1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омбре фризура со помош на пиво

Дискусија во 'Коса' започната од stojanovskata, 3 јули 2014.

  1. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    Потребни ви се околу еден два литра пиво и лимон. Во пивото исцедете лимонов сок и со добиената течност полијте ги врвовите од косата, односно делот кој сакате да го осветлите и потоа оставете ја да се исуши додека се сончате.

    Извор
    http://vistina.mk/2014/07/03/sovet-za-na-plazha-so-pomosh-na-pivo-do-ombre-frizura/

    Што мислите вие за ова? :?:
     
  2. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Јас ја имам направено еднаш нешто како омбре колку за проба само со лимон. :wasntme: Така да мислам дека и вака може да се осветли,најверојатно и пивото помага во осветлувањето :) :D
     
  3. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    а колку време ти стоеше омбрето мислам за колку време се врати бојата :D
     
  4. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Најискрено малку ми стоеше.Ама ја измив негде вториот ден зашто не сакав омбре,секоја втора со омбре е,иако и после ми беше малце посветла на врвовите отколку предходно што ми беше..Иначе читав дека одма со првото миење пак се враќала бојата како што била..Мене доста време ми беше посветла,и уште ми е еден прамен посветол што целиот го намачкав со сокот за да видам дали може баш цело да ми се осветли :) Така да може подолго ќе ми траеше да не ја измиев уште вториот ден,само многу е лошо што ја суши косата само лимон :^) Ко метла ми беше на врвовите :^)
     
  5. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    ај кажете ми како го правите тоа и колку време стои дали се вади со првото миење???
     
  6. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    После бањање кога ти е мокра косата,мешаш пиво и лимон и ставаш на врвовите на косата (па дури и цела коса можеш да ја осветлиш,ама секако со повеќе лимон и пиво) и после стоиш на сонце така треба да ти се исуши,и толку :) Иначе не паѓа одма после првото миење,ја многу брзо ја измив зашто цела ми се направи лом само лимон пошто ставив :)
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Aurora05

    Aurora05 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Не ви се лепи косата од лимонот?
    Ова за мене се само бабини деветини :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
    Дај ако не без да се мачите земете две литри радлер пиво и терајте со еден удар две муви тепате,два во еден ви е. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  8. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Не ми успеа со лимон и пивоо,само што косата ми смрдеше ненормално грдо :rofl: :rofl: Само со лимон ми успеа.Иначе да се лепи косата од лимонот,ама тоа е...Тетка ми со лимон коа ја осветлуваше после ја миеше пак и уште и остануваше така посветло,ќе пробам пак деновиве и да ја измијам после лимонот,ама пак некако ми е збунувачки :^) Сеа лимонот нели си содржи киселина што може да се осветли со него,и не би требало од едно миење да се извади бојата :D А па како тогаш првиот пат кога ја правев од како ја измив вториот ден мислам дека иста ми беше како што ми беше пред со лимон да ја направам. :D Незнам ни самата :lol: :D
     
  9. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    Прв пат слушам за омбре со пиво. :^)
    За лимонот знам дека ја осветлува косата,ама за пиво? Лимонот на коса,пивото во чаша :D
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    јас ја растам мојава коса со пиво во 2 недели 1 ја мијам ...има резултати...
    а за осветлување со лимон сум чула ..и не на секој давало резултати..
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. matejaaa

    matejaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    134
    За осветлување со лимон не успева само кај оние што имаат црна природна коса, а кај сите останати успева :)
     
  12. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    абее ајде?!
    а со вино црвено пробајте, измијте ја одма фаќа! (тоа за сите више шо сакате жар-црвена боја на коса) ;) :D
     
  13. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    лимуонот многу ја оштетува косата + на врвовите :tmi:
    jaс многу сакав омбре и купив блонд фарба , ама знаев дека нема да ми делува , имам темно кафеава коса и ставив на краовите 2 пати и ми ги осветли , после со тек на време повеќе и повеќе светли ми се .. ова со лимун сакав да го пробам , ама сите викаат дека е многу штетно ..
     
  14. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Пивцето е да си го испиете откога ќе го направите тоа си лимонот,за да ве утеши ако си ја кикснете косата :D
     
    На flowersss, luci22, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Kutirana

    Kutirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    А пивото се става одкако ке ја измиеш косата или?