1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Олаплекс третман

Дискусија во 'Коса' започната од vogue.and.vogue, 23 март 2016.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.882
    Пол:
    Женски
    Никогаш не ми била косата таква. Ако имаш можност да си направиш, за бланширана коса е одличен третман.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакам.. ама мајка ми ме замара како ќе сум ја спржела, па ќе ми била оштетена, ќе морало цело време да ја пеглам.Шо не дека не е вистина бар за пеглањето, мене апла кога ми беа прамените, ако не ја испеглав лижев мизерно..
    мислиш 2 прста во штекер сум штракнала
    а што пари е вака?
     
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.882
    Пол:
    Женски
    @Feminka22 ова е пред 2 години, вкупно околу 2000 ми земаше за таа должина за цела коса, подолга не ми била никогаш. За корекција помалку, само горниот дел ко ќе го правев заедно со третманот. Е сега не сум од Скопје, а и веројатно е поскапено се, па сигурно поскапо ќе е Олаплекс заедно со шатирање.
    А за пеглање ја пеглав и јас, ама имав земено од кај фризерот и за заштита од топлина спреј, плус силвер шампон за да не пожолтува и не се оштетуваше.
    Скапо и мачно е одржувањето на бланширана коса, па сега ја исфарбав скоро како мојата и ја пуштам, ама потаму ќе ја направам пак исто.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    и мене другарките ми викаа силвер да земам, јас не зимав, ама за некоја среќа не ми пожолте, бела ми беше па баш плава, а и јас си користам за заштита, на Балеа едно спрејче, супер си е.
    јас за прамените 1800 дадов.. ти супер си прошла искрено
    ја па врска си немам цени како одат, затоа прашувам, да не ме соголе за џабе.Ќе идам кај некој асален ако се убедиме дома, не сакам како жуто пиленце да сум, само со усул да е.Другарка даде 3000 така нешто? со олаплекс, шишање, се` комплет.Океј цена ми е, ама ептен бела беше..
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Има во ДМ, 1800 ден.

     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.282
    Мене од темно кафеава ми ја прават плава скроз, еве која боја ја добивам и воопшто не ми е оштетена. Ме бланшираат со 3 % бланш.
    IMG_20220404_210348.jpg

    @wannaBeMomma топ ти е. Претпоставив, ама пак воопшто не се познава.
     
    На Eli23, IRBBB, FridaodaMk и 5 други им се допаѓа ова.
  7. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.317
    Пол:
    Женски
    Како се користи ?
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Немам користено Олаплекс во домашни услови , а фризеркава моја не знам што става. Тука во Грција може да се најдат по поевтина цена производиве , ама не сум била нешто заинтересирана да пробам. Особено читам дека не се нешто задоволни особено од шампонот па може затоа. Туку што стана со 3ката што збореа дека некоја состојка можела да предизвика стерилитет? И дека ќе го повлекуваа од продажба производов се збореше. Вистина е?
     
  9. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    3.723
    Пол:
    Женски
    Се става како прв чекор на коса исушена со пешкир . Најмалку 10 минути ( јас најчесто 30 мин ) колку повеќе време држиш толку поубаво, но се додека косата е влажна . После тоа миеш коса стандардно со шампон и регенератор/ маска што и да ставаш.

    Третманот се користи еднаш неделно, но доколку косата е мн оштетена може и два пати.

    За уште поголемо дејство на бр3 може да се комбинира со бр 0 кој делува како прајмер и бустер на бр3. Ефектот на оваа комбинација е мн подобар. ( али ок е и без бр 0 )
     
    На lovemme му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    9.429
    Пол:
    Женски
    Да јас дека ја користам 3ката истражував за таа информација, истражувањето беше за внесена таа компонента кај експериментални глувци, во olaplex беше во многу мала незначајна доза и не би требало да има воопшто некоја штета, комонентата ја имало и во шампони, средства за чистење, сега е повлечена од olaplex и е заменета ао друга.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    Колку чини?
     
  12. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    9.429
    Пол:
    Женски
    1800
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  13. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.875
    Допаѓања:
    11.017
    Пол:
    Женски
    Извини што те прашувам вака, ова си ти или сликата е превземена?
    Не за друго, многу ми фати око шишаното, а неможам да си најдам саглам фризер во Скопје:$
     
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.282
    Јас сум, ама не сум од Скопје :)
     
  15. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.875
    Допаѓања:
    11.017
    Пол:
    Женски
    Оооо, а баш ти е добра косата
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LaDolceVita

    LaDolceVita Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, дали може да ми препорачате некој добар фризерски салон во Скопје каде што работат со Olaplex?
     
  17. Selena01

    Selena01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    4.810
    Пол:
    Женски
    Не е многу активна темава ама може ќе се најде некој со искуство да ми помогне. Имам бланширано и изгорено коса и сега ја кратам регуларно. Но сакам да земам и некој поквалитетен шампон и масло. Имам маска од керастаз (и сум задоволна). Е сега се мислам да земам нешто од Олаплекс (шампонот или маслото ама е малечко пакувањето). Или да зеам да купам од Керастаз нешто??
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски

    Јас ги имам маслото, терапијата бр 3и 6ката што се меша заедно со маслото, задоволна сум од производите , и јас имам бланширана коса но што и да ставаме бланшираната е "мртва" коса и ништо не ја оправа па само ножици се спасот. Производиве ја одржуваа колку толку кога се бланширав да не биде покатастрофа косата.
    Сега веќе не се бланширам , продолжувам со фарбање со плава фарба , терапијата 3ката ми е при крај и не знам дали пак ќе ја купам, маслото ми е до пола ама ги купив уште пред скоро година и трае доста време маслото , така да се исплати да се купи. Сега го купив и elixir ultime на Kerastase и тоа да го пробам :)
    За маска од Олаплекс не сум пробала , се Керастас имам користено до сега
     
    На Selena01 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Selena01

    Selena01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    4.810
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Ќе купам нешто, па ако ќе се снајдам за мешањето на 3ката и 6ката, колку да издржи косава уште некој месец да не ја пишам пикси одма
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    6ката се меша со маслото :) 3ката се користи на мокра коса откако ќе ја измиеш еднаш со,шампон :)
    Ако пробаш нешто ќе кажеш :) тоа е со бланширањето повеќе од пикси не можам да ја израснам. Со фарбањето сега ќе е подруго
     
    На Selena01 му/ѝ се допаѓа ова.