1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Однесување на полицијата, специјалните единици

Дискусија во 'Политика и настани' започната од slatkichKa123, 6 јуни 2011.

  1. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    и што сега ??? ке почнеме да збориме како ромите и албанците се никакви? колку за твоја информација во секоја куќа има веце... а тоа значи дека не можеме да кажеме за цела една нација дека е никаква и дека се безобразни затоа што во секој народ има и добри и лоши... не можеш едноставно на тој начин да ги делиш луѓето и да имаш такви прерасуди.. кај мене дома работи циганка повеќе од 20 години.. значи она кога почнала да работи таму јас можеби не сум ни била родена.. ден денес работи и ние толку многу доверба имаме во нејзе што можеме цела куќа да и ја оставиме.. така да да не почнеме да збориме за тоа кој бил цвеќе за мирисање а кој не..
    срамота да го мислите ова а не па да го изговарате
     
  2. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    А да повниимаваа какви се лица и нестручни кадри ставаат на такви ОДГОВОРНИ места.
    Ама изгледа кај нас во тренд е попрво да се вработи партискиот член кој на митин вриштел и урлал во име на лидерот и партијата како на утакмица отколку СООДВЕТНИ СТРУЧНИ КАДРИ кои се повеќе чекаат вработување...
    Со горенаведените казнени лица од одделот за безбедност на државата само се докажува нивната (не)стручност и (не)професионалност...
    А може и да се претпостави како си завршуваат по изречената казна :tmi:
     
  3. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607


    сите живееме од иста причина без разлика каква боја имаме или што националност сме
     
    На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    Наскоро треба да бидат објавени повеќе детали за тоа што сторило МВР до сега за случајот на убиеното 25-годишно момче, поради кого вчера центарот на Скопје беше блокиран од стотиците демонстранти кои бараа расчистување на случајот.

    Неофицијално, полицијата веќе уапсила еден осомничен, а го утврдила и идентитетот на убиениот, за кого обдукцијата потврди дека бил брутално претепан.

    Извот- http://www.plusinfo.mk/vest/4384/Uapsen ... a-momcheto

    Па нели немало траги на насилство?! Сега чекам прес од Иво Котески ајде нека рече сега- Ако знаете нешто пријавете во полиција!!! Многу ме интересира што сакаат да скријат и заташкаат. Ама залудно никогаш нема да излезе на виделина!!!
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Со оглед на бројот на луѓе кои во изминатитов период беа убиени и од обични полицајци, кои решиле да си ја застрелаат жената, љубавницата, пријателот, колегата или не знам што... богами треба земјава да размисли дали воопшто да дели оружје на полиција.

    А, алфиве |( мислам дека отсекогаш биле проблематични, од кога е формирана таа единица, милиони скандали слични како со ова детето се поврзани со нив и нема ама ништо што ги оправдува. Дали супер си ја вршеле работата ловејќи криминалци... ма воопшто не ми е важно ако после работа се животни по улица.
     
  6. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Полека бре женски, еј, опуштете се малку, ауууу, страшно сте накострени, еве вака ве замислувам
    [​IMG]

    Jaс само дадов еден пример каде што НЕ секогаш се во право другите (под други подразбирам Македонци, Власи, Роми, Албанци, Турци, Французи, Кинези итн итн итн). А вие ме направивте ко да ги мразам Ромите.
    Боже сачувај!
    Научете се да не ги вртете зборовите на другите.
    Не само овде, и во реалноста!
     
  7. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
  8. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Коментарот на Лилит беше кажан во иронична смисла и се надоврзува на претходната дискусија со Блонд, ;) Прочитај ја дискусијата и ќе ја сфатиш поентата на коментарот :)
     
  9. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    па веќе кога немате прерасуди бидете и самокритични ....
     
  10. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    Веројатно мислат дека и за овој протест кривецот е Бранко ... па ајде сега да убрзаме за да не биде поголема. |(
     
  11. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Значи нема потреба дискусија да ја носиме до тој степен да шириме расна, верска или било каква омраза, Блонд не е виновна ништо таа само наведе пример како Ромите ги преувеличуваат работите нигде не наведе дека сите Роми се лоши и т.н. (Не го вознемирувајте женулето трудничко ни е :) )
     
  12. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Демократија - мисловна именка за република Македонија.

    Случајов почнува да ме потсетува на филмот Омраза (La Haine) посветен на бруталноста на француската полиција која претепа и со тоа и уби едно дете.
    Кој не го видел, нека го погледне.

    Имам страшно горчлив вкус во грлото заради ова, секогаш се ежам од вакви настапи на специјалните единици затоа што ме потсетуваат на држави каде што владее или тежок комунизам, или силен фашизам.
    Многу ми е криво за детето, кое и да е, и криминалец да е, не заслужува да почине претепан до смрт. Не, не, не :x

    За крај цитат од филмот, кој како сака нека го сфати, ама ми се совпаѓа со ова што се случува.
    Типот се фрла од облакодер, се самоубива и паѓајќи се убедува самиот велејќи си - jucqu'ici tout va bien.

    Засега...се е во ред :|
     
    На Blumarine му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    Мене не ми е јасно една ствар. Како до пред 10ч немаа поим дека воопшто се случило убиство и сега наеднаш во рок од 10 часа они го разрешија убиството?! Хм, нешто смрди, ама бааѓи во сто ова :^)
     
    На Dafnee му/ѝ се допаѓа ова.
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    Еве сега кажаа дека момчето било претепано ... А бил алфа полицаец во цивилка. Ѓубре!! Господ да го казни полошо! :@
     
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    На алфа има сега вести, некое друго момче зборува.. не знам дали од а1 тоа.

    едит: ми се чини или од МВР и денеска рекле дека немало повреди :wasntme: во телефонски разговор за алфа, рекол Котевски ќе ги блокираат сите страници кои повикуваат младите на насилство ха!
    И странците објавуваат за настанот.
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    сега кажаа дека обдукцијата докажа!
    детето било целото испотепано, со скршен нос, тепано по главата
    а министерството за внатрешни се уште стои до својот став, дека не бил тепан!!!!!!!!! :envy: :envy: :envy: :envy:
     
  17. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Ви текнува ли што стана во Грција заради убиството на тинејџер од страна на полицијата.
    Катастрофа, какви немири беа тоа, слушнав оти и тука се организираат некои протести ама тоа сигурно ќе биде излезена претежно младинската организација од страна на политилките партии во опозиција...
    Ние обичните немаме храброст за тоа...
    Да се надеваме дека мирно ќе поминат и ќе ја сватат пораката оние кои им е упатена :fubar:
     
    На Blumarine му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    да но тој полицаец беше фатен и казнет!!!
    да даде господ и оваа свиња да биде најдена и доведена пред лицето на правдата!
    и да му дадат што поголема казна :devil:
    да видиме колку ќе биде тогаш силен!!! Aма господ е голем, ќе го најдат
    детето се викало Mартин Hешковски од Kозле
    осомничен припадник на тигрите- сам се пријавил!!!!!
     
  19. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Најново е дека обдукцијата на момчето е завршена и резултатите од истата покажуваат знаци на насилство, односно брутално претепување до смр, со тоа што најголем дел од повредите биле во левата слабинска регија на телото, која била речиси распадната...Телото е пренесено во капелата Бутел и сместено во фрижидер... :( Идентитетот на детето сеуште не е објавен... :(
     
  20. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски