1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Однос снаа и свекор и мажот како трето лице

Дискусија во 'Брак' започната од OGNOMET, 18 јануари 2012.

 1. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  A so da napraam ubavo si znam deka ako mu bide nesto treba pak jas da go gledam bebe plus vo kuka, Ne da se svatime greska ama vie so se praite deka nikogas ne se udreni vasite deca ABE VISTINA? Koj film go pravite? koe dete ne e udreno bilo od kogo,
   
  На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  77.337
  Dobro, jas ne se pravam nisto, samo kazav mislenje. I od udiranje i UDIRANJE ima razlika! Edno e po gaze, po race...ama po glava, mene ne mi e normalno!
  I pak ke kazam - JADNO TVOE DETE VO TAKVO OPKRUZUVANJE, vie ostanatite vo kukata, sekoj sam moze da si go bere gajleto. Ama deteto...
   
  На cresa-jagoda, sanjaeva и joy1 им се допаѓа ова.
 3. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Epa sestro ne site se rodeni na veligden.
   
 4. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.133
  Допаѓања:
  105.818
  @prasskickaa
  Многу работи кои биле сосем нормални и прифатливи порано, во нивно време, сега не се. Старите уште сакаат да ги провлечат овие работи како норми, затоа што поинаку и не знаат, башка убедени дека во нивно време подобро знаеле од родителите сега. Па така еден мал удар по дете одвреме навреме за нив може да е сосем нормално, и ништо чудно што се лутат и нервираат зошто ти толку узбуна си кренала, па уште и тој навреден ќе се најде што не го слушаш и не почитуваш негови одлуки, како на пример да го стави детето во ред со по некој шамар. Ти на овие "финти" нивни не треба да паѓаш. Наместо тој да те убеди дека не е толку страшно повремено мавање, ти треба да им дадеш до знаење дека тоа нема да го толерираш. Едно е ако се случило еднаш, но ти пиша во еден пост -стопати ти реков немој дете по глава. Значи почесто се случува.
  Ок е што се грижиш за свекорот но на прво место треба да ти е детето. А ако имаш темпераментно дете за кое малку повеќе нерви треба за гледање, не го оставај со нервозни луѓе.
   
  На Quuen, theowndemon, vitamina и 8 други им се допаѓа ова.
 5. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  77.337
  A sto sovetuvame ustvari? Frazata EPA SESTRO NE E VSEKOJ RODEN NA VELIGDEN na mene mi kaza mnogu raboti i za forumdzikava.
   
  На WarriorAngel, Glasna, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Мојата ќерка не е удрена, ниту од мене ниту од друг. Ќе дадам се од себе така да остане, а штом ти се водиш под девизата дека секое дете некогаш треба да е удрено, не е ни чудо што тоа се случува.
   
  На zuto, Glasna, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.326
  Допаѓања:
  87.065
  Moeto!
  Ne mi se veruva ej...
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.133
  Допаѓања:
  105.818
  Јасно ни е на сите, принцезо Дајана, само што не сме тука на натпревар кој во пофина фамилија е израснат или живее моментално. Таа да смени фамилија моментално не може, па ако имате совет соодветен кажате, а чудењата ваши како тоа постои таму некаде дете кое е удрено, многу не помагаат.
   
  На RedWine, Quuen, theowndemon и 10 други им се допаѓа ова.
 9. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Праскичка, а каде е таткото на детето во приказната, односно твојот сопруг? Ако ова се случува често ќе мора да побараш помош, оти како што гледам сама тешко ти иде (не ме сфаќај погрешно, има стари кои едноставно се тешки луѓе и нема разбирачка со нив) но мора да најдеш решение. Разговарај со него нека притисне да одјебат малку, не оставај така да му прават штета на малото, после недајбоже може последици да си има, трауми итн...
   
  На eloves, promeneta, sanjaeva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  MAZ mi e na pat , sofer e . I toj mu kazuva ne mu vikaj na deteto ne go udiraj ama ne isto e kako da ne se kazalo.
   
 11. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.093
  Допаѓања:
  36.314
  Пол:
  Женски
  Боље на форум да ме кудат дека сум немајка пошо не се тепам со свекор и свекрва, отколку утре цела фамилија да ме куди дека на стариот ја сум му го кренала притисокот и срчка го удрила на сред нива ради мене. Да се разбереме не давам дете никој да ми мава, ама соземете се со Рамбо муабетиве дека одма ќе се тепате. Да не се лажеме. Праската не го жали свекорот зашо напнат бил, него нејке ако утре недај боже му се деси нешто она да го носи на душа. Од кај знае што се можат да и зборат вклучително и сопругот - бурно си изреагирала, до толку ли не знаеш со стар на крај да излезеш, сигурно не го удрил силно и сл. Епа никој нејќе да носи некој на совест.

  Мажот кукла ли е во тој дом? Нека седне ко син да каже дека ако крене рака некој врз негово дете последен пат ќе му биде што го гледа. Што знам ете, татко ми да крене рака врз мое дете веќе нема да го види ни на гости ни на улица. Ама ете тука се и тепачите како поцивилизирани за решавање на проблемите во семејството. :muscle::muscle:
   
  На Quuen, Dennings, vitamina и 10 други им се допаѓа ова.
 12. prasskickaa

  prasskickaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Вистина неможам да го скам свекор ми после се ама имам душа човек сум , ако му биди нешто јамза да ме јаде дека јас сум крива за тоа? Да ме обвинуваат сите дека јас сум го убила? Го удри и јас се пожалив не за да ме критикувате туку да споделам доживување кое ме погодило. Моето дете е доста пргаво и сака мн внимание дека ако тргнеш поглед од него одма белја прави .И ај да не одам да мочам оти детето ке заплаче.
   
 13. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  8.637
  @prasskickaa

  Ти сакаш на нас да се пожалиш, а твоето дете на кого да се пожали?
  Ти си му заштита и ако твојата заштита потфрлила повеќе пати(споменуваш дека детето е повеќе пати удрено од свекорот,иако и еднаш е премногу),твоето дете создава недоверба во тебе,а со тоа и во самото себе.

  И друго,свекорот може да е неразбран и ваков и таков и секаков,ама живеете под негов покрив и ве гледа како деца и тебе и маж ти и тоа му дава ``право`` во неговиот ум да ви го воспитува детето. Чудо како не почнал и на вас да ви мава заушки.
   
  На WarriorAngel, Glasna, vitamina и 5 други им се допаѓа ова.
 14. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.432
  Допаѓања:
  272.447
  Пол:
  Женски
  Неможеш да испаднеш немајка бидејки сеуште И не си мајка нели?Затоа тебе 'те боли' од еден аспект а кога би удриле твое дете ке те за боли од сосем друг аспект.
   
  На MilaP, Glasna и sanjaeva им се допаѓа ова.
 15. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  77.337
  Не мешај баби и жаби и принцези и незнамтиуштешто. Јас НЕ реков дека МОРА да смени фамилија, туку дека ИЛИ ќе си замине или ќе има дете со трауми. И контролирај се малку зашто некој може збори од искуство! Плус, јас не се чудев дека постои таму некаде дете кое е удрено, туку реков НЕ Е ВО РЕД местото на кое е удрено! Читај кој што напишал, а после реплицирај!
  П.С. Сепак фала ти за ова со принцезава, ми го направи денов уште непочнат. Гушкиии
   
  Последна измена: 7 април 2016
  На sanjaeva и WarriorAngel им се допаѓа ова.
 16. promeneta

  promeneta Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  12.548
  Пол:
  Женски
  Сите сме силни на збор, ама не верувам дека теорија и пракса е едно, те исто.
  Кога го прочитав постот на @prasskickaa знаев дека ќе има коментари, ама на крај памет не ми текна дека ќе ја направите немајка и дека треба да се засрами од реакцијата, односно нереакцијата.

  Јас се ставив во нејзина кожа и не знам на кој друг начин може да се изреагира во овој случај, освен да се развикаш.
  Не стоела мирно без да каже збор, ниту пак го оправдала ударот на дедото.
  И ако го удрела свекорот, од каде да знае дека тој нема да и' врати?
  Ајде кажете конкретно како вие СТВАРНО би изреагирале?
  Демек некој ќе зема да се тепа со дедото, како па да не.

  Од една страна ја осудувате дека чаша фрлила, од друга страна пак нека го претепа дедото.
  А за тоа дека се загрижила за свекорот, тоа е нормална, човечна реакција за некој со кој живееш, макар што не го сакаш. Едноставно не сакаш да носиш некој на совест.
  Стварно знаете секој пост да го извадите од контекст и да најдете начин некој да осудите.
  Ама така е и на форумот, и во реалноста, двојни аршини и осуда колку сакаш, а да се ставиш за момент во туѓа кожа, неее, само памет ќе солиме.

  И јас сум мајка, и моето дете досега не е удрено, ама не дај Боже да го удри некој, сигурно нема да се тепам, туку на цивилизиран начин ќе се потрудам да го решам проблемот.
  И да, и јас си го сакам детето како вие што ќе се тепате за него и ќе убивате (демек).

  И пред да ме нападне некој, да кажам дека ИЧ не го оправдувам дедото, ама освен разговор со маж и' и пронаоѓање трајно решение на проблемот, не знам како може да се реши оваа ситуација каде најголем губитник е детето.
  А не гледам дека тепањето едни со други, па и пред детето ќе реши нешто.
   
  На bittersweet, ЈеленаЏиш, Quuen и 12 други им се допаѓа ова.
 17. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  26.040
  Пол:
  Женски
  Значи стално го удира човекот а, некое хоби изгледа му е :devil:
  ај одржи му една лекција на старчево, иако со нив не се излегува на крај.
  Ама барем малку да се опамети.:envy:
   
  На joy1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.076
  Допаѓања:
  203.630
  Пол:
  Женски
  Ти праскичка велиш дека имаш сопруг така?! На пат бил и шофер бил?! Во ред е..НО, зарем не помисли некогаш дека треба и МАЖ ТИ малку да го вмешаш во вашите фамилијарни проблеми и патешествија. Даваш слика дека си сама со детето и дека сама се справуваш со се, па и со НЕГОВИТЕ РОДИТЕЛИ. Зошто?!
  Наместо да ги седнеш и да му кажеш СЕ што се случува со вас двајца во спротива со неговата фамилија ти седиш и си мислиш дека сама ќе ја решиш ситуацијата во која што си, но сама би можела да реагираш само и само во твојата фамилија и со твоите родители, за неговите реалноста е таа..
  Не знам еве.. сепак мислам дека има решенија, има компромиси и мегусебна разбирчка ако седнеш да приговараш со маж ти.. ако се сака се може не се сомневај во тоа, но наместо да молчиш и да се трауматизирате со детето не знам зошто ја бираш баш таа варијанта кога би можела да прнајдеш друго решение.
  Да ги занемаруваш овие проблеми а поготово кога твоето чедо, твојот дел од себе си го ставаш на секојдневен ризик и ја избираш таа варијанта ..еве .. незнам што да речам, сепак ти си знаеш не сум ти во кожата.

  Седнете на маса, разговарајте, нека маж ти се постави малку по остро спрема постапките, вака не ви ја бива очигледно..
  Стари си се стари а млади се млади, нема тука дискусија!
  Ама маж ти бе?! Дај покажи заби и ти...не си седнала да се прекрстуваш на судбината!
   
  На cresa-jagoda, MilaP, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.488
  Допаѓања:
  134.410
  Пол:
  Женски
  Majkati koga ke go udri ke ja tepas so stap?
  Preteruvate, na forum ste.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.432
  Допаѓања:
  272.447
  Пол:
  Женски
  Мајка ми никогаш нема да удри друг но и нема да дозволи друг да ме удира како членкава што дозволува да и го тепаат детето.
   
  На galapce, cresa-jagoda, MilaP и 4 други им се допаѓа ова.