1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Однесување на полицијата, специјалните единици

Дискусија во 'Политика и настани' започната од slatkichKa123, 6 јуни 2011.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Значи и 2 шамари да имало ќе има траги за насилство. Но ќе чекаме да објават медиумитеи да видиме што ќе покаже обдукцијата
     
  2. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    ^^ Овој проблем посебно за семејно насилство, е нешто сосема различно што ти го зборуваш од ова. Овој проблем не е само кај нас, за жал. И не е проблем само со познати мажулиња а е проблем и со обичните мажулиња, кои го прават тоа.
     
  3. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Ма и медиумите веќе ми се преку глава дојдени (искрено). И тие се лево или десно ориентирани, нема средина.....или е црно или е бело!
     
  4. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Има сега за момчето на а1.

    Поентата ми беше дека се заташкуваат случаи :)
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Актуелни политички настани

    еве кажуваат за детето на А1 очевидец!
     
  6. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Знам што ти беше, ама јас од други извори од работа повеќе знам за тоа со семејно насилство проблемот, затоа тоа ти велам.
     
    На slatkichKa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.200
    Пол:
    Женски
    Откако полицијата не објави информации за причината за смртта на починатото момче синоќа по полноќ на градскиот плоштад, агенцијата Нет Прес објави изјава од очевидец кој видел како „Алфите“ го претепуваат момчето.

    „Седев на клупа кога пред мене видов како припадник на специјалната единица Алфи со голема брзина брка младо момче. Момчето се сопна од еден кабел, и не успеа да побегне од рацете на алфашот. Припадникот на специјалната единица почна брутално да го удира по сите делови од телото, на што момчето не пружаше отпор и за многу кратко време се струполи на една клупа. Специјалецот се исплаши дека можеби го усмрти па се обиде да го освестува и да бара вода, но по пет минути дојдоа негови колеги и со тегнење го однесоа момчето накај МЕПСО, изјави очевидецот за агенцијата.


    Во моментов граѓани се собираат на Фонтаната во градскиот парк на протест за смртта на момчето.

    http://www.plusinfo.mk/vest/4285/Gragja ... to-momche-
     
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ах бе луѓе ... најтрагичното е што при очи здрави и памет здрав не прават будали! И ништо да не им можеш?! ... :fubar:
    Просто ми е веќе одмилено да кажам од каде сум и каде живеам! :x И после да бидеш патриот??Зошто??!
    Господ е еден, може забавува ама не заборава ... Се враќа лошото со камата секогаш.
     
    На Alanna, Blumarine и FBI им се допаѓа ова.
  9. Tashaa

    Tashaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    38
    сигурно дека претепале момче до смрт сииигурноооо !хахахаахаха боже што не ќе се измисли уште..па кај се родителите негови да ги покажат или доволно е само некој лажен сведок за луѓето слепо да веруваат ццц... :^)
     
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    http://vnukot.blogspot.com/2011/06/boy- ... es-in.html

    http://www.radiomof.mk/2011/06/protest- ... akedonija/

    Протест во парк заради неразјаснета смрт на момче на плоштадот Македонија
    јун 6, 2011

    Според вестите објавени на Нетпрес, Плусинфо, Макфакс, Форум и А1 во изминатиот час, во полноќните часови на 6ти јуни (петок) на плоштадот Македонија починало момче на возраст меѓу 23 и 25 години. Според изјави на очевидци пренесени од Нетпрес, момчето било физички нападнато од припадник на специјалната единица Алфи.

    „Според СВР Скопје првични траги на насилство нема, но обдукцијата треба да пресече за конечната причина за смртта на момчето.

    Денеска на пресот на МВР, новинарка од еден медиум, кажала дека наводно видела пред нејзини очи како „Алфите“ вчера вечер тепале момче, и прашала дали досега има пријавено таков случај во полиција.

    „Нема пријавено досега таков случај, ќе провериме и ќе испитаме“, одговорија од МВР и ја повикаа новинарката да даде изјава во полиција за нејзините тврдења. “ пренесува Макфакс.

    Во моментов нема повеќе информации на други медиуми за овој случај.

    Младите на социјалните мрежа Фејсбук и преку хаштаговите #daniel #fontana и #park на Твитер повикуваат на протест на фонтаната во Градски Парк во Скопје по објавувањето на веста на Плусинфо. Според изјавите на Твитер, во Градскиот парк се собрани и очевидци на настанот.

    Радио МОФ искажува жалење за смртта на момчето и ги повикува сите кои имаат информации за овој случај да ги споделат истите со медиумите.



    ЕДИТ: ДРУГА ПРИКАЗНА!!!

    http://www.forum.com.mk/#2%2F258645%3Bj ... 75D0B5009F

    Момчето било донесено од страна на 4 до 5 лица од плоштадот, каде се одржувало Баскер фест, пред МЕПСО, бидејќи според укажувањата на сведоците, му се слошило, велат од СВР Скопје. Викната е Брза помош на лице место и констатирана е смрт.
    СВР Скопје излегла на лице место и извршен е увид. По наредба на истражен судија телото е предадено на обдукција. „Работиме на утврдување на идентитетот на лицето“, изјавија од СВР Скопје .
    Во исто време на плоштадот вчера се случуваше и спонтана прослава на одредени приврзаници на политичките партии по повод изборите, но од СВР Скопје засега немаат информации дали инцидентот е поврзан со прославата.
    Според СВР Скопје првични траги на насилство нема, но обдукцијата треба да пресече за конечната причина за смртта на момчето.
    Денеска на пресот на МВР, новинарка од еден медиум, кажала дека видела пред нејзини очи како Алфите вчера вечер тепале момче, и прашала дали досега има пријавено таков случај во полиција.
    „Нема пријавено досега таков случај, ќе провериме и ќе испитаме“, одговорија од МВР и ја повикаа новинарката да даде изјава во полиција за нејзините тврдења.


    ЕДИТ: МАКФАХ СО ИСТАТА ПРИКАЗНА КАКО ФОРУМ

    http://www.makfax.com.mk/#2%2F258636%2F ... makedonija

    ШТО Е ВИСТИНА ШТО НЕ?!? Сведокот е дечкото од А1, сведокот е новинарката или...?!?
     
  11. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Па не им е прв пат да се однесуваат неартикулирано. И онаа жената која ја турнаа... Значи мора да припазат на нивниот однос, но тие не се замараат мислат дека можат што сакат да прават а се само обични пиончиња за берење пари на власта. Од власта се ставени на работа, и затоа не им е гајле. Да се примени на работа по конкурс и според тоа кој колку е вреден ке видиш дали ке се однесуваат така. Јбг така функционира тоа во Македонија. :)
     
  12. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Тие се насилни, агресивни, искомплексирани , спутавани во детството, ниско -интелигентни, ЖИВОТНИ!!!
     
  13. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    еве ја другата приказна, многу јасно дека и овој случај ќе се заташка како и многуте во Нашата држава :x
     
  14. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Значи и ова е можно но некој сака политички да го искористи настанов :tmi:
     
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Но, кој е сведокот, момчето, новинарката, двајцата, детето тепано било, нетепано... сите со различни информации. Некој некого лаже, но кој? Секако нас не лажат, ама кој не лаже?
     
    На FBI, faye, Nightwalker и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Абе оти не лажат заклучивме, сеа да си откриеме кој е :lol:
    Ццц знаете ова е шашава држава како што би рекол Иванов ама функционира :rofl:
     
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Ова требапе сите до еден да излеземе, како во Грција цело население се крена затоа што беше убиен студент па и кај нас сега кога се случи со убиството на албанчето сите станавме на нозе дури и јавни дебати се одржуваа и одма се расветли случајот, зашто сега не сме сите на нозе и старо и младо.

    ај што сме налудничарска држава барем ние граѓаните да делуваме.

    :'( :'( :'( навистина жално.


    Едит: иначе Сител не ја објавија оваа вест, што бе тие на Марс живеат и незнаат што се случува, сите објавија само они не. No comment. :x
     
    На Miss-Independent и JuLleE им се допаѓа ова.
  18. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Мене во глава ми се мотаат неколку сценарија.....и неколку аргументи поврзани со нив.

    Прво, може било детево бркано од алфи (кретени) поради тоа што било под дејство на наркотици (не знам дали било, претпоставка). Еве да речеме дека му се слошило од тоа...........ама да беше така немало да има само алфи на место на настанот, туку ќе беа повикани и медицински екипи и обични полицајци.

    Второ, мислам дека сведокот кој се појави на телевизија е свесен дека неговата изјава може да покрене судење и тој истиот треба да биде сведок. Од моја гледна точка не гледам дека некој има храброст да лаже во случај провив алфите.

    Трето и најважно, да беше целосна невистина, Сител уште веднаш ќе се изнесеше со целосен демант на настанот објавен од страна на А1 (заклучивме дека така функционираат).

    Ова мене ме наведува дека алфите имаат врска со смртта на момчето, дали делумна или целосна ќе видиме за некое време.
    Ако било момчето под дејство на наркотици, помешано со стрес, страв и тепање......ништо не ме чуди :^)
     
  19. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    Зрозена сум од целиот овој немил случај со детево :@ Без разлика за која и да сте партија, без разлика на што и да било детето, без разлика како и да било- сепак се работи за човечки живот и никој нема право да го одземе!!!

    Јас пред 4 години имав многуууууу лошо искуство со тие Алфи. Со мм(тогашен дечко) се паркираме кај МВР(кај МТВ), за да одиме во Hard Rock и не застануваат Алфи- кој сте, каде одите, дајте лични карти. Тој едниот ми ја зџапа ташната и ми истури се што имав во неа на земја( на таа мочана прашина), мм го залепија за кола, као да е највечи криминалец па почна да го тресе, му вика ајде соблакај панталоните и кондурите. Мм само им се насмеа и одби нормално и им рече дека ќе се покаат за ова. И тој кретенот почна да го мава(боксови, коленца,клоци) на што јас му свикав и другиот ме фати за коса и ме седна кај нив во кола. Среќа што имаше многу луѓе па дојдоа и почна да се буткаат викаат и некој во меѓувреме викнал полиција. Кога дојдоа полицајциве и овие не пуштија. Нормално дека не го оставивме така тоа. Во полиција дадовме изјави и таму ни рекоа дека џабе е да се покрене тужба, зоштот и онака секогаш е во корист на Алфите и дека не сме прв случај таков. Значи и они си знаат и се искрени и си кажуваат. Ок, ако така сакате! Дојдовме до типот кој го измлати мм и си го доби добро .Чим сами кажуваат дека е залудно да покренам тужба, ОК ќе си ги преземам работите во свои раце.

    Инаку сите Алфи се поранешни криминалци со досие, поранешни доушници на полиција и нарко зависници. Нема ниту еден асален во Алфите! Па нормално кога Ален му е обезбедување на Мијалков, можете да замислите какви се Алфите( кои ги вршат прљавите работи за полиција)!!
     
  20. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    ^^ Нормално е дека членови на Алфите се поранешни криминалци, наркомани и забегани луѓе. Здрав човек не може да биде истрениран секогаш да биде настроен кон брутално и крвничко тепање |(

    Почнувам да се чувствувам како во некој американски криминалистички филм, во кој главни мафијаши се оние кои раководат со државата и диктираат се’ околу себе (епа не сум далеку од вистината) :worried: