1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Однос снаа и свекор и мажот како трето лице

Дискусија во 'Брак' започната од OGNOMET, 18 јануари 2012.

  1. evgee

    evgee Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    mojot svekor e bukvalno najdobriot covek na planetava. Iskreno go sakam kako Tatko, toj me obozava, sekogas najmn go poddrzuvam, mu imam dadeno i kluc od mojot dom za koga i da posaka da dojde, da mi go prolepsa domot so negovata dobrina i prijatnost.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  2. irence88

    irence88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    epa zlato moe imame ista zivotna prikazna,ama ja veke ne trpam i ne molcam zosto mi pukna filmot,si mu kazav sve fino lepo u oci i aj u p... m... go ignoriram i da ti kazam se edno mi e
     
    На Anyshka и mama27 им се допаѓа ова.
  3. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Lele majko sto ne procitav,koj svekor se mesal za jadenje koj za cistenje..sramota tesko na vas.Koga ke se setam ednas za edni tolumbi gi pravev,taze nevesta od internet go vidiv receptot..sto da vi kazuvam na se licea osven na tolumbi a mojot svekor mmm najubavi se vikase,i taka den po den si se nauciv da si pravam sekakvo blago,covekot mnogu po blago bese i sekoja den go iznenaduvav a toj i svekrva mi bea misles diamanti sum im dala.Isto vazi i za moite.Inaku imav najprekrasen svekor od cere i sine podolu ne me simnuvase.Ete po tolku godini poznavanje nikako ni koga stanav snaa nemozev da gi zavikam svekrva mi i svekor mi mama i tato.Ne deka ne go zasluzile toa no nemozev si imav jas tatko i majka.Posle svadbata fino lepo si gi sednav inaku po priroda sum mnogu iskrena i sto si mislam ke si kazam (cesto i bez da gi sogledam posledicite zasto neznam da se prenemagam) i im kazav deka toa sto nema da gi vikam mama i tato nema da znaci deka ne gi pocituvam,i se razbira ako tolku im znacat tie zborovi ke se potrudam i togas svekor mi bog da go prosti mnogu mudar covek bese mi vika vikaj me ti mene kako sakas ic da ne se sekiras jas ne se lutam a svekrvati ako nemozes da ja vikas mamo vikaj ja kroki...kolku me iznasmea togas.I taka od teto i cico ne gi simnav podole a tie mene od cere .. Prekrasen covek zalno e sto ne e so nas poveke,i toj i tatko mi.
     
    Последна измена: 23 април 2015
    На kukla21, mareane, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Golden Rose

    Golden Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Свекор ми е супер, оди до продавница купува чоколади сладоледи, и го гледам дека ми се радува како тазе снаа. Си молчи и си тера работа. Уште не е навикнат дека сакаме сами да седиме на горниот спрат каде што дотогаш седеа свекор ми и свекрва ми па си седи горе сам, ај те молам свари кафе итн. Не ми смета тоа, само кога ќе си дојдам од работа сакам малку мир и да си полежам в дневнаи со мм муабет да си направам. Свекрва ми е итра, таа кога ќе го потсобери ќе му изнадроби се, смешки се. Инаку свекор ми многу ми помага, кај нас готви кој ќе стаса и кој побрзо се прибира од работа. Вчера вечер му велам на свекор ми ај да направиме вечера ова и ова и одма дај јас ова ти она и си седиме си муабетиме. Си има мана човекот сака да си се поднапија и да си се чалами па многу парички троши на тоа, а имаат премногу трошоци, а ние со мм штедиме и кога ќе дојди време да им требаат пари ај сега дајте пари за ова за она под изговор дека ќе ни вратат (на куково лето)и неможиме да си го суредиме горе спратот. Свекрва ми е машина и си штеди и многу ми помага многу не гледа со мм. Алал да и е, се надевам дека вака ќе продолжиме и понатаму.
     
  5. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    http://a1on.mk/wordpress/archives/566744
    karikatiramazotzeni.gif

    Меѓународен конкурс за карикатура „Мажот како колатерална штета во односот снаа-свекрва”
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    На денешен ден минатата година се разболе свекор ми и денес после една година ние пак со кавги и сеа страв ме фати шо му се развикав и излезе нервозен од кука. Се развикав бидејки детето е болно и има шлајмови и поврака од нив арно ама коа се исповрати тоа го стори врз кебето секако несакајки ама стариов му се развика и му викам да не му писка дека и он не сакал болен е . Стана да го избрише од повратеното и детето му ја зеде крпата од рака шо на тоа свекорот возврати со удр по глава . Ми падна криво и му се развикав му викам Сто пати ти е кажано дете по глава да не удираш . Се налути ја тресна крпата и вратата и излезе со тракторот. Сеа јамза ме јаде да не му биди нешто. Многу е нервозен ,се нервира за ништо.
     
  7. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Детето го удрил (и не битно каде!) и ти му се секираш што нервозен излегол?
     
    На kim.k, vitamina, crimson и 12 други им се допаѓа ова.
  8. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Ti go udril deteto a ti mu se sekiras????
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. monik-87

    monik-87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    11
    Море, моли се да му се деси нешто, а не да се секираш. Раат ќе си бидеш ако го нема. Идиоти од луѓе. Си земаат за право се. Господ да ги казни.
    Гневна сум, зашто имам еден таков. Полошо од лоша свекрва е лош свекор. Нема ништо полошо од подмолен, љубоморен, егоистичен и безобразен на збор маж. Уште и насилен. Ти доаѓа да го треснеш и да се ослободиш засекогаш од него. Затоа убиства се случуваат по светов, некому доаѓаат ваквите преку глава.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Не се знае кој е "понеарен" од вас двајца. Он што удара дете затоа што земало крпа или ти што седиш и гледаш како некој ти го тепа детето.

    Некогаш малку ви е тоа што ви се случува.

    Има џигерот да му го извадам и тоа ќе биде последен пат што ќе ме виде во таа куќа. Трпете си, ама, агресијата со агресија се враќа кога ќе се развијат децата.
     
    На Glasna, kim.k, Daydream и 5 други им се допаѓа ова.
  11. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски

    I ti sega mesto da se grizes za bolnoto dete go misles svekorot da ne mu se sluce nesto (facepalm)

    Gledaj si go deteto i ic da ne se zamaras,sto saka neka pravi.Vinoven e sto mu se razvikal na dete za nesto sto ne e krivo pa uste i go udril,vidi maz. Sram da mu e.
     
    На joy1, Bozica1980 и sanjaeva им се допаѓа ова.
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Ти не му акна некоја оти ти го удрил детето? Каква мајка дозволува насилство врз детето? Жено срам и арам да ти е.
     
    На kim.k, Daydream, okcenzi и 5 други им се допаѓа ова.
  13. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Полека бе, жени. И се вдадовте само заради тоа што се засекирала за лошото здравје на таткото на нејзинот сопруг?
    И на непријател некои луѓе не му посакуваат лошо, па што?! Уште па и лоша мајка ја направивте.
    Ајдеее.
    Го удрил детето, изреагирала на тоа. Точка по тоа прашање.
    Човекот има проблеми со здравјето и да му се случи нешто таа ќе го носи на душа, таа ќе осеќа грижа на совест, затоа што е човек кој има совест за разлика од нејзинот свекор. Очигледно е дека некои работи сака да ги реши по поинаков начин од тоа да се кара со болен човек...макар тој болен човек бил идиот каков е.
     
    На bittersweet, Ivanchooo, Quuen и 17 други им се допаѓа ова.
  14. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Никoгaш не би дoзвoлилa некoј рaкa дa крене врз мoетo дете или дa гo нaвреди , нa културен нaчин дуплo ќе му врaтaм ]:) не си смеелa тoa дa гo дoзвoлиш.

    Јaс дo сегa никaкoв прoблем немaм сo свекoрoт , тoј и свекрвaми се тoлку рaзлични тoa е чудo , секoгaш ќеркo или сине ми се oбрaќa никoгaш нa име и децaтa мнoгу ми ги сaкa дури кoгa тргa нa рaбoтa плaче пo нив .
     
    На mareane му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    @zhap4e не е баш така, било поминало.
     
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Вие си знаете, Сањаева, очигледно сме различни луѓе и имаме различна перцепција на работите.
    Слободно,нека да биде лоша мајка според ваши критериуми.:) Според моите е човек..и не, далеку од лоша мајка која треба да ја осудува некој..арам? Пф.
     
    На Quuen, mareane, ЈеленаЏиш и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Да е лоша мајка, немала да изреагира кога му се развикале на детето и го удриле. Да е лош човек, нема да се грижи за свекорот што можеби во нервоза му се испуштило па си добил по капа.
    А коментарите -седиш и гледаш како ти го тепаат детето, ви се непотребни, јасно е дека драматизирате.
     
    На Quuen, theowndemon, miss.ella и 16 други им се допаѓа ова.
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Секој кој оправдува насилство врз деца или го дозволува, за мене не е во ред човек. Дете да ми удри некој????? Па уште да мислам дали е он арен, не детето... кои последици ќе ги има тоа дете? Тепано пред онаа која треба да го штити? Како сакате уствари, ваши деца. Ако ви е кул некој да ви ги шамари пред ваши очи, гледајте. Мое дете да добие шамар од дедо, следен ден ќе раздаваат за дедото.
     
    На kim.k, Daydream, podravka и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    ^ dramaqueen1.jpg :|
     
    На theowndemon, Orthophill, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Абе опасна си ти, кај можеме ние со тебе. Нас децата така стално ни ги шамарат и си ќутиме, ама не може секој Цка да биде. Тоа е.
     
    На Offspring, Abrakadabra, Quuen и 9 други им се допаѓа ова.