1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Однесување на полицијата, специјалните единици

Дискусија во 'Политика и настани' започната од slatkichKa123, 6 јуни 2011.

  1. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Масноли јасно ми е мене кај е одговорноста и јас бев прва која кажував дека министерката треба да си даде неотповиклива оставка и сеуште тврдам дека намерно сакаа да го заташкаат случајот што е надвор од било кои норми, ама за жал кривично одговорен може да биде убиецот и оние кои му помагале или биле соизвршители т.е сториле некое од горенаведените дела.
    Жално е тоа што кај нас моралната одговорност речиси и нема некакво значење. Инаку во демократските развиени држави моралната одговорност е и те каква санкција за политичарот, која повлекува низа непријатности од оставка, преку неможност за вршење на функција, па се до губење на тотална доверба кај граѓаните. Еј во една држава имаше случај откриле дека министерот не плаќал минимален данок на имот и човекот си даде оставка веднаш. Ама кај нас изгледа фотељите и се залепиле за г***вите на политичарите, па не можат да станат од нив пустите.
     
    На JuLleE и Masnoli01 им се допаѓа ова.
  2. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Е во демократско развиените земји каде законот и правата важат еднакво за сите во ваков случај е најнормално поснесувањето на оставка. Зошто? Затоа што при вработување на вакви лица кои се под твоја надлежнодт треба да си добро информиран за неговата стручност, ефикасност и квалитет со кој ќе ја врши работата. Да го направеше ова некој обичен исфрустриран насилник на улица се ќе беше поинаку, но овој е со таа и таа функција па ќе видиме што да се превземе за да издејствуваме олеснителни околности нели :fubar: Ама кои околности ќе се земат в предвид кога жртвата не покажувала знаци на отпор а притоа и бегала за да се спаси (е ова морало многу да го изнервирало).
    Туку да се надеваме дека колку-толку ќе одлежи за тоа што го стори освен ако не му издејствуваат рехабилитационен третман оти големи стресови се тоа.