1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Однос снаа и свекор и мажот како трето лице

Дискусија во 'Брак' започната од OGNOMET, 18 јануари 2012.

  1. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    н е срека несрека е што било темно треба да ви улета на сред секс на светло да се усрами белким ке му дојде ум коњ неискастрен ами ако сте се заглавеле од стрес што ке сте правеле после?
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milicka77

    Milicka77 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    н е срека несрека е што било темно треба да ви улета на сред секс на светло да се усрами белким ке му дојде ум коњ неискастрен ами ако сте се заглавеле од стрес што ке сте правеле после?[/quote]
    И замисли еј тоа да се случело,бруки ееејјјј.... :tmi: Ама не му иде ум,секој ден не пречекува во ходник на врата и плата земавте ли,ова треба да се плати,тужба ми дојде за она |( и уште невлезен дома ти ствара нервози АМАН.А неговите 6000 ден од технолошки само за здравјето негово.Секој ден проверува нешто,крв,срце,шекер,бубрези...........крај нема.Во тие години бил каде би можело нешто подмукло да му се појави |( .До чистачка во влезот и за неа даваме 100 ден ееј и викал дојди покасно децата кога ќе си дојдат. :o
    ММ вели ајде да одиме под ќирија да го оставиме сам,ама јас глупа му велам како бе ќе живее со 6000 ден ,греота е,ќе умре од нервози,или ќе добие некој удар,па на совест да го носиме.А знам дека ако се случи нешто такво јас ќе бидам крива ,па демек не се слагаше со татко ми,ти сметаше,бла,бла...а и сам знае да признае во нервоза дека неможе да го трпи,дека отсекогаш вака правел дури и на мајка му,и водел есап за секој денар,не и оставал пари за ништо :roll:
     
  3. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    lele posakuvam nikoj da nema takov svekor kako jas sto mi se mesa postojano vo sekoja kucna rabota vika vidi ne si izbrisala dobro ne si iscistila mnogu soleno jadenje pa nemalo sol pa gorko kafe blago kafe gusto slabo kafe pa mu smetaat kosite mnogu dolgi kosi sum imala pa on ke mi vaga stvari koga ke izlezam de ke kazuva imas maz nesposoben ne mi dava pari pa ke se fati za moite roditeli ke kaze imas majka losa a tatko ti e predobar... Koga ide vikend od nego ne mozes da spies ke zema da vika od sabajle kako lud! ke dojde na vrata navecer da ne pazi sto praemoo... KATASTROFAA!!
     
  4. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Боже што нема !!! с с с с. Значи стварно ја претерува свекорот твој. Што е тоа ?! Срамота. Без да тропне влегува во соба :x Ами ти така да се облекуваш нешто слично ?! Па побогу срамота е :!:
    Убаво пиша eva11 требало да ве начека така (сега немој погрешно да ме сфатиш), можеби тогаш би му дошол умот малку.
     
  5. Milicka77

    Milicka77 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    Агрона ,свекрва ми починала пред да се земеме,болна била жената и ја знам од кажување.Ама вака и правел не ја фермал,пари нема за ништо само по 150 ден од ден,ништо повеќе.Замисли...греота жената.И сега мм знае да каже татко ми ја умре мајка ми,душата и ја изеде,ништо не и пружи во животот,само со нервози го помина животот,сега сака и нас да не јаде...Може и така да е...Господ грев да не ми пиши :(
    Не го интересираат ни внуци пара да му дади ни деца.Само здравјето.Му велам не те сакаат внуците , пари не им даваш и ми вели големо гајле ако не ме сакаат, не оде да ги виде се му е неарно(изговор)ни па гајле му е. :!: И они не го сакаат,го знаат,само здраво на улица му велат ништо друго.
     
  6. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Milicka77 тој и таков ќе си остане. Јас само едно ќе ти речам гледај си го сопругот чувај си го нека не се нервира тој поради татко му, гледај си ги дечињата и ти самата. Тој нема да се смени. Господ гледа ќе му врати за се што правел. Само издржи и без нервоза. Нервозата е болест, затоа немој да се нервираш. Колку и да се трудиш да ги смени маж ти работите и ти пак нема да можете кога свекор ти е инат магарешки и таков подмукол човек (злобен). Само без нервози верувај и Господ нека ти даде трпение и разум. И гледај си се ти, маж ти и дечињата. Поздрав, а јас ти посакувам од срце навистина се' најубаво. :hai:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  7. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    184
    ,
    :tmi: душо моја јас живеам со таков свекор 18 годинчиња а бе на продавница не можев однегио да излезам погомити заборавил нешто и помене идеше како куче дан избегам ама сега женичката му е болна морат да си ја гледат и му се скрати шеткањето и јас си се вработи и не му удирам рецка сега ама ко бев помлада невеста мислев ке полуда од него ама ме чуваше господ :rofl:
    карактеристики на шерет свекор: најдуванјењ мани, мајтап со све ти што си напрајл, експерт за чување деца, експерт за пазарење, експерт за подучување на децата од твоите роднини и пријателку за уште еднаш никогаш да не ти влезат вкуќа! :D експерт за то која невеста имала швалер и за то како тој би ја убил ха,ха експерт за омаложување на сопствените синови од типот ,,НЕ СЕ МАЖИ,, :D ами што е господе боже дан сакат тој на нивно место маж да се прајт ,,мажлецот да му капнит,, господе простими ! и бла ,бла ! .....
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milicka77

    Milicka77 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    Благодарам на подршката,ама многу е тешко да останеш рамнодушен покрај таква личност.Се трудам максимално да го истрпам и игнорирам иако е многу тешко.Не му кажувам на мм што се зборува за него оти тешка војна би избила.
    Замислете си идам од работа и морав одма до град,влевам го земам детето и излевам,него само добровечер и излевам имам нешто работа.И се јавил на мм (тој не беше дојден од работа) и му рекол кај замина којзнае налутена е нешто. :fubar: И овој ми звони што ти е налутена да не си нешто од работа да не те изнервираа или нешто друго.Абе ништо велам шо треба ли да му објаснувам на татко ти каде одам и ако сум лута зошто сум лута. |(
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    а бе не се секирај он така мора да стои на врата да ве пази случајно да не се повредите ооооо е тука веке стои смајлито што се крсти :tmi: :x
     
  10. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    не сум знаела дека постои ваква тема но сега кога ја приметив гледам колку е добредојдено да си олеснам на душичкава. Имам и свекор и свекрва арно ама од свекорот глава не можам да кренам ни јас ни мажот ми. Еве веке 1 месец јас лично како не разговарам со него ниту пак он изразил желба за разговор. мислам дека направив се за да не дојде до овој степен но не се може никако со него. исто како и постот погоре- пари пари и само пари. За се ова е мое, твое, што си заработил ти а што јас. Аман веќе со тие проклети пари. пример ако дојде сметка за нешто мора да се плати истиот ден ама буквално истиот ден - во спротивно ние не сме домакини, ние сме расипикуќи вакви онакви. до таа крајност оди што дојде кај нас во дукан ( ова е случката после која престанавме да разговараме) и ни вика- само што го видов поштарот по пат и ми ја даде сметката за струја ајде да ја платите. ние му викаме ок остави ја ке ја платиме деновиве. ( ние ги плаќаме сметките за струја што заеднички ја трошиме ) и почна да вика ко ненормален и тоа пред нашите вработени ке ви ја исклучам струјата, ке ве избркам од дома, ( куќата ни е на негов плац ) ке растете бебе во темница, детето ке нема сијалица да ви види ( а ја нели трудна само што го почнував 9 месец ) така не повредил, така не омаловажил пред вработените - ќе си речат овие ебати газдите никој не ги рецка ( тоа мање више важно поентата е дека се пострамив ) Или, син му те. мажот ми му должел пари на татко му 500 евра - 70 евра за патики што си купил уште кога бил дечко ( замислете памети ејјјјјјјј , 100 евра за садопер што ни купи и слични ситници и 200 евра за свадбата што дал оти мажот ми бил кнап па не му достасувале па му побарал заем- и собрал он математики со 500 евра камата ( од каде ја извади оваа сума не знам ) и замислете ни ја зема колата. Јас трудна со крварење на лекар сме оделе со автобус или такси а во двор две коли стојат, неговата и нашата. има милион случаи од кои косата на глава ке ви се крене ако ви кажувам. си се расприкажав ама јас тоа од мака. Сирота моја мајка ( почина пред 7 месеци ) ми викаше тешко тебе со него јас не бе мамо грешиш ( а не пропушта прилика кога ке се поднапие и пред луѓе и пред мене да збори каква била мајка ми, од какво семејство му била снашка ) моево нема крај подобро да си прекинам тука оти 100 страни нема да ми се доста..
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Ај свекрвиве се лоши знаат да мрчат ама свекориве...полоши од 10 свекрви да не ги прифати...ц..ц.ц...
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    анче срцка велиш 1 месец не правиш муабет со него а јас ке ти кажам уште 101 да не правиш и ич да си немаш гајле што ке речел како ке речел ти си бремена ке ти даде господ дете треба да си асална да можеш да го чуваш во човек да го израснеш не да се замараш со тој стар вампир гледај олесни си се и него а го има а го нема да него приметуваш инаку тешко тебе и млеко ке ти сопре и нервозна ти нервозно бебе и да ти кажам најубавиот период кога треба да ти биде он ке ти ствара нервози исто беше и кај менеод 10 години брак 7 седевво иста кука со свекор и свекрва а сега 3 сум на страна во стан(читај избркани од таа кука од свекор ми) сега веке децата ми се пораснати али јасно ми е сега кога требаше да си узивам со дечињата да си ги растам со задоволство јас не обракав внимание на нив стално бев расплачена и изнервирања сега сум сама ама и децата се големки и се самостални кое на школо кое у градинка така да со две деца изгледани јас не осекам кога ми порасна децата така да не е чудно и 3 да си родам :D :D :D
     
    На ancetupance му/ѝ се допаѓа ова.
  13. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Анче, мани го таму, ич уво да не ти чуе. Тоа се исфрустрирани глупаци кои гледаат само пари, луѓето ги гледаат во форма на пари..... Ми се гади, од причина што знам како ти е, не се нормални бе на сопствените деца. Немој да се нервираш, имаш одговорност кон животот што расте во тебе. А он нека си мрчи, нека си горчи во себе, пелин нека стане. Само седи си по страна од него, и ќе му светне еден ден, идиоти едни прорачунливи... ;(
     
    На SimonaTino и ancetupance им се допаѓа ова.
  14. macika4

    macika4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    28
    Zdravo na site ....I jas da si ja iskazam mojata maka i ako mozete nekoj sovet da mi dadete .Jas rabotam privaten biznis veke 4 god i se mi e super imav prvo otvoreno dukan pod kirija ama za da ne plakam kirija se prefrliv vo kukata kaj sto ziveam napravivme dukan i se super , so mazot mi sme 2 god vo brak i vo pocetotkot ziveevme sami i super ni bese i eve sega nekolku meseci sme so svekorot i svekrvata i pocnaa odma so nivnite raboti nemoj da izleguvas od taa vrata ke se rasipe ne e ko obicnite vrati zasto zaklucuvam vrati od dukan (druga vrata ne taa sto mi vika da ne izleguvam) za gluposti se raspravame fintata e sto jas nemam podrska od maz mi i sega moram od gazdarica da idam da rabotam za plata zatoa sto ne svakaat deka toa mi e idnina deka nema kade da se raboti baska se toa i so maz mi imam problem na pocetokot ne bese takov moze i bil ama jas zanesena od ljubov i ne ni primetiv ne saka da se baknuva na nikakov nacin koga ke treba da imame odnos so molenje sekogas toj e nervozen ili ke e umoren ja puknav i nikogas ne me pipnal so gola raka sekogas mora da sum oblecena se izvinuvam za ovakvi muabeti ama mora da kazam na nekogo inace ke puknam od maka neznam vise sto da pravam sekoj den sum nervozna i napnata ...I plus nemame deca zatoa sto toj misli deka ednas ako legnes odma ke se fati kako kaj drugite bilo taka i kaj nas trebalo lele mnogu sum raseana neznam veke sto da pravam se unistiv vise .....
     
  15. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    dve godini ste vo brak i se uste te nema pipnato so gola raka .. pa ako ne saka da ostanes bremena verojatno ima zastiti... izv sto se mesam ama.. ako partnerot ne ti dade poddrska vo ovie momenti so svekrvata nema koj da ti dade.. bidejki treba da misli so tebe mu e cel zivot negova majka denes e utre ne pak so tebe treba da ostane ti ke go odrzuvas a ne negova majka ! :^)
     
  16. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    184

    ?????????????? дојди во друга посодветна тема !!!!
     
  17. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    јас пак на оваа тема...пред се чисто да ми олесни на моево напатено душиче а потоа и да слушнам некој совет како би постапила. Веќе ја кажав мојата приказна и мојот проблем со свекорот. Не би да се повторувам но сега откако се породив ситуацијата е уште понеиздржлива. Еве веке месец и половина како сум со бебушко дома- од кој што ( без претерување) 4 пати слушнав да си одите од куќата, струјата ке ви ја исклучам и бла бла....Се скаравме со сопругот и ете му прилика- стоев во еден ќош со бебето во рацете плачев ко магарица а тој ме навредуваше без милост при тоа советувајќи го мм да се разведе од мене- не се секирај синко ке и викнам полиција и социјално да ја приберат во дом ( иначе јас сум сираче ) Убивајки се од плачење во ќошот каде што стоев ми се смееја и меѓу себе си викаа- види ја ненормална ( а мене срцето ми се кршеше )Купивме со мм нов автомобил ( на старо е но за нас е нов ) и мм му даде клучеви да го проба и ни го чукна во зидана ограда. поради тоа и се скаравме со сопругот. Денес поминав до работа и вработената цела се тресе- ми вели беше свекорот твој и ме навреди и се искаравме. Ми се закани дека не можела повеќе да поднесе и дека ке си даде оставка но јас зависам баш од неа бидејки со бебеуш не можам да работам.И ете причина - му велам денес да не оди кај мене во дуќанот и пеколлллллл.... Се тресам ко лист со бебето во рака а тој се смее ко ненормален, навредува без влакна на јазикот и што е најтрагично од се ме исплука, кај мене па и бебето. Гнаса.... ММ се повеќе како да бега, се плаши од тоа да не се скараме со нив но тоа ете понекогаш е неизбежно. Не гледам излез, се плашам дека полека ја губам и подршката од сопругот- му доаѓа некако како да тој крева раце од се. Бракот ми се урива поради еден старец без мозок. Не знам како да го спречам тоа, понекогаш мислам дека и единствено решение за мир е разводот. Многу ми е тешко... Се убив од реферирање, божем да ми олесни де....
     
  18. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    ^^Душиче мило, а некој да му ги отвори очите на твојот сопруг, си седнала ли со убаво да разговараш со него да слушнеш од него како гледа тој на оваа ситуација, зошто не те заштитува??????? Или да им викнеш ти дома некоја служба па да видиме кој треба да се згрижи во дом или во полиција??
     
  19. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Зошто му молчиш....закани ми се со полиција и навистина викни, малку нека го растресат.
    Што те гледам будалче, уште му плачеш и се тресеш. :^)
    Колку што разбрав дуќанот е твој, закани му се дека ако уште еднаш оди таму ќе викнеш полиција и ќе бараш судска забрана за пристап, т.е. судот да му забрани да се доближува до тебе или до објектот на одредени на пр. 50 метри.

    Повиши го тонот, удри со рака по масата и гласно кажи му дека не е со сите и дека ќе му викнеш жолто комбе. Најсериозна сум, не се потсмевам ниту те исмејувам.
    Ако случајно се обиде да те исплука, ти р`кни го петци онака извлечи :P , со некои едноствно не можеш со фино, тогаш пробај на ист начин како него.
    Тој дрзок и безобразен, ти биди бетер, кажи му гласно дека не му се плашиши ако тој тебе ти се заканува со социјално, ти него закани му се со лудница и кажи му дека попрво ќе поверуваат на вредна, работлива мајка (плус имаш и сведок-вработената) отколку на некој изветреан старец. :!:

    А на маж ти кажи му дека ако си сирак, не си безнадежен и изгубен случај и дека ако не си го смири татко му, ќе го смират надлежните органи-полиција или закани му се, кажи му дека навистина немаш сили да се бориш сама против сите и дека ако вистински и искрено те сака и тебе и бебето ќе мора да заземе страна, а не да си го извлекува га*от и да крева раце.

    И најважно, пак ќе се повторам-престани да плачеш, така само им покажуваш дека си слабак и дека те погодува тоа што те навредува. Застани цврсто, заземи став и јасно кажи ми на маж ти-или е со тебе т.е. со вас или е со нив.

    Зошто уште седите таму, не чекај те да Ве избркаат, најдете некое поскромно местенце под кирија и одете си. Не го трпете и не дозволувајте да Ви се распадне бракот заради него.
    И најсериозно викни му полиција и кажи дека психички те малтретира.

    Јас да сум на твое место, ќе си одам од таму, а мм или доаѓа или нека си седи со татко му.
    Нема шанси да трпам некое старчиште да ме плука и вреѓа, па уште и со бебе во раце да му плачам. :^) Како да не, нема шанси, си собирам парталите и си одам.
    Може поскромно ќе живеам, ама барем нема да трпам да ме тероризираат и да ме исмејуваат.

    И ако си плаќате комуналии зошто да Ви ја исклучи струјата ?:^)
     
    На SimonaTino, Mayyya, Nati.P и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    3.837
    Пол:
    Женски
    Да се сложувам, побарај помош од некоја институција, ова е нехумано. И обавезно разговор со сопругот. Поздрав и се надевам ќе се реши ситуацијата. :*