1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од збор - реченица

Дискусија во 'Форумски игри' започната од zuto, 15 јуни 2018.

 1. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  Не знам дали има ваква тема, јас не забележав.
  Правилата се следни: Членот кажува некој збор и следниот треба да направи реченица со онолку зборови колку што содржи букви зборот, притоа секој збор од создадената реченица да почнува на буквите од дадениот збор последователно.

  На пример:
  ДРВО - Дедо Раде Води Оро.

  Малку е тешко да се создаде граматички точна реченица, па не мора истата да биде точна, но поентата е да се настојува да има што повеќе смисла. Може да се користат секаков тип реченици, расказни, прашлни, извични.

  Ако е темава дупла или глупава, во канта.

  ДОЖД?
   
  Последна измена: 15 јуни 2018
  На gjoker4e, DAngel, dunika и 4 други им се допаѓа ова.
 2. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.243
  Допаѓања:
  72.623
  Дедо Орце Жнее Денес


  СРЦЕ?
   
 3. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  Со рака цртам еве

  Крадец
   
 4. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  54.342
  Пол:
  Женски
  Кучето рече арамија дека е цветот(facepalm)

  Болва?
   
  На .21. и zuto им се допаѓа ова.
 5. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.243
  Допаѓања:
  72.623
  Братот Отиде Летајќи Во Авион


  Гасеница
   
 6. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  54.342
  Пол:
  Женски
  Грозниот Арнолд сееше елки низ Иловата царева алеја :D
  Бедоксин
   
  На dunika, simonka93 и zuto им се допаѓа ова.
 7. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  Беше еднаш далеку од кај селото истиов неранимајко

  Кромид
   
  На simonka93 и Dadusicka им се допаѓа ова.
 8. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  54.342
  Пол:
  Женски
  Кусиот ракав од мојот иден другар

  Пипер
   
  На simonka93 и zuto им се допаѓа ова.
 9. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  После издолжената полјана е реката

  Грашок
   
  На simonka93 и Dadusicka им се допаѓа ова.
 10. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  54.342
  Пол:
  Женски
  Градот Ресен? а што од Крсто?

  Петел
   
  На simonka93 и zuto им се допаѓа ова.
 11. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  Петел еден, тој е леден :D

  Прекривка
   
  На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.611
  Допаѓања:
  161.120
  Пол:
  Женски
  Повторно расправија - е кој рече има вошки кај Ана?!

  Фудбал
   
  На simonka93, Dadusicka и zuto им се допаѓа ова.
 13. Change.

  Change. Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2015
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  Фестивалот у Дојран беше ама лош..

  Телевизор
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 14. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  Тој есенски лист е внесен и здробен од работниците.

  Шегаџија
   
  На Change. и Dadusicka им се допаѓа ова.
 15. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.122
  Допаѓања:
  17.686
  Шегаџија - шутрак е голем Атанас џанам имал јака армија (facepalm)

  Фристајл
   
  На Dadusicka, simonka93 и zuto им се допаѓа ова.
 16. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.611
  Допаѓања:
  161.120
  Пол:
  Женски
  Шилегов е голем абдал џабе има јаки амортизери
  Соковник
   
  На Dadusicka, simonka93, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.122
  Допаѓања:
  17.686
  Соковник - со очи како орел врело намигна и кивна

  Оревокршачка
   
  На simonka93 и zuto им се допаѓа ова.
 18. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.387
  Овде рампата е везден отворена кај реката, штом аздиса човек, контролорот атакува. :whew:

  Шимпанзо
   
  На Dadusicka, simonka93 и КикиМаус им се допаѓа ова.
 19. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.122
  Допаѓања:
  17.686
  Шимпанзо - Шиме ишол малку подолу, арно не застанал овде

  Тарабука
   
  На Dadusicka и zuto им се допаѓа ова.
 20. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.169
  Допаѓања:
  105.777
  Пол:
  Женски
  тогаш Ана рече - ајде, бргу, уште касниш аааххх

  акупунктура
   
  На Dadusicka, dunika, simonka93 и 2 други им се допаѓа ова.