1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмори и боледувања за време на корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Deni87, 6 април 2020.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Како бе посета на инфективна?
     
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    @Mara123 едно време мислам во тетовската така одеа роднини си купуваа скафандери опрема да им помагаат на своите што им лежат таму.

    Еве најдов линк малце касно одговарам сега не знам каква им е ситуација ова беше во период кога болницит беа пренатрупани

    https://telma.com.mk/2020/11/26/хаос-во-тетовската-болница-роднини-на/
     
  3. Bernini

    Bernini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    62
    Eve jas posle 40 Dena od smrta na mojata majka, ce odgovoram kakva e sostojbata vo Tetovskata bolnica.
    Majkami imase hronicna asma, diabetes I gojaznost, so eden zbor site uslovi za da se is komplicira bolesta. Iako bese navremeno hospitalizirana so saturacija 78, na kislorodna podrska sekogas bese saturacija od 93 nagore. No veruvajte bolesta tolku brzu napreduvase I po sest dena vo bolnica pocina. Terapija I bese davana sekojdnevno, no sostojbata naglo se vlosi i ne uspea da se I zbori.
    Mojot revolt e golem prema medicinski ot personal vo covit ce tarot smesten na vtoriot sprat od internoto odelenie. Sostojbata ne e kako sto procitav pogore deka rodninite barale da se grizat, jas licno na samiot priem na majka mi bev prasana koj ce ja cuva? Mi rekoja deka pacientot nekoj mora da go cuva 24 casa od domasni te. Normalno bez da mislam prifati zosto mi bese vazno majka mi da bide dobro. No toa sto go vidov tamu potoa strasno me razocara I gnevna sum na medicinski te sestri koi se grizat za bolnite. Ne se tie vo opsto optereteni, osven podelba na terapija ni kakva druga nega nema. Pacientite na kislorod imaat potreba od dopolnuvanje na bocite so voda za sistem ot da funkcionira, no niedna sestra toa ne ja interesira, nikogas ne dojdoja da proverat Dali nekoj ima problem. Rodninite se grizat za toa. Imase Pacienti Kaj koi nemase do od na kislorod, PA nekoj domasen ce se najdese da pomogne, od sestrite ni traga ni glas. Pri delenje na terapija otvara kleksan I so otvoren spric zamina, ja nemase 10 min, se vrati I do istiot otvoren spric ja bocna majka mi. Dali znam sto I stavi, ne, mozebi bese voda,.
    Najloso od se e sto sest Dena vo bolnica nikoj ne se seti da I na pravi krv a slika, da proveri kolku se didimeri, iako za niv se zboruva. Terapija a odese po predpostavka. Dali toa e normalno vo ova vreme? Ili mozebi nemav vrski za da nekoj se seti na toa. Dali nekoj domasen moze 24 casa da se grizi za bolniot, dokolku nema drug blizok koj ce mu pomogne. Dali e normalno jas da sedam vo bolnica I posle toa slobodno da se dvizam, da odam doma, I obratno za personal ot toa bese normalno.
    I na krajot poslednata vecer majka mi vece mnogu tesko disese, se borese za vozduh, vo eden casot po polnoc otidov da gi vikam za pomos, se strata bese gnevna I mi vika,, sto sakas terapijata e podelena, ne moze vie koga sakate,, I zamislete ne dojde ni da ja vidi majka mi, ne dojde ni doktor. Ostanav Sama jas, koja gledav kako majka mi se maci, tesko disi, nema vozduh no nikomu ne bese gajle. I dava voda, ja brisev od pota, ja drzev za raka no nisto ne pomagase, sostojbata se vlosuvase. Vece utro to otidov pak da gi vikam sestrite I doktorot, a tie spieja, troav lupav, no nikoj ne otvori. Taka se vracav se do deka ne se razgneviv I lupav na nivnata vrata.
    Od nekade naide bolnicar na koj mu kazav da gi razbudi zosto majka mi umirase. Dojdoja I se strata I doktorot, saturacija a bese padnata na 44 I puls 170, teloto otkazuvase. Do deka se dogovaraa sto da dadat vremeto let's se, I samo sto pocna a da stava at infekcija majka mi pocina. Toa go vidov so svoi oci. No da se opravaat pred mene I dadoa uste inekcii I pravea masaza isl, no vece fajde nemase. Istata sestra sto ne dojde nocta, Sega izigravase deka mnogu se trudi. Covek od koga ce porcine vredat li inekcii. Strasno I razocaruvacki. Bev vo sok, ja izgubiv majka mi. Bolesta e teska toa go znam, no vidov deka medicinskiot personal ne e optereteni kako sto se pri kazuva, optereteni se bliski te koi se grizat. Na toj nacin nema ni kakva strucna nega za bolnite, samo alibi za zdravstvoto. Normalno buntuvav posle se, no komu mu bese griza posle se, na nikoj.
    Bolkata ostana na najbliski te, koi ja izgubivme majka mi.
    Pocivaj vo Mir mamo, zalam sto ne uspeav da ti pomognam, da te izlecam so mojata nega I drzenje za raka, drugo nisto ne bese vo moja moc.
     
  4. Bernini

    Bernini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    62
    I ova zaboraviv da napisam, na otpusnoto Pismo pisuvase primena vo dobra zdravstvena sostojba, koja brzo se vlosi po sto pocina. Megu terapijata bese Pisano deka I bilo davano tab. Sumamed. No jas bev tamu celo vreme I nikoj ne dojde da I Dade nikakva tableta. Dali imase propusti I vo lecenjeto ili taka zdravstvenite rabotnici Pravdaat lekovi za licni potrebi, ne znam.
     
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Сочувство за мајка ти
    Јас ова би го споделила јавно по соц мрежи и медиуми.
    Слушав и вакви работи за тетовската а секако болницата ќе си се оправдува
     
  6. Bernini

    Bernini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    62
    Ova sto go zboruvam ne e tajna, sekoj koj bil zadrzan vo bolnica vo Tetovo toa go znae, prijaviv I Kaj odgovornite, no nivniot odgovor bese deka znaat deka e taka, I si teraat po staro. Oficialno Pismo sigurno ce ispratam I do ministerstvoeto za zdravstvo, se so cel da se vnimava na segasnite bolni I malku da se svesne medicinskiot personal.
     
  7. Bernini

    Bernini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    62
    Denes 11 pocinati Tetovo,ne me Cudi so takov kadar, sram za zdravstvenite rabotnici.
     
  8. Missromance

    Missromance Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Sega dali znae nekoj ako si zarazen so covid i imas pozitiven pcr, dali boledyvanjeto e 100% plateno, ili kratat od plata
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.530
    Пол:
    Женски
    Кратат