1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Бугарија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ElleS, 22 мај 2011.

  1. Radmiwce

    Radmiwce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    44
    Ако сте друштво за журчиња Сончев брег е одлично башка Несебар е многу блиску (1.80 е со автобус а има и бродчиња коштаат 10 лева во еден правец) и Свети Влас е исто толку блуску и се е супер само што водата не е убава. Плажите се прекрасни средени тип топ песокот е совршен ама водата не толку. Не само таму него секаде. Живеев во Бугарија 6 години и ги имам завртено тиристичкиве места уздуш и попреку. Муабетот ми е ако сакате шлапкање во вода и егзибиции ќе се разочарате. Многу има бранови, алги, ежови, медузи и секакви чуда. Последно бев пред во Сончев Брег лани и исто е ко стално не е скапо ниту сместувањето ниту храна и пијалаци. Во секој случај морето е неспиредливо со јадран или јонско ичи во Грција
     
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Booking.com

    Преку ова некој е резервирал?
    Сакам појадок ручек и вечера да имам. Сауна. ( алл инклузив)
    Во јули месец. Несебар или сончев брег. Некој да ми објасни? (facepalm)
     
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.541
    Пол:
    Женски
    Пишуваш место, број на лица и датум од-до

    И после во филтерс штиклираш дека сакаш all inclusive или евентуално full board (најчесто без пијачки)
    Штиклираш и сауна
    Ќе ти ги излиста сите хотели што нудат тоа што сакаш и се слободни на тие датуми
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Уште ова. Извини вака што те замарам. Треба да имам профил на страната? Од кога ќе изберам хотел според тоа што сакам. Како одат плаќањата и тие работи??

    Фала :)
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Или вака

    Некој што е бил сместен кај некои од луѓето што нудат на патот сместување ххх... да не има број или нешто такво.

    Јас бев кај една постара женаЈорданка во стан 5 мин од плажата во Несебар. Ама изгубив број.. а супер беше освен дека на 5 кат ама не е битно :)

    Како бирате кај кого да отидете кога ќе стигнете и почнат да ви нудат смештај на невидено.

    Мојот случај беше на видено ама бившиот ги баратеше тие раб. Ххххх :)
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.541
    Пол:
    Женски
    Можеш да имаш профил, тогаш ти ја зачувува резервацијата на профилот, па после неколку резервации има програма за лојалност каде што автоматски те вклучува и добиваш 10тина % попуст на одредени хотели..
    А можеш и без профил..

    Јас обично не одам така на слепо. Си резервирам на нет и мирна глава. Барем можам да видам и локација и слики.. а не кога ќе ме одвлече 2км на некоја страна, па не ме бендиса, да тепам пат назад и одново пак да барам..
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pinkberry

    pinkberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    564
    Здраво феминки

    Летово сакам да одам во Несебар и затоа сакам да ве прашам за сместувањето и цените. Дали може да се најде и таму сместување на лице место, како во Охрид што е случајот и околу колку се движат цените ?
     
  8. delreymarie

    delreymarie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    42
    Би сакала да добијам повеќе инф за цените во сончев брег. Најдовме смештај во хотел со 2* појадок базент и превоз за 7 дена 150€ од лице. Но таму како се цените за храна и пијалоци?
     
  9. delreymarie

    delreymarie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    42
    Би сакала да добијам повеќе инф за цените во сончев брег. Најдовме смештај во хотел со 2* појадок базент и превоз за 7 дена 150€ од лице. Но таму како се цените за храна и пијалоци?
     
  10. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Ај да си го кажам и јас моето искуство со одмор во Бугарија, може ќе му помогне некому.
    Кога бевме на одмор во Сончев Брег, бевме сместени во хотел со 3* со појадок, но само еднаш бевме да појадуваме затоа што појадокот беше рано околу 7-9 часот сабајле, а ние не можевме да станеме. Цело време јадевме надвор, по ланџ барови и ресторани. Во Бугарија се доста пониски цените во однос на околните дестинации, па можеш да си дозволиш јадење надвор секој ден.
    Плажите се преубави песочни, но морето е катастрофа. Имаше постојано големи бранови, а поради тоа беше нечиста водата, полна со тревишта и медузи кои ти се мотаат околу нозете. Првите 2-3 дена влегував во морето, но после откога видов дека има медузи ми беше шубе да се бањам и само стоев на почетокот на морето или се сончав. Цената на лежалките беше околу 15лв, две лежалки заедно со еден чадор. Имаше многу гужва по плажите. Ноќен живот има и многу, скоро во секој ноќен клуб имаше танчерки. Преполно беше со млади Руси и Германци.
    Бевме и до Несебар, во стариот дел, убаво е и вреди да се посети кога веќе си таму. Со автобус одевме од Сончев Брег до Несебар и картата беше 1 лев, со такси е околу 15-20лв. А од Несебар до стариот дел се возевме со вовче и баш ми беше убаво и интересно. Но патот до Сончев Брег е многу исцрпувачки, се возевме цела ноќ, стигнавме сабајле во 10ч. Мислам дека не вреди толку возење за такво море колку и да е ефтино се останато. Не би отишла пак. Подобро 4-5 дена во Грција, отколку 9 дена во Бугарија со истите пари.
     
  11. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    Пред 2год бев во несебар и на слепо си најдовме смештај. Само што не симна автобусот едно 15жени истрчаа накај нас и нудеа сместување.
    Околу 350ден плаќавме од човек, соба со посебно веце.
    Е сега кујни речиси нигде немаат, али затоа нонстоп купувавме готова храна од маркетите што е исто така поприлично евтина.
    Мене лично плажата ептен ми се свиѓаше, ситен песок, не беше многу прлјаво. Брановите ми се омилениот дел, не искачавме од вода по цели денови.
    Немаше медузи (бевме околу средината на јули)
    Луѓето што работеа по маркети итн беа многу љубезни, се трудеа да зборат македонски и ептен беа фини.
    Би идела пак, многу позитивен впечаток ми остави.
     
  12. Femi 555

    Femi 555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Iskustvo vo Bugarija so deca hrana po hotelite plazi moreto decata se mali 8 god 5 god i 1.5 god
     
  13. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    искуство на Златни песоци (Golden sands)?
    И Созопол?
     
  14. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Каде е најубаво морето во Бг? Сакаме да одиме со сопругот годинава ама незнаеме каде е водата најубава?
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Од Созопол па нагоре е почиста и поладна. А бранови има секаде.
     
    На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Свети Влас кај Марина Диневи е екстра плажата. Се наплаќа влез за паркинг кај марината.
    Ресорт Албена е исто супер, Бургас е добра плажата но таму има бранови понекогаш, Златни Песоци е супер, но одма почнува длабоко, ако не ви е проблем тоа.

    Најлошитр плажи се Сончев Брег, Равда, Созопол и Несебар. Строго избегнувај ги.
     
  17. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.870
    Пол:
    Женски
    Несебар најлоша плажа? Баш на јужната плажа е најубав песокот и водата. И ко дечко и девојка имаме идено со маж ми, и лани со две годишно дете бевме. Башка што има каде да се шета и шета..сончев брег е на 20 минути.
     
    На Dust, ane.bella, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со ова. Мене ептен ме бендиса и менстенцето и плажите. Не знам што е за другите поим за убава плажа ама мене ми се убави плажите во Несебар. И северната не е лоша, ама јужната е подобра.

    https://forum.femina.mk/threads/Несебар-Бугарија.13354/page-3#post-4006606

    еве слики од двете па видете си дали чинат плажите
     
    На Dust, baba Rada и anastasijaki им се допаѓа ова.
  19. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки

    Ова е јужната плажа на Несебар.
    Сликава е од лани.
    Как-в-воду-сгребают-водоросли.jpg
     
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.870
    Пол:
    Женски
    Ти ја сликаше? Беше таму? Според долниот десен агол не, јас бев и кажувам истото и @Sesil го потврди.
     
    На lilo, Dust и Sesil им се допаѓа ова.