1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Онлајн настава

Дискусија во 'Коронавирус' започната од referentka, 29 јуни 2020.

  1. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Хистологија сигурно немаше да се прави во живо како што беше на онлајнот. И немаше 80% да положат, повеќе од половина ќе паднеа ако беше регуларно. Не е исто. :)
     
    На Peperutce1115 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Хистологија сите имаа тестови во прв семестар купени од книжари ехее...
    Колку положија во јануарска хисто 70-80% сигурно.
    Исто е на некој начин.
     
    На senjorita-v, BlackMistery и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  3. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    За писмено знам за тоа.. А препарати како положија? Колку што знам нема прашања за тоа. :)
     
    На Peperutce1115 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.031
    Допаѓања:
    26.549
    Ете на @Dream-Girl се професори. Моите не се. Работат во фабрика. Па ќе дојдеа од работа, ќе јадевме и по еден саат ни објаснуваа. Азбуката, собирање, множење, прераскажан текст. Ми даваа да читам книги. Тоа е било од прво до петто одделение.
    Не може се да го научат вашето дете на школо. Таа учителка не е само на вашето дете. Материјалот дома пак треба да се појасни, пак ќе треба помош.
    И не велам за синуси, косинуси. Ама првите одделенија важно е да сте инволвирани во наставата на вашето дете.
     
    На Ucenicka123, katalina, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    50стр беа за учење само, не беше толку тешко. И тоа е па до среќа, кај некои професори се проаѓа туку така реално, како се местеа да се баш кај одредени асистенти и професори.
    Не сакам да зборам по форумов ама какви работи има и што сме виделе и слушнале...

    Ништо не е реално и без онлајн настава.
    А и искрено како што кажав за другите не ми е гајле. Не ми менува мене ништо дали положиле колегите или не. За мене си гледам само. Нема да ми ја земат оцената или знаењето ако положиле или пак не, секој си одговара за себе, фаќаат врски за нив е, препишале за нив е, учеле за нив е... И онака кога тогаш кој е упорен еден ден предметот ќе го положи, дали оваа сесија, дали следната, дали за 3 сесии. Не сум слушнала да не заврши некој што не се откажал од полагање.

    Интересна дискусија се разви ама полагам утре и ќе морам да ве напуштам.
    Попладне ако уште дискутирате ќе се приклучам пак. :D
     
    На senjorita-v, f.girl и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  6. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    А иначе детето кога оди на школо не седи пред пц. Наставничките треба да ги приспособат нивните предавања за на детето му биде интересно, а не само да се предаде лекцијата! Можеби да да речеме за првачиња да е подобро настава со таму присуство но не може да се каже и дека е задолжително затоа што детето дома уште 3 часа учи со родителот, ако гледаме така зошто одат нашколо ако дома родителите треба повторно да објаснуваат
     
    На candy.cane и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Сакаш на кратко да ти доловам како изгледа интерактивна настава? Прво ги молам да уклучат камери да се видиме чисто човечки (од мој аспект и да ги проверам, кој седи и следи), но голем дел уште во старт се со исклучени камери и микрофони. Дел од нив имаат нестабилна конекција кога уклучуваат камери (ете технички проблем, и за ова кого да обвиниме?) Второ, кога пробувам да поттикнам дискусија се вклучува еден максимум двајца ученици, некои од нив не ни знаат да користат опции од платформата како "дигање рака" или сами да си отклучат микрофон кога сакаат. Штама. Трето: пишување на "табла"...им ја отклучувам алатката да учествуваат со пишување и дополнување, тие за инает шкртаат глупости... Пола час поминува во глупости!

    Многу ме интересира твоето гледиште како треба еден наставник онлајн да заинтересира дете? Неможе секоја наставна единица (или секој предмет не е таков) да му пушта youtube клипче, или да му дава задачки со сликички. Едноставно некогаш мора да се седне, слуша, пишува и препишува.
     
    На Ucenicka123, M.B., Sleepy и 8 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не знам како, вие сте педагози.
    Најдете модел кој докажано функционира и веќе се применува во друга држава, и имплементиратје го.
     
  9. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    Правилно би било ДА НАЈДЕМЕ МОДЕЛ...
    Засегнати се ДВЕ страни
    Во спротивно би се ПРЕФРЛАЛА ТОПКАТА на една и на друга страна до бескрај
     
    На candy.cane, simonka93, duffi и 6 други им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    @raww очигледно не ми ја разбра поентата на постот
    Да.
    И дома ќе си дреме на лап топ детето, ама рекреативно.Ќе си игра.Зашто беше на училиште, во целодневна настава повторија од ученото, напишаа домашна задача ...па и нека си поигра.
    Родителот е задолжен за следење на образовниот процес на своето дете и канализирање на истиот ако дојдат моменти на слабост.
    Ама не му е задача да седи дома со детето и да учи со саати.
    Со детето е важно и она кратко време ос денот што ни преостанува заедно да го поминеме клитетно во дружење и разговарање ама не и во учење,учење,учење...
     
    На simonka93, duffi, Dentina и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Најлесно е така да се каже :)
    Ама затоа други држави, развиени држави, се вратија на наставата во училиште.
    Заклучок?
     
    На Ucenicka123, mareane, ElenaOfRivendell и 4 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Можи да се изведе, немало до сега причина да се најде соодветно решение за онлајн настава.
    Сега има причина и има технологија
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не му е
    Затоа наставниците треба да предаваат
     
  14. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Против сум за онлајн настава на долгорочен план. Не би да ги наведувам истите причини како и другите членки.
    Оваа учебна година помина, важно е да се фокусираат надлежните за идната. За основците мора да е со присуство, посебно за најмалите, нека се поделат на повеќе групи, во клупа да седи по едно дете и да има раздалеченост нормално. Исто редовна хигиена, средства за дезинфекција и сапуни. Тешко ќе е за спроведување, но не и неизводливо.

    Што се однесува за нас студентите, мислам дека наставата може да биде онлајн доколку има услови за тоа, а лаб и практични вежби со присуство и со почитување на сите мерки за заштита.

    Но, не се согласувам со @referentka за една работа. Една од задачите на родителот е да му помогне на своето дете при учењето. Не мора со саати, доволно е и еден час. Не може тоа само да стекне навика за учење и одговорност, бидејќи тоа не се учи во училиште. Исто така, не е реткост поради срам некое дете да им каже на наставничките дека сè му е јасно, а всушност да не е така. Ако не седне родителот со него да учи после училиште никогаш нема да дознае дека детето има потешкотии со некој предмет.

    И двата начини за спроведување на наставата имаат недостатоци, но преовладуваат оние кај онлајн наставата. Родителот и во двата случаи треба да биде присутен во образованието на детето.
     
    На Ucenicka123, ElenaOfRivendell, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не треба да ѝ се даде шанса.
    Всушност, ѝ дадовме, се покажа како нефункционална. Додека да се направат големи реформи за убаво да се имплементира, ќе осакатиме многу генерации.
    А и нема потреба. Оваа болест нема смртност поголема од 30% за да менуваме сѐ од корен.
     
    На Ucenicka123, fana и renata77 им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    А ќе седат ли со маски деца од шест години цели пет часа?
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не дадовте никаква шанса
    Немаше време ни концепт да се изработи.
    Бам-бам беше, без никаква припрема
     
  18. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    А ако ти кажам дека деца од неполни 6 години по профи мијат раце од многу возрасни?
     
    На Ucenicka123, fana, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  19. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.119
    Допаѓања:
    14.348
    Пол:
    Женски
    Не генерализирајте наставници и родители. И од двете страни има различни карактери.

    Да, наставникот е должен да предаде, а што ако детето не сака да слуша???
    Ќе не излаже дома и оп, наставникот крив.
    Не може за сите ученици еден наставник да е во ред, а за нашето дете да не е.
    Имаме проблем !
    На темава може најуаво да дискутира тој што е ем родител ем наставник.

    Децата што ги гледате дома се едни а на школо се други.
    Лош е фактот што не сакаме да призанеме дека е така и секогаш друг ни е крив.

    И под точка разно, никако не споредувајте приватно со државно.
    Секоја чест на исклучоци во државно.
    Сум одела на пракса, сум гледала пример, ама најчесто не им е галје, си земаат фиксна плата- 22-25 000,00
    А родителите трчаат по приватни школи, каде има квалитет а нема добри примања.-15 000,00-едвај
     
    На fana, candy.cane, christinnn и 2 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Од она што сум видела кога сум ја носела и земала ќерка ми во школо, скоро ни едно дете не мие раце после вц