1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Однос снаа и свекор и мажот како трето лице

Дискусија во 'Брак' започната од OGNOMET, 18 јануари 2012.

  1. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Јас никаде не пишав дека е лоша мајка.
    Дека не треба да се грижи што ќе направи свекорот, да!
    Не излегол тој од лутина, туку се посрамотил од постапката.

    А за тоа колку боли некој дете да ти удри... здравје ќе имаш, па ќе дискутираме.
    Јас само замислувам, па ми е неприфатливо. Да се случи, ќе му се степам :ninja:
    Боли и другарче кога ќе го удри, не па дедо.
    ДЕДО
     
    На okcenzi, MilaP и joy1 им се допаѓа ова.
  2. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е јасно дека не беше коментарот насочен само кон твојот и дека нема потреба да се објаснуваме дополнително. Очекувам да го разбереш.:) Претерано јасно,едноставно и недвосмислено пишувам. Ако бар малку си ги тргнеш емоциите на страна. Ко што го разбра постот на Бриџит...пошто, тоа што го лајкна, не беше ништо поразлично од моето.;)
     
    На Quuen му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Во потполност се согласувам со Бриџит да не се повторувам......
     
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Па мајката изреагирала така како што сите тука велите дека би изреагирале. Му се развикала. Што треба друго, сериозни сте дека ќе се тепате?
    Е сега моментот што се загрижила за него ве чуди и го сфаќате како со тоа да го предала сопственото дете?
    Некој не гледа секогаш на работите црно-бело. Посебно кога се работи за фамилијарни односи, има тука повеќе отколку неколку реченици пишани.
     
    На Quuen, theowndemon, promeneta и 2 други им се допаѓа ова.
  5. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Затоа свекрви, свекори и снаи не можат да живеат заедно, од пребрзи заклучоци и уште побрз јазик.

    „Ваква, таква мајка“ и други погрдни зборови кон членката стварно не се на место.
    Го удрил детето, во моментот можеби не можела да го спречи, ударот бил ненадеен или не знам што.
    Со збор му кажа дека никако не смее да го удира, и дека не е тоа криво, болничко било кутрото, што треба да направи? Да ја земе секирата и кврц по вратот?
    Боже мој.

    Очигледно е цивилизирана жена, добра мајка и човек кој се грижи за добробитот на свекорот, иако можеби тој некоректно се однесува кон неа и кон детето.

    Не драматизирајте, убаво ви кажаа @Bridget и @zhap4e , тешко е да ги изразиш сите настани и емоции поврзани со таков настан во едно семејство.

    Ова е сепак форум за размена на мислења, ставови, случки, па ако не се согласувате со постапките или размислувањата на некоја членка, не мора одма со навреди и препуцавања, „срам и арам“ бла бла бла.
    Има начини посуптилно и поцивилизирано да се изјасните.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Назад на темата, јас поубаво се сложувам со свекор ми, отколку мажот ми со него.
    Не се меша, ме поддржува, ме почитува и тоа ми е доволно.

    Домаќини се заедно со свекрва ми, домашните обврски ги делиме кој како може и како ќе стигне со време.
    Понекогаш чувствувам дека има застарени мислења, меѓутоа тоа го препишувам на судирот на генерации и времињата во кои се растени, сме растени и нашите деца ќе растат и не се стресирам премногу.
     
    На Quuen, theowndemon, eloves и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Не е драмење. Не е прв пат. И со удирање и со давање работи што не смее детето да ги јаде. Ептен гледам како ги средила работите мајката, со шамар во глава.

    Никогаш за никоја не сум рекла дека е лоша мајка, не ме вади од контекст мене.
     
  7. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Никој не е изваден од контекст, напротив.

    Ти рече дека не знаеш кој е „понеарен“. Седела и гледала како детето и било тепано. Апла ја навредуваш.
    А @Cka е таа што рече „срам и арам“ и ќе се тепаше со свекорот.

    Мултицитатите уште не ми се совладани, па затоа вака.
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Vie seriozni ste?
    Do tolku gi razmazuvate decata pa ako nekoj go udri ili neso slicno odma ke se tepate so niv..dete ko dete ke poplace ednas dva pati ke nauci a vie kako povozrasni ke naucite li nisto.
    Si gledate samo pravo, se soglasuvam so @zhap4e
     
    На stilas7 и zhap4e им се допаѓа ова.
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125

    Да и стојам позади тоа. Не е прв пат. Исто како што не било еднаш да му загрозат здравјето на детето и да му даваат да јаде тоа што не смее.
     
  10. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Prvo da razjasnam zosto ne sum sprecila da go udrat. Pravev jadenje svrtena so grb prema niv ,I od kaj da znam deka on ke go slapne deteto po glava. I sea jas sum nesalam deka ne sum go zastitila deteto I sto I pokraj se se grizam za bolen coek koj edvaj preziveal.l? Vie seriozni ste deka me ubivate ako go udrat deteto? Kakov primer vie.sega im davate na decata? Necini ako kutis,necini ako zboruvas ,ne cini ako grabnes casa I frlis za da deteto ne pie neskafe a cini pred dete da go aknes svekorot ili ubies. Bravo bravo nemam sto da vi recam.
     
    На Quuen, theowndemon, eloves и 6 други им се допаѓа ова.
  11. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Луѓе штo збoрувaте?
    Пишaв пoгoре ќе му се степaм aкo ми удри дете, нaмернo сo тие збoрoви укaжувaјќи декa всушнoст ќе реaгирaм. Реaгирaлa и прaскичкa. Кoментaрoт нa пoвеќетo кoј се извaди oд кoнтекст е декa немa пoтребa дa се грижи зa чoвекoт и дa чуствувa винa.
    Акo зa некoгo е рaзмaзувaње тoa дa не прифaќaм тепaње (пa и еден удaр) нa дете, дa кривa сум, мoетo дете е мнoгу рaзмaзенo.
    Кoлку сум кривa, 16 пaти сум пo гoрдa штo никoј никoгaш не кренaл рaкa нa нејзе.
    И немa ни дa крене!
    Челичење и вoспитувaње сo ќoтек, не.
    Пoвелете, цитирaјте ме и бидете гoрди нa себе aкo си дoзвoлувaте тaкoв луксуз дa зa тепaње нa дете нaoѓaте oпрaвдувaње.
     
    На Glasna, MilaP и joy1 им се допаѓа ова.
  12. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Абе ако го отепаш, ти ќе одиш во затвор.
    Ни така бива, ни вака.
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Немoжaм дa редaктирaм, мoждa и немa пoтребa.
    Жaпче ти пишувaш декa рaзличнo перцепирaме и декa јa кaрaктеризирaМЕ прaскичкa кaкo лoшa мaјкa, штo е aпсoлутнo не тoчнo. Генерaлизирaш и ми нaметнувaш мислење.
    @Bridget пишувa декa тaa е дoбрa мaјкa и дoбaр чoвек. Дa стaвив лaјк зaтoa штo се слoжувaм декa тoa е тaкa, кoлку и дa јaс не сум тoлку гoлем чoвек дa се грижaм зa тaкoв дедo.
    Се се прaтелo тукa...пa и кoј кoму лaјк стaвa.
     
  14. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Ako go ostajs coekot da umre od nervoza ke si imas griza na sovest ama I togas ke sum kriva spored nekoj clenki oti umrel radi mene. Pogodija nema..
     
  15. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Нам нема потреба да ни погодуваш, баш никаков фактор не сме. Треба на детето да му обезбедиш нормална средина за живеење, која не подразбира: удирање затоа што некој има нервозен карактер и давање на работи што не смее да ги јаде по ризик на неговиот живот.
     
    На Glasna, Quuen, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  16. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    И ако го удрат да земам да ги истепам или убијам? Се спротиставувам им кажувам и коа не разбираат што да правам? Јас сум сеа немајка оти не сум го заштитила детето ... Која мајка сака детето да и плаче?
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    ДА ДО ТОЛКУ.Кога ке го носиш под срцето 9 месеци,ке се чепиш на бокс 12 часа со болка рамна на кршење 20 коски истовремено,кога од твоја уста ке вадиш залак и ке легнеш гладна за да тоа биде најадено тогаш и ти нема да дозволиш никој да го удри.Како оправдуваш удирање на дете по глава во во моментот додека повраќа??
    Нека дојде сеа дедото нека ти шлапне една.Биг диал поплакај малце и свиткај си опашот
     
    На Rose96, WarriorAngel, Glasna и 10 други им се допаѓа ова.
  18. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Cekaj koj rece deka dodeka povraka go udirat po glava? Rekov deka od koa povrati stana da go izbrise i deteto mu ja zede krpata pa ovoj go udri . I sea jas da tepam i ubivam oti go nosev devet meseci? Pa dobro i jas nosev i ne 12 tuku 32 saata lezev so bolki. Trpev gladna i dodeka bev bremena. Ne opravduvam udiranje tocno se bunam gi karam ama aj da zemam na bolen coek srce da mu izvadam. Sesto ima na forumov ajde prijatno
     
  19. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.203
    Допаѓања:
    93.537
    Abe da bese samo ova vo slucajov na Praskicka, ama ne e...
    I nema da se stepas, oti so takvi luge so kakvi sto zivee taa (od ona sto prethodno pisuvase) i da se stepas dzabe e. I koga ke vidis, jadno dete sto se rodilo vo takva familija, taka da ili sobiranje partalite ili dete so traumi...
    Dodeka se zivi starite ke se iznagleda i iznaslusa gluposti, tepacki, karanici, vikotnici za do krajot na celiot negov zivot.

    Sega te citam Praskicka, iljada pati povtori BOLEN COVEK, TA BOLEN COVEK...
    Abe aj da ne go natepas za postapkata, ama da go sozaluvas?!
    Ta toj covek izziveal, ama tvoeto dete doprva treba da zivee!
     
    Последна измена: 6 април 2016
    На WarriorAngel, Glasna, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Која е разликата дали пред или потоа?На детето му било лошо
    Второ тебе не те цитирав
    Трето твое дете твое право.Нај на крај прави што сакаш
     
    На Glasna, Quuen, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.