1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од жени за жени: Дали мислите дека сме загрозени?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 4 јуни 2023.

  1. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.525
    Допаѓања:
    38.352
    Пол:
    Женски
    Добро секако не очекував порационален одговор од тебе :drunk:
     
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека Енџи мислеше на ова. :D Туку баш на "пик ми" типот и како некогаш, свесно или не, работи против жената.

    Im-OnE-oF-tHe-BoYs.jpg

    Ама барем јас, на пик ми "културата" гледам како на фаза. Скоро секоја помлада девојка шо ја знам поминала или врви низ ова фаза. Јас сум ја имала фазава. И после сфаќаме дека сме подобри ради нашите разлики и дека не се сведва жената на стереотип, пример "жени поќе оговараат, зато се дружам поќе со мажи". :D
     
    На Glowy, Stephen Amell, MissChievous и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.102
    Допаѓања:
    172.680
    До преѓе немав појма дека постои ова пик ми. Се сум на сликата, освен делот со фудбалот. Арно шо објасни, да знам дека не сум транс геј маж а не сум свесна:wasntme: Значи сум помлада девојка:D Ништо не работам против никого, ниту мажите се подобри од жените, ниту жените се подобри од мажите, освен поедини луѓе што се подобри од други луѓе во одредени сегменти.
     
    На Гладиоли и MarijaMi90 им се допаѓа ова.
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.525
    Допаѓања:
    38.352
    Пол:
    Женски
    Еве јас сериозно избегнувам вакви жени. Никогаш не сум ги поднесувала, едноставно ме прават да се осеќам неудобно во нивно друштво. Имав јас една прекратка таква фаза, ама на 15 години, не на 20+....веројатно е или поврзано со зрелоста или со егото или најверојатно со интернализирана мизогонија. Ама во секој случај, мислам дека активно треба да се искоренува оваа култура на "сите жени ми се конкуренција и се олоши" бидејќи ни создава непотребно непријателство и огорченост... евидентно во мислењата над мене.
     
    На Ugly Duckling, Glowy, Lianna Anna и 7 други им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.840
    Како и @Angie1432 и јас избегавам "пик ми" жени, ама ваљда сите имаме карактеристики кај луѓе општо, мажи и жени, што избегаваме.

    Избегавам и мажи со сељачки маниризам, пребирлива сум многу де за со кој се дружам. Како помлада не бев толку ригидна во избор, сега се' повеќе сум, на 30+ мислам дека немам време и сила за луѓе непронајдени или пронајдени, ама што не ми одговараат.

    Не знам кој напиша уствари, на 20+ е чудно вакво ајм уан оф д бојс однесување, и нема многу врска со облеката, него со ставовите.
     
    На Bezimenka90, senjorita-v, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.802
    Допаѓања:
    23.251
    Пол:
    Женски
    Јас обожавам женско друштво. Обожавам паметни девојки, обожавам девојки со уникатни интереси, изгледи и карактери, се чувствувам убаво во женско друштво. :l:

    Стереотипите дека жените се змии се штетни и сексистички стереотипи и не можете да се наречете дека сте феминистки ако зборувате така. Sure, има лоши жени ама тоа нема врска со being a woman.

    Јас избегнувам жени на кои им е најбитна мушка пажња, кои се дружат само со машки и кои се pick me, choose me, love me. Веројатно вие сте тие во односите што се змии (а искрено, знаејќи ве што и како пишувате верувам во тоа :D) па имате такви искуства.

    Понижувачки е да се отвори тема наменета за проблеми и заеднички искуства кои ги имаме како жени и наместо да направиме заедница тука, нешто поасално од трач муабети, зборувате како одбегнувате жени. Мислам фуј, се ежам од личности како вас.
     
    На Ugly Duckling, Glowy, Lianna Anna и 16 други им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    :D

    Абе не секоја "поинаква" жена е пик ми. :D Таман работа сите исти да сме и да не смеј да е некоја поразлична оти ќе е окарактеризирана. Само тие шо пробват да се одбрани (најчесто од мажи) со директно омаложување на "типични" женски карактеристики и туркање на штетни стереотипи се т.н. Пикми. Моментот ко ќе сфатиме дека различностите се убај, а не штетни, е кога излегваме од фазата. Јас строго се држам дека ова е фаза. :D

    Има рилчиња на кои имам наидено каде на подкаст женска со мажи збора против шминка и какви биле женските шо носеле. За "сама си го барала" реторики и ранење на улога на жртва на мажи оти некоја ги одбила. Имам пародија видеа од пикми, "болни" (на смешен начин, кринџ) се за гледање оти до сега не сум запознала жена шо како девојче не поминала низ ова, особено ние шо висевме на тамблр, ама гледам како "нормален" развој на ова.

    Tiktok

    Јас би се согласила дека често е ова во прашање:
    АМА... Еднаш читав тред, as per usual, и велеше дека како деца сме растени во одреден калап и со одредени карактеристики кои мора да ги пратиме. Моментот ко ќе сфатиме дека ние сме поќе од та слика, мислиме дека сме подобри од другите од истата категорија и врвиме низ фаза на "супериорна уникатност".

    Не би се согласила, ова мислам дека многу е индивидуално и од таму зато е стереотип. Пошто ме имаат повредено колку машки, толку женски пријателства. Башка шо во друштво сме две меѓу машки. Па од прва рака гледам какви алапачи се.

    Последните женски пријателства шо ги имам успеват да ме фатат кога сум во криза и да ми поможат емотивно да разработам некои работи. Тие очекувања целосно "ми умреа" од другарите ( со еден чесен исклучок и сегде ќе го фалам оти злато е).

    Ама пак, ова е мое искуство на ниво на пријателства. Многу е индивидуално за да се генерализира.

    Срцката супер има сумирано:
    Амин за се, ама особено за болдираното.
     
    На Glowy, MissChievous, Bezimenka90 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    @theowndemon Не можам да се согласам дека е стереотип. Еве го примерот погоре на повеќето кои лепат етикети. И кажи ми што помош ти очекуваш од такви?

    Јас со другар ми се дружам 13 години сме имале различни бош ситуации ама никогаш не сум слушнала разни муабети, имав и со женско долгогодишно пријателство и разни ситуации и очи ќе ми ископаше кога ќе ми требаше нешто, кога таа ќе требаше да ми помогне. Другар ми повеќе ми се нашол од другаркава. Не е стереотип туку факт е машките другари прават разлика во многу работи. Тоа е моето искуство.

    Едвај чекам да пише некоја некој проблем животен овде од нас со привилегии за скриено што чисто сумњам дали нема да и скокнете со осуди и оговарање по лп меѓусебе како во темата “Дали сум бремена”.
     
    На Гладиоли, senjorita-v и Feminka22 им се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.102
    Допаѓања:
    172.680
    Уф, ми олесна сега:whew:. Учиме дури сме живи:D
    Шминка треба да се забрани, особено на мали деца:!:. Еве ви сега реален женски проблем. Ќерка ми танцува во група, и за настапи ги шлапаат со шминка. Кило светки на очни капаци, пола саат ја чистам после и не успевам се да исчистам, па и нареден ден трие очи и ги мрази светките. Како да им кажам дека нема потреба, особено од шлакање очи без да и напраам импакт-детето со чудната мајка. :!: Не сите танцови групи се шлакаат, ама ете, нас така ни се падна. Не сте мажи, не ви кажувам за да ме изберете:D - ајде женски совети. 8-|
    Не дека е муабетов нешто таен и безбедносен, ама така ми дојде, во контекстот.
     
    На Гладиоли, Bezimenka90, senjorita-v и 3 други им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Шознам. Ако некоја жена радо би зборала срање за жена дур брани маж - јас не би зела то за веродостојно и помалку помош би очекувала од неа. Оти ќе очекувам јас да сум "крива" ("сигурно оговараше па сега шо очекуваше", "в телефон му бараше сигурно, знам јас", "аман вие жените сите змии", "сигурно сама си го бараше", "па тој сака спорт, покажи малку интерес доста само за тоа шминките збораш").

    Има лоши жени. Ама не се сите жени такви. Поточно, не се лоши оти се жени. Таков калап на чоек се. Велење дека поќето се е генерализација и ситничарењешо е само на штета на жените.
    Ама Бубаче, мило ми е дека пиша дека то е твое искуство. Пошто сепак реков дека ова е многу индивидуално и зависи како гледаме ради наши лични врски. Не можиме да генерализираме лични искуства.
    Amen to that sister. Не би рекла забрани, пошто ако дете сака шарени прамени со степче или некој бош сет за шминкање (бош во смисла не многу пигментиран, минимално штетен за кожа, колку за забава) е избор и дел од креативност ама шминка шминка еве за танц или оние избори за убавина на деца ( шо само по себе е грешно на неколку нивоа) не само шо дават лоша порака дека мора шминка за да си уба, искрено не мислам дека влијае добро на детска кожа. Па то е зарворање пори, кожа треба да диши, не можам да замислам од дете да имав толку детална рутина за кожата само оти нели, носам шминка.
     
    На Bezimenka90, senjorita-v, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Малку ги измеша работите. Никој не брани маж ама ај кога веќе спомна. Што мислиш да те тепаат или не знам еве некој ќе те нападне не знам кој би ти помогнал машко или женско?! Бидејќи сум била сведок на ситуации каде женски се смеат и каде машки се смеат.

    Сори ама не можеш да му залепиш некој етикета затоа што бранела машко и да и речеш колку си мизерна.
    Исто како што некоја бранела женско а не машко пример да и речеш змија си.

    Ако ги намалиш очекувањата ќе ти се сменат видиците. Јас на пример од форумов не очекувам ништо, оти некој рандом лик со лабилен карактер и психички проблеми ми рекол “колку си глупа”. Па јас си знам дали сум стварно глупа или се работи за судир на мислења па немајќи друг аргумент што да ми каже.

    Еве во темата Дали сум бремена пред неколку дена членка рипаше врз некоја што прашала нешто и ја нарече неспособна. И каква помош е тоа???
     
    Последна измена: 6 јуни 2023
  12. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.525
    Допаѓања:
    38.352
    Пол:
    Женски
    За настапи генерално се користи прејака шминка за да се забележува од публиката.
    Е сега колку е тоа неопходно кај деца...ова кога го спомна ми текна и на оние мајки кои прават мисици од децата и ги носат на натпревари за убавина. Шминки, коси, несоодветни аутфити за деца. Тоа е веќе претеризам и е стварно проблематично од аспект дека се сексуализираат од најмала возраст.
     
    На Гладиоли, IRBBB, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 ако нешто сум свесна во моментов е дека не мешам ништо. :D
    Ова е поентата на зошто воопшто цел муабет се начна.

    Мене ме интересира како е ова релевантно со то дека "мажи се подобри другари" реториката и "жени се змии". Нормално дека и едни и други ќе се смеат ако се такви луѓе. И обратно, ќе поможат ако се такви луѓе. На крај на ден зависи со какви луѓе сме се опкружиле, а не дека одреден пол поќе ќе ти се најди само оти е даениот пол.
     
    На MissChievous, Harper, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Епа пак мешаш. Или не сакаш да прифатиш не знам.

    Најди ми некоја што останала пријателка од школски денови или од бебешки нозе што се вика.
    Не велам дека не постојат ретки сѐ.
    Ама еве најди ми една што не осудила нешто или што не извреѓала овде на форумов. Милион ги има, факт е.

    А за пикми не можам да се согласам, затоа што моите животни ситуации придонеле за тоа. Како што и твоите што довеле да имаш различно мислење.

    Како и да го свртиш ќе дојде на моето никој нема да праша затоа што ќе наиде на осудувања и тоа највеќе од женско пошто ова е женски форум.
     
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Другарка ми со другарка ѝ. :D Ама не е то мерило. Луѓе сме. Се менваме. Ко ќе преќиниме да си одговараме не се повредваме поќе и продолжваме напред. Не е то зрелото нешто да се напрај?

    Јас би можела ова да ти го речам тебе ама не би било продуктивно. Зошто ти ко ќе има жена, и не знам, вреѓа, гледаш како да жени вреѓат, жените се такви, јас не ама жени? Да. Јас ги гледам ко луѓе кои по случајност се оговарачи. Реков мое машко друштво се најголеми алапачи. Не мислам дека сите мажи се такви. Ама моите ми "сервираат чај" потопол од тој шо го пиеше кралицата. Женските пријателства кои моментално ги имам емотивно ме држат во живот. Шо не беше случај со претходни женски пријателства. И зато претходните не ми се во животот ама моменталните ми се. Оти со овие сум кликнала и то е океј. На крај на ден сами одбираме кои луѓе ни останват во животот.

    Љубовни проблеми
    Совети
    Совети се бараат. На големо. И се добиваат премногу квалитетни совети и помош. Има исклучоци шо ќе се излајнарат, да, ама то се. Исклучоци. Такви луѓе, а не такви оти се жени. Пак, то е цела реторика на пик ми - дека жената се сведва на однесување на рандом жена. А реалноста е да не окарактеризираш дека сите жени се такви, само оти некои жени се такви. А мора некои жени да се такви. Пошто сме луѓе. И голем дел од луѓето се такви.

    But sure.

    You do you.
     
    На MissChievous, Bezimenka90 и Калатеа им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.840
    @buba4e89 најдобрите мои 2 другарки.

    Првата ми е од раѓање. Озбилно. 2 месеци е помала.
    Животот лета, 32 имаме двете, ни една не живее на истата улица како деца, па се дружиме постојано. Бремена е, ми купи подарок "тетка". Оти ме перцепира како сестра, а и јас така се чувствувам према нероденото бебе. Најјако беше што знаев пред таткото да дознае.

    Втората ми е од второ одд. Живее во друга земја, постојано сме во комуникација, кога доаѓа се гледаме.

    Уште две со кои поретко се гледам ми се од средно истите.

    Ретко менувам пријатели. Не прифаќам луѓе лесно, ама кога ќе ги прифатам тука се засекогаш :) Барем во мојов досегашен живот.

    Не сум осетила баш "жена на жена змија" или не сум исперцепирала така, нормално и со жени сум имала проблеми, повеќе сум исперцепирала дека се едноставно "некакви" луѓе, а не дека се "такви" затоа што се жени.

    Едно е вистина, многу жени се мизогинични, што е прилично иронично, држење до ставови кои директно омаловажуваат жена. Ама тоа е друга тема.
    Или не е. Прилично е ред флег кога жена категоризира цел женски свет како "змии" и слично.
     
    На cresa-jagoda, Stephen Amell, Ambitious и 11 други им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Па нема потреба мене да ми го кажеш затоа што сум најбулингувана овде и тоа од женски. Кога возвраќам нечинам, кога се бранам не чинам, кога сакам да си изнесам мислење спротивно од вашето се карам.

    И сеуште тврдиш дека жените не се змии?!

    Јас сеуште стојам на тоа, имаше една изрека око за око,заб за заб.

    @CameliaMiller Заборавив да те цитирам, апсолутно ми е драго што ја имаш такви сеуште и што постојат уште. Но, како што кажа ти го немаш осетено она “жена змија” и тука е несогласувањето.
    Јас колку сум се вложила за другарки толку никој не придонесува.
     
    Последна измена: 6 јуни 2023
    На cresa-jagoda, ZAHRA и Feminka22 им се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Не се пронаоѓам, тоа се нивни мислења и не се свесни дека со такви мислења всушност го потврдуваат фактор жена-змија.
    Оди прашај го машкото за пик ми ќе ти рече немам поим, вие женските сте чудни очи ќе си ископате. Затоа машките друшства подолго опстојуваат од женските.
     
    На cresa-jagoda и Feminka22 им се допаѓа ова.
  19. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.045
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на муабетов. Во мое друштво 90% се млади жени/девојки, но не затоа што подржувам некоја идеологија. Затоа што со друго женско имам многу заеднички работи и теми, што со машко никогаш не би можела да ги зборам.
    "Сите жени се змии" е исто како да кажеме "Сите мажи се сексисти"... секој може да биде гомно од човек зад затворена врата. Во мојов живот имам запознаено толку прекрасни личности што биле и мажи и жени... за џабе си поставуваме стереотипи!
     
    На Гладиоли, theowndemon, Aнонимус_ и 3 други им се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Да. :D

    Фактот дека е жена нема врска со то дали е некој кретен. Џиз. :D
     
    На senjorita-v, Harper, Avery и 1 друга личност им се допаѓа ова.