1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во различно време

Дискусија во 'Врски' започната од askme, 21 јули 2011.

  1. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Зависи :) Сепак мислам дека заедно е боље..
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Ако врската е кратка, нема воопшто да ми смета, ниту да се туфкам што како.
    Е сега, ако е подолга врска, би ми сметало единствено ако мене ме нема во буквално ниеден план за тоа лето.Значи, ако сака да истера два одмора, еден со мене и еден со друштво е ок, ама ако сака единствено со друштво, би ми сметало. Не заради љубомора, леле што ќе прави и така нема никогаш да дознаам се :lol: , туку би ме замислило зашто не би сакал да ужива некаде со мене барем една недела.
    Еве, баш сега се сетив дека беше есенва кај едни роднини во Грција(не на море) една недела, во секоја од пораките како си го поминал денот се содржеше зборот пиво и кафана(братучед му држи кафана) и во ниеден момент не бев љубоморна, ми беше мило што му е убаво.Па и кога се врати ни беше уште поубаво зашто се немавме видено и слушнато асално неколку дена.
    Во принцип, не е страшно, ама се си има усул и граници :)
     
  3. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Досега откако сме заедно ,првите две години не одевме никаде ,ни јас ни тој ,не можевме поради бројни обврски .
    Минатото лето бевме ,само јас и тој ,па си поминавме прекрасно !
    Годинава исто така ќе одиме заедно ,плус уште еден пар .
    Ни тој ни јас немаме изразено желба да одиме поединечно на одмор ,од сам старт спонтано ни тргна така ,се што правиме - правиме заедно .
    И прекрасно си функционираме така .
    Евентуално кога би посакал да оди со другарите (што со сигурност знам дека не би ) ,од мене би имал едни најискрени желби за добар помин ( а после нека му ја мисли ,ако шврља ваму - таму :lol: :lol: )
     
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Значи ова година одморот од такт ме изваде осеќам како сите притисок да имам сите ме прашуваат каде дечкоми кога се изморив
    лани бев 2 пати Охрид и еднаш Бугарија оваа година не поради финансиски средства туку поради несогласувања со таткоми ќе бидам задоволна ако одам Охрид (со таткоми не ни зборувам имам напоменато) и што да правам
    со дечкоми сме заедно околу 9 месеци не е мн.не е ни малку ама осеќам до некаде ми врши притисок а му објаснав што е работата па и му реков ако сака нека оди со друштво сакав да видам што ќе речи немаше да го спречам ама ако ме сака и поштова би ја споделил маката или овај период со мене јас таква сум можеби грешам ама не е сеедно како и него што не би му било сеедно да одам сама на одмор имам другарка со врска од 5 години па не отишла на одмор ни дечкои не и се налутил не е во можност па што не е болка за умирање :@
     
  5. Freak.of.nature

    Freak.of.nature Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    30
    Да,доколку е долга врсската не оправдувам.Нема зошто да се оди на одмор одделно,или пак да се забавува со другари,кога може тоа да го направи со девојката.Ако не е ништо сериозно,сепак индивидуално е.Јас сум со дечко ми 1 година заедно,па не би оправдала да отиде на одмор со другари искрено.Или со мене или никаде. :!: :lol:
     
    На MacaLove и anastasijaki им се допаѓа ова.
  6. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    зошто да не. И јас сакам да одморам малку од него и тој. не би ми сметало ама сепак сакам барем некој дена да бидема само двајцата без никој друг. Не размислувама на тој начин дека ако тој појде сам на одмор би ме изневерил фала богу ако сака може и тука.
     
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.505
    Допаѓања:
    144.207
    Немам ништо против!

    Па кое е тоа непишано правило ако си во долга врска мораш да одиш заедно на одмор. Па луѓе во брак одат на одмори оделено, а не пак во врска.
    Зошто да не? Ако јас би одела со другарки, а тој си оди со другари. Ништо страшно нема да е крај на светот. Би се изнажуркале и двајцата и крај на приказната. Или одмор во различно време за вас е = изневерување.. :^)

    Па дај луѓе како вие ги градите своите врски без доверба... Ако си во долга врска не значи дека треба да се отсечеме од светот и да гледаме за нас дајцата, и еден ден ако прекинеме??
     
  8. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    една поговорка вели: Danas u sve sumnjam, jer sam juce previse verovao!
    неможам јас секогаш да ја имам таа целосна довебра во него.. ако неговото мислење се мнува од ден на ден дали сакал или не сакал со мене, со друштво, со другари.. треба да оди според еден план.. тој може и тука да направи што сака и да ме изневери све.. му е дозволено да прави што сака, но прво да размисли за поседиците.. и да ви кажам не е така сеедно од лесна рака да го пуштиш некаде да оди барем според мене.. сите тие навики што си ги стекнал ти се менуваат за 10 дена.
     
  9. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Јас не сум за одмор во рзлично време па поготово во долга врска! Досега цело време заедно сме оделе а одмор и прекрасно сум си поминувала и никогаш не сум се чувствувала презаситена од него! Ако имам потреба да се одлечиме некое време тоа фино лепо може и во нашиот град едноставно неколку дена нема да излегуваме заедно туку секој со своето друштво ( иако тоа е тешко изводливо зошто друштвата ни се ептен блиски ) а за одмор се знае заедно со уште некој пар што ни одговара :)
     
  10. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    хммм па доколку не е монотоно во врската,зошто да не би одела со него на одмор...напротив би било уште подобро....јас сум за одмор во исто време и на исто место :lol: :wasntme:
    од друга страна пак,ако е потребно некое време да се одалечиш од таа личност ,тогаш сум ЗА одмор во различно време.:) Добри журки до сабајле со другарки, и после тоа и то како би сакала да бидиш со дотичната личност...секако за втората опција треба да се има премногу верба во личноста,а секоја личност не е способна да избегни какви било искушенија...така да, на крај краеви се работи за индивидуална проценка која е мноогу ризична ]:)
     
  11. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Ете ми ја омилената тема во сегашнава ситуација.
    Јас сум во друга држава веќе 1 месец на одмор, а тој е во Охрид со друштво, шо убаво нели? :)
    Не е битно тоа, битна е довербата меѓусебна. Си дадовме малку простор, но знам дека кога ке се вратиме се ке се зајакне :))
     
    На Cynthia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. wish

    wish Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    233
    многу убава идеа,ептен...и ја предложувам и јас на........,ама не..м..м..не,не..и не..
    не е страшно стварно така малце сам да се одмориш.опуштиш од се ама..4-5 дена...таман раат да видиш..
    ама не и се праи ќеиф да ме пушти сам..уствари ни до пазар не ме пушта сам,а не на одмор...
    демек имам ,,лош,,поглед кој урочуел на лице место,и поарно било некој до мене да има..
    да пази на мене...
    а јас ја пуштам се да праи и сегде да оди,ама нејќе..
    не и е јасно што ќе сум правел додека ја нема т.е додека она одмара...абе да пукнеш..
     
  13. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.478
    Допаѓања:
    5.790
    Пол:
    Женски
    Еве баш летово бевме двајцата одделно на одмор. Според мене ако има доверба нема ништо страшно во тоа :) ( доколку се работи за пократка врска )
     
  14. swarovski

    swarovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Не се работи за доверба или не, не знам зошто работите ги вртите во тој правец.
    Се работи за тоа ДАЛИ САКАШ да одиш со дечко ти на одмор, или не сакаш.
    Мислам ако сте подолго заедно и е се ок, ваљда ќе сакаш да одиш со него повеќе, него со другарки. Ако не сакаш и тие ти се поинтересни, тогаш тука има некој проблем. Мислам сум идела и на викенд со другарки, и практикувам два одмори зошто да не, ама да не одам со дечко ми, а да одам со другарки за да продавам теории БЛА БЛА доверба Е ТОА НЕ ;)

    Значи одмор во различно време е ок, ако едниот партнер не може да дојде од Х причини ( во тој случај другиот нема да се затвори дома да седи :devil:
    А ако можат и двајцата, не гледам причина да не одат заедно АКО САКААТ :P
     
  15. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Секако дека дозволувам да оди со другари на одмор и секако дека дозволува да идам со другарки. Мислам погрешно се изразив-дозвола?! Не го ни прашувам, не ме ни прашува у стил „Срце може со другари/ки да одам на одмор?‘‘ Не го финансирам не ме финансира, не сум му родител, не ми е родител. Знаеме на што сме и нема потреба да не си веруваме и да се ограничуваме. Навистина имаме таква врска во која нема ..може таму да идам, може ваму?.. или каде си, со кого, зошто таму, зошто со рандом личност/и. И двајцата имаме слобода да одиме каде сакаме и со кого сакаме. Не сме биле до сега заедно на одмор а не ни се ни брза, млади сме има време кога да одиме на одмор во парови. Можеби догодина, ако сме сеуште заедно :) .
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Мислам дека кој ме читал знае дека сум од поконзервативните и не толку слободоумни кога се однесува на врска, брак и.т.н, така да не, не сум за одмор во различно време. Можеби во кратка врска, ама во долга врска за вакво нешто не сум. Прво, би се запрашала зошто сака да оди без мене(а потоа и него би го прашала :wasntme: ). Нити он имал таква желба ниту пак јас.
     
    На lolyta777, Strumfeta93 и MacaLove им се допаѓа ова.
  17. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Секако дека е поубаво кога одиме двајцата заедно на одмор, ама ако од некои причини неможе да дојде со мене би прифатила да оди и без мене, иако баш нема да ми биде сеедно, ќе го мислам цело време. Прво, затоа што ќе се изедам од љубомора, имам доверба во него а сепак ми е страв. Да не ме разберете погрешно, не мислам само на неверство. Мислите ќе ми бидат таму постојано, каде е , што прави, со кого е? Тоа би ме измачувало премногу.

    Потоа, повеќе сакам кога одам на одмор со него затоа што тие десетина дена сме целосно посветени еден на друг, има ли нешто поубаво од тоа? Идеалниот одмор ми е со него и бескрајно го ценам сето тоа време што сме го поминале заедно. Добрата страна е тоа што малку слобода никому не би му наштетила, за да не се презаситиме еден од друг, така да се изразам.

    Ама ако оди со други, тоа не значи дека ќе седам дома и ќе го чекам, и јас ќе отидам некаде во тој случај, секако зависи од можностите. Најидеално е да се истераат два одмори, еден со партнерот а другиот со друштво, но не секој може да си го дозволи тоа, и не е секогаш изводливо.
     
  18. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со Irreplaceable и Трендафилка... Во јули бевме три дена заедно на планина со уште некои пријатели а сега тој е веќе цел месец во Хрватска со брат му, а јас во Струга со пријатели..
    Не гледам ништо лошо во тоа да се издвои малце време за себе :)
    Јас на пример неможам постојано да бидам врзана за некој, се чувствувам како да сум во кафез.. А и кога ќе се видиме, во секој случај врската ќе се зајакне многу повеќе.. Што е далеку од очи не е и од срце :lol:
     
  19. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Не сакам да одам на одмор со дечко :?: Одмор , малку да одморам од СЕ , да одморам од него . Не значи ако одам на одмор сама ќе направам нешто . И он треба да оди сам . Да се одалечиме малку . Па да ми фали малку :wasntme:
    Сеуште не сум спремна , да му средувам алишта , да му правам јадење , да опоменувам на чорапите што ќе ми ги фрли под нос , на крпата што ќе ја остави влажна ....
    Помислата да се разбудам со него и да заспијам е убава , но се измеѓу .... :x Вака он сам , ја сама , па ми фалиш морам да те видам :lol: и така... Можеби кога ќе си припаѓаме со некој и физички ќе биде друга приказна . :$ Но сега , не , не . :d: На здрајве за сите што мислат како мене :)

    И несакам да заборавам . Секако би да одам само со некој со кој имам голема врска , а не да се чудам што да правам кога дечко од 2 месеца ми прдне во кревет :^)
     
    На Cynthia и pupi.girl им се допаѓа ова.
  20. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со тебе и јас го делам истото мислење со тебе.
    И што сега не дека не му верувам ама стварно тој да шета без мене?Не иди у предвид.Од кај да знам јас дали нема да ме изневери?сепак ќе си речи ај една вечер не е ништо ова она,нема да дознај.И што од сериозната врска?Ништо нема да биди.Ако е сериозна врскава ќе оди со тебе нема да оди со другари :?:
    А за обична врска се е можно.И да те изневери сеедно ти е,знаеш дека кога тогаш ќе раскините ;)