одговара го интерпретира...
    Затоа и сакав да прашам :)
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    32.132
    Пол:
    Женски
    Па ако земаш добра плата ќе ќутиш и ќе трпиш.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Па и за лоша плата трпат и ќутат бар дури не најдат нова работа а тоа не е лесно
     
    На SummerGirl и MandyLane им се допаѓа ова.
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Да, тоа е во склоп на законот, дека ќе ти го чуваат работното место откако ќе се вратиш.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Колешка требање да почне на работа на 05.06.2020 година тогаш и престана породилното боледување од 9 месеци. Но ФЗО и испрати решение дека породилното отсуство се продолжува до траење на мерките за ковид 19. Е сега градинките ќе почнат на работа на 09.09.2020 година и логично би било да почне колешкава на работа. Што велите? А од друга страна јас сум бремена и треба да ме ослободат од работа но мене нема кој да ме замени.
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Ако не земе нега за дете или некој друг вид боледување или одмор-сигурно ќе почне
    Не може да работи од дома?
     
  18. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Па тоа не ми е јасно дали треба да почне на работа од 09.09 (без разлика дали со нега или одмор ќе земе) или и продолжува породилното боледување до декември на пример.
     
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Јас како што разбрав чим отворат градинки мора да почне
     
    На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Сега продолжуваат мерките да се ослободат вработените кои се хронично болни и оние кои се бремени. Според мене исплатата на породилното боледување кое е на терет на ФЗО со оваа одлука од 09.09.треба да се прекине со тој датум. Фондот не треба да им плаќа за породилно отсуство по истекот на девет месеци, зошто тие се вејќе со продолжено боледување над 10 11 месеци
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.