1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омбре фризура со помош на пиво

Дискусија во 'Коса' започната од stojanovskata, 3 јули 2014.

 1. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  121
  Потребни ви се околу еден два литра пиво и лимон. Во пивото исцедете лимонов сок и со добиената течност полијте ги врвовите од косата, односно делот кој сакате да го осветлите и потоа оставете ја да се исуши додека се сончате.

  Извор
  http://vistina.mk/2014/07/03/sovet-za-na-plazha-so-pomosh-na-pivo-do-ombre-frizura/

  Што мислите вие за ова? :?:
   
 2. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.935
  Јас ја имам направено еднаш нешто како омбре колку за проба само со лимон. :wasntme: Така да мислам дека и вака може да се осветли,најверојатно и пивото помага во осветлувањето :) :D
   
 3. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  121
  а колку време ти стоеше омбрето мислам за колку време се врати бојата :D
   
 4. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.935
  Најискрено малку ми стоеше.Ама ја измив негде вториот ден зашто не сакав омбре,секоја втора со омбре е,иако и после ми беше малце посветла на врвовите отколку предходно што ми беше..Иначе читав дека одма со првото миење пак се враќала бојата како што била..Мене доста време ми беше посветла,и уште ми е еден прамен посветол што целиот го намачкав со сокот за да видам дали може баш цело да ми се осветли :) Така да може подолго ќе ми траеше да не ја измиев уште вториот ден,само многу е лошо што ја суши косата само лимон :^) Ко метла ми беше на врвовите :^)
   
 5. minika

  minika Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  104
  ај кажете ми како го правите тоа и колку време стои дали се вади со првото миење???
   
 6. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.935
  После бањање кога ти е мокра косата,мешаш пиво и лимон и ставаш на врвовите на косата (па дури и цела коса можеш да ја осветлиш,ама секако со повеќе лимон и пиво) и после стоиш на сонце така треба да ти се исуши,и толку :) Иначе не паѓа одма после првото миење,ја многу брзо ја измив зашто цела ми се направи лом само лимон пошто ставив :)
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Aurora05

  Aurora05 Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2014
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  25
  Не ви се лепи косата од лимонот?
  Ова за мене се само бабини деветини :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
  Дај ако не без да се мачите земете две литри радлер пиво и терајте со еден удар две муви тепате,два во еден ви е. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 8. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.935
  Не ми успеа со лимон и пивоо,само што косата ми смрдеше ненормално грдо :rofl: :rofl: Само со лимон ми успеа.Иначе да се лепи косата од лимонот,ама тоа е...Тетка ми со лимон коа ја осветлуваше после ја миеше пак и уште и остануваше така посветло,ќе пробам пак деновиве и да ја измијам после лимонот,ама пак некако ми е збунувачки :^) Сеа лимонот нели си содржи киселина што може да се осветли со него,и не би требало од едно миење да се извади бојата :D А па како тогаш првиот пат кога ја правев од како ја измив вториот ден мислам дека иста ми беше како што ми беше пред со лимон да ја направам. :D Незнам ни самата :lol: :D
   
 9. MalaMedena

  MalaMedena Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  178
  Прв пат слушам за омбре со пиво. :^)
  За лимонот знам дека ја осветлува косата,ама за пиво? Лимонот на коса,пивото во чаша :D
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  5.848
  јас ја растам мојава коса со пиво во 2 недели 1 ја мијам ...има резултати...
  а за осветлување со лимон сум чула ..и не на секој давало резултати..
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. matejaaa

  matejaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  134
  За осветлување со лимон не успева само кај оние што имаат црна природна коса, а кај сите останати успева :)
   
 12. luci22

  luci22 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.501
  Пол:
  Женски
  абее ајде?!
  а со вино црвено пробајте, измијте ја одма фаќа! (тоа за сите више шо сакате жар-црвена боја на коса) ;) :D
   
 13. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  лимуонот многу ја оштетува косата + на врвовите :tmi:
  jaс многу сакав омбре и купив блонд фарба , ама знаев дека нема да ми делува , имам темно кафеава коса и ставив на краовите 2 пати и ми ги осветли , после со тек на време повеќе и повеќе светли ми се .. ова со лимун сакав да го пробам , ама сите викаат дека е многу штетно ..
   
 14. AziskaStrslenka

  AziskaStrslenka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  412
  Допаѓања:
  3.509
  Пол:
  Женски
  Пивцето е да си го испиете откога ќе го направите тоа си лимонот,за да ве утеши ако си ја кикснете косата :D
   
  На flowersss, luci22, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Kutirana

  Kutirana Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  А пивото се става одкако ке ја измиеш косата или?